Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

tarafsızlık sizce ne demek, tarafsızlık size neyi çağrıştırıyor?

tarafsızlık terimi Selime Kutanis tarafından tarihinde eklendi

 • Gökhan Oflazoğlu
  Gökhan Oflazoğlu

  Taraf olarak başlar.

 • Nazlı Menşur
  Nazlı Menşur

  Söz konusu taraf olmak bir sorumluluk doğuruyorsa;tarafsız olmakta adil olmaz bu durumda..
  Gerçek tarafsızlık doğruyu telaffuz etmekle sağlanır..Bunu biraz düşünün:)

 • Nazlı Menşur
  Nazlı Menşur

  Taraf olmakta sıkıntı yok.Tehlike fanatizmde..

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay

  İng. 'impartiality'

 • Zeytin Zeytin
  Zeytin Zeytin

  yok böyle bir şey.

 • Ali Aksoy
  Ali Aksoy

  TARAFSIZLIK:
  Empati yapmanın zor tarafı objektif olmamak,tarafgirlik tir. Bu olumsuzluk en çok hukuk alanında adaletsizlik oluşturduğu için uluslar arası anlaşmalar ve evrensel hukuk yasaları objektif olabilmesi için çeşitli önlemler almıştır. Toplumsal yaşamın geleceği için evrensel hukuk kuralarının yerleşmesi hayat sal önem taşımaktadır. Neyazık ki bu kavram toplumda pekte dikkat te alınmamakta gerek yasal ortamda gerekse hukuki ortamda yetkililer evrensel düşünmek yerine mensup olduğu ideolojik felsefenin veya dini düşünce sisteminin taraftarı olarak düşünüp kendini bir futbol takımının sevdalısı olarak görüp yetki ve sorumluluğunu tarafgirlik olarak yerine getirmektedir.

  Burada zor olan objektif olabilmek, objektif olan bireyin bu ortamda insanca yaşam şartlarında yaşam bulamama durumu yaşanmaktadır.çünkü toplumsal barış ve toplumsal anlayış oluşabilmesi için empati şarttır. Ancak empati kurabilmek için empati yapacak için kişinin objektif olması gerekir. Bu objektifliğini yaşayabilmesi gerekir. Fikri temelde objektif olmanın da pek bir anlamı da yoktur. Bunu kendi yaşantısına ve toplumsal yaşantısına yansıtmadıktan sonra pek toplumsal yaşatı nın düzenine bir katkı sağlamadığı sürece pek bir anlamda taşımamaktadır. Bunu yapabilmek içinde bir şeylerden geçmek yani bir bedelde ödenmelidir.

  Objektif olmanın en önemli öğe si tarafsızlıktır. Bilgili olmaktan daha önemli olduğuna inanıyorum. Objektiflik ahlaki olmayan bir kavramdır. Objektiflik daha çok hümanist bir kavramdır. Herkes için olması gereken bir kavram olmamakla birlikte objektiflik herkes için olması gereken bir kavramdır. Şu şekilde düşünebiliriz herkes ahlaki kuraları koyamaz ancak herkes isterse objektif olabilir. Objektif olmak için toplumsal yapı içinde nasıl başarılabilir.

  Silahlı iki şahıs sın sinirli olduğu bir anda birbirine zarar verecek pozisyonda iken taraf olan 3.şahıs bunların barışması için bir girişimde bulunması çok zordur. Çünkü 3.kişi bir taraftır. En azından tarafı olduğu kişinin zarar görmemesini arzulayacak davranışlarda bulunur.3. kişi humanist duygularla bu iki kişiye bakarsa bu iki şahsın barışması için kendi canını ortaya koyabilecek kadar fedekar lık gösterebilir. Bu tarafsızlık 3. şahsın toplumsal yaşama katkı sağlar.

  Tarafsız olmayan insanın objektif de olamayacağına inanıyorum. tarafgirlik toplumdaki bireylerin düşünebilme yeteneklerinin önündeki en büyük engeldir.ülke yöneticileri ve hukuk adamları tarafsız olamamaktadırlar. İnsanlık değerleri ışığında olayları inceleme yerine kendi mensup olduğu siyasi düşüncenin değerleri ışığında inceleme düşünme ve karar verme eylemlerini ğerçekleştirmektedir. Ülkemizde bir devlet adamı hukuki bir sorunda ülkemizin siyasi yapısı ve düzeni ni koruma tarafgirliğini alanen yapmaktadırlar. Mağdurun yaşamsal değerlerini göz ardı edebiliyor. Göz ardı ettiği sürecede toplumda destek bulabilmektedir. Ancak destek veren kesim kendi aynı duruma düştğünde yaptığı hatanın farkına varmaktadır.

