Kültür Sanat Edebiyat Şiir

bob marley sizce ne demek, bob marley size neyi çağrıştırıyor?

bob marley terimi F tarafından tarihinde eklendi

 • Fatmanur Can
  Fatmanur Can

  Kimbilir...
  Belki de hep güzel baktığımız için,
  İnsanların gerçek yüzünü göremiyoruz...
  .
  (Bob Marley)

 • The Rose
  The Rose

  "Balonlar, içi boş şeylerin de bazen yükselebileceğini hatırlatırlar..." Bob Marley

 • Şaban Mortaş
  Şaban Mortaş

  No woman no cry... büyük adam..reis ..

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Reggae müziğin kralı..

 • Dılçem Penaber
  Dılçem Penaber

  ...Eski korsanlar çaldılar beni
  Sattılar tüccar gemilerine
  Dipsiz kuyulardan almalarından
  Dakikalar sonra
  Ama elim güçlü kılınmıştı
  Tanrının elleri tarafından
  İlerliyoruz bu kuşakla zafer dolu
  Varım yoğum bu özgürlük şarkıları

  Eşlik etmeyecek misin
  Bu özgürlük şarkılarına?
  Çünkü varım yoğum kurtuluş şarkıları
  Kurutluş şarkıları

  Kurtarın kendinizi zihinsel kölelikten
  Kendimizden başka kimse özgür kılmaz aklımızı
  Korkmayın atom enerjisinden falan
  Çünkü durduramaz hiçbiri zamanı
  Ne denli sürecek peygamberlerimizi öldürmeleri
  Biz bir yandan durup izlerken?
  Bazıları diyor ki
  Bu yalnızca bir parçası
  Tamamlamamız gerekiyor kitabı

  Eşlik etmeyecek misin
  Bu özgürlük şarkılarına?
  Çünkü varım yoğum kurtuluş şarkıları
  Kurutluş şarkıları...'

 • ´m e R n n`
  ´m e R n n`

  no woman no cry
  diyerek
  bir atasözü yaratmıştır
  o zaman atalarımızdan biridir

 • Burcu Ebrinç
  Burcu Ebrinç

  'Don't worry about a thing,
  'Cause every little thing gonna be all right.
  Singin': 'Don't worry about a thing,
  'Cause every little thing gonna be all right! '

  muhteşem kişilik...

 • Safira El-azizi
  Safira El-azizi

  ..reggae..rastafari...kirmizi...yesil..sari...
  rastalarin felsefesi bayagi derinmis..meger siyonizmle baglantisida varmis) tabii marley'in bi sucu yok...o haykirir sadece.. don't take your slogans no more..

 • Tahtına Dargın Padişah
  Tahtına Dargın Padişah

  ne tip yaptın yaaaaa

 • Kimse Siz
  Kimse Siz

  Get up, stand up, don't give up the fight.(G.O.R.A da Bob Marley Faruk 'un hayat felsefesi.)

 • Merlin Xn
  Merlin Xn

  Siyah uzun rasta saçları, elinde sigarası, buğday rengi teni ve coşturan raggae şarkılarıyla inanılmaz sempatik olan bir adam. 'Red Wine' ve 'No Woman No Cry' isimli parçalarını beğenerek dinliyorum.

  (Bkz: Geçmiş zaman kullanılması gereken Raggae sanatçıları.)

 • Irmak
  Irmak

  adam bi harikaa yaşamalıydıı onu görmeliydim eminimm oda cok isterdi:D bob harikaa ötesi gerisi yalan üstüne adam tanımam

 • Toygar Özdemir
  Toygar Özdemir

  bob marley kendisi hakkında pek fazla bilgim yok ama bir kaç parçasını sewiyorum:p

 • Eda Gulay
  Eda Gulay

  sene ' 98. çok karışık günler..kırmızı ' 67 mustang ve yeniköy..ve tabii ki çalan three little birds.. sanırım hep mutluluk istediğimiz zamanlarda dinlediğim bir adam...veya bana öyle geliyor..

