Kültür Sanat Edebiyat Şiir

farkındalık sizce ne demek, farkındalık size neyi çağrıştırıyor?

farkındalık terimi Sıtar Karabil tarafından tarihinde eklendi

 • Espoir–
  Espoir–

  birini özlediğinde üzülmek yerine,
  özleyebilecek birine sahip olduğu için, kendisini şanslı hissetmesi gerektiğini fark edebilmeli insan.

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  farkındalık : varlık nesne kütle beden: suretse . hissettiklerimizde: sirettir. nasıl bizim bi bedenimiz var ve bide hissettiklerimiz var ve hissettiklerimizin kalp levhasında sevgiye ve sevginin miktarlarına ve sevginin zıttının miktarlarına dönüşmüş oluyor yani duygularımız ve gönül dediğimiz yapımız ve insan kainatın özetiyse ve en küçük en büyüğün bi modeliyse ve en büyükte en küçüğün bi modeliyse (sen sandın kendini bir parça küçük oysa sende alem var en büyük (muhittin arabii)( burda benzetme ilminin farkında olmak gerekiyor insandaki bu yapının bi benzeri kainatta da olmalı (benzetme ilmi aynı zamanda ladün ilmidir ) kainatında sureti ve sireti olmalı yani evrenin madde hali yani sureti ve bide sireti var suretin hissettiği siret yada siretin varlığı sureti diyelim aynı insanda olduğu gibi iç ve dış yapımız. içsel yapımızda rabb ımıza dua ederken tüm alemlerin rabb ı dediğimizde yaratıcımızın en büyük ismi allah la iletişim kuruyoruz. yani her şeyin içinde alemlerin rabbı olan allah ın bir rabb şubesi var .

 • Dream
  Dream

  Farkındalık, ikilikle bir arada olamaz.
  Ve zihin, ikilik olmadan var olamaz.
  Farkındalık ikiliğin olmamasıdır ve zihin ikiliktir.
  Bu nedenle sadece izle ;)

 • Dream
  Dream

  öylesine özelsin ki şövalye... öylesine değil.

 • Ridsar
  Ridsar

  kim bu kendi köşesinde ‘’duraduran ‘’ hancı.. ya ruhundaki konar göçer yolcu kim..
  nedir bu sukunetten sıyrılıp isyanlara varmalar..
  çılgınlığın zirvesi gibi hissediyorum..ama buna rağmen hassas bir terazi gibi dengeli..
  sukunet biraz yükselse, isyan biraz düşse bilinçlilik ve farkındalık çaresizliğe dönüşecek gibi sanki..
  yağdırdığın ‘‘ince yağmurlar ‘’ denizlere ve toprağa düşüyor..
  baharların cemresimisin ne.. yahut güz güllerini için için ısıtan güneşmisin acep :)

 • Arzu Kılınç
  Arzu Kılınç

  en güzeli insanın kendinin farkında olması.........
  .......ve farkındaysan kendının...
  o zaman fark edersin farklı olanları.....

 • Dream
  Dream

  'Fark edilen' biri tarafından, fark edilmek... :)

 • Ridsar
  Ridsar

  farkı fark edecek kadar farklısın hayal :)
  farkını fark ettirecek kadar da farklısın..kelimelerindeki farklılığınla da farklılığın fevkinde farklısın :))

 • Dream
  Dream

  Heyy Şövalye ;)
  Farkındalığın farkına vardığının
  farkındayım ben de farkımla,
  farklılığının da farkıyla :)

 • Ridsar
  Ridsar

  mutluluk ve coşkuyla,zamanın geçişini seyrettiğimiz anlar vardır..
  bin bir renk ve ahenkle bir ‘’anlamın’’ yollardan geçtiğini fark ederiz.
  ve göz bebeklerimizde silüeti, melodiler de zuhur eder dilimizden.
  kim ciddiye alır anlamsızlığı :)
  böyle anlar uygundur neşeli şarkılar söylemeye…
  söyleriz.. :)

 • Mirii Mirann
  Mirii Mirann

  'Sizin sevginizden korkuyorum' dedi fakir çocuk;
  Çünkü sevginizi, sadaka gibi veriyorsunuz.'

