Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Gülce sizce ne demek, Gülce size neyi çağrıştırıyor?

Gülce terimi Oktay tarafından 19.11.2005 tarihinde eklendi

 • Volkan Yanardağ
  Volkan Yanardağ07.01.2016 - 00:30

  Soru:'Gülce' nedir?
  CEVAP: Kime sorduğunuza bağlı

 • Recep Odacı
  Recep Odacı06.05.2011 - 23:14

  'GÜLCE' Ne demekmi? Gülce, Güle benzer, Güle yaraşır Gül gibi diyebiliriz...

 • Mustafa Ceylan
  Mustafa Ceylan07.02.2010 - 03:00

  GÜLCE= Yeni çağın yeni edebî akımının adıdır.
  Türk Şiir tarihinin mükemmel mazisinden hız ve ilham alarak, bugünü dünle yoğurup geleceğe koşan bir akımdır.

  Ana dilimiz Türkçe ile mısralarını nakış nakış dokuyan şairlerin gönül ve yürek birlikteliğini oluşturduğu, BEN demeyen BİZ diyenlerin çağdaş edebi hareketinin adıdır.

 • Mustafa Ceylan
  Mustafa Ceylan07.02.2010 - 02:56

  1-GÜLCE, neredeyse bir asra yaklaşan edebi akım arayış hasretimizi vuslata dönüştürendir.

  2-Türk Şiir tarihinin mükemmel mazisinden hız ve ilham alarak, bugünü dünle yoğurup geleceğe koşan bir akımdır.

  3-Ana dilimiz Türkçe ile mısralarını nakış nakış dokuyan şairlerin gönül ve yürek birlikteliğini oluşturduğu, BEN demeyen BİZ diyenlerin çağdaş edebi hareketinin adıdır.

  4-Aruz, Hece, Serbest vezinlerin üçü de bizimdir; bu bizim olan vezinleri, diğer kural ve ilkelerini yıkmadan,bozmadan, karşı çıkmadan; gerektiğinde bayram sabahında biraraya gelen aile bireyleri gibi, Gülce şiir bünyesinde toplayan, yeniden yeni edebiyat anlayışıdır.

  5-Milli olmadan, evrensel olunamayacağını; içinde yaşadığı milletin-toplumun yürek dili olmadan dünya şiir platformuna çıkıp, öteki coğrafyadaki şiirlerle kucaklaşılamayacağını varsayan şiirsel bir bakıştır.

  6-GÜLCE, denenmemişi deneyen, söylenmemişi söyleyen; ancak, bozmayan, güzel ve kaliteyi ileriye taşıyan,kalıcı şiir yolunda iz bırakmaya çalışan şairlerin edebi topluluğudur.

  7-Okuyan, araştıran, tefekkür eden, düşünen, düşleyen, inanan, seven, gönül veren, saygı duyan; doğum yeri neresi olursa olsun, aynı dili konuşan, aynı vatana sevdalı, aynı bayrak altında yaşamanın huzurunu duyan, ülkenin bağımsızlığını savunan, Anadolu insanının yürek dili olan kalemlerin gülce mısralarından oluşan, şiirle başlayıp en kısa zamanda diğer edebi türlerde de fikrini örneklerle sunacak büyük ve cesaretli anlayıştır.

  8-Vezin, kafiye, ölçü ve kurallar; asırların süzgecinden süzülerek günümüze kadar gelmiştir. Ancak, bütün bunlar sadece birer 'araçtırlar'. Esas olan, yüzyıllara yenilmeyecek kalıcı şiirdir. Araçlar kalıcı şiirimizin gövdeleridir.Araçlar, amacımız olamaz! Önerdiğimiz ve bundan sonra da önereceğimiz araçlar, kimilerini şaşırtabilir. Bunu gayet iyi anlamaktayız. Edebiyat şehrinin çöplüğü kendisine edebi akım adını vermiş nice çalışmalarla doludur. Bugün bize karşı çıkanlar, şunu iyi bilmeliler ki, bizi ve anlayışımızı, önerdiklerimizi, eserlerimizi içinde yaşadığımız Türk Halkı kabul etmez ise, biz de o çöplükte yer alacağız. O sebeple, dostlarımızın telaşa kapılmalarına gerek yoktur.Zaman ve edebiyat tarihi, şaşmaz ölçüsünü bir kere de Gülce'miz için kullanacaktır.

  9-Fakat; GÜLCE öncülerinin bilgi birikimi,yenilikçi anlayışı, hata yapılır ise özür dileyebilme ve vazgeçebilme erdemleri ile yüzyılların altın zincir halkası, GÜLCE' yi kendisine halkın uğurlu elleriyle kattığında, bizi anlamayanların, GÜLCE nazım türlerini deneyeceklerini de bilmekteyiz.

  10-Şiirde birincilik münhaldir. Kelimeler, milletin ortak hafızasının ürünüdürler.Şiir ya da nesir, kelimelerden zamana yenilmez gökdelenler dikme sanatıdır. Şair, o sanatın çilesini çeken gönül emekçisidir.

