Kültür Sanat Edebiyat Şiir

şirinler sizce ne demek, şirinler size neyi çağrıştırıyor?

şirinler terimi Cem Nizamoglu tarafından 01.12.2003 tarihinde eklendi

 • Osman Özütler
  Osman Özütler16.06.2017 - 09:30

  Bu sevimli, küçük ve mavi yaratıklarla 1984’de tanışmıştık. Şirinler ormanın derinliklerinde, mantarlar arasındaki bir köyde yaşarlardı. Şirin Baba, Şirine, Gözlüklü Şirin, Usta Şirin, Hayalci Şirin, Şair Şirin, Somurtkan Şirin, Aşçı Şirin, Güçlü Şirin, Süslü Şirin, Şakacı Şirin ilk akla gelenlerdir.
  Koca köyde bir tek kız Şirine idi, bu yüzden Şirinler bazen birbirine girerlerdi. Bir de Şirinler belalıları kötü Gargamel ile kedisi Azman vardı. Gargamel’in amacı onları yemek ya da satarak para kazanmak, Azman ise sadece midesine indirmekti.
  Aynı dönemlerde ülkemizde Milliyet Çocuk dergisinde çizgi romanı da yayınlanmıştı.

 • Turna Uzun
  Turna Uzun07.02.2017 - 18:15

  çocukluğumuzun çocuklarımızla ortak yönü :)

 • Semra Siyah Kapak
  Semra Siyah Kapak09.11.2012 - 22:27

  En son şirinler izlerken deprem olmuştu..güzel yazı defterine ödevimi yapıyordum :)
  kasım depremi..
  bir daha izlemedim! :)

 • ´¯` Lavinya ´¯`
  ´¯` Lavinya ´¯`18.08.2009 - 04:33

  Şirinler: Smurf (Socialist Man Under Red Flag) . Türkçesi; kızıl bayrak altındaki sosyalist adamlar.

  Sosyalizmin anlatıldığı eğlenceli bir çizgi film.

  Şirinlerdeki gibi bir hayat... Güzel olabilirdi...

 • Gün Günebakan
  Gün Günebakan05.01.2009 - 18:17

  şirinleri çocukken çok severdim bu iddiayı bende duymuştum ve şirinleri daha çok seviyorum şimdi.

 • Limonî Erz
  Limonî Erz16.12.2008 - 17:01

  Şirinler hakkındaki bir iddia uzun zamandır tartışma yaratmıştır. Bu iddiaya göre Peyo bir komünisttir ve Şirinler'in İngilizce adı olan 'smurf', 'kızıl bayrak altında yaşayan küçük adamlar' veya 'kızıl şapka altındaki sosyalist adamlar' (socialist man under red father-flag) cümlelerinin kelime baş harflerinden türetilmiştir. Şirin babanın kırmızı şapkası Karl Marx'ı andıran sakal yapısı, Şirin Köy'de hiçbir mabed veya tapınağın olmayışı, tanrının görevini üstlenen ve materyalizme göndermelerde bulunan doğa ana zaman baba gibi figürlerin oluşu, tüm şirinlerin komünal ve işçi-köylü bir yaşam sürmeleri, herşeyin elbirliği ile yapılışı,herkesin yeteneğine göre bir görevi oluşu ve hiç para (kapital) kullanmayışları bu iddiaları tetiklemiştir. Ayrıca baş kötü Gargamel'in paraya karşı olan hırsının da, komünal toplumun düşmanı olan kapitalizmi sembolize ettiği iddia edilmektedir. Ayrıca kötü Adam Gargamel'in, papaz cüppesi giyerek dini-misyonerliği sembolize ettiği, para düşkünü olduğu ve Şirinleri sürekli yemek istediği için Amerika'ya benzetildiği ortaya atılmıştır. İngilizce ismi 'Azrail' olan, Gargamel'in kedisi 'Azman''ın Amerika'nın peşinden koşan küçük insanları sembolize ettiği sanılmaktadır. Bu yüzden çeşitli ülkelerde Komünizm propagandası yapmakla suçlanmış, yayını yasaklanmıştır.

  (vikipediden alıntıdır)

 • Zeytin Zeytin
  Zeytin Zeytin30.01.2008 - 16:34

  iyi bir çocuk olursak ormanda gezerken görebileceğimiz,küçük,mavi yaratıklar...

 • Mesut Çelik
  Mesut Çelik30.10.2007 - 21:10

  Mavi sevimli yaratıklar. Denk gelirse hala zevkle izliyorum. İnsan ne kadar çok acı çeksede ne kadar çok feleğin çemberinden geşsede, içindeki çocuk ruhu bir türlü öldüremiyor. ve o şirinler gibi olmayı ne çok isterdim...

 • Cansu Gurbuz
  Cansu Gurbuz25.12.2006 - 20:47

  çocukluğumun en büyük eğlencesi :) hani tam başlamadan önce bi adam 'eğer uslu bi çocuk olursanız bir gün siz de şirinleri görebilirsiniz.' derdi ya... nası ümitlenirdim, zavallı ben :)

 • Bay Grey
  Bay Grey08.10.2006 - 21:53

  Şirine:şirin baba kendime yeşil etek diktim güzel olmuş mu?
  Şirin Baba:olmamış
  Şirine:neden?
  Şirin Baba:konsepte aykırı.