 • Zümra Yıldız
  Zümra Yıldız

  Ve KADIN,her şeyin farkındadır aslında.
  Kendisine kur yapıldığında, yalan söylendiğinde,kandırılmaya çalışıldığında, oyalandığın da, istenmediğinde,çok sevildiğinde, değersiz görüldüğünde.
  Yani her şeyin FARKINDA'dır...!

 • Zuhru Addidi
  Zuhru Addidi

  Bir ömür taşıdığın sevinçlerin üzüntülerin herşeyin gömülmesi 10 dakikayı almıyor.
  Sadece bunu bil ey adem.

 • Göksel Gelin
  Göksel Gelin

  Birseyi idrak ettigim an`da diger an lara dogru ilerledigim yolda; zihnimin uyanik haliyle bir seyi kavrayisimin bana kattigi verilerin toplaminda zihinsel,duygusal ruhsal zekamin seviyesiyle orantili veritabanindaki güc yada potansiyel olabilir..

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  farkın farkında olmak: aslında herkez farkı kullanır düşünürken ama kullandığını fark etmez.tüm akıl yürütmeleri farklar ve benzerliklerle yapılır.ve herşey zıttıyla bilinir farkı benzerliklerle benzerlikleride farkla biliriz anlam da hep zıtıyla ortaya çıkar. sıcağı soğukla biliriziz zararı karla iyiyi kötüyle.ve herşey zıttıyla var olur.kainatın düzeni bunun üzerine kurulmuştur.en zor kavradığım bilgi farkların benzerliğiydi.mesela hiç daha önce yimediğiniz bi yemek varsayalım kavak mantarı yediniz bi akşam yanında da bol limonlu bi marul salatası çok beğendiniz. bir kaç gün sonra tekrar kavak mantarı aldınız kocaman bi demet marul yanında. ve yine harika bi yemek yediniz. bir hafta sonra yine kavakmantarı yaptınız yine yanında marul salatası yine çok harika. bir hafta sonra yine kavak mantarı ama bu sefer marul salatası yok.ve gece müthiş bi karın ağrısı belkide gözünüzü hastanede açıyorsunuz. burda beyin yeterli miktarda acı hissedildiğinde. mutlaka sebebini arar. ve bi neden bulmak içinde farklardan yararlanır.bu mantarı daha önce üçkez yedim hiç bişey olmamıştı neden şimdi dokundu der. ve iki durumun arasındaki farkları aramaya başlar. ve ilk tespit ilk üç yemekte mantar yemeğinin yanında hep marul salatası vardı dokunmamıştı son yemekte yine aynı mantar yemeği ama yanında marul salatası yoktu diye tespit eder.. mantar aynı mantar ama sadece salata yok farklı olan salatanın olmaması.ilk üç yemek te sorun yok benzer durum dördüncü yemekte sorun var. salatanın olmadığı yemekle sancılanmanın olduğu yemek iki farklı durum birbirinin sebebi gibi gözüküyor bir farklı durum diğer farklı durum la örtüşüyor.farklardan benzerlik bulmak.

 • Müteharrik Meyyit
  Müteharrik Meyyit

  Bakmakla görmek arasında ki fark ;) önce görmeden bakmak, sonrasında bakmadan görmek :) sonra bakmaya görmeye ihtiyaç olmadan anlamak..

 • Mehmet Yalçın
  Mehmet Yalçın

  farkında olmak düşmanı betaraf etmenin ilk hamlesidir.

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  aşağıdaki yazımı temel bilgi olsun diye paylaştım.esas farkettirmek istediğim sağ burun deliğinizin iç kısmını hissetmeye ve daha çokta sağ burun deliğinizin diş etinize en yakın kısmını hissedin sonra burnunuzun sağ iç delğininin diş etlerinize en yakın kısmından başlayan hayali içsel bi hat varmışçasına sağ eye kemiğinizin yaklaşık iki üç parmak altında karnınızın içini hissedin bu sizi iç dokunsal ve huzurlu bi duruma getirecektir. ve çok başarılı dengeli çok mantıklı olduğunuz bi durumu düşünün.ve eğer hissedebilirseniz bu sıra dışı bi hal dir.

