Kültür Sanat Edebiyat Şiir

ahmet şafak sizce ne demek, ahmet şafak size neyi çağrıştırıyor?

ahmet şafak terimi Özay Demir tarafından tarihinde eklendi

 • Aa Filius
  Aa Filius

  Babana de ki; Bizler devler dururken karıncalara yoldaşlık ederiz. Çünkü bizim sırtımızda hep pusu izleri vardır. Kavri karar ettik. Ayağımızda ki çarıklarla süpürge tohumu içtik ama namerde eğilmedik. İşte biz böyle bir ahvadın torunlarıyız. Bilmez misin ki biz, ey güzel ey benim gönlümün turkuazı bilmez misin ki biz, babayla kızının arasını açanlardan değil, onları el ele, gönül gönüle buluşturanlardanız.. - Ahmet Şafak

 • Hacı Mehmet Fidan
  Hacı Mehmet Fidan

  Ahmet şafak kızıl elma demek, karanlıktaki ışık demek,yalnız kurt demek.

 • Mehmet Budak
  Mehmet Budak

  müziklerin den ziyade, yanında saatlerce oturup hoş sohbetindn feyz alacağımız biri ahmet abi.

 • Gocmen Hanim
  Gocmen Hanim

  harika bir sesi ve yorumu olan gerçek Türk sanatçısı.özgün müziği olan... tşklerr Ahamet Şafak.....

 • Rıdvan İstanbul
  Rıdvan İstanbul

  TÜRK MİLLİYETÇİSİ GERÇEK SANATÇI.

 • Aşık Mahzun İ
  Aşık Mahzun İ

  ahmet şafak ve sarıkamış ağzına ağlık :((

 • Bir Fincan Kayhve
  Bir Fincan Kayhve

  Çok bilmiyorum ama okulda ülkücü kesimin ağzından duyduğum bi türkücü.

 • Bahar Yıldız
  Bahar Yıldız

  ahmet şafak o ülkücülerin gözbebeği değerli bi şahsiyet efendi ve kendine has vakur duruşuyla sanat camiasında sayılı sanatçı kelimesini gerçek anlamda dolduran bi insan onu çok seviyor ve takdir ediyorum

 • Kemal Demirci
  Kemal Demirci

  Türkiyede çok aydın sanatçı var ama kendilerini aydınlatacak ışıkları yok Ahmet Şafak milli kültür ile kültürlerarası ilişki konusunda örnek bir sanatçı.

 • Kemal Demirci
  Kemal Demirci

  Ahmet Şafak adı artık Türkiyeye sığmıyor.Ahmet Şafak Başta Azerbaycan olmak üzere bütün Türk dünyasında estiriyor.Ermenistan sınırının açılması yüzünden Ankara-Bakü ilişkileri gerilince 5 Mayısta Baküde bir konser verdi.Azersaycan kamuoyunu sakinleştirdi.Gönülleri birbirine bağladı.Geçen sene konser yaptı gelirini Azerbaycan Silahlı kuvvetlerine bağışladı.Ortaya Türklerin AB projesi diye fikir attı.AB yani Ankara ve Bakünün baş harfleri.Galiba Ahmet Şafak ezberleri bozuyor ve bizim buna alışmamız zor geliyor.Ama alışıcaz,mecburen alışıcaz çünkü dereler denize akar.Ahmet Şafak okyanus yürekli bir sanatçıdır.Milletinin kültür önderidir Ahmet Şafak.Takipte zorlanıyoruz.