 • Drag Bonfire
  Drag Bonfire

  ölümünün üzerinden 25 yıla yakın süre geçti ama o hala listelerde...”No woman no cry” hala kulaklarımızda..sadece Rastafaran’ların değil,müziği seven, barışı seven,özgürlük için mücadeleyi seven herkesin gönlünde…

  Everything's gonna be all right!
  Everything's gonna be all right, now!
  Everything's gonna be all right!
  So, woman, no cry;
  No - no, woman - woman, no cry..

 • Fatma Sena Gündüz
  Fatma Sena Gündüz

  yeni yetmelik dönemlerimde daha korsan cd diye birşeyden haberim yokken müzik marketlere gidip; bob marley dediğim zaman bob dylan albümü verilirdi elime ki adlarının neredeyse birlikte anılması herikisi için talihsizlik sayılırken herhangibirini daha dinleme fırsatı bulmayanlar için şans bile sayılabilir.

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Raggie

 • Fatma Sena Gündüz
  Fatma Sena Gündüz

  tanrının ''reggae yıldızı'' olsun diye yarattığı tek kul...

 • Borahan Bilen
  Borahan Bilen

  Jamaikalı..Reggea ve kanabis in babası..Çok severim..Çok dinlenilmesi halinda insanı hiçbirşeyi takmayan,sadece hayattan zevk almaya yönlendiren bir gücü var....Boşvermişlik...

 • Onur Umut
  Onur Umut

  'kurtar kendini zihinsel kölelikten' lafinin sahibidir...yaptigi müzik çok fazla erotizm kokar.tabi sözleri çikarirsaniz,sevisirken iyi gider....

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  buffalo soldiers...

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Keep On Moving, I Shot The Sheriff, Get Up, Stand Up, No Woman No Cry, Night Shift, Three Little Birds, Is This Love, Sun Is Shining, Rasta man chant
  gibi ünlü şarkılarının sözlerini:
  http://www.alwaysontherun.net/bob.htm
  web sayfasından bulabilirsiniz...

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Bob Marley ve Peter Tosh reggae müziğini dünyaya tanıtan demiyelimde sevdiren reggaecilerden. Esrarotu cinsi bitkilerin (Cannabis) içimini legal etme mücadalesinin baba isimlerindendir... Kişilik bakımından Martin Luther King ve Malcolm X kadar güçlü olan bu muzisyenler şarkılarıyla milyonların gönüllerini feth etmişlerdir... Peter Tosh tabi Bob Marley'den daha radikal olduğundan, hareketleirnin hesabını canıyla öderken Bob Marley özgürlüğe, dine ve sevgiye verdiği önemle efsaneleşti...

  Ne denirlirse desin belli bir döneme imzasını atmış değerli bir şarkıcı ve düşünür olan Bob Marley hala kitleleri etkilemektedir...

 • Var Mısın?
  Var Mısın?

  no woman no cry:
  bob marleye göre
  kadınım ağlama demektir..
  vurguda hata yaparsak düz anlamını herkes bilir
  kadın yok ağlamak yok :)

 • Var Mısın?
  Var Mısın?