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  bir şey yiyorsunuz ve ağzınızda o yediğiniz şeyin için de bi başka şeyi de varlığını hissediyorsunuz ağzınızda bi kıl var dilinizle o kılı bula biliyorsunuz.dilinizi o kıla yönlendirdiğiniz bi his var. onunla biliyorsunuz. yada bilgisayarınız açık bi müzik dinliyorsunuz. bu arada kulağınıza bi başka yerden bi müzik sesi geliyor. o sesi dinliyorsunuz. sonra kendi bilgisayarınızdaki müziği dinliyorsunuz bi birinin anlamaya çalışıyorsunuz sonra öbürünü.kulağınızı bi birine sonrada diğerine yönlendiriyorsun.işte bu yönlendirmeyi yapanı yani o hissi anlatmak farkettirmek istiyorum.bu hissi elektirikli makkapa benzetirim nasılki bu makkabın ucundaki delici ucu çıkartırım yerine zımparayı takarım elimdeki makkap zımpara olur yada zımparayı çıkartırım lokma anahtar takarım elimdeki alet anahtar olur. yani burda kulak göz dil hep bunlar zımpara makkap anahtar yerine olan şeyler o hisse bağlı şeyler has olan o his.
  sabah uyandınız bedeninizi hissettiniz.bedeninizin doğadaki konumunu hissettiniz yani hacminizi uyandığınızda gözlerinizi açtınız tavanı gördünüz. yanlarınızda ki duvarları hissettiniz altınızı üstünüzü önünüzü arkanızı sağınızı solunuzu hissettiniz o hissi hapsettiniz.yazımın ilk bölümünde yazdığım hissiniz esir oldu maddeye bağlı kaldı demektir bedeninizi ve bedeninizin içinde bulunduğu konumu hissetmiceksiniz sanıyorum hipnozdada bunu yapıyorlar. yazımın ilk başındaki hissi özgür bırakıyorlar. sanırım sıradan olmayan bilgilere böyle ulaşılıyor.bilgiye ulaşmak için sabah uykusu çok önemlidir.anlamakta zorlandığım bilgileri çok rahat anlar ve kavrarım sabah uykularında.

 • Zümra Yıldız
  Zümra Yıldız

  Şimdiye değin nasıl yaşadıysan gene öyle yaşayacaksın sanırsın. Sonra beklenmedik bir anda biri çıkar gelir. Etrafındaki kimseye benzemez. Kendini bu yeni insanın aynasında görmeye başlarsın. Var olanı değil, sende eksik olanı gösteren sihirli bir aynadır o. Ve sen bunca zaman aslında hep bir eksiklik duygusuyla yaşadığını, bilmediğin bir şeye hasret çektiğini anlarsın. Şamar gibi iner hakîkat suratına. Sana içindeki bu boşluğu gösteren bu kişi bir Pîr, Üstad, Arkadaş, Yoldaş, Eş ya da bazan bir Çocuk olabilir. Önemli olan seni tamamlayacak ruhu bulmandır. Her peygamberin verdiği öğüt aynıdır. Sana ayna olacak insanı bul!

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay

  İng.:awareness.
  Synm.:cognizance

 • Candle In The Wind
  Candle In The Wind

  ‎ 'Yıldızları süpürürsün, farkında olmadan
  Güneş kucağındadır, bilemezsin.
  Bir çocuk gözlerine bakar, arkan dönüktür
  Ciğerinde kuruludur orkestra, duymazsın.
  Koca bir sevdadır yaşamakta olduğun, anlamazsın.
  ...Uçar gider, koşsan da tutamazsın...'

  William Shakespeare

 • Semira Gümüs
  Semira Gümüs

  farkinda olmak bence yeniden dogmak cünki farkina varmadan yasanan bir ömür yasanmis sayilmaz

 • Anlam Yolcusu
  Anlam Yolcusu

  benim güzel çocuğum, ömür boyu acı çekeceksin.acı çekeceksin zira ki gözlerin görüyor.o kadar yanacak ki mustarip ruhun, bir zaman sonra hiç bir şey canını yakmamaya başlayacak.hiç bir şey seni şaşırtamayacak.farkındalık çözümsüz bir hastalıktır.istesen de şaşıramayacaksın.insanların koşarak kaçtığı salyalar saçan kuduz köpekleri gördüğünde istifini bozmadan duracaksın.tepkisiz ve kıpırtısız.köpekler ve insanlar yalnızca onlardan korkanları ısırabilirler.

