Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

süryaniler sizce ne demek, süryaniler size neyi çağrıştırıyor?

süryaniler terimi Handan Inan tarafından tarihinde eklendi

 • Tahsin Aksu
  Tahsin Aksu

  çok kısa bir süre öncesine kadar giçbir fikrim yoktu. süryani olduğunu söyleyen biriyle tanıştım. Ben müslümanım. Ancak türkiyede yaşayan yerli hristiyanların varlığından haberdar olmak oldukça güzel. türkiyenin çeşitli illerinde bazen gerçek kimliklerini gizleyerek bazende özgürce bunu söyleyerek yaşayanların olduğunu söyleyebilirim. eğer farklı kültürleri ve yaşam biçimlerini seviyorsanız onları tanımanızı öneririm.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Konuşdukları dil Süryanicedir.Süryanice dünyada yaşayan en eski üç dilden biridir.Süryanicenin diğer bir özelliği de İsa'nın konuştuğu dil olmasıdır.

 • Hakan Demir
  Hakan Demir

  Süryaniler Kimdir?
  Süryaniler, kökenleri 5000 yıl öncesine giden bir toplumdur. Mezopotamya'da yeşeren ve uygarlığın gelişiminde önemli rol üstlenen eski Mezopotamya halklarının yani köklü bir kültürün mirasçılarıdır. Hıristiyanlığı kabul ettikten sonra, coğrafyayı istila edenlerin baskı ve egemenlikleri yüzünden başlangıçtaki etkinliklerini kaybetmişlerdir. Günümüzde ise dünyanın değişik bölgelerinde dağınık bir şekilde yaşamaktadırlar.

  Süryanilerin kökeni ve nerden geldiklerine dair bilinen üç farklı görüş vardır.Bu görüşlerden birisi, Süryanilerin Aramiler'den geldiğini savunan tezdir. Bu tezin dayanağı Süryani halkının Aramca konuştuğu ve bundan dolayı da kökeninin Aramiler olduğunu iddia etmektedir. Süryanilerin kökenine dair ikinci görüş ise Süryanilerin Asurlular'dan geldiğini savunan tezdir. Bu görüşe göre Süryaniler, eski Mezopotamya'da imparatorluklar kurmuş olan Asurlular'ın torunlarıdır. Bu iki görüşün eksiklikleri, Süryanilerin kökenini tüm eski Mezopotamya halklarına dayandığını belirten yeni bir görüş ortaya çıkarmıştır.

  Aslında bu farklı görüşlerin önemi, getirdikleri tarihsel açıklamalardan ziyade, bu görüş sahiplerinin Süryaniler için düşledikleri farklı toplumsal modellere sahip olmasındadır. Yani Asur görüşünü savunanlar, Süryanilerin öncelikle siyasal bir toplum olmasını arzu etmekte; Arami görüşünü savunanlar ise daha çok inanca dayalı bir toplum modeli oluşturmak ve bu model çerçevesi içinde toplumu bir arada tutmaya çalışmaktadırlar.

  Aslında Asur ve Arami ile anlatılmak istenen halk aynıdır. Söz konusu olan halk, Eski Mezopotamya kültürünü taşıyan ve inancı bakımından Hıristiyan olan bir topluluktur. Bu halk Irak ve İran'da daha çok 'Asur' adıyla tanınırken, Suriye ve Türkiye'de aynı halk için 'Süryani' adı kullanılmaktadır. Süryani kelimesi özellikle Hıristiyanlığı sonrası yaygınlık kazanmıştır ve Hıristiyan olan Yukarı Mezopotamya halkını belirtir. 'Asurlu' kelimesi ise İsa'dan önceki Yukarı Mezopotamya halkı için kullanılmaktadır. Başka bir deyişle 'Asurlu' kelimesi 'Süryani' kelimesi ile anlatılmak istenen halkın Hıristiyanlıktan önceki zamanını belirtir. Bir yerde bugün bu halk için kullanılan, 'Asur', 'Arami', 'Süryani' (ve daha başka adlar; Keldani, Maruni vs.) kelimeleri aynı topluluğu nitelemektedir.

