Kültür Sanat Edebiyat Şiir

fatih akın sizce ne demek, fatih akın size neyi çağrıştırıyor?

fatih akın terimi Gamze Temel tarafından tarihinde eklendi

 • Hatice Yavuzdurmaz
  Hatice Yavuzdurmaz

  temmuzda filmiyle akılda fazlasıyla yer etmiş yönetmen..

 • Mehmet Güneri
  Mehmet Güneri

  Türkiye de askerlik yapmayacağını gerekirse vatandaşlıktan bile çıkacağını söyleyen. Maneviyatsız, kimliğini gerçek anlamda da kaybetmiş, kendini beyenmiş insan...

  Sonrada sözlerim yanlış anlaşıldı diyor. Azımdan gerçekler kaçtı diyeceğine! Niye, Türkler tepki duyar buradaki pazar geriler...

 • Saliha Yadigar
  Saliha Yadigar

  Anlatmak istediklerini ukalalık yapmadan, sade bir dille anlatan, olaylara birçok açıdan bakabilen, iddiasız görünen, belki de bu yüzden göz alıcı olmayı başarabilen yönetmen.

 • Özlem Odabaşı
  Özlem Odabaşı

  filmini 8 defa izlediğim, her seferinde budur dediğim şirinlik abidesi..

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  cevabı olan soruları cevapsızmış gibi yansıtarak hak yiyen, utanç veren yönetmen...
  avrupada yaşamasına rağmen, günümüz entel-dantel-sosyalist-aman da burnum havada gezeyim-yalakayım diyenler gibi avrupa yalakalığı yaparak hakkındaki iyi fikirleri geri aldıran at gözlüklü kişi...
  o soruların cevapları var, her zaman da olacak!

  bknz. istanbul hatırası

 • Martin Gore
  Martin Gore

  duvara karsi muhtesemdi.........ama kebab connection rezalet....birol ünel duvara toslarken depeche mode çalmiyomu,kopuyorum....

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  yüzyüze kaldığında akıllı seyircinin merağını gidermeyi sevmeyen yönetmen...filmden anladığınızla bırakır, asla ipucu vermez, haliyle kendini beğenmiş damgası yer :) e ama fatih akın da kendini beğensin yane ;)

 • Depeche Mode
  Depeche Mode

  filmden anlamayanlar yazmasin....DUVARA KARSI on numara bir filmdir..

 • Fatma Malkoç
  Fatma Malkoç

  Valla kız doğru söylüyon...bende pek beğenmedim.şu ödül alan film dimi :))) filmle ilgili sadece ruhumun daraldığını hatırlıyorum..

 • Moon Ben
  Moon Ben

  hiç sevmedim o adamı...hele filmi o film mi bee..sanat die neler yapıyorlar yaaa

 • Depeche Mode
  Depeche Mode

  abicim bi daha meltem cumbul u sete sokma gözünün yagini yiyim yaa,o ne anlar sinemadan sanattan oyunculuktan..

 • Depeche Mode
  Depeche Mode

  ne ii yapmissda su DUVARA KARSI yi cekmis,s1k1ld1kca izliyorum super bi film,basucumda hep.

 • Toprak
  Toprak

  beni :))) Fatih AKIN ım ben

 • Zilzal Zelzele
  Zilzal Zelzele

  istanbul hatırası,selim sesler

 • Safiye Akman
  Safiye Akman

  temmuz ayinda filmini seyrettim ama bu fatih akin o fatih akinmi diye bocaladim, alakasiz buldum iki filmi birbiriyle, aslinda alaka var, ben gec anladim. Duvara karsi filmini izlemedigim aklima geliyor fatih akin denilince :)

 • Senem Oguz
  Senem Oguz

  mütevazılığın sınırsızlığı,

 • Ayca Şen
  Ayca Şen

  pireli beyinli :) pirelerin girmediği,gıdıklamadığı lob kalmamış.tü tü tüüüüü maşaallahhhh...tahtaya vurun loooo...

