Kültür Sanat Edebiyat Şiir

akraba evliliği sizce ne demek, akraba evliliği size neyi çağrıştırıyor?

akraba evliliği terimi Şaban Yener tarafından tarihinde eklendi

 • Sıla Sıla
  Sıla Sıla

  İnsanın hayatını alt üst eden en rezil evlilik.Akraba olunca sırf bağlar kopmasın diye hayat zehir oluyor.

 • Bir Fincan Kayhve
  Bir Fincan Kayhve

  Geçmiş zamandaki şartlar ne der bilemem ama,şimdi beraber büyüdüğün insanla aynı yatağa girmek,iğğğrennnçç.Ayrıca günahsız engelli çocuklar..büyük vebal..

 • Davut İp
  Davut İp

  İnsanoğlunun üreyebilmesi için Adem ile Havva dan olan beşeriyet ilk birkaç nesil akraba evliliği olasılığı muhtemeldir.Ancak insanoğlunun nüfuzu arttıkça akraba evliliğine karşı ilahi olan dinlerde hoşnutsuzluk olduğu ve akraba evliliklerinin doğru olmadığı bildirilmiştir.Buna rağmen Akraba evliliğinin en önemli nedeni varlıklı ailelerin mallarının kendi aşiretleri dışına gitmememsi için tercih edilmiştir.Buda akraba evliliğinde doğmamış bir çocuğun ne kadar risk altında olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış buna rağmen halan devam etmektedir.Kesinliklen yanlış buluyorum Hiç kimsenin Kendi aile yada aşiret menfaati için bir bebeği olası sakatlığını riske atmaya hakkı yoktur.
  Saygılarımla...

 • Murat Ulusoy
  Murat Ulusoy

  hala kızı,teyze kızı ve amca kızı ile evlenilebildiğini duymuştum.

 • Yunus Onurlu
  Yunus Onurlu

  Akraba evliliğini savunanlara doğrusu şaşıyorum. Ya arkadaşlar siz özürlü doğmamış olabilirsiniz. Zaten akraba evliliği sonucunda illa sakat bireyler ortaya çıkacak değil ama bilimsel olarak bilinen bir gerçek varki o da 1. derece akraba evliliği sonucunda doağan çocuklarda sakatlık olma ihtimali farklı kökenden gelenlerden olan çocuklarınkine göre çok daha fazla. Sizce bu riske girmeye değer mi? Farklı kültürlerle tanışmak açısından da 70 milyonluk bir ülkede akraba evliliği kadar yanlış birşey olamaz. Farklılıkta bereket vardır...

 • Gülşen Yeder
  Gülşen Yeder

  iyi günler.ben akraba evliliğini doğru olmadığını düşünüyorum.daha önceleri evet çoğalmamız açısından gerekliydi.ALLAH(c.c) bunu hiç teşvik etmemiş.fakat bizler bunu kullanıyoruz kuran emretmiş.ama böyle birşey yok.okuduğum akraba evliliği yapabilmek için 9 kuşak olması gerekiyormu fakat biz napıyoruz ay amca kızı,oğlu ki bunlar kesinlikle kardeş olan kişiler.ne olursa olsun sonuçta biz kardeşiz.bence kötülük tacizler bundan ileri geliyor.bu benim düşüncem ben doğru bulmuyorum.cevremde akraba evliliğini görüyorum coçukları sağlıklı ama ya ailesiyle küs yada karı koca geçinemiyorlar.bence ALLAH bir uyarı veriyor böyle yaparak ama biz hiç dikkate almıyoruz.

 • T£k Bir
  T£k Bir

  Eğer göçmenseniz akraba evliliği gibi bir durum sözkonusu dahi olamaz..
  Hatta mübala ile :)) evleneceğiniz erkeğin yada kızın yedi mahalle ötesinden olması lazımdır..yoksa mümkinatı yoktur.. :))

 • Limonî Erz
  Limonî Erz

  büyütüldüğü kadar acayip bir olay değil.

