Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Gülce sizce ne demek, Gülce size neyi çağrıştırıyor?

Gülce terimi Oktay tarafından 19.11.2005 tarihinde eklendi

 • Volkan Yanardağ
  Volkan Yanardağ 07.01.2016 - 00:30

  Soru:'Gülce' nedir?
  CEVAP: Kime sorduğunuza bağlı

 • Recep Odacı
  Recep Odacı 06.05.2011 - 23:14

  'GÜLCE' Ne demekmi? Gülce, Güle benzer, Güle yaraşır Gül gibi diyebiliriz...

 • Mustafa Ceylan
  Mustafa Ceylan 07.02.2010 - 03:00

  GÜLCE= Yeni çağın yeni edebî akımının adıdır.
  Türk Şiir tarihinin mükemmel mazisinden hız ve ilham alarak, bugünü dünle yoğurup geleceğe koşan bir akımdır.

  Ana dilimiz Türkçe ile mısralarını nakış nakış dokuyan şairlerin gönül ve yürek birlikteliğini oluşturduğu, BEN demeyen BİZ diyenlerin çağdaş edebi hareketinin adıdır.

 • Mustafa Ceylan
  Mustafa Ceylan 07.02.2010 - 02:56

  1-GÜLCE, neredeyse bir asra yaklaşan edebi akım arayış hasretimizi vuslata dönüştürendir.

  2-Türk Şiir tarihinin mükemmel mazisinden hız ve ilham alarak, bugünü dünle yoğurup geleceğe koşan bir akımdır.

  3-Ana dilimiz Türkçe ile mısralarını nakış nakış dokuyan şairlerin gönül ve yürek birlikteliğini oluşturduğu, BEN demeyen BİZ diyenlerin çağdaş edebi hareketinin adıdır.

  4-Aruz, Hece, Serbest vezinlerin üçü de bizimdir; bu bizim olan vezinleri, diğer kural ve ilkelerini yıkmadan,bozmadan, karşı çıkmadan; gerektiğinde bayram sabahında biraraya gelen aile bireyleri gibi, Gülce şiir bünyesinde toplayan, yeniden yeni edebiyat anlayışıdır.

  5-Milli olmadan, evrensel olunamayacağını; içinde yaşadığı milletin-toplumun yürek dili olmadan dünya şiir platformuna çıkıp, öteki coğrafyadaki şiirlerle kucaklaşılamayacağını varsayan şiirsel bir bakıştır.

  6-GÜLCE, denenmemişi deneyen, söylenmemişi söyleyen; ancak, bozmayan, güzel ve kaliteyi ileriye taşıyan,kalıcı şiir yolunda iz bırakmaya çalışan şairlerin edebi topluluğudur.

  7-Okuyan, araştıran, tefekkür eden, düşünen, düşleyen, inanan, seven, gönül veren, saygı duyan; doğum yeri neresi olursa olsun, aynı dili konuşan, aynı vatana sevdalı, aynı bayrak altında yaşamanın huzurunu duyan, ülkenin bağımsızlığını savunan, Anadolu insanının yürek dili olan kalemlerin gülce mısralarından oluşan, şiirle başlayıp en kısa zamanda diğer edebi türlerde de fikrini örneklerle sunacak büyük ve cesaretli anlayıştır.

  8-Vezin, kafiye, ölçü ve kurallar; asırların süzgecinden süzülerek günümüze kadar gelmiştir. Ancak, bütün bunlar sadece birer 'araçtırlar'. Esas olan, yüzyıllara yenilmeyecek kalıcı şiirdir. Araçlar kalıcı şiirimizin gövdeleridir.Araçlar, amacımız olamaz! Önerdiğimiz ve bundan sonra da önereceğimiz araçlar, kimilerini şaşırtabilir. Bunu gayet iyi anlamaktayız. Edebiyat şehrinin çöplüğü kendisine edebi akım adını vermiş nice çalışmalarla doludur. Bugün bize karşı çıkanlar, şunu iyi bilmeliler ki, bizi ve anlayışımızı, önerdiklerimizi, eserlerimizi içinde yaşadığımız Türk Halkı kabul etmez ise, biz de o çöplükte yer alacağız. O sebeple, dostlarımızın telaşa kapılmalarına gerek yoktur.Zaman ve edebiyat tarihi, şaşmaz ölçüsünü bir kere de Gülce'miz için kullanacaktır.

