Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

ararat sizce ne demek, ararat size neyi çağrıştırıyor?

ararat terimi Boran tarafından tarihinde eklendi

 • oktay ararat
  oktay ararat

  Osmanlı Türkçesinde “Aghur Dağı”, günümüz Türkçesinde “Büyük Ağrı Dağı”, Ermenicede “Ararat” dağı olarak bilinen Ağrı dağı, 5.137 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin en yüksek dağıdır.

  Ülkenin en doğusunda Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinin yüksek yaylalarında yer alan dağın zirvesi sürekli olarak karlarla kaplıdır ve zirveye “Atatürk zirvesi” adı verilmiştir.

  Kuzey’de Ermeni sınırına 32 km, Güneydoğu’da ise İran sınırına 16 km mesafedeki dağın zirvesinden 11 km uzaklıkta, 3.896 metre yüksekliğinde Küçükağrı Dağı da bulunmaktadır.

  Oluşumu 1,5 milyon yıl öncesine dayanan Ağrı Dağı farklı erüptif aşamalarda tekrarlanan lav birikiminden meydana gelmiştir. Üç farklı tektonik plaka arasında yer aldığı için, dağın yoğun olarak depremlere maruz kalan bir bölgede bulunduğunu bilmek gerekir. Florası seyrek otlaklardan oluşur ve huş, gürgen ve ardıç gibi bazı agaç türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Florası sayesinde kuş cinsinden gri keklik ile yabani koyun cinsinden batılı muflon gibi bazı yabani hayvanlarla karşılaşmak mümkündür.

  Hıristiyan inancına göre, Ağrı Dağı, ünlü “Nuh gemisi” hikayesi için kutsal bir yerdir. Eski Ahit veya Tevrat’ta: “Yedinci ayda, ayın on yedinci gününde, gemi Ararat dağları üzerine oturdu.” yazar.

  “Ararat anormalliği”nin (buz üzerinde karanlık ve bulanık nokta) fark edildiği alanda çeşitli keşifler yapılmıştır. Bazı araştırmacılar bu keşiflerin geminin bir parçası olduğunu idda etmekte, bazıları ise kesin kanıt eksikliğinden keşfin geçersizliğini savunmaktadır. Hristiyan inancının aksine, Kuran’ı Kerim’de Nuh’un gemisinin “Cudi’ye oturduğu” belirtilmektedir.

  Aynı zamanda, Nuh hikayesinin kutsal boyutu da dikkate alındığında, Erivan’dan görülebilen ve “Massis Dağı” adını taşıyan bu dağ, Ermenistan’da güçlü bir ulusal sembol olmaya devam etmektedir.

  Türkiye Cumhuriyeti öncesi geçmişi incelediğimizde, Ağrı Dağı, 1828 yılından 1918 yılına kadar Rusların hakimiyetinde kalmış; 1918 yılında ise, Ermenistan Cumhuriyeti, Brest-Litovsk Antlaşması gereğince, Ağrı Dağı’nı da içeren toprakların sahibi olmuştur.

  Ancak bu el değiştirmeler fazla sürmeden, Türkiye, 1921 yılında Ağrı ilini fethetmiş ve Lenin ile Mustafa Kemal Atatürk arasında Kars Antlaşması imzalanmıştır.

  Daha önce ikinci sınıf askeri bölge olan bu dağ, 2001 yılında turizme kazandırıldı. Ancak dağa tırmanışı gerçekleştirmek için Doğubayazıt vilayetinden izin almak gerekiyor. Ağrı dağına ulaşım, kötü hava koşullarında güçleştiği için, dağa yaz aylarında tavsiye ediliyor.

  Son olarak, bu dağ, “Ağrı dağı eteğinde” adlı şarkıya, “Ağrı dağı” başlıklı birçok şiire ve “Ağrı dağı Efsanesi”ne konu olmuş ve yüceliğiyle Türk kültüründe çok önemli bir yer edinmiştir.

 • Ali Demir
  Ali Demir

  Değerli arkadaşlar,
  Ararat dağı bir yanar dağdır ve adını ordan almıştır. Selçuklular HARARATLI dağ Hararet arapça bir sözcüktür. Yükselen ateş demektir. Tarih kitaplarına (H) harfi rksikliği ile ARARAT olarak kayıtlara geçmiş. ERARVAT değildir.

 • Aşık Mahzun İ
  Aşık Mahzun İ

  ağrı dağının eski adı

 • Yaşam Doğan
  Yaşam Doğan

  arkadas ararat ermenistanın sınırı kabul ettiği şuan ağrıyı kapsayan bölgedir.