  Süryanilerin kökenini sadece Aramilere veya Asurlulara dayandırma çabalarının, Mezopotamyanın eski tarihine bakıldığında çok anlamlı olmadığı görülecektir. Buna karşılık Süryanilerin kökenini, tüm eski Mezopotamya halklarına (Fenikeliler, Akkadlar, Keldalılar, Babiller, Kenanlar, Asurlular ve Aramiler) dayandırmak daha mantıklıdır. Çünkü bütün bu halklar aynı kökenden oldukları için daha kolay kaynaşabilmişlerdir. Aynı dili konuşan, benzer örf ve adetleri yaşayan bu halklar Hıristiyanlık inancı ile birlikte aynı dine de sahip olmuşlardır. Ve bu eski halkların temeli üzerinde, yeni bir ada sahip olan Süryaniler doğmuştur.

 • Akif Güvenç
  Akif Güvenç

  sevgili arkadaslar bence süryaniler sevginin ve hoş görünün anlamı demektir tarıhımizin sahidi olan bu millet hoşgörülü vatanımızın vaz geçilmez bir parçasıdır medeniyetlerin kalbi olan ülkemizin ayrılmaz bir parçasıdır bu millet ben bir türküm ve böyle güzel ve hoş görülü bir millet ile yasadığımız için çok mutluyum ve ben bir süryani kızını seviyorum ve onunla hayatımı bırlestırmek istiyorum ama sevdiğim kızın tepkısınin ne olacağını bılmıyorum sevgili arkadaslar bana bu konuda yardımcı olursanız sevınırım şimdiden saygılarımla sağlıcala kalınız.....

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Üç beş kişi kalmış Süryani'yim diyen,diğerleri nerede?

 • Ersin Hasceylan
  Ersin Hasceylan

  Gecen gün midyattaydım bır suryanı ıle tenıstım bendekı ıltıbası cok ıyıydı sohpet ettık bence cok ıyı ınsanlar ınsan ayrıcalıgı yapanlar sapkalarını önüne koyup bır dusunsunler kendılerıne aynı seylerı yapsalar ıyımı once ıgneyı kendıne sonrada cuvaldızı batırsınlan saygılarımla tum suryanı arkadaslarımıza saygılar. ALPACİNO_39

 • Taylan Gökhan Gök
  Taylan Gökhan Gök

  Antakya'da kiliselerine gidip çok hoş anılarla yanlarından ayrıldığım topluluk.Çok sıcakkanlılar,yasak olmasına rağmen bir sürü fotoğraf çektim,yakalandığımda sadece tebessüm ettiler..

 • Filiz Çelik
  Filiz Çelik

  Süryaniler, kökenleri 5000 yıl öncesine giden bir toplumdur. Mezopotamya'da yeşeren ve uygarlığın gelişiminde önemli rol üstlenen eski Mezopotamya halklarının yani köklü bir kültürün mirasçılarıdır. Hıristiyanlığı kabul ettikten sonra, coğrafyayı istila edenlerin baskı ve egemenlikleri yüzünden başlangıçtaki etkinliklerini kaybetmişlerdir. Günümüzde ise dünyanın değişik bölgelerinde dağınık bir şekilde yaşamaktadırlar. Ülkemizde de Mardin, Midyat ve bir kısımda Antakya bölgesinde yaşamaktadırlar.

 • Talat Uzmez
  Talat Uzmez

  bu millete yarasa diyenlerin kimligini milliyetini gerçekten merak ediyorum süryanilik bir inançtır musevilik mecusilik putpereslik vs hepsi inançtır bizlere zararı olmadıgı sürece saygı duyarız ama bu millete yarasa diyenlere nasıl bir isim koymak gerekir ben bilemiyorum başka dinlerin başka milletlerin etkisinde kalan milletler ve toplumlar sömürge müstemleke olmaya ezilmeye yok olmaya mahkumdur, müslüman türkün yer yüzünde tek dostu vardır oda kendisidir bosnada gümilcinede bulgaristanda ırakta filistinde afganda çeçenistanda eritrede kırımda sudanda zülme ugrayanlar hep müslüman bunları görüp ibret almıyormusunuz esas yarasalar bunları göremeyendir akıllı olalım lütfen akıllı