  9-Fakat; GÜLCE öncülerinin bilgi birikimi,yenilikçi anlayışı, hata yapılır ise özür dileyebilme ve vazgeçebilme erdemleri ile yüzyılların altın zincir halkası, GÜLCE' yi kendisine halkın uğurlu elleriyle kattığında, bizi anlamayanların, GÜLCE nazım türlerini deneyeceklerini de bilmekteyiz.

  10-Şiirde birincilik münhaldir. Kelimeler, milletin ortak hafızasının ürünüdürler.Şiir ya da nesir, kelimelerden zamana yenilmez gökdelenler dikme sanatıdır. Şair, o sanatın çilesini çeken gönül emekçisidir.

  11-Dil, kültür ve edebiyatımız; başta batı ve arap kültür emperyalizminin amansız saldırısı altındadır. Ülkemiz, ekonomide, siyasette, ticarette, kültür ve sanatta zora sokulmak istenmekte, dış mihraklarla içerdeki gaflet erbablarınca bağımsızlığına saldırılmaktadır. Çevremizde ateşten bir çember vardır. Dağlarımız bölücü ve kalleş bir örgüt tarafından işgal altındadır. Ülkemizin her köy ve kasabasına gün geçmiyor ki Mehmetcik tabutu gelmesin. Anadolu coğrafyası sancılar içindedir. Bu coğrafyada yaşayanların % 85'i kentlerin varoşlarına yerleşmiştir. Anadolu bir uçtan bir uca göç etmektedir. Toplumun % 65'i 30 yaşın altındadır. Madenlerimiz, fabrikalarımız, iletişimden limanlarımıza kadar özelleştirme ile yabancı tekellerin yönetimindedir. Basın ve medya belirli güç ve odakların idaresindedir.Yüce dinimiz tüccarların kazanç kapısı ve siyaset aracı haline dönüştürülmeye çalışılmaktadır. Doğrular eğri, eğriler doğru gösterilmektedir. Bütün bunlardan daha büyük olaylar mı bekliyoruz ki, edebi bir akım doğmasın? İşte esas çıkış gerekçemiz budur.

  Saygılarımızla.

 • Osman Öcal
  Osman Öcal 03.01.2010 - 21:29

  GÜLCE AYNI ZAMANDA YENİ BİR EDEBİ TOPLULUĞUN ADI VE BİR NAZIM TÜRÜNE VERDİKLERİ ADDIR.

  Soykırım (GÜLCE)

  Doğu Türkistan
  Türkistan’ın parçası
  Türk’ün vatanı
  Alptekinler ülkesi
  Çin’de sömürge
  Son asrın son ayıbı
  Türk’e yasaklı
  Kuzgun pençesinde yurt
  Ölüme tutsak
  Tanrı dağlarında gam
  Kür Şad yaralı
  Düşen can, sokaklar kan
  Şahidi tarih;
  Türk elinde soykırım
  Görülmemiş kin
  Emperyalist devlet Çin
  Uygur’da namus;
  Soyuna helal kavram.
  Polisten vahşet
  Siviller birer vampir
  Maziden taşkın
  Soykırımda durak yok.
  Hakikat o ki;
  Sonuç aynı kapıya
  Payidar olmaz
  İlmin yerine zulüm

  Osman Öcal

 • Yıldız Bilgi
  Yıldız Bilgi 18.11.2009 - 21:09

  bence gülce,gülün açmamış hali.çok güzel bi isim.benim kızım var henüz 5 aylık.adını gülce verdim kayınvalidemle,annemin isimlerinin ilk hecelerinden oluştu.böylece ikisininde dediği oldu.ikisininde adını vermiş oldum büyük bir yükten kurtuldum.ama Annem gülce,nin doğumunu göremedi.kaybettik.gülce adı gibi herşeye gülüyor.ömrü uzun olsun! !

