Kültür Sanat Edebiyat Şiir

allah için sevmek sizce ne demek, allah için sevmek size neyi çağrıştırıyor?

allah için sevmek terimi Muhammed Mücahid Hatipoğlu tarafından 31.08.2004 tarihinde eklendi

 • Semadan Gelen Huzur
  Semadan Gelen Huzur18.08.2012 - 11:36

  Sevdiğini Allah için sevmek, imanın temelidir. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
  (Allahü teâlâ kıyamette buyurur ki: Benim azametim için birbirini sevenleri, hiçbir himayenin bulunmadığı bugün, rahmetim altında himaye ederim.) [Müslim]

  (Allah için dost olan kimseyi, Allahü teâlâ, Cennette hiçbir ameliyle ulaşamayacağı yüksek dereceye yükseltir.) [İ. Ebi-d-dünya]

  (Kıyamette Arşın etrafında, yüzleri ayın on dördü gibi parlayan insanlar için kürsüler kurulur. Herkes feryat ve figan ederken onlar sakindir. Herkes korku ve dehşet içindeyken onlar üzülmez. Bunlar, Allah için birbirini sevenlerdir.) [Hâkim]

  (Cennetin güzel köşkleri, Allah rızası için birbirini sevenler içindir.) [Ebu-ş-şeyh](Alinti)

 • Abdullah Doğan
  Abdullah Doğan25.04.2012 - 09:22

  Hakk’a Dâvet
  Cenâb-ı Hak buyuruyor:

  “Siz insanlar için çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz. İyiliği emreder, kötülükten menedersiniz…” (Âl-i İmrân, 110)


  Rasûlullah (sav) buyurdular:

  “Kim bir kötülük görürse, onu eliyle değiştirsin. Şayet eliyle değiştirmeye gücü yetmezse, diliyle değiştirsin. Diliyle değiştirmeye de gücü yetmezse, kalbiyle düzeltme cihetine gitsin ki, bu imanın en zayıf derecesidir.” (Müslim, Îmân 78. Tirmizî, Fiten 11; Nesâî, Îmân 17)


  Kâinâtın Fahr-i Ebedîsi bir gün, iyiliği tavsiye edip kötülüğe mânî olma mes’ûliyetinden bahsederken şöyle bir misal vermiştir:

  “Gemi yolcuları alt ve üst katlara yerleştiler. Geminin alt katında seyahat edenler; Su ihtiyacımızı karşılamak için ikide bir yukarı çıkıyor, üsttekileri rahatsız ediyoruz. Geminin tabanında bir delik açıp suyu oradan alalım. diye konuştular.

  Bu durumda üst kattakiler onlara mânî olmazsa, hepsi birden boğulup giderler. Şayet onlara gemiyi delmenin yanlış olduğunu anlatırlarsa, hem kendilerini, hem diğerlerini boğulmaktan kurtarırlar.” (Buhârî, Şehâdât, 30; Tirmizî, Fiten, 12)

 • Yusuf Ziya Baran
  Yusuf Ziya Baran31.01.2012 - 20:37

  bir hadisi şerifte ne gecer...biribirinizi sevmedikce iman etmiş sayılmazsınız....yani düşünün biribirmizi allah için sevince bile cennete gitme şansın yükseliyo rabbim bizi cennete koymak için sebebp arıyor..ama bizim gözlerimiz okadar kör olmuşki.....nasıl bakarsak öyle görürüz nasıl düşünürssek öyle gercekleşir....saygılarımla allaha emanet olun inş..

 • Zübeyir Sakallı
  Zübeyir Sakallı22.05.2011 - 11:38

  Allah için sevemek bir karşılık beklemeden sevmektir onu sadece Allah rızası için sevmektir

 • Nurettin Armutcu
  Nurettin Armutcu17.10.2010 - 01:38

  Bir insanı Allah için sevmek demek, o insanı dindar ve güzel ahlaklı olduğu için sevmektir, yani onu tabiri caiz ise 'müslüman kardeşliği' adına sevmektir. Bundan gayrı bütün sevgilerin ömrü, dünya hayatı kadardır, yani ölümle birlikte biter. Baki kalan ise yalnızca Allah rızası için yapınlan, düşünülen ve hissedilendir. Bunun hakiki anlamı budur. Yoksa bir erkeğin bir kızı sevmesi veyahut bir annenin çocuğunu sevmesi degildir. Bu tür duygular - cennetlik ve cehennemlik - her insanda vardır. İnsanoğlu birçok şeyi tabiyatı gereği sever, ancak Allah için sevmek pek de kolay bir iş degildir. Zira birbirini bu anlamda sevenlere mahşer gününde Peygamberler bile gıpta edeceklerdir. Öyleyse herkes kendisine bir sorsun, acaba Peygamberler benim gibi birisinin ne tür duygularına gıpta edebilirler?

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan07.10.2009 - 14:47

  Allah için sevmek odur ki, kişi kişide görmesi gerekeni görür, yüce yaratıcıyı görür ve sever
  onun için ateşe tapana da, putperestede gönül kapılarını açar.
  Çünkü sevdiğini Allah için sevmektedir.

 • Bir Fincan Kayhve
  Bir Fincan Kayhve07.10.2009 - 13:53

  Yaratılanı sev Yaratan dan ötürü (Yunus Emre)
  Ne olursan ol yine gel (Mevlana)
  Allah için sevmek,ne güzel anlatmış pirlerimiz..

 • Nur Gümüş
  Nur Gümüş15.06.2009 - 07:40

  ALLAH İÇİN SEVMEK DEMEK ALLAH RIZASI İÇİN SEVMEK DEMEK DEĞİLDİR TIPKI BESMELEDE OLDUĞU GİBİ BEN BU İŞİ ONUNLA ONUN ADINA YAPIYORUM DEMEKTİR... ÇÜNKÜ SEVENDE SEVİLEN DE ALLAH'TIR... BEN SENİ SEVİYORUM DİYEN YALAN KONUŞMAKTADIR.SEVEN ALLAH'TIR.O SEVERKEN BİZİ KULLANIYOR....

 • Muhammed Nezir Orjins
  Muhammed Nezir Orjins02.05.2009 - 23:13

  -Allah için- değilde, -Allah rızası için- olması gereken cümle. Çoğu insan bu konuda hata yapıyor. Çünkü Allah için birşey olmaz, ancak rızası için olur.

 • Tontiiişşş İmmm
  Tontiiişşş İmmm15.04.2009 - 17:04

  'Yaradılanı severim yaradandan ötürü'