Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

13. havari sizce ne demek, 13. havari size neyi çağrıştırıyor?

13. havari terimi Hamza Ressam tarafından tarihinde eklendi

 • Halil c
  Halil c

  12 havari. Hz. İsa nın incili bir gavur padişahındaymış o dönemler. İsa nın ölümünden sonra. ve padişah bunu kimseye verfmiyormuş aslılnda incişlden sürekli halkıyla toplanıp sohbetler ediyormuş. ancak incile o kadar kapılmış ki artık onu kimseye vermek istemiyormuş. sadece kendisinde olmasını istemiş. ve uzun bir süre hiç kimseye görünmemiş kalesinde yanlız başına, bununla ilgili düşünceleri kafasında büyütüp durmuş. en sonunda incilden bazı alıntılarla birlikte kendisinin sözleriyle 12 mektup yazmış. ve bunu 12 havari adını verdiği kişilere vermiş. ve onları avrupaya yollamış. sonra kendisi de intihar etmiş. ve incili nereye saklamış bilinmiyor. incilin kaybı ve incilin tekrar yazıldığı zannedilmesi bu yüzdendir. Hz. Mevlana nın mesnevi şerif kitabını okuyun. ayrıca bu bilgileri gavurlar verecek değiller ya. hıristiyanlığı kendilerine maşa olarak kullanmışlar. incil değişmişlikten çok bir padişahın yazmasından ibaret. ancak kiliseler ve papazlar maalesef kendilerinin uydurduğu bir şeydir. kiliselerin yapımı ve bazı yerlerin kiliseyte dönüştürülmesi cami yapım tarihlerine gelmiştir. Allahın Kuranda emriyle verdiği yapılma emri ortalama 1200 lere dayanmakta. ondan sonra kiliseler yıkılıp yerlerine cami yapmaya başladı türkler. aynı dönemlerde kilise yapımı ve papazlar ortaya çıktı. ve bu dönemlerde aynı zamanda çinle de bağlarını güçlendirdiler. papazların çinde isimlenmesinin sebebi de bu. kişişlik te herhalde o dönemlerde çinlilerin kendi dini adamlarına verdiği isimlerden ibaret. keşiş in tarihi eski olabilir. ancak mitolojik tarih denen şey pagan tarihidir. eski yunanlıların tarihi. onlarda taa atlantis ve mu adalarından ayrılmışlar.sebebi tabi ki belli. haşa inkardan dolayıdır. ve bir sürü delili var. ancak oradakiler insan dğeil demedim. kendi halkını sürekli kandırarak yaşarlar. incili ve hıristiyanlığı da böyle kullanıyorlar. İmamı Gazali. Allahın bildirdiğine göre yahudiler için cehennemde bir ayrı bir kat ayrılmış..!! unutmamak lazım. insanalrı bir arada tutan ve kültürlerin oluşmasını sağlayan tek şey aynı inançlara sahip olmalarıdır. ki avbrupanın toplu hali mi var sanıyorsunuz. zaten kendi insanlarını ancak böyle kontrol edebilir. geçmişte bunu zorla hile büyü v.s. gibi şeyleri yayarak yapıyordu. zorbalıklar ve işkenceler ayrı konu zaten. ki dünya savaşlarından sonra bile bu haldeydi. sonra bu olay başka şeylere dönüştü. şimdi psikolojik etki ile bunları yapmaya çalışmaktalar. teknoloji medya kapitalist sistemler gibi durumlar var.

  12 havari de yahudilerin maşasıydı. kendi kafalarına göre asıp kesen 12 tane şovalye adını verdikleri kimseelrden oluşur. ve inanılamz şeyler yapmışlar bazı duyduklarıma göre. çünkü yazılı olarak bilinemse bile bizim tarafımızdan vbe bir çok insan tarafından görülen zararların bazıları anlatılmıştır.. mitolojik hikayeler onların kültürü olup hep uydurma ve kendi kafalarına göre mantıuk ve zeka yarışları ile devam eden saçma sapan bir hayat sürüyor olmalarıdır ve bu sebebsiz değildir.

  13 havari değil bu arada 12 havari.!! ayrıca iki büyük toplumda mitoplojik şeyler var. biri çin diğeri avrupa latin imparatorluklarıdır. tanrılar ve çoklu tanrı hikayelerini insanlara dağıtıp asıl bilgileri insanların kafasından silme peşindeler. tabi bu da Allahın bir imtihanı sonuçta herkes için. ve hindisttan gibi topluluklar.

  araplar daha önceden uygur türklerinden ayrılmıuş bir topluluktur. uygur türkçesi harflerine bakarsınız. arapçadır. daha sonra islamiyet döneminde tekrar karşılaştık onlarla. ama o döneme kadar türkler ne hıristiyan ne başka bir dine mensup oldular. diğer taraftan dinsiz değildik aksine tek tanrıya inanırdık. türklüğün konumu burada çok ayrı. saygılar.