 • Şeyma Söyler
  Şeyma Söyler

  BENİMDE ANNE VE BABAM AMCA ÇOCUKLARI..YANİ 1.DERECE AKRABA OLUYORLAR BİZ 3 KARDEŞİZ EN BÜYÜK ABİM VE KÜÇÜK KARDEŞİMDEDE BENDEDE HERHANGİ BİR SORUN YOK ÇOK ŞÜKÜR..AKRABA EVLİLİĞİ GAYET NORMAL BENCE YETERKİ İNSANIN KAFASI UYUŞSUN VE MUTKLU OLSUN AMA ŞUNU DA GÖZ ARDA ETMEMEK GEREKİR TABİ ANNEMLER EVLENELİ 23 SENE OLMUŞ AMA ONLAR TEST FALAN YAPTIRIP O ŞAKİLDE ÇOCUK YAPMAYA KARAR VERMİŞLER YANİ MUTLAKA ÖNCEDEN TEDBİRİ ALMAKDA FAYDA VAR..GÜNÜMÜZ TOPLUMU VE İNSANLAR BU KONUDA GAYET BİLİNÇLİ ANCAK AKRABA EVLİLİĞİ HARİCİNDE ÇEŞİTLİ SEBEPLERDEN DOLAYI PROBLEMLİ DOĞAN ÇOCUKLAR VAR..BEN HER ZAMAN ŞUNU SÖYLERİM ALLAHIM NE VERİRSEN HAKKIMIZDA HAYIRLISINI VER..BU DİLEĞİM TÜM İNSANLAR İÇİN..ÇOK ZOR GERÇEKTEN ALLAHIM KİMSENİN BAŞINA VERMESİN..

 • Şeyma Söyler
  Şeyma Söyler

  BENİMDE ANNE VE BABAM AMCA ÇOCUKLARI..YANİ 1.DERECE AKRABA OLUYORLAR BİZ 3 KARDEŞİZ EN BÜYÜK ABİM VE KÜÇÜK KARDEŞİMDEDE BENDEDE HERHANGİ BİR SORUN YOK ÇOK ŞÜKÜR..AKRABA EVLİLİĞİ GAYET NORMAL BENCE YETERKİ İNSANIN KAFASI UYUŞSUN VE MUTKLU OLSUN AMA ŞUNU DA GÖZ ARDA ETMEMEK GEREKİR TABİ ANNEMLER EVLENELİ 23 SENE OLMUŞ AMA ONLAR TEST FALAN YAPTIRIP O ŞAKİLDE ÇOCUK YAPMAYA KARAR VERMİŞLER YANİ MUTLAKA ÖNCEDEN TEDBİRİ ALMAKDA FAYDA VAR..GÜNÜMÜZ TOPLUMU VE İNSANLAR BU KONUDA GAYET BİLİNÇLİ ANCAK AKRABA EVLİLİĞİ HARİCİNDE ÇEŞİTLİ SEBEPLERDEN DOLAYI PROBLEMLİ DOĞAN ÇOCUKLAR VAR..BEN HER ZAMAN ŞUNU SÖYLERİM ALLAHIM NE VERİRSEN HAKKIMIZDA HAYIRLISINI VER..BU DİLEĞİM TÜM İNSANLAR İÇİN..ÇOK ZOR GERÇEKTEN ALLAHIM KİMSENİN BAŞINA VERMESİN..

 • Birsen Dogrucu
  Birsen Dogrucu

  :)

 • Nirvan Özçelik
  Nirvan Özçelik

  Birbirlerini severlerse normaldır akraba evliliği.Tabi evlilikten önce talesemi testi denen şey var,kan uyuşmazlığı testleri ve aşıları var.Hangi çağda yaşıyoruz,kanserin bile birçok tedevisi var.Hem her sakat doğan akraba evliliğinden kaynaklanmıyor.Akraba olmayıp özürlü doğan binlerce çocuk var...

 • Hasan Otomobilci
  Hasan Otomobilci

  Kurtulmamız gereken kangren olmuş bir sorun.yüce allah savaşlar, doğal afetler, salgın hastalıklar vb durumlar için akraba evliliğine engel koymamıştır, malesef günümüzde bu durum istismar ediliyor, yok kız yabancıya gitmesin, yok malvarlığımız bölünmesin deyip akraba evliliği yapıyorlar, sonra engelli çocukları oluyo. hepimizin engelli çocukları olabilir bu doğal olarak ihtimal dahilinde ama böyle davetiye çıkarmak doğru olurmu? bu gün 72 milyonluk türkiye de 10 milyon dan fazla engelli vatandaşımız var, bunlardan kaçı çalışabiliyor? istisnalar kaideyi bozmaz bazı engelliler var hepimizi sollamışlar,tanıyınca 'ulan benmiyim engelli' diyosun.
  -
  ayrıca zorla evlendirme ve töre cinayetleri konularda bu konuya paralel olarak ele alınmalı, çünkü bu konular iç içe girmiş durumda.kendi istekleriyle evlenenler hamile iken çocuğun durumunu kontrol ettirebilirler veya anne ve babanın hücreleri laboratuar ortamında incelenip sağlıklı bir birleşme sağlanabilir ama bu durumlarda bile hata payı var, genetik çeşitlilikle daha güçlü daha ve sağlıklı bireylerin oluştuğu (melez gücü) bilimsel olarak kanıtlanmış durumda

