Kültür Sanat Edebiyat Şiir

tarafsızlık sizce ne demek, tarafsızlık size neyi çağrıştırıyor?

tarafsızlık terimi Selime Kutanis tarafından 10.11.2003 tarihinde eklendi

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay13.04.2016 - 12:51

  İng. 'impartiality'

 • Zeytin Zeytin
  Zeytin Zeytin19.10.2009 - 16:08

  yok böyle bir şey.

 • Ali Aksoy
  Ali Aksoy08.07.2009 - 14:22

  TARAFSIZLIK:
  Empati yapmanın zor tarafı objektif olmamak,tarafgirlik tir. Bu olumsuzluk en çok hukuk alanında adaletsizlik oluşturduğu için uluslar arası anlaşmalar ve evrensel hukuk yasaları objektif olabilmesi için çeşitli önlemler almıştır. Toplumsal yaşamın geleceği için evrensel hukuk kuralarının yerleşmesi hayat sal önem taşımaktadır. Neyazık ki bu kavram toplumda pekte dikkat te alınmamakta gerek yasal ortamda gerekse hukuki ortamda yetkililer evrensel düşünmek yerine mensup olduğu ideolojik felsefenin veya dini düşünce sisteminin taraftarı olarak düşünüp kendini bir futbol takımının sevdalısı olarak görüp yetki ve sorumluluğunu tarafgirlik olarak yerine getirmektedir.

  Burada zor olan objektif olabilmek, objektif olan bireyin bu ortamda insanca yaşam şartlarında yaşam bulamama durumu yaşanmaktadır.çünkü toplumsal barış ve toplumsal anlayış oluşabilmesi için empati şarttır. Ancak empati kurabilmek için empati yapacak için kişinin objektif olması gerekir. Bu objektifliğini yaşayabilmesi gerekir. Fikri temelde objektif olmanın da pek bir anlamı da yoktur. Bunu kendi yaşantısına ve toplumsal yaşantısına yansıtmadıktan sonra pek toplumsal yaşatı nın düzenine bir katkı sağlamadığı sürece pek bir anlamda taşımamaktadır. Bunu yapabilmek içinde bir şeylerden geçmek yani bir bedelde ödenmelidir.

  Objektif olmanın en önemli öğe si tarafsızlıktır. Bilgili olmaktan daha önemli olduğuna inanıyorum. Objektiflik ahlaki olmayan bir kavramdır. Objektiflik daha çok hümanist bir kavramdır. Herkes için olması gereken bir kavram olmamakla birlikte objektiflik herkes için olması gereken bir kavramdır. Şu şekilde düşünebiliriz herkes ahlaki kuraları koyamaz ancak herkes isterse objektif olabilir. Objektif olmak için toplumsal yapı içinde nasıl başarılabilir.

  Silahlı iki şahıs sın sinirli olduğu bir anda birbirine zarar verecek pozisyonda iken taraf olan 3.şahıs bunların barışması için bir girişimde bulunması çok zordur. Çünkü 3.kişi bir taraftır. En azından tarafı olduğu kişinin zarar görmemesini arzulayacak davranışlarda bulunur.3. kişi humanist duygularla bu iki kişiye bakarsa bu iki şahsın barışması için kendi canını ortaya koyabilecek kadar fedekar lık gösterebilir. Bu tarafsızlık 3. şahsın toplumsal yaşama katkı sağlar.

  Tarafsız olmayan insanın objektif de olamayacağına inanıyorum. tarafgirlik toplumdaki bireylerin düşünebilme yeteneklerinin önündeki en büyük engeldir.ülke yöneticileri ve hukuk adamları tarafsız olamamaktadırlar. İnsanlık değerleri ışığında olayları inceleme yerine kendi mensup olduğu siyasi düşüncenin değerleri ışığında inceleme düşünme ve karar verme eylemlerini ğerçekleştirmektedir. Ülkemizde bir devlet adamı hukuki bir sorunda ülkemizin siyasi yapısı ve düzeni ni koruma tarafgirliğini alanen yapmaktadırlar. Mağdurun yaşamsal değerlerini göz ardı edebiliyor. Göz ardı ettiği sürecede toplumda destek bulabilmektedir. Ancak destek veren kesim kendi aynı duruma düştğünde yaptığı hatanın farkına varmaktadır.

  Bu parağrafı yazarken bayağı zorlandım. Çünkü konu bana binbir manevra yaptırarak objektifliğimi korumayı zorladı. İşte toplumdaki tarafsızlığın ne kadar zor bir şey olduğunu anla dedim kendi kendime.

  Tarafsız olabilmek evrensel değer yarğılarını kabul ve uyğulamaktan geçer. Bilimsel yöntem ve evrensel insan haklarını çok iyi hazm etmek dışında tarafsız olunamayacağına inanıyorum. Bir toplumda evrensel hukuk kuraklarının üstün olmadığı insanların bilimsel yöntem ve teknikleri kulanma alışkanlıkları olmadığı sürece tarafsızlık ve objektiflikten dem vurulamayacağını sanıyorum.


  Özelikle hukukçu ve idareci kadroların toplumda düzenin değil halkın savunuculuğunu yapmadıkları sürece. İnsanların toplum da kendini hukukun ve idarenin güvencesinde his etmedikleri sürece toplumsal barışın rayına oturması söz konusu değildir. Toplumun kendini güvende his etmesi için açıkça her düşünce nin (her ne kadar saçma olursa olsun) kendini ifade etmesi gerekir. Devlet yönetici ve yasaları her düşünceye eşit mesafede kalması gerekir.

  İnsani değerler her şeyin üstündedir. Çünkü insani değerler doğanın her şeyine uygun yaşam öngörür.

 • Bay Grey
  Bay Grey27.01.2009 - 14:01

  Taraf gazetesinin bayide kalmaması durumundameydana gelen şey...

 • Tarık Belenli
  Tarık Belenli27.01.2009 - 13:50

  Tarafsızlık: Karşıt oldugun düşünceye çaktırmadan, diğer düşünceyi benimseye bilme sanatırdır. Çok zordur, becermek nerdeyse %1 ıhtımallıdır.
  (bkz. Taraf tutmamak diye bişi yoktur)

 • Mavi Şehirden Biri
  Mavi Şehirden Biri27.01.2009 - 09:30

  bbc ve sky tv nin bu ilkeye sığınarak Gazzeye yardım kliplerini yayınlamama kararı alması... gözlerim yaşardı bu hak/adalet anlayışlarından...

 • Leyla Şenkal
  Leyla Şenkal29.02.2008 - 14:11

  samimi olmayı vaat edebilirm.tarafsız olmayı asla..

 • Cgl Cgl
  Cgl Cgl08.09.2007 - 19:52

  ben mi haklıyım o mu?
  sorusu karşısında
  olunabilecek en güzel konum...

 • Bay Grey
  Bay Grey03.11.2006 - 20:02

  Bknz: BM

 • Özgür Ardic
  Özgür Ardic03.11.2006 - 20:00

  tarafsızlık bir taraf tutma sanatıdır..tarafsızlık die bişiy yok...