  11-Dil, kültür ve edebiyatımız; başta batı ve arap kültür emperyalizminin amansız saldırısı altındadır. Ülkemiz, ekonomide, siyasette, ticarette, kültür ve sanatta zora sokulmak istenmekte, dış mihraklarla içerdeki gaflet erbablarınca bağımsızlığına saldırılmaktadır. Çevremizde ateşten bir çember vardır. Dağlarımız bölücü ve kalleş bir örgüt tarafından işgal altındadır. Ülkemizin her köy ve kasabasına gün geçmiyor ki Mehmetcik tabutu gelmesin. Anadolu coğrafyası sancılar içindedir. Bu coğrafyada yaşayanların % 85'i kentlerin varoşlarına yerleşmiştir. Anadolu bir uçtan bir uca göç etmektedir. Toplumun % 65'i 30 yaşın altındadır. Madenlerimiz, fabrikalarımız, iletişimden limanlarımıza kadar özelleştirme ile yabancı tekellerin yönetimindedir. Basın ve medya belirli güç ve odakların idaresindedir.Yüce dinimiz tüccarların kazanç kapısı ve siyaset aracı haline dönüştürülmeye çalışılmaktadır. Doğrular eğri, eğriler doğru gösterilmektedir. Bütün bunlardan daha büyük olaylar mı bekliyoruz ki, edebi bir akım doğmasın? İşte esas çıkış gerekçemiz budur.

  Saygılarımızla.

 • Osman Öcal
  Osman Öcal03.01.2010 - 21:29

  GÜLCE AYNI ZAMANDA YENİ BİR EDEBİ TOPLULUĞUN ADI VE BİR NAZIM TÜRÜNE VERDİKLERİ ADDIR.

  Soykırım (GÜLCE)

  Doğu Türkistan
  Türkistan’ın parçası
  Türk’ün vatanı
  Alptekinler ülkesi
  Çin’de sömürge
  Son asrın son ayıbı
  Türk’e yasaklı
  Kuzgun pençesinde yurt
  Ölüme tutsak
  Tanrı dağlarında gam
  Kür Şad yaralı
  Düşen can, sokaklar kan
  Şahidi tarih;
  Türk elinde soykırım
  Görülmemiş kin
  Emperyalist devlet Çin
  Uygur’da namus;
  Soyuna helal kavram.
  Polisten vahşet
  Siviller birer vampir
  Maziden taşkın
  Soykırımda durak yok.
  Hakikat o ki;
  Sonuç aynı kapıya
  Payidar olmaz
  İlmin yerine zulüm

  Osman Öcal

 • Yıldız Bilgi
  Yıldız Bilgi18.11.2009 - 21:09

  bence gülce,gülün açmamış hali.çok güzel bi isim.benim kızım var henüz 5 aylık.adını gülce verdim kayınvalidemle,annemin isimlerinin ilk hecelerinden oluştu.böylece ikisininde dediği oldu.ikisininde adını vermiş oldum büyük bir yükten kurtuldum.ama Annem gülce,nin doğumunu göremedi.kaybettik.gülce adı gibi herşeye gülüyor.ömrü uzun olsun! !

 • Gözde Anat
  Gözde Anat22.09.2009 - 14:31

  ben şu an 8 aylık hamilyim ve kzımıza gülce ismini koymaya karar verdiğimiz andan itibaren tondan adyla bahsediyoruz ve etrafımızda bu ismi duyan pek kişi olmamasına rağmen insanlarda güzel gülen güleç bi kız çocğu çağrıştırıyor ve çok olumlu tepkiler alıoruz ki kaldı ki ben de gülce nin anlamını 'GÜLEN ÇEHRE' olarak bildiğim için güler yüzlü mutlu bir insan olmasını dileyerek bu ismi seçtim inşallah öyle de olur :))

 • Gülce Kara
  Gülce Kara17.12.2008 - 22:05

  Hiç çirkin GÜLCE görmedim arkadaşlar,çok da mütevazi olurlar ;) örnek: ben :)

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan17.12.2008 - 17:15

  İnsanca, insan gibi demekse,
  Gülce de Gül gibi demek.

  Ayrıca güzel yeğenimin ismi Gülce :)
  Güzel isim.

 • Pembegul Tadik
  Pembegul Tadik25.11.2008 - 16:42

  Gülce Semavi Bir Afet..
  Gülce Bir Beyaz Sihir;
  Gülce Araf'ta İnfaz;
  ŞAİR MUHTEŞEM İFADELERLE ANLATMIŞ BİZE GÜLCEYİ :) ŞİMDİ NERDE BİR 'GÜLCE' DUYSAM..İÇİMDE O YANKI ÇARPIYOR YÜREĞİMİN DUVARLARINA..UÇURUMUN KENARINDAYIM HIZIIIIIRR..!