  Bu parağrafı yazarken bayağı zorlandım. Çünkü konu bana binbir manevra yaptırarak objektifliğimi korumayı zorladı. İşte toplumdaki tarafsızlığın ne kadar zor bir şey olduğunu anla dedim kendi kendime.

  Tarafsız olabilmek evrensel değer yarğılarını kabul ve uyğulamaktan geçer. Bilimsel yöntem ve evrensel insan haklarını çok iyi hazm etmek dışında tarafsız olunamayacağına inanıyorum. Bir toplumda evrensel hukuk kuraklarının üstün olmadığı insanların bilimsel yöntem ve teknikleri kulanma alışkanlıkları olmadığı sürece tarafsızlık ve objektiflikten dem vurulamayacağını sanıyorum.


  Özelikle hukukçu ve idareci kadroların toplumda düzenin değil halkın savunuculuğunu yapmadıkları sürece. İnsanların toplum da kendini hukukun ve idarenin güvencesinde his etmedikleri sürece toplumsal barışın rayına oturması söz konusu değildir. Toplumun kendini güvende his etmesi için açıkça her düşünce nin (her ne kadar saçma olursa olsun) kendini ifade etmesi gerekir. Devlet yönetici ve yasaları her düşünceye eşit mesafede kalması gerekir.

  İnsani değerler her şeyin üstündedir. Çünkü insani değerler doğanın her şeyine uygun yaşam öngörür.

 • Bay Grey
  Bay Grey

  Taraf gazetesinin bayide kalmaması durumundameydana gelen şey...

 • Leyla Şenkal
  Leyla Şenkal

  samimi olmayı vaat edebilirm.tarafsız olmayı asla..

 • Cgl Cgl
  Cgl Cgl

  ben mi haklıyım o mu?
  sorusu karşısında
  olunabilecek en güzel konum...

 • Bay Grey
  Bay Grey

  Bknz: BM

 • Özgür Ardic
  Özgür Ardic

  tarafsızlık bir taraf tutma sanatıdır..tarafsızlık die bişiy yok...

 • Erkan Orhan
  Erkan Orhan

  yalan, hem de kuyruklu yalan...

 • Fatih Ak
  Fatih Ak

  Medya Siyaset İlişkisi
  İletişim alanında bugüne değin yapılan tartışmaların odağında belki de en çok medya siyaset ilişkisi yer aldı. Medyanın devlet tekelinden ayrışarak liberal sistem gereği özel sermayenin etki alanına girmesi, medya siyaset ilişkisinin bu derece gündemde kalmasına neden olmaktadır. Medyayı elinde bulunduran medya patronları için değişik siyasi anlayışlara eşit oranlarda yer vermek yani dengelilik ilkesine bağlı kalmak tarafsız davranmanın bir ölçütü olarak ele alınıyor.
  Oysa medya yaptığı yayınlarla tüm medya metinlerinde toplum içinde egemen olan anlayışlara yer vererek, ‘öteki’ne yer vermeyerek tam anlamıyla siyasetin içinde yer almakta. Hatta medya siyaset dışı yayınlarıyla da siyasetin içinde yer almaktadır.

 • Düşünmüyorum Yine De Varım
  Düşünmüyorum Yine De Varım

  hakemlerin olması gereken hal.

 • King Ralph
  King Ralph

  tarafsızlık görev gereği istenmiyorsa hakem, hakim v.s. gibi neden düşüncemize göre taraf olmayalım...

 • Selin Sonsuz
  Selin Sonsuz

  önyargıları bir yana atmak kadar zor...ve güzel...

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Gelişmiş (yani sistemi oturmuş) ülkelere ait bir kavramdır. Bizde geçersiz bir kavramdır.

 • Salim Yunus
  Salim Yunus

  Tarafsizlik: politik,irkci,bagnaz,vizyonu olmayan,tekduzey,cansikici,cevresinden baska insanligi sevmeyen ve sonucta hic bir yere varamiyacak ve havanda su dovup,bosa kurek salliyacak salakkkk sahislar boyle bir kelimeyi nasil gundme getirirler bilemiyorum.Tanri onlara biraz beyin ihsan eylesin(ama cok gec) .rica ediyorum lutfen.

