Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

alfred hitchcock sizce ne demek, alfred hitchcock size neyi çağrıştırıyor?

alfred hitchcock terimi Ultimate tarafından tarihinde eklendi

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Sir ünvanlı, gerilim ve korku türlerinin en büyük ustası sayılan İngiliz yönetmen. Mizahi tatlar kattığı gerilim filmleri olağanüstü ilgi görmüş, Hitchcock adı ortalama izleyici için bir yıldızın adı kadar büyük önem kazanmıştır. Kendisi, eğlendirmenin ötesinde bir amaç taşımadığını ısrarla belirtmesine karşın, eleştirmenler filmlerinde derin felsefi boyutlar bulmuş, onu sinema sanatının büyük ustaları arasına sokmuşlardır.

 • Mustafa Yıldırım
  Mustafa Yıldırım

  Tüm zamanların en iyi yönetmenlerinden olan muhafazakar İngiliz.

 • Saliha Yadigar
  Saliha Yadigar

  Korku ve gerilim deyince bence Hitchcock...

 • Fatih Yılmaz
  Fatih Yılmaz

  'Ben seyircilere iyi,sağlıklı,zihinsel şoklar sağlıyorum...Uygarlık o kadar perdeleyici ve koruyucu oldu ki,birinci elden yeterince heyecan yaşayamıyoruz artık...Bu yüzden de,uyuşuk ve peltemsi bir hale gelmemizi önlemek için yapay heyecanlar yaşamamız gerekiyor...'

 • Helinda
  Helinda

  her flim bir oyundur.
  oyunda kalmalıdır.

 • Nevzat Bey
  Nevzat Bey

  yönettiği filmlerinde mutlaka görünür. tek kişilk ve okyanusta bir sandalda çevrilse bile; Gazete makalesinde...Bir resimde
  Ha birde alacakaranlık kuşağı azmı bekledik cumaları

 • Emine Çoban
  Emine Çoban

  çocukluğum ve sabırsızlıkla beklenen tek kanal cuma geceleri

 • Erkan Orhan
  Erkan Orhan

  yönettiği filmlerinin bir yerlerinde bir sahnesinde mutlak görünmeyi seven, gerilim ve korkunun en büyük yönetmeni (bana göre) .....- ;)) .Pp

 • Fatih Yılmaz
  Fatih Yılmaz

  alfred hiçkorkmaz...

 • Şayler Gafici
  Şayler Gafici

  psikolojik gerilim filmlerinin tartışmasız en iyi yönetmeni.

 • Nekre Guyane
  Nekre Guyane

  Çocukluğumda filmlerini zevkle seyrettiğim yönetmen. Bana göre gerilim filmlerinde hala onu yakalamış bir yönetmen yok maalesef..

 • Nilay Aytek
  Nilay Aytek

  Purosunun ucuna kuş konmuş profilden bize gülen bir resimi hatırlıyorum. Birde küvetin deliğinden insanın gözüne geçiş.. İşte o sahne beni çok etkilemişti ve o günden beri korku filmi delisi oldum.

 • Onur Umut
  Onur Umut

  The Pleasure Gardon' (1925- ilk) , 'The Lodger' (26) , 'The Ring' (27) , 'Blackmail- Şantaj' (29) , 'Murder- Cinayet' (30) , 'Number Seventeen- 17 Numara' (32) , 'The Man who Knew Too Much- Çok Bilen Adam' (34) , 'The Thirty-Nine Steps- Otuzdokuz Basamak' (35) , 'The Lady Vanishes- Bir Kadın Kayboldu' (38) , 'Rebecca' (40) , 'Suspicion- Şüphe' (41) , 'Saboteur- Sabatör' (42) , 'Shadow of A Doubt- Şüphenin Gölgesinde' (34) , 'Spellbound- Öldüren Hatıralar'- (45) , 'Notorious- Aşktan da Üstün' (46) , 'Rope- Ölüm Kararı' (48) , 'Stage Fright- Sahne Korkusu' (50) , 'Strangers on A Train- Trendeki Yabancılar' (51) , 'Dial M for Murder- Cinayet Var' (54) , 'Rear Window- Arka Pencere' (54) , 'The Man who Knew Too Much' (56) , 'Vertigo- Ölüm Korkusu' (58) , 'North by Northwest- Gizli Teşkilat' (59) , 'Psycho- Sapık' (60) , 'The Birds- Kuşlar' (63) , 'Topaz' (69) , 'Frenzy- Cinnet' (72) .

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Son zamanlarda zehirli çıyan gibi zehrini hafif hafif akıtan vekilleri,

  Kızılay'daki YKM tepesine son model uzun menzilli tüfeğimle çıkıp, tek tek hayvan avlar gibi (sadece vekillerin dönüşüne izin verilen yerde) her ters U dönüşü yapanı vurma projeme uygun filmleri çekmiş siyah-beyaz döneminin usta bir yönetmeni.