 • Gözde Anat
  Gözde Anat 22.09.2009 - 14:31

  ben şu an 8 aylık hamilyim ve kzımıza gülce ismini koymaya karar verdiğimiz andan itibaren tondan adyla bahsediyoruz ve etrafımızda bu ismi duyan pek kişi olmamasına rağmen insanlarda güzel gülen güleç bi kız çocğu çağrıştırıyor ve çok olumlu tepkiler alıoruz ki kaldı ki ben de gülce nin anlamını 'GÜLEN ÇEHRE' olarak bildiğim için güler yüzlü mutlu bir insan olmasını dileyerek bu ismi seçtim inşallah öyle de olur :))

 • Gülce Kara
  Gülce Kara 17.12.2008 - 22:05

  Hiç çirkin GÜLCE görmedim arkadaşlar,çok da mütevazi olurlar ;) örnek: ben :)

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan 17.12.2008 - 17:15

  İnsanca, insan gibi demekse,
  Gülce de Gül gibi demek.

  Ayrıca güzel yeğenimin ismi Gülce :)
  Güzel isim.

 • Pembegul Tadik
  Pembegul Tadik 25.11.2008 - 16:42

  Gülce Semavi Bir Afet..
  Gülce Bir Beyaz Sihir;
  Gülce Araf'ta İnfaz;
  ŞAİR MUHTEŞEM İFADELERLE ANLATMIŞ BİZE GÜLCEYİ :) ŞİMDİ NERDE BİR 'GÜLCE' DUYSAM..İÇİMDE O YANKI ÇARPIYOR YÜREĞİMİN DUVARLARINA..UÇURUMUN KENARINDAYIM HIZIIIIIRR..!

 • Ömer Soylu
  Ömer Soylu 13.11.2008 - 20:30

  = GÜLCE =

  Uçurumun Kenarındayım Hızır;
  Bir Dilber Kalesinin Burcunda;
  Vazgeçilmez Bela'ya Nazır;
  Topuklarım Boşluğun Avcunda;
  Derim Yar Adımı Çağırır;
  Kaldım Parmaklarımın Ucunda..
  *
  Uçurumun Kenarındayım Hızır;
  Bir Gamzelik Rüzgar Yetecek;
  Ha itti beni Ha İtecek..
  *
  Uçurumun Kenarındayım Hızır;
  Divan Hazır;
  Ferman Hazır;
  Kurban Hazır;
  Güzelliğin Zulme Çaldığı Sınır;
  Başım Döner, Beynim Bulanır;
  El Etmez;
  Gel Etmez;
  Gözleri Bir Red, Bir Davet;
  Gülce Uzak Uzak Dolanır;
  Mecaz Değil;
  Maraz Değil;
  Gülce Semavi Bir Afet..
  *
  Uçurumun Kenarındayım Hızır;
  Gülce Bir Beyaz Sihir;
  Canıma Bedel Bir Haz;
  Nar ve Nur'dan Bir Zehir;
  Gülce Araf'ta İnfaz;
  Bir Tek Bakışıyla Suyum Isınır;
  Güzelliğin Zulme Çaldığı Sınır..
  *
  Uçurumun Kenarındayım Hızır;
  Ben Fakir;
  En Hakir;
  Bin Taksir;
  Cahil Cesaretimi Alem Tanır..
  *
  Ateş'ten;
  Kalleş'ten;
  Mızrak'la Gürz'den
  Dabbet-ül Arz'dan;
  Deccal'dan, Yedi Düvel'den;
  Korku Nedir Bilmeyen Ben;
  Tir Tir Titriyorum Gülce'den;
  Ödüm Patlıyor Gülce'ye Bakmaktan;
  Nutkum Tutuluyor, Ürperiyorum;
  Saniyeler Gözlerimde Birer Can.
  Her Saniyede Bir Can Veriyorum...

  Hayatında,Aklında,Yüreğinde GÜLCE'den Birşey Kalan Herkese Armağan Olsun..

 • Canan Gönal
  Canan Gönal 27.10.2008 - 15:27

  Herkese merhaba. Benim iki kızım var biri Cemregül diğeri Gülce. Ben Gülce'nin anlamının güle benzeyen, gül kadar güzel demek olduğunu düşünerek koydum. Ama bu sitede farklı tanımlarda gördüm. Bence hepsi de birbirinden güzel. Benim yaşadığım yer 10 bin kişilik bir nüfusa sahip. Ama burada bile şu an iki adet Gülce var. Bu da popüler bir isim olacağına işaret. Tüm Gülce'lere selam olsun...