 • Kemal Demirci
  Kemal Demirci

  Ahmet Şafak romantik vatansever demektir.Vatan sevgisini aşkla ifade etmeyi ondan daha iyi anlatan başka sanatçı yoktur.Doğu Türkistandan balkanlara kadar büyük bir aşk medeniyetinin çocuklarıyız der Ahmet Şafak.Şarkılarında Dedekorkut ile Mevlana arasında Yunus Emre ile Edebalı arasında selamlar götürüp getirendir.(Aşk Bizdedir-Edebalım şarkıları) Aşk bu toprakların en güzel ortak paydasıdır diyen Ahmet Şafak şarkılarıyla Türk tarihinin envanterini tutar.Melodileri hırçındır çünkü Dadaloğlu,Koç Köroğlu onun atasıdır.Şarkıları liriktir,acıklıdır aynı zamanda çünkü Aşık Veysel,Karacaoğlan,Pir Sultan geleneğini takip eder.Sözleri derstir çünkü üzerindeki misyonun farkındadır.Dede Korkut gibi boy boylar.O şöhret kavramını elinin tersiyle ta yola çıkarken itmiş adamdır.Televizyonlara çıktığında duruş sahibidir.Sözünü büyük bir cesaretle söyler,kimseyi kırmamaya çalışır ama saygısızlığa karşı tavrı keskindir.Onda bu halleri görmek için sadece bakmayı bilmek yeterlidir.

 • Kemal Demirci
  Kemal Demirci

  Yorumlarım oldukça açıklayıcı.Oldukça detaylı ama yinede duygusallık kelimesini kullanmışsınız.Ne diyelim olsun.Sözlerinize katılmadığımı duyğusallıkla değil,örneklerle açıkladım.Mesela siz parçaları yaptığı bestelerle katletti diyorsunuz.Bunun neresini düzeltelim.Bu albümü bir duygu fırtınası.Yüreğinle gel gibi muhteşem melodinin hem girişindeki intro çok duygusal ve lirik hem de coşkulu olmasına zrağmen müziğin kendisi içli ve yakıcı.Bu albüm bir melodi fırtınası.Pusu gözlüm,Karagül,Karabağ bunlar muhteşem makamlar,lirik melodiler.Herneyse bunlar teknik mevzular.Ahmet Şafak abimiz ticari kaygılarla hareket etmemiştir.Keşke etse.Ama etmiyor.Daha dün akşam dördüncü tekrarı yayınlanan ART'deki programda Türkiyedeki sistemin analizini yaptı.Hem medyayı,hem aydınları herkesi bigilisiyle masaya yatırdı.Piyasa yapan bir adam gerçekleri bu kadar uluorta söylermi.Atv'deki bir programda ben karşı olduğum nizamın içinde getireceğim nizamın ölçülerini yaşayan biri olarak gibi bir söz kullandı.Bunu hangi sanatçı,hangi aydın söyler.Saba Tümerin programını izleyin bakalım orada neler söyledi.Ticari kaygılar peşinde olan bir adam şöhret sistemini televizyonlarda eleştirmez.Ah kardeşim.Ahmet Şafak bir dev.Aklıyla,sesiyle,kültürüyle,müzik ustalığıyla.Dikkatimi çekmek istediğin konuya gelince.Ahmet Şafak Kral tv ödülünü aldı.Bileğinin hakkıyla.Üstelik Sarıkamış gibi bir destanla aldı.Ama millet sanatçısı olduğunu göstermek için bir sanatçının Kral tv ödüllerine ihtiyacı yok.Ahmet Şafak üç yılda 3 kitap yazarak millet sanatçısı olduğunu gösterdi.Yüreğinle Gel şarkısına klip çekerek bunu göstermeye devam ediyor.Yazdığı kitaplarla Dede korkut gibi boy boyluyor,soy soyluyor.Ahmet Şafak Turan boyundada bunu çok iyi yapıyor.Azerbaycanın en sevilen sanatçılarından biri.Karabağ şarkısı ile Karabağ meselesini Türkiyede ve müzik aleminde canlı tutuyor.Sadece Türkiye televizyonlmarında değil Azerbaycan televizyonlarına da çıkarak iki devlet bir millet idealini yaşatıyor.Azerbaycanda filmler çekiyor.Ben büyük Türk Medeniyetinin kültür savaşçısıyım diyor.(Art gündeme dair) mesele budur kardeşim.Hayırlı kandiller.

 • Hüseyin Bozkırlı
  Hüseyin Bozkırlı

  Kime göre doğru? Kime göre yanlış? Kendiniz gibi düşünmeyenleri, yanlış diye hüküm vermeniz. Yorumunuzu duygusallık katarak yaptığınız ispatıdır.