 • Hulki Can
  Hulki Can

  Nerdeyse tüm fim arşivine sahibim. VHS ve DVD olarak... He is the incredible one...

 • Onur Umut
  Onur Umut

  'ben bu sahnede eğlenceli bir şey yaptım. sessiz filmlere veda gibi bir şey. sessiz filmlerde kötü adamlar genellikle bıyıklı olurdu. oysa benim kötü adamım sinekkaydı traşlıydı. ama ressamın stüdyosundaki demirden yapılmış avize,ressamın tam üst dudağının üzerinde bir gölge oluşturuyordu. tıpkı azgın ve kötü niyetli bir bıyık gibi! ' der...

 • Elif Ak
  Elif Ak

  Ayrica ` Zehrin kalorisi yoktur ` isimli Alfred Hitchcock tarafından seçilmiş 11 polisiye öyküden oluşan 128 sayfalık bir kitap vardir.

 • Elif Ak
  Elif Ak

  Her filminde kadrajın kıyısından köşesinden geçmesi ile ünlü bir yönetmendir Hitchcock, ama ufak bir şaka olarak başlattığı bu gelenek sonradan bir soruna dönüşmüştür. Cünkü bir süre sonra filmi izlemeye başlayan seyirciler Hitchcock'un nerede görüneceğini yakalama hevesiyle filmi adamakıllı izleyemez hale gelmişlerdir. Ne yardan ne serden vazgecemez Hitchcock ve bu soruna çözüm olarak bir süre sonra filmlerinin hep başlarında bir yerlerde, seyircinin kaçırmayacağı bir şekilde gözükmeye özen göstermiştir.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Eskiden 'Alfred Hitchcock Sunar' diye, kısa metrajlı, gerilim filmlerinin sunulduğu, bir TV programı vardı....

  Bizim şişman Hiçyok, parmaklarının arasında bir puro, siyah beyaz bir çekimde, çoğunlukla bir sandelyeye ile sunduğu, kısa filmler baya damardandı. Alacakaranlık Kuşağı bundan mı etkilendi yoksa Hiçkokla alakları yok mu bilemiyeceğim ama ikiside aşmış dizilerdi...

 • Var Mısın?
  Var Mısın?

  Alfred Hitchcock

  Gerilim filmlerinin ustası Alfred Hitchcock, 1899 yılında Londra'da doğdu. Genç yaşta papaz okuluna gitti. Daha sonra mekanik, akustik, navigasyon, eğitimi gördü ve Londra Üniversitesi'nin sanat kurslarına katıldı. 1920'de Paramount stüdyolarının Londra şubesinde çalışmaya başladı. Yönetmen yardımcılığı, sanat yönetmenliği ve senaryo yazarlığı yaptı.
  1922 yılında ilk filmini yönetti. 10 yıl içinde 20'den fazla film yönetti. Kısa bir sürede İngiltere'nin en önemli yönetmenleri arasına girdi.
  İlk sesli filmi olan 'Blackmail'i 1929 yılında çevirdi. 1930'da 'Murder'ı, 1934 yılında da renkli olarak çektiği 'The Man Who Knew Too Much' gibi filmlerle kendine özgü bir stil oluşturdu. Bu filmlerle uluslararası alanda da tanındı.
  Sıradan insanların günlük hayatlarını sürdürürken karşılaştıkları olağanüstü olayları anlatan filmleriyle gerilim türünün en büyük ustası olduğunu 1950-60 yılları arasında çektiği filmlerle kanıtladı. Bu yıllar arasında 'The Stranger's on a Train' (1951) , 'Rear Window' (1954) , 'Vertigo' (1958) , 'Psycho' (1960) gibi filmler vardır.
  Çektiği 60'dan fazla filmin yanı sıra televizyon programları da hazırlamıştır, Usta yönetmen 1980'de öldü

 • Nurullah Özüdoğru
  Nurullah Özüdoğru

  trt alacakaranlık kusagi ve tabiki the phsico

 • Mustafa Evci
  Mustafa Evci

  korku ve gerilim filmlerini ondan izlenir...

 • O-lay Ufku
  O-lay Ufku

  korku filmlerinin ustası..küçükken müptelası olduklarımın..

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  evet o tabutlu kısa filmi çok zekice bir senaryo; Hitchcock deyince benimde o film aklıma geliyor.

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  şaşırtıcı, inanılmaz zekice yapılmış filmlerin pek değerli yönetmeni...

 • Selin Sel
  Selin Sel

  Kuşlar...