Kültür Sanat Edebiyat Şiir

nefis terbiyesi sizce ne demek, nefis terbiyesi size neyi çağrıştırıyor?

nefis terbiyesi terimi Seu Kuyt tarafından 15.04.2003 tarihinde eklendi

 • Cetin Metin
  Cetin Metin07.09.2017 - 19:08

  namazla başlayan ..

 • Zümra Yıldız
  Zümra Yıldız04.06.2016 - 01:03

  İki derviş, yolculukları sırasında bir dere kenarına varmışlar. Genç bir kadın dere kenarında karşıya nasıl geçeceğini bilemez halde ağlamaktaymış. Dervişlerden biri, genç kadını kucaklayıp suyun öteki tarafına bırakmış. Öteki derviş, arkadaşının bu davranışını hiç hoş karşılamamış ancak sesini de çıkarmamış. Dervişler dere kenarından bir kilometre kadar uzaklaştıklarında; diğer derviş daha fazla dayanamamış ve arkadaşına hışımla dönmüş:
  - Sen, böyle bir şeyi nasıl yaparsın? Biz dervişiz! Bırak bir kadını kucaklayıp karşıya geçirmeyi, onlara bakmamız bile yasaktır! Hatta seni baştan çıkarabilirdi.
  Öteki derviş oldukça sakin karşılık vermiş:
  - Dostum ben o kadını bir kilometre geride bıraktım. Sen? Sen ise hala onu taşıyorsun.

 • Esra Gök
  Esra Gök04.11.2009 - 21:51

  Bir kadın, çocuğunu Abdülkâdir-i Geylânî'ye getirip; 'Oğlumun kalbini size tutulmuş gördüm; bana hizmetinden onu âzâd edip, size getirdim.' dedi. Şeyh hazretleri bu genci yanına aldı. Ona nefsin istemediklerini yapmasını emretti. Tarîkatta sülûke başlattı. Bu şekilde devâm ederken, bir gün annesi çıka geldi. Oğlunu, az yemek ve uyumak sebebiyle, zayıf ve sararmış, arpa ekmeği yer hâlde buldu. Bu hâl ona dokundu. Çocuğunu bırakıp, Abdülkâdir-i Geylânî hazretlerinin yanına girdi. Şeyh hazretleri oturmuş, tavuk yiyordu. 'Efendim, siz burada tavuk yersiniz, benim oğlum ise, arpa ekmeği yer.' dedi. Şeyh bunu duyunca, elini, tavuk kemiklerinin üzerine koyup; 'Kum bi-iznillâh! ' yâni Allahü teâlânın izni ile kalk, diril! buyurdu. Tavuk hemen dirildi. Şeyh, kadına hitâben; 'Senin oğlun böyle olduğu zaman, dilediğini yesin! ' buyurdu.

 • Fizanlı Necip Fîyakalı
  Fizanlı Necip Fîyakalı15.03.2009 - 16:10

  'kaybolmuş bir dilin sözcükleri gibi köksüz bağsız durmayı öğrendim'

 • La_ley_la
  La_ley_la11.03.2009 - 22:54

  'Öfke padişahlara şahtır, bizeyse köle. Öfkeyi de dizgine bağladım” Mevlana

 • İmran Tekin
  İmran Tekin21.05.2006 - 20:47

  ah bi terbiye edebilsem belki o zaman kurtulurum bu nefsin esaretinden

 • Aydın Aydın
  Aydın Aydın22.03.2006 - 20:47

  NEFSİN SIRRI HAKİKAT NİŞANINI AÇIYORUZ:

  Ey cahil ve zalim nefis sahibi insan oğlu? söyle bakalım kim büyük bu alemde? sen mi? Allah'mı?

  El cevap:Elbette ki Allah büyüktür bu alemde.Sen ki bir su damlasından meydana geldin ve büluğ çağına erip kendini buldun.Gençliğine erdin asi oldun.Cahil ve zalim nefsine uyup kendini herkezden ve herşeyden üstün sandın.Hem kendini hem Rabbini unuttun.Ve tüm bunları sana unutturan şeytana müsade ettin.Ve o senin cahil ve zalim nefsine benlik ve zan yüklerken hiç haberin olmadı.Çünkü o herşeyi sana süslü ve güzel gösteriyordu.Ve sen tüm bunlar olurken doğru iş yaptığını zannetin.Ve şimdi hak ile batılın ayrılma zamanı geldi çattı işte.Ve şimdi öz benliğine kavuşmanın tam zamanı hazır mısın.

  Tekrar soruyorum öyleyse? Ey cahil ve zalim nefis sahibi insanoğlu, söyle bakalım kim büyük bu alemde sen mi? yoksa Allah'mı?

 • Yusuf Kiyancicek
  Yusuf Kiyancicek19.01.2006 - 12:31

  herşey allahtan değil mi... içinizde ne varsa iyidir o zaman...bırakın törpilemeyi.. dizginlemeyi...

 • Vedat Kocakaya
  Vedat Kocakaya26.08.2005 - 15:21

  önce biraz dövün... sonra dinlendirin...daha sonra salçasını baharatını katın....beklemeye bırakın....alın size terbiye edilmiş nefis mangallık.......:P

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu18.06.2005 - 18:26

  Sadece susturulmakla değil bazen gülmekten de konuşamayız.

  Aynaya bak, kendisini sana tanıtan bu yaratığı başka bir yerde daha önce tanıdığına yemin edebilirsin di mi, ama bir rüyada mı yoksa kabusta mı?
  İşte aynada gördüğün yaratıkla istek dışı tanıştırıldın!
  Peki baktığın ayna mı, yaa pencere ise?

  Dumanı görebiliyor musun, ateşi koklayabiliyor musun... savaş yaklaşıyor!