 • Nazende Ten
  Nazende Ten

  bir daha 'barış manço kara sevda' dinlerken aynı bakışlar konaklamayacak yüzlerimizde...
  biliyorum...
  siz de bilin...
  dünya döndü...
  biz rehin kaldık kara karanlıkta...
  hayatın tavanarasında...

 • Nagehan Nigah
  Nagehan Nigah

  Farkında Olmalı İnsan...
  Kendisinin, Hayatın Olayların, Gidişatın Farkında Olmalı.
  Farkı Fark Etmeli, Fark Ettiğini De Fark Ettirmemeli Bazen...
  Bir Damlacık Sudan Nasıl Yaratıldığını
  Fark Etmeli..
  Anne Karnına Sığarken Dünyaya Neden Sığmadığını
  Ve En Sonunda Bir Metre Karelik Yere Nasıl Sığmak Zorunda Kalacağını
  Fark Etmeli.
  Şu Çok Geniş Görünen Dünyanın, Ahirete Nispetle Anne Karnı Gibi Olduğunu
  Fark Etmeli.
  Henüz Bebekken 'Dünya Benim! ' Dercesine Avuçlarının Sımsıkı Kapalı
  Olduğunu, Ölürken De Aynı Avuçların 'Her Şeyi Bırakıp Gidiyorum
  İşte! ' Dercesine Apaçık Kaldığını
  Fark Etmeli.
  Ve Kefenin Cebinin Bulunmadığını
  Fark Etmeli.
  Baskın Yeteneğini
  Fark Etmeli Sonra.
  Azrailin Her An Sürpriz Yapabileceğini,
  Nasıl Yaşarsa Öyle Öleceğini
  Fark Etmeli İnsan
  Ve Ölmeden Evvel Ölebilmeli.
  Hayvanların Yolda Kaldırımda Çöplükte
  Ama Kendisinin Güzel Hazırlanmış Mükellef Bir Sofrada Yemek Yediğini
  Fark Etmeli.
  Eşref-İ Mahlukat (Yaratılmışların En Güzeli) Olduğunu
  Fark Etmeli.
  Ve Ona Göre Yaşamalı.
  Gülün Hemen Dibindeki Dikeni, Dikenin Hemen Yanı Başındaki Gülü
  Fark Etmeli.
  Evinde 4 Kedi 2 Köpek Beslediği Halde
  Çocuk Sahibi Olmaktan Korkmanın Mantıksızlığını
  Fark Etmeli.
  Eşine 'Seni Çok Seviyorum! ' Demenin Mutluluk Yolundaki Müthiş Gücünü
  Fark Etmeli.
  Dolabında Asılı 25 Gömleğinin Sadece Üçünü Giydiğini, Ama Arka
  Sokaktaki Komşusunun O Beğenilmeyen Gömleklere Muhtaç Olduğunu
  Fark Etmeli.
  Zenginliğin Ve Bereketin, Sofradayken Önünde Biriken Ekmek
  Kırıntılarını Yemekte Gizlendiğini
  Fark Etmeli.
  FARK ETMELİ.
  Ömür Dediğin Üç Gündür,
  Dün Geldi Geçti Yarın Meçhuldür,
  O Halde Ömür Dediğin Bir Gündür,O Da Bugündür.
  CAN YÜCEL

 • Faruk Mızrak
  Faruk Mızrak

  En çok istediğim bir durum olmasına rağmen bir türlü ulaşamadığım bir durum.

 • Ley Yam
  Ley Yam

  aşk bittiğinde başlar
  çoğu zaman da acı verir..

 • Şerife Duman
  Şerife Duman

  Fark etmekle başlayan farkındalık ancak bunu sürdürmekle sağlanır..... Adı farkındalık olur.... Fark edip geçmek herhangi bir kitapta herhangi bir sayfadaki nüansı fark etmek gibidir... Geçicidir... Işığını açık tut heran bir farkındalık yakalayabilirsin....

 • Şememe
  Şememe

  'heeeeeeeeyyyyT,hetheytttT! ! ! ' diyerekten kendimize döndüğümüz zamanlardır.