 • Ahmet Yolcu
  Ahmet Yolcu 19.09.2008 - 15:53

  Bilindiği üzre 'gül' Peygamber Efendimiz'in (SAV) senbollerindedndir. Gülce'de gül gibi anlamında ve daha da ötesi O'nun gibi O'nun yolunda giden anlamında kullanılır kanaatimce. Ben de müstakbel kızıma bu düşüncelerle 'GÜLCE' diyeceğim, Gülce'm...

 • Tülin Yolkulu
  Tülin Yolkulu 21.08.2008 - 09:39

  Gülce benim 20 aylık kızımın adı gülümseyen küçük gül, gül gibi anlamına geldiğini biliyordum tüm gülcelere selam

 • Gülce Akülgen
  Gülce Akülgen 13.12.2007 - 20:00

  Benim adım GÜLCE güllerin en güzeli gülece güllerin kraliçesi demek.... adımı halam koymuş buradada yorumunu yazan Gülce Şeren halamın arkadaşıymış... İİ ki varmış Gülce Şeren ii ki adım Gülce Gülce olmak inanın ayrıcalıktır kendinizi özel hissedersiniz... :))) Gülce Akülgen

 • Gülce Karaeren
  Gülce Karaeren 02.11.2007 - 11:44

  'Gülce' benim adım :) Nadir bir ad. Kimsede olmamasından dolayı çok mutlu idim ancak son yıllarda dünyaya gelen cocuklara Gülce isminin koyulmasından rahatsızlık duyuyorum. Çünkü ben hayatım boyunca okuduğum okullarda, çalıştığım işyerinde, arkadaş ortamlarında vs hep tektim. Çevrede başka Gülce' ler olması ihtimali beni rahatsız ediyor :) şaka bir yana güzel isim vesselam..

 • Haydarın Ali
  Haydarın Ali 18.08.2007 - 20:13

  Arkadaşlar benim kızımında ismi Gülce bence çok güzel bir isim bir dizide görmüştüm adam Gülce isminde bir kitap okuyordu acaba ne ile ilgili idi anlayamadım

 • Ali Veli
  Ali Veli 14.08.2007 - 11:50

  gülce

 • Gülce Mrmra
  Gülce Mrmra 20.07.2007 - 12:22

  bnm de adım gülce ve ben adımın anlamını güle benzeyen anlamına geldini biliyordum... mevlanann msnevisinden alındığını yeni öğrendim..

 • Gülce Gökmen
  Gülce Gökmen 15.07.2007 - 19:49

  mrb. bnm adımda gülce 18 yaşındayım. daa adı gülce olan biriyle tanışamadım. ismime özel bi site olması çok güzel.bnm bildiğim gülce güllerin kraliçesi olan goncagül demek.

 • Gonca Yıldırım
  Gonca Yıldırım 30.06.2007 - 16:54

  23 yaşındayım ve benim adım da Gülce. Gülce'nin kelime anlamı 'gül gibi'. ve ben bu ismin Mevlana'nın Mesnevi'sinde yer aldığını bilmiyordum. çok sevdiğim ismimi şimdi daha çok seviyorum...

 • Gülce
  Gülce 27.06.2007 - 22:33

  24 yaşındayım bu yaşıma kadar adaşımkimseyle tanışmadım tanışsamda benim ismimin anlamı çok başka annemle babamın isimlerinin hecelerinin birleşiminden oluşmuş yani benim için GÜLCE 'sevgi,aşk'demek :) bu kadar meşhur olması ve kitap üstüne bide şiir yazılması beni çok şaşırtıyor nadide dediğim ismim artık çok moda olacak gibi :))

 • Nil Destan
  Nil Destan 24.06.2007 - 01:49

  gülce beyaz bi zehir..insanları güzelliği ile etkileyen bir zehir....beyaz zehir! ! !