 • Süleyman Civaş
  Süleyman Civaş

  ararat agrı dagının eski ismidir

 • Nurhan Birkan
  Nurhan Birkan

  manolyaliz

  Bayan, 48  Ararat azeri türkçesinde bi kelime olup ERARVAT sözünden türetilmiştir,volkanik bir dağ olan Ağrı Dağı ülkemizin en yüksek dağıdır. Ancak sanılanın aksine tek bir kütleden oluşmaz. Çevresi yaklaşık 130 kilometreyi bulan bu dağ 3000 metreden sonra ikiye ayrılır, Büyük Ağrı ve Küçük Ağrı olarak adlandırılır. Bu dağa çift olduğu için büyüğüne ER küçüğüne ise ARVAT, ERARVAT yani KARIKOCA ismini takmışlardır, ayni zamanda Ağrı dağımıza azarbeycan yöresinin verdiği bir isimdir de ' ARARAT ' (23.06.2008)

 • Atilla Adsay
  Atilla Adsay

  Ağrı Dağı
  Dağların sultanı Ağrı dağı
  Erimez karın durursun bembeyaz
  Görünürsün yeni gelin gibi, hep naz.

  Bir yanın Iğdır bir yanın Doğubayazıt
  İshakpaşa`dan görünür güllerin demet
  Bir rivayet derki HZ. NUH’A olmuşsun memleket
  Ne sevdalara kucak açtın âşıklar buldu medet.

  Bir heybetin var ki o an insan darda
  Koyun kuzular otlanır ovanda
  Ne hikmetler var özünde


  Hangi derde deva olmuş ayrılık bilmem
  Benimde dermanım kalmadı artık gelemem
  Belki bir daha seni göremem.

  Sen yine tertemiz saf olduğun gibi ola
  Sakın bir gün öfkelenip aşağılara bakma!
  Kardelenleri öksüz bırakma.
  atilla ADSAY

 • Korkmaz Şükürlü
  Korkmaz Şükürlü

  agri daginin ta kendisidir.bizde yaslilar hala da ararat yani erarvat osmanli turkcesinde karikoca adlandirirlar.ermeniler ayni adda basarisiz bi filmde cektiler.bizim yorenin insanlarina gore nuh ilk defa nahcivana cikmis.nahcivanin gecmis adi nuhcikan.

 • Atabeyli
  Atabeyli

  ele lap düz sözdü ararat özbe öz azerbaycan dilinde bir sözdü garı goca menasını daşıyır..

 • Recep Karaboğa
  Recep Karaboğa

  ararat ne demektir

 • Yasin Taşdemir
  Yasin Taşdemir

  ulaşılması zor bır nedneyı cagrıstırıyor

 • Bay Grey
  Bay Grey

  Aynı zamanda Ermenilerin aynı adı taşıyan bir filmi mevcut olup tarafımdan hiç beğenilmemiştir. Madem ki bütün dünyaya propaganda maksatlı olarak kullanmak üzere bişiler yapıyosun o zaman adam gibi yap be birader. Salkım Hanım bile daha fazla Ermeni propagandası yapıyordu...

 • Seyfettin Esin
  Seyfettin Esin

  Türkiye'ye tepeden bakan dağ.Ama ne yazık ki bu dağın çevresinde yaşayanlara tepeden bakılıyor

 • Cengiz Oğuz
  Cengiz Oğuz

  ARARAT AZERİ TÜRKÇESİNDE BİR KELİME OLUP ERARVAT YADA NAHÇİVAN AZERİLERİNİN DEYİMİYLE ARARVAT SÖZÜNDEN TÜRETİLMİŞTİR ASIRLAR BOYU BU COĞRAFYADA YAŞAYAN AZERİLER BU DAĞI ÇİFT OLDUĞU İÇİN KARI KOCAYA BENZETEREK BÜYÜĞÜNE ER YANİ KOCA KÜÇÜĞÜNE İSE ARVAT YANİ KARI ADINI VERMİŞLERDİR YANİ KARIKOCA DAĞI (ERARVAT) BU DEĞİM IĞDIR MAKU VE NAHÇİVAN BÖLGELERİNDE YAŞLILAR ARASINDA HALA KULLANILMAKTADIR......BU KELİME KESİNLİKLE ERMENİCE BİR KELİME DEĞİLDİR ERMENİLER BU DAĞA BÜĞÜĞÜNE MASİS KÜÇÜĞÜNE MASİK DERLER...AMA ERMENİLERİNDE BU ARARAT KELİMESİNİ KULLANMALARI GAYET DOĞALDIR ÇÜNKÜ ONLARDA AZERİLERLE ASIRLAR BOYU BERABER İÇİÇE YAŞAMIŞLARDIR GÜNÜMÜZDE HALA BİR ÇOK TÜRKÇE KULLANMAKTADIRLAR

 • Cengiz Oğuz
  Cengiz Oğuz

  Dolayısıyla ağrı dağı yurdumuzun kutsal dağlarından biri sayılmakta ve batı dünyası tarafından oldukça iyi tanınmaktadır.ermeniler bu dağa masis iranlılar kuhi nuh araplar cebelil haris demektedirler,Ararat ise özbe öz azeri türkçesinde bi kelime olup ERARVAT sözünden türetilmiştir bilindiği gibi bu dağın dört etrafında tebriz,nahçivan,irevan, maku,ığdır, kars, ağrı(karaköse) erzurum ve ardahanda, yaşayan azerbaycan türkleri bu dağa çift olduğu için büğüğüne ER küçüğüne ise ARVAT, ERARVAT yani KARIKOCA ismini takmışlardır...