  BOB MARLEY


  Reggae’nin en transantal ve ikonik figürüdür. Bob Marley Jamaika’dan çikan ve uluslararasi alanda ünlenen ilk sanatçidir. Marley’in müzigi Jamaika’nin sadece günlük ritmi ve canliligini degil, ayni zamanda samimi kisiliklerini de yansitiyordu. Onun inanç dolu müzigi sadece içinde bulundugu çevreyi ve dönemi degil, onun zekasinin piriltilarini kesfeden, daha sonraki tüm nesilleri etkiledi.
  Robert Nesta Marley 1945’te Jamaika’da, St. Ann's Parish köyünde dogdu. Orta halli beyaz bir babayla oldukça genç siyah bir annenin ogluydu. Kingston’da müzik kariyerine baslamak için 14 yasinda evi terk etti, yerel sanatçi Rastafarian Joe Higgs’in ögrencisi oldu. 1962’de ilk kisaçalari ‘Judge Not’i yayinladi.
  1963’te arkadaslari Peter Tosh, Bunny Livingstone, Junior Braithwaite, Beverly Kelso ve Cherry Smith ile birlikte Teenagers grubunu kurdu. Bu grup daha sonra Wailing Rudeboys olarak en sonunda da kisaca Wailers olarak tanindi. Ilk albümleri, “I’m Still Waiting”i, prodüktör Coxsone Dodd'un efsanevi stüdyosu One’da doldurdular. Braithwaite ve Smith gruptan ayrildiklarinda, vokale Marley geçti ve 1964’ün basinda ‘Simmer Down’ parçalari Jamaika listelerinde üst siralara yükseldi. Bu parçayi ‘Let Him Go (Rude Boy Get Gail) ’, ‘Dancing Shoes’, ‘Jerk in Time’, ‘Who Feels It Knows It’ ve ‘What Am I to Do’ gibi parçalar izledi. 66’da Dodd’tan ayrilmadan burada 70 parça kaydettiler.
  Ayni sene 10 Subat’ta Marley, daha sonra I-Threes grubuyla ünlenen Rita Anderson ile evlendi. Marley yilin geri kalan kismini Newark’ta bir fabrikada çalisarak geçirdi.
  Ekimde Jamaika’ya geri dönen Marley, Wailers’i düzenledi ve Livingstone ve Tosh ile birlikte “Bend Down Low” albümünü çikardi. 68’in basindan itibaren Wailers prodüktör Danny Sims ile birlikte çalisti. Bir sonraki sene prodüktör Lee 'Scratch' Perry’in ev grubu Upsetters ile çalismaya basladilar. Bu dönemde aralarinda ‘My Cup’, ‘Duppy Conqueror’, ‘Soul Almighty’ ve ‘Small Axe’ gibi klasiklerin oldugu birçok çalisma yapti. Upsetters’in basçisi Aston 'Family Man' Barrett ve kardesi Carlton daha sonra Wailers grubuna katildi.
  73’te çikardiklari “Catch a Fire” Wailers’in Jamaika disinda çikan ilk albümü oldu, bu albüm dünya çapinda dikkat çekti. Bunu takip eden “Burnin”den çikan ‘I Shot the Sheriff’ parçasi top 10 listelerine girdi. Livingstone ve Tosh kendi solo kariyerlerini kurmak için gruptan ayrildi. Marley de I-Threes’e katildi. Grubun diger elemanlari Rita Marley, Marcia Griffiths ve Judy Mowatt idi. Bu grupla birlikte 75’te “Natty Dread” albümünü çikardi. Bu albümden ‘No Woman No Cry’ Amerika listelerinde top 40’a girdi. 76’da Amerika’da top 10’e çikan “Rastaman Vibration” albümünü çikardi.
  Marley, ünü Jamaika disina tastikça kendi ülkesinde mistik bir yer edinmeye basladi. Kendi ülkesinde bir sair ve ermis gibi karsilandi. Bazi çevrelerde onun gücü bir tehlike olarak görüldü ve 3 Aralik 1976’da bir suikast girisimi sonunda yaralandi ve bir seneligine Jamaika’dan ayrildi. 77’de “Exodus” albümünü çikardi. Bunun ardindan “Kaya”, “Babylon by Bus”, “Survival” albümlerini çikardi. 80 yilinda Marley’in beynini ve cigerlerini etkileyen bir kanser hastaligina yakalandigi anlasildi. Ölmeden önce çikardigi son albüm “Uprising” oldu ve 1981 yilinda, 36 yasinda öldü.
  Ölümünden sonra piyasaya çikan “Redemption” ve “Legend” albümleriyle Marley’in müzigi yasamaya devam etti.

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca

  Rasta deyince ilk akla gelen kabus adam :)

 • Mustafa Adil
  Mustafa Adil

  No Woman No cry....Rasta, Cigara......Jamaika nın kara güneşi...