 • Nil Destan
  Nil Destan 24.06.2007 - 01:44

  GÜLCE BEYAZ BİR ZEHİR..İNSANLARI GÜZELLİĞİ İLE ETKİLEYEN BİR ZEHİR..

 • Mehmet Necan
  Mehmet Necan 23.06.2007 - 12:43

  ölümü

 • Sedef Ethem
  Sedef Ethem 11.04.2007 - 13:00

  Gülce

  Ucurumun kenarındayım Hızır
  Bir dilber kal'asının burcunda
  Muhteşem belaya nazır
  Topuklarım boşluğun avucunda
  Kaldım parmaklarımın ucunda
  Bir gamzelik rüzgar yetecek
  Ha itti beni ha itecek

  Uçurumun kenarındayım Hızır
  Cihan hazır
  Divan hazır
  Ferman hazır
  Kurban hazır

  Uçurumun kenarındayım Hızır
  Güzelliğin zülme çaldığı sınır
  Başım döner, beynim bulanır
  El etmez
  Gel etmez
  Gülce'm uzaktan dolanır

  Uçurumun kenarındayım Hızır
  Gülce bir davet
  Mecaz degil
  Maraz degil
  Gülce bir afet
  Peri degil
  Huri degil.
  Gülce bir beyaz zehir
  Gülce en vahim haz
  Buram buram zehir
  Yâr gözünde infaz
  Bir gamzelik rüzgar yetecek
  Ha itti beni ha itecek
  Güzelliğin zülme çaldığı sınır

  Uçurumun kenarındayım Hızır
  Ben fakir
  En hakir
  Bin taksir
  Ateşten
  Kalleşten
  Mızrakla gürzden
  Dabbet-ül arz dan
  Deccalden
  Yedi düvelden
  Korku nedir bilmeyen ben
  Tir tir titriyorum Gülce'den
  Ödüm patlıyor Gülce'ye bakmaktan
  Nutkum tutuluyor
  Ürperiyorum
  Saniyeler gözlerinde birer can
  Her saniyede bir can veriyorum...

  Ömer Lütfi Mete


  BU ŞİİRİ ÇOOK SEVİYORUM SİZCE DE GÜZEL DEĞİL Mİ?

 • Gülce Erdoğdu
  Gülce Erdoğdu 07.04.2007 - 01:00

  ben 45 yaşındayım. ve adım Gülce.. bu ismi babam Mevlana'nın mesnevisinden almış.. benden daha yaşlı bir Gülce varsa tanışmak isterim... Ben bu ismi 'Gül gibi' anlamında taşıdım yıllarca ve adıma da layık'ım... Gülce Şeren

 • Zehra
  Zehra 25.03.2007 - 15:44

  gülce bence mecazi bir sevda

 • Hüseyin Kılıç
  Hüseyin Kılıç 06.02.2007 - 20:26

  GÜLLE ALAKALI BİR ŞEY Mİ

 • Ferdi Erbakıcı
  Ferdi Erbakıcı 04.02.2007 - 17:55

  Gülcenin anlamını öğrenmek ne güzel :) Gulce benim kendi sitem 5 yıldır yayında hep anlamını güle benzer diye düşünürdüm.. ama kulağa inanılmaz güzel şeyler çağrıştıran bir isim.

 • Gülce Üstünsoy
  Gülce Üstünsoy 28.12.2006 - 02:33

  gercekten su anda 17 yasindayim ve almanyada hayatimda benim ismimi tasiyan birisini duymadim ve bu yazilanlari okuyunca tuhafima gitdi..demekki tek gülce ben degilmisim :-)

  benim bildigim kadariyla gülcenin anlami güllerden yapilan süs anlamina geliyo,yani ben öyle okumustum ama burda okadar cok degisik anlamlar veren varki dogrumu yanlismi bilemem..

  gercektende cok güzel bi isim..anneme tesekkürler ederim :-)

 • Ladres Nakya
  Ladres Nakya 23.12.2006 - 21:34

  gülcenin anlamı bence AYRILIK KORKUSU..... eger ibrahim sadrinin şiirini dikkatlice dinlersenizzz... sizde anlarsanızz....
  ve bu arada yeni dogan cocugumun adını ben gülce koydum... ve birseyi daha itiraf etmek istiyorum...

