Kültür Sanat Edebiyat Şiir

anne terliği sizce ne demek, anne terliği size neyi çağrıştırıyor?

anne terliği terimi Şirine Şirine tarafından tarihinde eklendi

 • Kayıp Yıldız
  Kayıp Yıldız

  tadına bakmayan çocuk varmıdır ki :)
  neyse ki hiç ince topuklu giymezdi annecim..
  ben de çoğu kez kıvrak manevralarla savuştururdum terlik yağmurunu :)

 • Tenni Terenne
  Tenni Terenne

  Terlik ayakta ise sorun yok oldukça masumdurlar ama ele geçtiyse en etkili silahları haline gelir annelerin ve hedefte iseniz kaçarınız yok demektir, hiç sekmez... Bingo! . :)

 • Zeytin Zeytin
  Zeytin Zeytin

  benim annem bir melek olsa gerek ki asla bu tür günlük kullanım eşyalarından kafama isabet edicek diye hiç korkmadım..o terliği giyen ayakları öpiyim ben :)

 • Limonî Erz
  Limonî Erz

  bknz: tam isabet 12 den vuruş :)

 • Nokta Nokta
  Nokta Nokta

  En baştan belirteyim ki, her şeyi güzeldir annenin. Teni, kokusu, dokunuşu, bakışı, öfkesi, tası, tarağı, örtüsü, yaşmağı ve elbette terliği...
  Anne terliği...

  İnsanın yaşı kemale erdikçe eski zamanlara yaptığı zihinsel yolculuklarda anne imajı ile birleşik olarak çıkar karşısına terlikleri. Eğitimin bir paçası, terbiye edilmenin ilk aparatıdır belki anne terlikleri.

  Belki daha öncesinden başlamak lazım.

  Şöyle diyor tabir kitapları: 'Rüyada kendi annenizi görmek, hiç umulmadık bir mirasa konacağınıza, annenizin sizi doğurduğunu görmek, gören hasta ise sağlıklı, fakir ise zengin olacağına, anneniz ile sohbet etmek, iyi haberler alınacağına, ölmüş olan annesini tekrar ölmüş görmek, huzura, anneyi hayatta iken ölmüş görmek, bir iş ile ilgili olarak büyük bir mutluluk duymaya, anneyi dövmek hastalanmaya, anneyi ağlarken görmek büyük bir mutsuzluğa işarettir. Sevdiğiniz bir kişiyle bir araya geleceksiniz...'

  Dahası, işin bir de terliksi kısmı var: 'Rüyada renkli ve güzel terlikle yürümek bereket ve sürura, sevinç ve neşeye, terlik hizmetkâra, evin hanımına, güç ve kuvvete, menfaat ve mala, rahatlığa ve yolculuğa delalet eder. Rüyada terlik görmek, mutluluk verecek haberler alacağınıza yorumlanır. Bu rüyayı gören kimse, huzurlu ve mutlu bir yaşam sürecek demektir.'

  Eh düşünün, rüyasında annesini terlikle gören kişinin ruh halini...

  Dediğim gibi belki bir anne için çocuk eğitiminin ilk ve en önemli aracıdır terlikler. Ve her annede doğal olarak kullanabilme yeteneği vardır terliklerini. Yanlış bir şey yaptığında çocuk, önce uyarı alır, 'bak çıkarırım terlikleri ha! ' Ardından eylem gelir. Çıkarır ve akıl almaz bir refleksle fırlatıverir anne. Ve ilkse bu, şaşkınlıktan dilini yutar çocuklar. Çünkü o halim selim annenin güdümündeki terlik, bir konvansiyonel silah gibi gelir ve hedefi bulur. Usta bir fizikçi gibi tüm açıları, sekmeleri hesaplamıştır sanki. Ve usta bir futbolcu, hatta bilardocu gibi; bazen falsolu, bazen banttan görerek ulaştırır hedefine.

  Aslında hakkını da yememek lazım. Bu terlik taarruzunun çocuğa katkıları da vardır. Bir sefer hata yapmamayı, yaptıysa terlikle vurulacağını bilir çocuk. Sonra -şayet müzmin yaramaz ise- savunma teknikleri geliştirir. Evin kör noktalarını bulur, hareket kabiliyetini geliştirir, yatak, karyola, kanepe, çekyat ne varsa birer siper ve sığınağa dönüştürür.

  Çeşit çeşittir ve en tercih edileni pofuduk olanı, en uzak durulası da topuklu olanıdır. Baba kemeri kadar acımasız ve sadist de değildir üstelik.

  Nedendir bilinmez -bal gibi bilinir aslında- bir süre sonra özlemle anılır aslında anne terliği. Özlenen annedir aslında mutlaka lakin anneyi hatırlatan, hayatın en güzel ve hareketli günlerini çağrıştıran bir nesnedir.

  Komşularla oturmuş, kendi -melek modunda tabi- halinde sohbet eden annenin, yaptığınız bir yaramazlıkla nasıl alarma geçtiğini, savaş ekipmanı olan terliği nasıl bir kıvraklık ile eline aldığını ve o kısa sürede hedef-mesafe hesabı yapıp güdümlü bir şekilde yolladığını bu yaşınızda bile aklınız almaz. En komiği de, birinci saldırıyı savuşturduğunuzda, suratınızdaki o at nalı gibi sırıtışla bakarken, ikinci terliği alnınızın orta yerine 'şırrak' diye yemenizdir.