 • Doğukan Umut
  Doğukan Umut

  bn anlatanın yalancısıyım ama küçüklüğünde bir alman kıza asık olmus fakat türk oldugundan kızın ailesi karsı cıkmıs,o günden bu yana türk-alman ilişkilerini kafaya takmıs,bunu duvara karsı da acıkca görmek mümkün..cok basarılı bir sahsiyet.takdir ettim..

 • Onur Umut
  Onur Umut

  Bir yönetmen: Fatih Akın

  Berlin Film Festivali 'Altın Ayı' ödülünü kazanan 'Duvara Karşı' filminin 30 yaşındaki yönetmeni Fatih Akın'ı bu kez oyuncu olarak izlemeye hazırlanın. 21 Ocak'ta gösterime girecek 'Hırsız Var! ' filminde bir soyguncuyu oynayan 'geleceği çok parlak' yönetmen Fatih Akın, rolünü tamamen doğaçlama oynamış. 'Benim Türkçem iyi değil, senaryoyu okusam da iyi olmazdı' diyor.

  * İyi filmler yaptınız, sinemaya farklı bir tarz getirdiniz tamam da yere göğe sığdırılamamak konusunda ne düşünüyorsunuz?
  Açıkçası hiç bilmiyorum. Pek düşünmedim bunu. Bu benim ilk filmim değil, dördüncü filmim...

  * Evet ve size dünya starı muamelesi yapılıyor...
  Önemli ödüllerden birkaç tanesini kazandım. Filmin başarısı dışında aynı zamanda 'Duvara Karşı' sanki tam zamanında çıktı!

  * Tam zamanında derken?
  Bir damar buldu medyada, insanlarda, dünyada sanki...

  * Siz Avrupa'da bu kadar ödül toplamış bir yönetmen olarak neden bir Türk filminde oyuncu olmayı seçtiniz?
  Karşı soru: Niye oynamayayım ki?

  * Bu filme ya da role 'evet' demenizin özel bir nedeni var mı?
  Açıkçası bu filmin yapımcılarından biri Ali Akdeniz, çok samimi arkadaşım. Benden rica etti; benim de ona bir gönül borcum vardı. 'Duvara Karşı'nın Türkiye'de yapımcılığını yaptı. Ben kendisini çok seviyorum. Israr etti 'gel oyna' diye. Ben de hayır diyemedim. Bir soyguncuyu oynuyorum. Açıkçası hiç zamanım da yoktu belli bir portre çizmek için... O sırada 'İstanbul'u Dinliyorum' diye bir belgesel çekiyordum Türkiye'de. Soğuk oynadım yani...

  * Soğuk ne demek, çok da isteyerek gitmediniz öyle mi?
  Bir hazırlanma dönemim olmadı. Gittim oraya oynadım, konsantre olamadım. Hiç! Senaryoda ne yazıyorsa oynadım, 'neleri çekiyoruz' diye sormuyordum bile. Tamamen emprovizeydi. Benim Türkçem de çok kuvvetli değil, senaryoyu da ezberlesem olmaz. Tamamen doğaçlama oldu.

  * Yani senaryoyu okumadınız ve filmde sadece doğaçlama mı yaptınız?
  Aynen öyle. Benim için de bir deneme oldu. Seyretmedim bile henüz!

  Siz filmde de Almanya'dan gelmiş bir genci canlandırıyorsunuz. Sizin yer aldığınız ya da çektiğiniz her projede Almanya teması olacak mı?
  Tabii ki! İstanbul'da yaşayan birini pat diye oynayamam, ona bayağı bir ön hazırlık gerekiyor, prova gerekiyor. Belli bir zaman Türkiye'de kalmam lazım. O zaman hakikaten bir oyunculuk yaşamam lazım. Bu bana yakındı. Aynı zamanda karakteri kendim yaratabildim, öyle bir serbestlik verdiler.