  ASKIM MERAL SENİ ÇOK SEVİYORUM......

 • Tayfur Öz
  Tayfur Öz 22.10.2006 - 19:06

  gülce gül misali anlamında, gül gibi güzel demek

 • Gülce Yavuz
  Gülce Yavuz 21.10.2006 - 19:37

  insanın kendi ismini bi başkasındada olması duygusunu yeni tadanlardanım bende ve 17 yaşındayım...GÜLCE gerçekten çok güsellll biisimm ya ben aslında anlamının güle benzeyen gül gibi olan olarak biliyodum ama gül-ece mden gelmiş olmasıda mantıklı geldii bana... :) :) :) :)

 • __talebe__
  __talebe__ 11.10.2006 - 23:42

  Gülcenin gülleri.. yazık kana batacak. Ahh senin yüzünden.. Monna Rosa

 • Gülce Kutluk
  Gülce Kutluk 11.10.2006 - 23:38

  Benim adım da Gülce ve Gülce gül-ece den geliyor yani güllerin kraliçesi demek. Ayrıca bu ismin bu kadar yaygın olduğunu bilmiyordum bu kadar Gülceyi biarada görünce şaşırdım :) Gül ile türeyen isimleri sevmem ama bence bu ismin bambaşka bir karizması var sanki. :)

 • Merve Yavuz
  Merve Yavuz 10.09.2006 - 00:42

  1de bu ismi dynca içm cız edio çnkü gülcee bzm otrdğmz yerde deil ve bz onla tkrr aylr snra görüşücz.kmse dostlarını uzakta da olsalar unutmasn gülce bnm hep yanmda.

 • Merve Yavuz
  Merve Yavuz 09.09.2006 - 17:44

  bu yaşıma kdr bu ismi duymamıştm.ama bu yaz gülce die 1iyle tanştm.çook hoş 1isim bence.eğer tm gülceler benm canımıniçi gibi olcaksa herkes kızının adını gülce koysn.yani bu ismle çok sevdğm 1arkşım aklıma gelio.mrk ediorm gülcelere n lakap takılıo biz bzmkine anca gülcoş diebilioz.

 • Gülce Pak
  Gülce Pak 06.09.2006 - 17:56

  ismimi soranlara; 'GÜLCE' nin gül gibi güzel anlama geldiğini söylüyorum....
  ismin olduğu için değil ama; sanki GÜLCE isminin farklı bi karizması war :)

 • Özkan Gökmen
  Özkan Gökmen 03.09.2006 - 15:46

  gül gibi
  kızımın adı
  yaramaz bir kız
  tatlı bir kız

 • Gülce
  Gülce 02.09.2006 - 14:42

  benimde adım gülce ve bende anlamının gülece den geldiğini biliyorum yani güllerin kraliçesi....

 • Gülce Topal
  Gülce Topal 30.08.2006 - 18:57

  ya arkadaşlar benimde adım gülce ben sizlerle tanışmak istiyorum msn adresim gulce_topal_39@

 • Gonca Yıldırım
  Gonca Yıldırım 29.06.2006 - 16:33

  gülce'nin anlamı 'gül gibi,güle benzeyen'. zaten mantıken de böyle bir anlam taşıdığı belli oluyor. bu arada umarım sahipleri bu isme layık olabiliyorlardır. bilinirki gül maneviyatı yüksek bir çiçektir. onun gibi olmak...

 • Gülce Yağmur Kovacıoğlu
  Gülce Yağmur Kovacıoğlu 18.06.2006 - 14:34

  gülce gül gibi güzel yüzlü olmayı cagrıstırıo :) :) (yanı benım gıbı :)))

 • Mürüvvet Çakırerk
  Mürüvvet Çakırerk 13.06.2006 - 17:25

  kızımın adı gülce ben onun anlamına 'gül gibi güzel' tanımını yükledim.

 • Gülce Köseoğlu
  Gülce Köseoğlu 27.04.2006 - 08:39

  walla bnm adım gülce...bildiğim kadarıyla güle benzeyen demek ama gerçeğini bilemiycemm

 • Levent Namalan
  Levent Namalan 21.03.2006 - 11:53

  bir insanın el nuru göz emiği gibi birşey