 • Cengiz Oğuz
  Cengiz Oğuz

  ARARAT(ERARVAT) :ığdır ovasının güneğinde yükselen bu dağ ülkemizin ve avrupanın en yüksek dağı olamkla birlikte dağcılık (alpinizm, klimatizm) turuzimi bakımından en yüksek potansiyele sahiptir,bu dağ dağcılık sporu ile uğraşanların aradığı bütün özelliklere sahiptir.Ağrı dağını en kolay tırmanış rotası olarak bilinen Aralık güzergahı fikret ünlü rotası, çıkışın başladığı yere kadar motorlu araçlarla gidilebilmesi, dağcılar açısından çok önemli olan su sıkıntısının olmaması ayrıca rota boyunca bir çok tarihi eserlerin kız kalesi oğlan kalesi korhan kalesi artaksiyaslılardan kalma mezar taşları değirmen kalıntıları,meteor çukuru,zerdüş tapınağı,ve mağaraların bulunması büyük bir avantajdır.bilindiği gibi ağrı dağının toplam 4 çıkış rotası bulunmaktadır.bunlardan 3 tanesi (fikret ünlü rotası,korhan rotası,küpgölü rotası) ığdırda 1 tanesi ise doğubeyazıtta bulunmaktadır.dağcılık açısından en kolay rota olarak bilinen aralık rotası şimdilik yabancı uyruklu dağcılar hariç sadece ülkemiz dağcılarına açıktır.diğer tırmanış rotaları ise yerli yabancı tüm dağcılara açıktır.kutsal kitaplarda belirtildiğine göre adem ile havvanın yaşadığı irem bahçesi bu dağı kuzeyinde aras ırmağı vadisinde bir yerdedir.yine bir rivayete göre nuh tufanı öncesinde hz. Nuh ve beraberindekilerin bindiği gemi sular çekilince bu dağda karaya oturmuştur.
  Dolayısıyla ağrı dağı yurdumuzun kutsal dağlarından biri sayılmakta ve batı dünyası tarafından oldukça iyi tanınmaktadır.ermeniler bu dağa masis iranlılar kuhi nuh araplar cebelil haris demektedirler,Ararat ise özbe öz azeri türkçesinde bi kelime olup ERARVAT sözünden türetilmiştir bilindiği gibi bu dağın dört etrafında tebriz,nahçivan,irevan, maku,ığdır, kars, ağrı(karaköse) erzurum ve ardahanda, yaşayan azerbaycan türkleri bu dağa çift olduğu için büğüğüne ER küçüğüne ise ARVAT, ERARVAT yani KARIKOCA ismini takmışlardır...

 • Nazmi Dursun
  Nazmi Dursun

  ARARAT BENİM VATANIM...ZİRVESİNDEKİ KARTALLARIYLA,ETEKLERİNDEKİ BOZKURTLARIYLA ÜLKEME YUKARDAN BAKAN BİR EFSANE...

  VE BEN YÜKSEKTEN UÇAN HERKESLE AKRABAYIM,BELLİ BİR RAKIMIN ÜSTÜNDE DOĞDUM...

  ^^ARARATIN oğlu ODZİ^^

 • Oguzcan Demir
  Oguzcan Demir

  yaşadığım ülkeyi kötüleyen film ağrı dağıyla alakası olmayan ermenilere ait bir kelime bu vesile ile türkiye vatandaşı ermenileri diasporadan ayırılması gerektiğinin sonucuna........

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Cher, System of Down gibi bir çok Ermeni ve hatta Yunanlı ünlülerin de desteğini almış olan bu film, esasında hayatlarında ki boşluğu doldurmak için kendilerine bedevadan 'özgürlük savaşcısı'' imajı vermeye çalışan zavallılardan başka bir şey değiller...

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  Ağrı dağı'nın eski ismi

 • Boran
  Boran

  Başta propaganda olmak üzere, sanat, tarih ve senaryo bakımından oldukça başarısız bir filim. Yasaklamak kesinlikle akıl karı değil. Bırakın Ermeniler bizi nasıl görüyor bilelim. Üstelik yasakların ilgi artırdığı da unutulmamalı.