  bilgi insanın güvendiği inandığı kişiden alındığı zaman kabul edilir. insaın doğasında bu vardır. kimse inanmadığı birinin lafına bakmaz.!! doğru söylese bile bakmaz. işte bu bir oyun inandırıcılık kısmında kendi hikayelerini insanlara dağıtmaktalar. Allahın izniyle doğru tektir. sadece Allahtan gelir. ve bilgi zaten üsten asta doğru yayılır. yani herkes öğretmeninden alır bilgiyi. Hz. Mevlana ustasız çırak çıraksız usta olmaz der. yani bütün bilgiler Allahın emriyle ve emrettiği makamlarla dünyaya kadar yarattığı varlıkların maneviyatlarınıon ilmiyle birlikte bize kadar iner. bu Allah'ın kulu ve elçisi olan Peygamberlerimiz ve onun devamında alimler ve evliylaar arifler bu ilimleri bize açıklarlar. bu ilimler katman katmandır. her katmanın üstüne onun daha üstün ilmi olan başka bir ilim yatar. ve bu sıra makamlarla ancak görülür. üst makamlar Allahın emrinde giden büyük zatlar içindir. bu bilgiler zaten delili ile yukarda açıkladığı mşekilde akar. bunu maneviyat ne demek anlama mana arasındaki ilişkileri bilmeyenlerde rahat rahat anlaytabilir. çok zor bir şey değil. herşeyin bir sıorası var ki bu sıra kavramının belkirli bir dfüzenle ilgili olduğu apaçık ortada. sadece dünyada insanlar çoğu zaman kendi kafalarına göre sıralar yaparlar. bunların bir çoğu günah sayılmayıp Allahın emriyle affedilmiştir. ancak bir çoğuda kesinlikle yapılmaması gereken sırasız şeylerdir. doğru Allahın emrettiğidir. ve bunu vicdanımız bilir ama biz vicdanımızla hareket ederken iradeli olmalıyız. yanlış ise Allahın yasakldıklarıdır. bunu da vicdanını kabul etmeyenler ancak yaparlar.

  o yüzden ilmi alacağınız yeri aklınızla takip edin. insan zaten ne olduğunu bilen bir varlık. sadece hatırlşamıyoruz. Allah işte bunları hatıraltıyor. zaten bizim makammımız Allah katındadır Allahın emriytle ve izniyle. o yüzden insanlık davranışları herşeyden üstündür. o yüzden insan olarak davranış ahlak ve bunlarla ilgiili şeyler en önemlisidir. yopksa teknoloji sadece bir alet yapma olayıdır ve düynevi ortamdan dışarı çıkmaz. maneviyatı anlamak o kadar zor değil. sadece herşeye yaratılmış olarak bakın. çok karmaşık değil. sadece birileri bize bunları unutturuyor.

 • Ahmet Atasoy
  Ahmet Atasoy

  Havariler İsa a.s. ın yardımcıları ve salih kimselerdir. İsa as'a ihanet eden hariç

 • Ali Durmaz
  Ali Durmaz

  İsa'nın din tebligatçıları.

 • Fatos Güler
  Fatos Güler

  12 havari
  12 imam

 • Atanur Kuvvet
  Atanur Kuvvet

  Peygamberlerin en yakın dostları Allah dostları

 • Aşık Mahzun İ
  Aşık Mahzun İ

  yakın

 • Aşık Mahzun İ
  Aşık Mahzun İ

  dost

 • Adem Gürcan
  Adem Gürcan

  İsevilerce Hz. İsa'yı ispiyonlayan ve çarmıha gerilmesine neden olduğuna inanılan İsmi Yahuda olan Havari(Yardımcı, dost, ashab) dir.

 • Karlı Agustos Gecesi
  Karlı Agustos Gecesi

  Herkes aynı şeyi söylemiş aynı şeyi yazmış..Baktım bende aynı düşüncedeyimm ve benimde yazmama gerek kalmadı diye düşündüm ve mantıklı açıklama buldum..! 3 ncü havari demek..
  Bir havari yarışmasında.12 nciden sonra 14 üncüden önce gelen havarinin ta kendisidir.. :)))

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Da Vinci Şifresi’nin gizemli kadını Mecdelli Meryem..

 • Fizanlı Necip Fîyakalı
  Fizanlı Necip Fîyakalı

  efendim isa as'yi vuran havarisi bildiğimiz kadariylen 12ye dahilidir ancak magdelli meryem adında, havari olarak hristiyanlığı yaymayan ama günahkar olmasına rağmen azizlerden kabul edilen ve bazı kesimlerde 13.havari olarak kabul gören bir şahıs mevcutudur.lakin 13ün uğursuz kabul edilmesinin sebebi isa as'nin ayın 13.günü ve cumasına rastlayan gün bize göre göğe nüzulü hristiyanlara göre de öldürülmesidir ve elbetteki bu nebinin de katili israiloğullarıdır...
  saygı ilen...

