Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • turkey14.07.2004 - 10:48

  Türkçesi Türkiye Türk'ün vatanı neden ingilizce yazarlar gereksiz tartışmalar çıkarmak isterler anlamam.

  Amerikan ingilizcesinde turkey hem hindi hem türkiye demek arada küçük bir telaffuz farkı var.neden hindiye turkey dediklerine gelince bunu bunu geçensene amerkalının birine sordum oda bilmiyormuş araştıracağını söyledi araştırmış oradaki hindinin ana vatanının orta Asyaya dayandığını (Türkistan) ve ondan dolayı böyle bir isim koyulduğunu söyledi bana. ayrıca hiç alay konusu olup olmadığınıda sordum şaşırdı yok öyle bişe dedi.bizde hindistan diyoruz hiç alay filan etmiyoruz.neden hindistan diyoruzki hindiye benzedikleri için mi?
  hasılı kelam hindi manasındaki turkey kelimesi adamların hindilerinin Türkistana dayanmasından dolayı imiş.dillerine böyle yerleşmiş.bu eğer gerçekten böyle ise onları bundan dolayı eleştiremeyiz eleştireceğimiz bir şey varsa oda bizim yani Türklerin bu tabiri kullanmasıdır yabancı Turkey der ama biz Türkiye demeliyiz

 • laz04.06.2004 - 15:47

  arkadaşlar lazlar rize ve çevresinde ki bazı yerleşim yerlerinde yaşayan küçük bir gruptur.üç sene onlarla yaşadım çok harika insanlardır.zaten kafkasyadan göçme boylardır soyları türklüğe dayanır.dilleride türkçenin bir lehçesidir.ama anadoludaki halkımız bütün doğu karadenizlilere laz diyor trabzonlulara özellikle.ben de dahil ben trabzonluyum.hernekadar rahatsız olmuyorsamda bana laz(lazer) denilmesinden insanların gerçekte bu harika insanların (lazların) gerçekte kim olduğunu öğrenmesini istiyorum.onlarda hiçbir zaman ayrılıkçı düşünceler yoktur(kürtler gibi) çünkü onlar Türklükten ayrı olmadıklarını çok iyi biliyorlar.ancak bazı dışarıdan güdümlü kimseler bölücük yapmak maksadıyla bu ismi kullanmaktalar.buna fırsat vermeyelim lazlar bizden farklı değiller çünkü.rizenin fındıklı,ardeşen hemşin bölgelerine gidin onlara misafir olun ne kadar haklı olduğumu göreceksiniz.oralarda yaşamadan ahkam kesim önyargıda bulunmak çok haksızlık olur.

 • Recep Tayyip Erdoğan28.01.2004 - 13:57

  VER KURTULCU SİYASETLER GÜDEN ZATEN RUHUNUDA AB VE ABDYE ÇOKTAN VERİP KIURTULMUŞ MİLLİ DUYGULARINI AMERİKALI DOKTORLARA GİDİP ALDIRMIŞ MİLLİ HASSASİYET FUKARASI BİR PARTİNİN BAŞKANI

 • Kök Türkler22.01.2004 - 17:10

  TÜRKLERİN en eski ataları.Yeterince önem verilmeyen tarihin derinliklerine terk edilmiş unutturulmak istenen büyük medeniyetimizin kurucuları.

 • nazım hikmet22.01.2004 - 16:54

  Memleketine o kadar aşıkki rus vatandaşı olmak için rus hükümetine yalvarma mektupları yazan vatansever! ! Hangi komünist vatansever olabilirki onlardan olsa olsa rus sever moskova sever olur.

 • sosyalizm22.01.2004 - 16:46

  Sosyalizim devletin halkı sömürmesi bunu sosyalist yani komiünist ülkelerde çok rahat görebiliriz Rus emperyalizmi! !

 • adolf hitler 22.01.2004 - 16:40

  Hitler halkını kendi etrafına toplayabilmiş 1.dünya savaşı sonrası neredeyse yok olmuş olan almanyayı milli birlikle ayağa kaldırmış fakat aşırı gaza gelip nerede durcağını bilememiş bu yüzdende sonu kötü olmuş karizmatik ama kötü bir lider.

 • bayhan gürhan22.01.2004 - 16:33

  Bayhan toplumun içindeki ezikliğin dışa vuruluşunu simgeleyen (tıpkı müslüm gürses ferdi tayfur ve diğer arabesk şarkıcıları gibi) sadece yaşadığı zorluklardan dolayı oy toplayan sanattan nasibini almamış herhangibi insan.Toplum içindeki ezikliği bayhanla ifade ediyor.Neden toplum kendini ezik hissediyor o da farklı bir konu.