 • Talat Uzmez
  Talat Uzmez

  kendi milletine ırkçı diyebilen gitsin; süryani olsun gitsin ermeni olsun gitsin yahudi olsun gitsin ne olursa olsun ama mukaddesatımıza islam inancımıza türklügümüze ve milliyetçiligimize dil uzatmasın bizden utanan bizden degildir biz islamız biz türküz ne mutlu müslüman türküm diyene

 • Hüseyin Balta
  Hüseyin Balta

  süryaniler

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  Çoğunluğu sarraftır...Bildiğim kadarıyla, hatta askerde mardin'in midyat ilçesine bağlı Derik köyünden tanıdığım bir arkadaşım vardı, kendisi uzun zaman sonra ' Süryani ' olduğunu söylemiş ve güzel bir hatıra bırakmıştır bizde...(kulakları çınlasın.)

 • Seçil Yıldız
  Seçil Yıldız

  bende burda yeni bir sayfa açmak istemiştim bu konuda ama benden çok önce davranan olmuş :) süryaniler bildiğim kadarıyla özellikle mardin bölgesinde çoğunlukta olan hristiyan bir türk toplumu.bu konuda araştırma yapmaya devam edeceğim.bildiklerimde yanlışlık varsa düzeltmenizi rica ediyorum

 • Hatice Kızılyıldız
  Hatice Kızılyıldız

  Türkiyede sadece islam ve türk yoktur bunu artık herkes beyninin bir tarafına yazsın.çeşitli inaçlar var hepside en az islam kadar değerli her millette türkler kadar önemli.Türkiyede yaşayan süryani. Ermeni,Arap,Alevi herkesi çok seviyorum iyi ki varlar yoksa biz ne yapardık bu ırkçılarla yaşam bize zehir olurdu bu yarasalarla,süryaniler sizce ne demek? yazısına cevap içindir. bence çok değerli toplum

 • Fatma Sena Gündüz
  Fatma Sena Gündüz

  bir tek şaraplarını bilirim
  hani tadı da güzel ötesi oladuguna göre
  süryanileri de severim

 • Meral Soysuren
  Meral Soysuren

  Suryani yada asuruler ortadogunun en eski halki. Hiristiyanlar. Onlar gercek bir kultur ve tarih hazinesiler ama asimle politikasi onlari kendi öz topraklarinda uzak edip avrupa ulkelerine saldi. Turkuyede genelde mardin bazi kesimlerinde yasardilar. Kurdler gibi suriye, irakda varlar. Newroz efsanesi asur imparatorun yikilmasiyla baslamisdir. Ve o eylemle asur imparatorlugu yikildi.Butun asuru ve suryani kardeslerime kucak dolusi selamlar ve saygilar bende Meral

 • Dogukan Erset
  Dogukan Erset

  Süryaniler, kökenleri 5000 yıl öncesine giden bir toplumdur. Mezopotamya'da yeşeren ve uygarlığın gelişiminde önemli rol üstlenen eski Mezopotamya halklarının yani köklü bir kültürün mirasçılarıdır. Hıristiyanlığı kabul ettikten sonra, coğrafyayı istila edenlerin baskı ve egemenlikleri yüzünden başlangıçtaki etkinliklerini kaybetmişlerdir. Günümüzde ise dünyanın değişik bölgelerinde dağınık bir şekilde yaşamaktadırlar.


  http://www.suryaniler.com/tarih_kimdir.asp

 • Serife Göksel
  Serife Göksel

  bu bir hiristiyan meshebidir,,bildigimce,,,,

 • Tarhan Tekelioglu
  Tarhan Tekelioglu

  Kücük cocuklarin cikarttigi bazi anlamsiz zann ettigimiz sesler aslinda süryanicedir diye eski bir inanis vardi....