 • Erdi Kenar
  Erdi Kenar

  Arif NiHAT ASYA'nın bir şiiri ilk aklıma gelen...

  TARAFSIZLAR

  Yaptıkları, uğraşıp didinmek., ancak,
  Sağ-sol savaşında hep tarafsız kalmak..
  Cennetle Cehennem'de -demek-yerleri yok
  Tanrı'm, sen A'râf'ı genişletmeye bak!

 • Oguzcan Demir
  Oguzcan Demir

  kişi taraf olmamalı taraf olması gözünü karartmasıdır sadece tarafsız kalabilenler gerçekleri görebilir

  bu vesile ile isviçe 'nin tarafsızlık bayramını kutlar
  fazla her halta burnunu sokup da bayramınızı zehir etmeneniz dileğiyle

 • Oguzcan Demir
  Oguzcan Demir

  bir olay bir durum karşısında olaylara kendinden bağımsız bakabilen tarafgirlik yapmayan

 • Zerrın Golyerı
  Zerrın Golyerı

  hiç olamadığım.boşveriyorum.isviçre bile öle kalamadı.

 • Aldous Huxley
  Aldous Huxley

  Tarafsızlık da, kendimizce bir taraf seçmek eylemi içinde olmak anlamına gelmiyor mu?
  Herkes bir taraflarda iken bu yerkürede,
  Tarafsızlık eylemi içinde bulunmanın mümkünsüzlüğünü irdeliyorum.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  tarafsızlık diye bir durum belki olamaz ama bu holiganlık gibi aşırılığa ya da ayrımcılık gibi bölücülüğe, ırkçılığa ve bilhassa terbiyesizliğe bahane değildir.

  Nerede olursa olsun ister siyaset meydanın da ister futbol sahasında taraf tutuyorsanız adam gibi tutun!

 • Fatih Karakartal
  Fatih Karakartal

  tarafsızlık deyince aklıma takım tutmayan arkadaşlarım geliyor,,,,ben her ne kadar BEŞİKTAŞ sevdalısı olsamda,bazen keşke takım tutmasaydım dediğim oluyor,özellikle maçlarda birbirine giren taraftarları görünce....

 • Eray İnman
  Eray İnman

  adil olmak la en çok karıştırılan kavram. Tarafsızlık diye bişi yoktur.

 • Ozlem
  Ozlem

  tarafsialik gucluden yana olmaktir, ikiyuzluluktur, suya sabuna dokunmama oyunlaridir vs vs vs

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Tarafsızlık bile tarafsızlığı savunduğu için taraftar olma durumudur. Tarafsızlık insanın yapısı açısından da imkansız olsa da ne kadar tarafsızlık olamaz desek de esasında tarafsızlığı savunma olduğu için tabi ki kavram olarak vardır.

  Özellikle eğitim, hukuk, yöneticilik gibi görevler de dikkat edilmesi gereken bir konumdur.

  İnsan ne kadar tarafsız olmasa da bazı durumlarda tarafsız düşünmek için kendini zorlamalıdır. Bunun yapabilmenin en kolay yolu, tarafların görüşlerine önem vermektir. Tabi en sağlıklısı bu farklı taraftarların gözü ile olaya bakmasıdır ama aynı şartlarda yetişmediği ya da bulunmadığı için zor olsa da insanın kendini başkalarının yerine koymaya 'çalışması' bile yeterlidir. İşte bahsedilen tarafsızlık %100 tarafsızlık değil, tarafsız bakmaya ya da olmaya çalışmak ya da denemektir.

  Bir öğretmen öğrencisine not verirken, bir hakim sanık hakkında karar verirken, yönetici işlem yaparken bu kuram en önemli vasıflardan birisidir. Ama malesef toplumdaki bozulmanın en çok etki ettiği durum olduğu için güven, saygı, dürüstlük gibi iyice gerçekliğini kaybetmiş bir anlayıştır.

 • Abdulkadir Kahraman
  Abdulkadir Kahraman

  Tarafsızlık doğru tarafı bulamama halidir..

  Marifet değil yani... :-)) Hakemlik,Hakimlik gibi işleri kastetmiyorum...

  Ayrıca objective kelimesinin karşılığı trafsız olmamalı bence...

  Vaktim yok sonra anlatırım... Anldınız mı zaten.. Tamam o zaman..

  ; -)