Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Yedi Güzel Adam sizce ne demek, Yedi Güzel Adam size neyi çağrıştırıyor?

Yedi Güzel Adam terimi Yusuf Bahadır Çelik tarafından tarihinde eklendi

 • Elif Can
  Elif Can

  Türk Edebiyatının önemli isimlerinin yer aldığı, sağ-sol, alevi-sünni olaylarına güzel bir bakış açısı getirilen dizide, çok güzel replikler yer almakta...
  Nazım Hikmet ve Necip Fazıl şiirlerinin yan yana olması ise düşüncelerde özlenilen sahne ..

 • Enes Gürbüz
  Enes Gürbüz

  Rasim Özdenören, Nuri Pakdil, Sezai karakoç, Cahit Zarifoğlu'nun kızı Betül Zarifoğlu, Erdem Bayazıt'ın ağabeyi Ahmet Bayazıt, İhsan Süreyya Sırma, Beşir Atalay, Alim Kahraman, Nazif Gürdoğan, Nabi Avcı ve Mustafa Ruhi Şirin'le mesajlaşmışlığım var. Aynı zamanda merhum Cahit Zarifoğlu'nun eşi Beraet Arvas'da annem tarafından akrabam olur. Beraet Arvas, Van müftüsü merhum Mehmet Kasım Arvas'ın kızıdır.

 • Yusuf Bahadır Çelik
  Yusuf Bahadır Çelik

  Her biri Türk edebiyat ve düşünce tarihinde önemli etkiler bırakmış onlarca ismin yollarının aynı şehir ve aynı okulda kesiştiği, bugüne kadar yalnızca edebiyat tarihine ilgili az sayıda okurun bilgisindeydi. Başta Sezai Karakoç olmak üzere, Nuri Pakdil, Akif İnan, Rasim Özdenören, Alaaddin Özdenören, Erdem Bayazıt ve Cahit Zarifoğlu'nun Maraş merkezli başlayan ve sonraki yıllarda devam eden birliktelikleri Diriliş, Edebiyat, Mavera ve daha onlarca dergi gibi Türk edebiyatının unutulmaz dergilerini ortaya çıkarmış, bu isimler üzerinden bir neslin yetişmesini sağlamıştı. Şairler ve düşünce adamlarından oluşan bu Yedi Güzel Adam'ın bütünüyle şiirden hikâyesi TRT aracılığıyla televizyon ekranlarına taşındı. İlk bölümü geçtiğimiz hafta yayınlanan Yedi Güzel Adam dizisi, Türk dizi tarihi açısından cesaret isteyen bir çalışma. Zira Türk izleyicisi ilk kez şiir, şair ve düşünür merkezli bir diziyle karşı karşıya.