 • Ben Kimsin
  Ben Kimsin

  Mal varlığının aile içersinde muhafaza olması bakımından tercih edilen usül.Meyvesi sakat çocuklar..(6 yıl komsulugunu yaptığım bir aile.3 çocuktan 2 si dilsizdi ayrıca ufakta down sendromu)
  sanırım cehalet kaynaklı bir durum.yoksa kim böyle biir şeye neden olabilecek kadar düşüncesiz olabilirki

 • Yunus Onurlu
  Yunus Onurlu

  Akraba evliliği sonucunda sağlıklı çocuklar da doğabilir ama sakat çocuk olma ihtimali vardır bu tür evliliklerde. 3 çocuğun 1'i sakat olsa bile buna değer mi? Ya da bu riske girmeye, o çocukların da geleceğini karartmaya değer mi? Allah akıl vermiş, farklı genetik yapıya sahip insanların evlenmesiyle daha sağlıklı nesiller gelişir. Mesela Yahudiler daima kendi içlerinde evlendiği, başka ırklarla karışmadığı için bir dönem yok olma tehlikesiyle karşı karşıya gelmiş ve bu sorunu başka ırktan dönmelerle evlenerek çözmüşlerdir. Farklılıklar berekettir İslam dinine göre. Karışalım, tanışalım, kardeş olalım.

 • Aylin
  Aylin

  annemle babamın evliliği gibi işte ama bende özür yok bence normal bişey bu

 • Yasemin Sapmaz
  Yasemin Sapmaz

  akraba evliliği bana beni hatırlatıyor, ama hiç bi özrüm yok

 • Nazlı Evyapan
  Nazlı Evyapan

  akraba evliligi denince aklıma ilk gelen bedensel özürlü bir cocuktur.

 • Tevfik Pekel
  Tevfik Pekel

  Spastikasyon... =o( [ Bu kelimeyide nedir sayfasına ben koydum..]

 • Mecit Orhan
  Mecit Orhan

  küçükken oynaştılarsa evleniolar.ama günah.ayıp.çocuklar sakat doğar.

 • Fethullah Gümüş
  Fethullah Gümüş

  sonuçlarını bile bile nasılda yapılıyor anlmak imkansız.
  rabbim yardımcıları olsun.

 • Kemal Şahin
  Kemal Şahin

  mantık evliliğn yada sağlıklı bi evlilikkk akraba evliliğiyle yaşanacağına inanmıyorum yada şöyle demeliyim sağlık açısından nekadar uygun olabilir.doğacak çocuk mesala... insanlar mutluluklarını ya da sağlıklarını düşünmek zorundadırlar

 • Yasemin Yıldız
  Yasemin Yıldız

  saçma yaww hem de çk tehlikeli yani aklım almıo insanlar nası olyo da kuzenlerinden falan hoşlanabilo yaa hayati tehlikeyi gözardı edip nasıl oluyo da bu kadar pervasız davranabiliyolar anlamıyorum bu garip bi zihniyet

 • Damla Yildiz
  Damla Yildiz

  sakincali hem cocuk durumundan hemde yapilacak herhjangi biseyde ailelerin uzulmesinden insan rahatca tartisamaz bille yaw tartissan bosanmakistesen akrabayi dusunmek zorunda kaliyorsun bence buyzden gereksiz dunyada insanmi yok ilada akraba diyorlar ben akraba evliligine karsi biri olarak bence yapilmamli

 • Esra Yıldız
  Esra Yıldız

  bence çok gereksiz ve tehlikeli bi şey dünyada başka insan mı kalmadı yaw o doğacak sakat çocukların ne günahı var...

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca

  bazıları asimilasyon sever:Pp dedelerinemi çekti ne :))

 • Harun Çat
  Harun Çat

  peki ya şuna ne denir firavunlar kendi kız kardeşleri ile evleniyorlarmış....
  kardeşler evliliği.....

 • Harun Çat
  Harun Çat

  anam ve babam........

 • Atakan Kartaltepe
  Atakan Kartaltepe

  Aman yabancıya gitmesin mantığı...Sonra pekçok şeye yabancı çocuk...

 • Mehmet Tekat
  Mehmet Tekat

  ben ce çok sakat çocuğun dünyaya gelmesi