 • Serhat Ser
  Serhat Ser

  arkadaşlar hiçmi kitap okumadınız veya dini biligisi olan, hadi onuda gçtim okulda din öğretmeninize sormadınız? 13. havari hz. isa'nın saklandığı yeri söyleyen havaridir. iş böyle olunca, isa'yı almaya gelenler aslında 13. havariyi götürmüşlerdir ve çarmıha germişlerdir. yani Allah tarafından 13. havari hz. isa ya benzetilmiştir ve onu götürmüşlerdir... hz. isa ise gökyüzüne yükselmiştir...

 • Oktay Gunduru
  Oktay Gunduru

  konu aynen bekir kardeşimizin dediği gibi..(bilindiği gibi İsa'nın 12 havarisi vardır. 13.havari ise İsa'ya gönülden bağlı olan Mecdelli Meryem'dir) .
  bunun yanında birileri 13 sayısının uğursuzluğuyla ilgili olarak beyan vermişler. arkadaşlar hristiyan alemi 13 sayısını istanbulun fetih tarihi 1453 ün içindeki sayıların toplamı ve birçok matematiksel işlemle 13 e ulaşıldığı için uğursuz olarak kabul etmeye başlamışlardır... ee kolay değil FATİHİN ORDUSUNA ve islamın gerçek mücadelecilerine hele hele akşemseddin hazretlerinin karşısında durabilmek..

 • Lenaya Ge
  Lenaya Ge

  valla benm bildiğimde 13. havari hz isayı ele veren ve grubun hafiyesi olan zaat

 • Fatih Ertaş
  Fatih Ertaş

  YA BEN BİLMİYORUM ZATEN ÖĞRENMEK İÇİN BU SİTEDE BULUNMAKTAYIM ŞİMDİ BANA TIKLADIĞIM KELİMELERİN TÜRKCE MEALİNİ VERMENİZİ EN İÇTEN DEVRİMCİ VE İSLAMİ DUYGULARINLA SİZDEN ARZ EDERİM: PEŞİNEN TEŞEKKÜLLER oke

 • Hep Gökteyim Hep Yerdeyim
  Hep Gökteyim Hep Yerdeyim

  13. havari hz isa'nın kendisidir zaten magdalalı meryem diğer 12 havarinin içindedir ama belirtilmez tesekkurler....

 • Hıfzı Aksoy
  Hıfzı Aksoy

  İsa ile birlikte hiristiyanlığı yaymak için yola çıkan İsanın yardımcılarıdır

 • Cağlar Suakar
  Cağlar Suakar

  13. havariyi bilmiyorum ama damaların bizden nefref ettiği gibi 13 tende nefret etmelerinin sebebi biziz.

  1453 cuma-]1 + 4 + 5 + 3 = 13.cuma(bu filmi daha önce gören var mı)

 • Deniz Özyıldırım
  Deniz Özyıldırım

  Hz. İsanın havarileri ile birlikte yediği son yemekte masada 13 kişilermiş, Hz. İsa ve 12 havarisi ile birlikte... o gece HZ. isa içlerinden birinin kendisine hayinlik yapacağını söylemiş,ve söylediği de gerçek olmuş, 13 hristiyanlık inancında bu nedenle uğursuz kabul edilir...

 • Serdinç Ergamalı
  Serdinç Ergamalı

  onüç uğursuz rakam olması ondan çünki hazreti isayı 13. haveri ispiyonlamıştır

 • Bilal Konal
  Bilal Konal

  13.havari,hz İsa'ya çok benzediği için hz İsa'nın yerine çarmıha gerilen kişi.
  bun hristiyanlar yanlışlıkla teslis inancı şeklinde yorumlamışlardır.

 • Ali Yalcın
  Ali Yalcın

  saraba susamıs 13 eleman. isadan beles sarap icmek ve ekmek yemek icin isayı kandıran cete...................

 • Yusuf Pişkin
  Yusuf Pişkin

  litaratürde adı maria magdelena olarak geçen 'kötü kadınlıkdan' mesih isa tarafından kurtarılmış ve isa mesih çarmıhdaykenherdeki kanını elbisesiyle temizlemiş efsanevi kadın.

 • Ümit Çakırca
  Ümit Çakırca

  müslüman mahallesinde salyangoz satmayı :))
  bizim gençler ateist oldular bir zamanlar ama assslaaa hristiyan olmazlar

 • Diyar Bekir
  Diyar Bekir

  bilindiği gibi İsa'nın 12 havarisi vardır. 13.havari ise İsa'ya gönülden bağlı olan Mecdelli Meryem'dir.