  Ahmet Şafak'ı seven biriyim. Onun müzik ve sanat dünyasında hep yükseklerde olmasını arzu eden biriyim. Ahmet Şafak'a bir garezim yoktur. Benim son albümüne ve Kan Uykusundan önce ki albümüne yorumum budur.

  Şarkı sözlerini eskileriyle kıyaslayınca aynı hazzı ve aynı vurgunluğu yaşayamadım. Parçaları birde yaptığı beste ile katlettiğini düşünüyorum. Daha iyisini yapabilirdi. Ticari Kaygılar ister istemez ondada var ve ister istemez el ayak dolaştırıyor diye düşünüyorum.

  Bir konuda dikkatini çekerim, Ahmet Şafak Kral Tv özgün müzik dalında ödülü kaldırdı. Daha sonraki yıllar ise o dalda ödül verme kaldırıldı. Acaba neden? Çünkü korktular. Ahmet Şafak'ın, Yıldızdoğanın millet sanatçısı olduğuna vurgu yapıyordu dolaylı yoldan o organisazyon. İsimlerinin duyulmasından, yayılmasından korktular.

  Sevda Bağcanlara, Onur Akınlara, o ödülleri aldıramadıkları için, halkı o yöne itemedikleri için... Yenilgiyi sessiz sedasız kabul edip, daha fazla büyütmemek, duyurmamak için korkup kaldırdılar.

  Sanatçlıarımızın işi çok zor....

 • Kemal Demirci
  Kemal Demirci

  Pusu Gözlüm şarkısının şan bölümüne ait sözlerle şarkının sonundaki şiir ve hele müziği ve muhteşem ses olan Ahmet Şafak farkını dinlemenizi ayrıca isterim.Çanakkale Ateşte Açan güldük biz.Bu şarkının ismi bile mükemmelliğinin izahıdır.Ateşte açan güldük biz..Allahım nasıl bir sözdür bu.Hele hele o balabanın insanı saran içli melodisi.Bu şarkının kendiside sonundaki şiiride ayrıca ustalık tır.Dinlemenizi tavsiye ederim.Sahte Patlıcan ise Türkiyenin şov dünyasındaki kifayetsiz muhterislere muhteşem cevaplardır.Cesur,yerinde tespitler ve adam gibi bir tavır vardır sözlerde.Okuyuşunu zaten tartışmam.Türkiyede Ahmet Şafak çapında ses yok.Antacak çok şey var ama Ahmet Şafakı anlatmaya kelimeler yetmez.Selamlar kardeşim.

 • Kemal Demirci
  Kemal Demirci

  Dediğiniz gibi bu fikirler size ait ama doğru tespitler değil. Benim fikrimde bu.Yüreğinle gel şarkısının sözlerine basit demek için sizin bir örnek vermenizi beklerdim.Örnek yok.Çünkü basit değil.Türkiye sevgisini en güzel ortak paydamız olan türküye benzetmek ustalıktır.Bir ülke sevgisi sevgiliye anlatılırmış gibi ancak bu kadar güzel anlatılır.Şarkının şan bölümü ile resitatif bölüm arasındaki uyum muhteşemdir.Şiir bölümündeki anlatımlar adeta coşkuyu basamak basamak zirveye çıkarma ustalığına sahiptir.Sözler,melodi ve okuyuş harika ötesidir.Aranje ise muhteşemdir.Televizyon programlarında Ahmet Şafak bu parçayı okurken mesela Seda Sayanın programında stüdyoda herkes ayağa kalkarak alkışla tezahüratla katılım göztermişlerdir.Türkçeye bu kadar hakim bir sanatçının şarkısına basit demek için basitin ve kalitenin anlamını bilmek gerekir.14 tane şarkı olan bir albümde sadece memleket meselesini belirtmeniz makul değil.Son albüm Aranıyor ile Ahmet Şafak kendisini de aşmıştır.Zaten rakibi yoktu.Kendi çıtasını büyüttü.Artık onu herkes dinliyor.Selamlar

 • Hüseyin Bozkırlı
  Hüseyin Bozkırlı

  yakazakurt, Benim Ahmet Şafak'ın son albümüne bakışım bu yöndedir. Kan uykusu albümünden önceki albümüne bakışımda aynıdır.