  Her şeyi güzeldir annelerin. Kokusu, dokunuşu, sarılışı, gözyaşı, teni, öfkesi ve gülümsemesi... Ve en az sütü kadar tatlıdır içinde anne olan rüyalar.

  Ki en şahanesi de anne ve terliğini beraber görmek rüyada...

 • Alper Yalcin
  Alper Yalcin

  Terligin ucanini ve hedefine tam 12 den isabet etmesini ilk ondan gördü bilim adamlari...Bugün medyanin, bilgisayarlarla hedef tesbit edilip kilitleniyor ve tam isabet ettigi icinde sivil ölümler olmuyor diye anlattiklari 'akilli füzelerin' atasi olmasindan dolayidirki anneme kizginimdir hep...Onun terligi sadece popomu acitiyordu ama, o füzeler....Hicte akilli cikmadilar..Yada bile bile cocuklarin okullarina ucurdular hep...
  Sadece Irak`ta bir koca kusak, bir nesil yok edildi....

 • Zeliha Yildirim
  Zeliha Yildirim

  Annemin cogu kez 'Sifa niyetine' kullandigi iyilestirme teknigidir.. :)

  Buna da sükür.. takunyali zamanlara denk gelmemisim..

 • Aliye
  Aliye

  anneme hep derim 'giyme şu mereti, ayakta durduğu gibi şık durmuyor elde'
  fakat nafile...
  zaten anneler terlik giymeseler de etrafta çocuklarına kızdıklarında atacak bir şey elbet bulurlar.
  terlik fırlatmada uzman anneler üşengeç annelerdir. kalkıp kovalamaya üşendiklerinden bu alanda kendilerini geliştirmişlerdir.

  büyüyünce bir yarışma düzenlicem terlikçi anneler arasında... hedefi vurmada en başarılı anne ve terlik ödüllendirilecek. neticede bu ekip işi...:P anneye ana terlik ünvanı verilecek...
  __

 • Cgl Cgl
  Cgl Cgl

  dizi: sıdıka
  anne karakter: safiye
  kız karakter : sıdıka
  Safiye entel kızını anlamaz hiç bir zaman, bunun için de bir yöntem geliştirmiştir....Ayaktaki terlik tek bir hamleye ele fırlatılır, tutulur,sonrasında Sıdıka'ya fırlatılır....

  gerçek: ev halimiz
  anne karakter: gül
  kız karakter: _Rate
  Gül izlediği Sıdıka dizisinin etkisinde birazcık da komiklik olsun diye aynı yöntemi _Rate üzerinde denemektedir..._Rate'yse Sıdıka muamelesi görmekten memnundur =)

 • Leyla Şenkal
  Leyla Şenkal

  annem meselelerinde araya aracı koymayı sevmemiştir hiç bir zaman..yalın çalışır o :)

 • Tuğbaa
  Tuğbaa

  aman yarabbim o ne kutsal bi varlıktır ye re bişmi düşürdün hemen yanında bir y ere habersiz mi gttin terlik başucunda annenin sözünümü dinlemedin o terlik hemen başında ne kadar vefalı bi varlıksınn sen yaaa ben böle bi eşya görmedim sevgiler saygılar hem annelere hemde o vefakar dost terliğe birde gariptir ulan her annede çocuğuna isabet ettirmeyi başarır ilginç yaff :) :)

 • Elif Elena
  Elif Elena

  annem çağırıyo. gitmessem. o kırmısı terliği havalara uçcak. başıma konacak.

  İMDAATT
  ZAVALLI Bİ GENÇ KISI KURTARACAK CENTİLMEN YOKMUUUUUU? ? ? ? ? ?
  İMDAAAAAT....

  SOS SOS SOS SOS SOS SOS

 • Serpil Öztürk
  Serpil Öztürk

  ANNEMİN GÜZELİM TERLİĞİNİN- Kİ GENELDE EN KÖSELESİNDEN OLURDU-BANA DOĞRU BÜYÜK BİR ŞEVK VE AZİMLE GELİŞİ VE GENELDEDE HEDEFİ TUTTURMASI

 • Aybars Dinç
  Aybars Dinç

  hırsla atıldığından şut yüzdesi çok yüksektir.

 • Yıldız Demirel
  Yıldız Demirel

  A eveeet... :)))
  Siyah süet ve çelik topuklusu vardı annemin küçücük ayaklara giyilen... :))) ...

  Giyme şunu kızııııım belini kırıcaaaannnnn.... :))))

 • Yıldız Demirel
  Yıldız Demirel

  Elle değil ayaktan atılan, verilen falsoyla akıl almaz biçimde hedefi onikiden vuran arkadaşım ışının dillere destan terliği....... :)))
  Hedef..: Canboş... :)))))

 • Samsun
  Samsun

  sizde kendinizi bu duruma düşürmeyin anne terliği yemeyin siz bir terlik yiyorsunuz anneniz iki yiyor:(((

 • Suna Sarılale
  Suna Sarılale

  sen şanslısın evlat! ... niye? ? ? ....şimdi pufuduk terlikler var! ..- ;)) tadına bak ve şükret!

  'entry' miz...terliği hakedenler utansın.....- ;)) ..Pp

 • Nurcan Biricik
  Nurcan Biricik

  sniper annenin silahı :) ıskalaması, hedefin çevikliğine göre beklenebilir :)

 • Hatice Yavuzdurmaz
  Hatice Yavuzdurmaz

  hedef öyle iyi alınır ki isabet etmemesinin mümkünatı yoktur.. :))