  * Niye çektiğiniz her filmde Almanya konusu, göçmenlik sorunu var?
  Açıkçası, ben Almanya-Türkiye diye bir kategori düşünmüyorum. Benim düşündüğüm kategori Fatih Akın, yani benim. Zaten dünyada çok vaktimiz yok, ömür çok kısa. Sadece bir çay içebiliyoruz, sonra ölüyoruz gidiyoruz, pek vaktimiz yok. O kısa vakitte kendimi ifade etmek, içimdekini ifade etmek istiyorum. Bu benim kişiselliğimin özel bir noktası. Belki yarın öbür gün Amerika'ya giderim, orada bir film yaparım, tamamen başka bir şey olur. Ama onun da benden bir şeyler ifade etmesi gerekiyor, yoksa yapamam. Ne bileyim... Ben Almanya'da yaşıyorum, o dili konuşuyorum ya da Türkiye'de yaşıyorum, Türkçe konuşuyorum. O iki dili, o iki kültürü, o iki sosyal hayatı tanıyorum. Tabii ki tanıdığım şeyleri anlatıyorum, tanımadığım şeyleri anlatırsam sinemam o kadar güçlü olmaz.

  * Oyunculuğa ısındınız mı?
  Aslında bu işe oyuncu olarak başladım. Yönetmenlikten önce oyuncuydum. Ama iyi gitmedi. Ben kendi oyunculuğumdan çok memnun değildim.

  * Neden?
  Benden çok daha iyi oyuncular var bir kere. Kendimi kamera arkasında daha rahat hissediyorum. Asıl işim kamera arkası!

  * İyi bir yönetmen, oyuncuları iyi yönetebildiğine göre iyi bir oyuncu olamaz mı?
  O yüzden ara sıra oynuyorum! Kırk yılda bir. Kimseyi kırmayayım diye... Aynı zamanda meraklıyım da, Türkiye'de bu iş nasıl yapılıyor diye. O tecrübeyi kazanmak, kaybetmemek için. Ben oyuncuları çok iyi anlıyorum. Oyuncunun korkularını, hissettiklerini biliyorum. Çünkü ben de bunları hissettim, ben de bu korkuları yaşadım. Onun için iyi bir oyuncu yönetmeniyim en azından.

  * Almanya'da çalışmış, sinemaya Almanya'da başlamış biri olarak nasıl buldunuz Türk setlerini?
  Kendimi hiç yabancı hissetmedim.

  * Türk sinemasına hayranlığınızı her fırsatta söylüyorsunuz. Nedir orada bulduğunuz şey?
  Hem çok seviyorum, hem kendimi oranın bir parçası olarak görüyorum. Buradaki öğrencilerime hep Türk filmleri seyrettiriyorum. Yavuz Turgul'un, Yılmaz Güney'in, Zeki Demirkubuz'un, Nuri Bilge Ceylan'ın sinemasını. Bana çok yakın bu sinema.

 • Onur Umut
  Onur Umut

  Almanya da işçi bir babanın oğlu olarak dünyaya gelen Fatih Akın Ferzan Özpetek ile bu manevi görevi yerine getirmeye davam ediyor..
  ilk filmi Kısa ve Acısız la büyülemişti beni hakikaten...ondan sonra ise tv da izlediğim temmuz da geldi..ve yine harikaydı..
  kendisine ne kadarçok türk tarantinosu dense de,kendi üslübunu yaratmayı başardı kanımca....ve herkesin de bildiği bol ödüllü olan Avrupa da yılın en iyi filmi seçilen Duvara Karşı geldi..ve herkes dönüp bakmaya başladı daha önceki filmlerine...örneğin kanal d hemen temmuz da yı yayınladı.ve önemi iyice kavrandı..
  fatih akın ı en son Hırsız Var filminde oyuncu olarak izleyeceğiz..
  bakalım nası olacak..yine de iyi düşünülmüş onu oynatmak

 • Onur Umut
  Onur Umut

  Hırsız Var! (2005)
  Oyuncu

  Duvara Karşı (2004)
  Gegen Die Wand
  Yönetmen, Senarist

  Solino (2002)
  Yönetmen

  Temmuz'da (2000)
  Im Juli
  Yönetmen, Senarist

  Kısa ve Acısız (1998)
  Kurz Und Schmerzlos
  Yönetmen, Senarist, Oyuncu: Neco rolünde