  Elektro gitara karşı olduğumu çıkardın yorumumdan, Böyle bir sonuç çıkardıysan beni hiç anlamamışsın. Son albümünde ki Memleket Meselesi şarkısı hariç hiç bir şarkısından zevk alamadım.

  Klip çektiği şarkıyı ise sözlerini çok basit buldum. Belkide Ahmet Şafak'tan daha iyisini beklememdendir.

  Ahmet Şafak'ın çıktığı her programa bakar, her konserine de mevcut ikametgah ettiğim il veya ilçelerinde olduğu sürece giderim. Albümlerinide almışlığım vardır. Onun bir dinleyicisi olarak en tabi olan yorum hakkımı burada kullanmışımdır.

  Umarım daha iyi Albümlerini dinlemek nasip olur....

 • Kemal Demirci
  Kemal Demirci

  Son albümündeki Bizanslı dilberi dinledinizmi? sözleri ayrı güzel bestesi ayrı muhteşem.Son albümlerinde elektro gitarı fazla kullanıyor diyemi gürültü diyorsunuz.Aksine o lektro gitar ona çok yakışıyor.Rock müzikle sentez yaptığı için bence kitlesi dahada gelişti.Üniversite gençliği onun müziğini çok seviyor.Geçen hafta Dumlupınar Ünuversitesinde mezuniyet töreninde 15 bin öğrenciye konser verdi.Bence beğeninizi bu kadar kolay tüketmeyin.Ahmet Şafakı seven milyonlar var.

 • Kemal Demirci
  Kemal Demirci

  Herkesin bir zevki var ama sizin zevkiniz daima tek ve örijinal kalacak.Çünkü Müzik önce bestedir ve Ahmet Şafak büyük bestecidir.Son albümünde bütün şarkıları çok güzeldir.Pusu gözlüm mü kötü,Karagül mü kötü,Sahte Patlıcan,Muska mı.Lütfen internet dünyasını gezin ve Öay Delikanlı Gönlüm ne kadar hit almış görün.Tahmin ediyorum ülkücü perspektiften bakıyorsunuz.Ahmet Şafak zaten ülkücü müzik yapmıyor.Türk müziği yapıyor.Bu yüzden de toplumun bütün kesimleri onu seviyor.Çıktığı televizyon programlarında can kulağeı ile dinliyor şarkılarına eşlik ediyorlar.Bence son albümünü bir daha dinleyin.İlk üç albüm diyorsunuz ama beşinci albümdeki sarıkamışla ödül aldı.Lütfen Ahmet Şafakı iyi tahlil edelim.

 • Hüseyin Bozkırlı
  Hüseyin Bozkırlı

  Ahmet Şafak ikinci Albümü ile piyasaya çok güzel bir giriş yaptı. Yalnızkurtla kendini bilmeyen, tanımayan ülkücülerin dikkatini çekti ve bu şarkısıyla kendini taraflı tarafsız herkeze sevdirdi.

  Yaptığı en güzel şarkılardan biride Sarıkamıştır. Sarıkamış şarkısı ile Kral Tv Müzik Ödülünü özgün müzik dalın da almıştır.

  Sözü güzeldir, Bazen besteleri tat vermemekterdi. Mesala son albümünde Memleket Meselesinden başka şarkısını sevmemişimdir, dinleyememişdir. Çünkü müzik daha ön planda çıkıyor ve gürültücü geliyor.

  Ahmet Şafagın ilk iki üç albümündeki çoğu şarkı ise muhteşem tadında....

  Başarılarının devamını dilerim

 • Özcan İşler
  Özcan İşler

  O gerçek bir sanatçı.

 • Kemal Demirci
  Kemal Demirci

  ' Şöhret Sanatı ödürdü Cinayeti ben gördüm ' Bu kitabı okudunuz mu? Hayır okumadım diyorsanız,Ahmet Şafakın büyük sanatçı oluşu ile zaten tanışmamışsınız demektir.Bu kitap Ahmet Şafakın muhteşem harika eseridir.Bu eserde Türk kültürünün bütün özellikleri sanatın incelikleri Ahmet Şafakça anlatılıyor.

 • Kemal Demirci
  Kemal Demirci

  Son kitabını okudum da bir filozof buldum karşımda.Onu ülkücü yada sosyalist yada başka bir anlayışla izah edemeyiz.Yazdıklarının kapsamı o kadar genişki adamın bakış açısı darlık içermiyor.o falanın filanın değil Türkiyenin sanatçısı.

 • Kemal Demirci
  Kemal Demirci

  Ahmet Şafak sanata kültür açısından bakıyor.Onu bir fikirle izah etmemeliyiz.Zaten bunun mantığıda yok.Çünkü Ahmet Şafakı bir fikir yetiştirseydi o fikre sahip onlarca sanatçı var her biri Ahmet Şafaka benzerdi.Yaptığı işlere bakıyorumda Ahmet Şafak rakipsiz.Hem çok iyi besteci hem çok büyük bir ses.Yazdığı kitapların ilk üçü hariç hepsini okudum.Çok iyi bir yazar.O yurtdışında yaşasaydı devlet onu kültür elçisi olarak değerlendirirdi.

 • Kemal Demirci
  Kemal Demirci

  bir sanatçı hakkında yazıyorsunuz.Üstelik aydın ve bilgili sanatçı.Hiç bir kategoyiye sokamazsınız.Yazdığı kitaplar televizyonlarda tartışılıyor.Lütfen biraz terbiye ve saygı.

 • Kemal Demirci
  Kemal Demirci

  Ahmet Şafak hiç bir sıralamaya tabi tutulamaz.Ondan önce gelir dediğiniz sanatçıların bir tane bile kitabı yok.Kitap okuyup okumadıklarını bile bilmiyoruz.Televizyonda yaptığı konuşmaları dinlerken herkesin ağzı açık kalıyor.Sıralamayı neye göre yapıyorsunuz,bilmiyorum.

 • Kemal Demirci
  Kemal Demirci

  Ahmet Şafak büyük bir aydındır.Türk toplumun günümüzdeki parlayan yıldızıdır.Kendi şarkılarını söyleyen,zamana tanıklık eden bir sağlam bir vicdandır.Yazdığı kitaplar ortada.Son alarak Şöhret Sanatı Öldürdü,Cinayeti Ben gördüm kitabı ile sanatın hasıl olması gerektiğinin altını çizdi.Onu tanımak için eserlerini.bilmek gerekir.Ahmet Şafakı dinlemek,okumak,izlemek apayrı bir zevkdir.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Bahsedilmesi, tartışılması abasle iştigaldir.Bir sanatçının en temel özelliği evrensel olmasıdır.Dünyada ırkçılığı kutsayan yorumcuların sayısı iki elin parmağını geçmez. Onu ve onun gibileri dileyenler aymazlık içindedir. O, dünyadan soyutlanmış bir ideolojinin değersizidir.

 • Kimya Hatun
  Kimya Hatun

  Ahmet Şafak, Türk milliyetçiliği hareketi içinde yetişmiş 'Aydın' olma özelliği taşıyan, donanımlı bir sanatçıdır. Üreten ve ürettiği ile toplumda yer edinen Ahmet Şafak'ın sadece sesi ile ürettikleri değil, yazılarını, kitaplarını takip etmek, onun eserlerinden yararlanmanın bütünlüğünü oluşturacaktır.

 • Lale Çelik
  Lale Çelik

  dinlemekten bıkmadığım.....

 • Sevgi Aktekin
  Sevgi Aktekin

  Milliyetcilikle yogrulmus sanatcI´lar Milliyetci degil TÜRKIRKCISI olmama ragmen bas tacIm.