Kültür Sanat Edebiyat Şiir

uzaya asansör projesi sizce ne demek, uzaya asansör projesi size neyi çağrıştırıyor?

uzaya asansör projesi terimi Cem Nizamoglu tarafından tarihinde eklendi

 • Haci Timurtaş
  Haci Timurtaş

  niye yılardır atılan füzeler bir asansürdır zenginler
  ozayda arsa almışlar bile siz neyi paylaşamiyursunuz
  yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa işte öyle kardeşim

 • Tevfik Pekel
  Tevfik Pekel

  Asansör...
  Aslında benimde bir fikrim gelmişti teee ilkokul yıllarımda,uzaya gidebilmek için teleferik teşkilatı kurulsa nasıl olur diye? ilkokul öğretmenime söyleyince; adamcağız faltaşı gibi açılan gözleriyle bana bakıp; 'yavrum senin baban nasa'da mı çalışıyor da, böyle dehşet bir fikir edindin? ' diye sormuştu...demekki bir tek ben dehşet fikirlere sahip değilmişim...yıllar sonra rahatladım doğrusu...! ! ! oh bee...

 • Hatice Yavuzdurmaz
  Hatice Yavuzdurmaz

  elektrik kesiliyor mu acaba oralarda... :)))

 • Gülçin Yalçın
  Gülçin Yalçın

  kolunu bacağını gene bizimkiler sıkıştırırdı herhalde :)

 • Sultan Fatih Yağcı
  Sultan Fatih Yağcı

  Abi merdiven yapalım diyorum,
  Asansörde kalma riski var, merdiven daha emniyetli..
  sakalımız yok işte..

 • İbrahim Çetinkaya
  İbrahim Çetinkaya

  biz apartmanlara asansör yapmayı başardık şimdi uzay kaldı? önce binalara yapılan asansörleri bir asansör niteliğine kavuşturalım uzay beklesede olur.

 • Bon Jovi
  Bon Jovi

  türkler yapmasında.....neme lazım...

 • Dark Woods
  Dark Woods

  Arada bir yerlerde arıza yaparsa ne edeceyiz.
  Dışarı çıksak bir dert, içeride kalsak ayrı bir dert :))

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  ayna boydan olsun ;))

 • Atılım Akbas
  Atılım Akbas

  üşengeç bir türkün projesini çağrıştırıyo ilk bakışta...

  hadi hayırlısı

 • Oguzcan Demir
  Oguzcan Demir

  'göklere giden yolu bulmak isteyenler Allah'ın elçisinin yerdeki ayak izlerini takip etsinler.'

 • Oguzcan Demir
  Oguzcan Demir

  jules verne yeni projesi aslında projeyi denizaltına asansör diye proje etmiş ama nasa araklayarak ütopik bir hayal kurmuş

 • Ayca Şen
  Ayca Şen

  ben asansöre binmemki hiç, hep merdiveni tercih ederim..eee eller aya biz yaya dedikleride bu olsa gerek..

 • Alim Vedat
  Alim Vedat

  Felaket anında ne kadar çok 'arı ırk' (başka bir deyişle 'safkan yahudi') uzaya taşıyabiliriz. düşüncesinin mimarileşmesi...

  Dünya'nın dengesi bozulduğunda, uzayda faaanusla kalmamak için önlem zımbırtıları...

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca

  bide uzayda hayat yok diyollardı adam asansör koyduğuna göre şüphelenmek lazım :)

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Ayrıca NASA'nin sayfasından proje ile ilgili dokümanı indirebilirsiniz. (Tahmini bir resimde var) :

  http://flightprojects.msfc.nasa.gov/pdf_files/elevator.pdf

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Uzaya asansör projesi


  Dünya’dan uzaya asansör yapılması planlanıyor. İki yıl sonra yapımına başlanacak asansör, ilk yolcularını 2017 yılında uzaya götürecek. NASA tarafından finanse edilen HighLift Systems şirketinde görevli Brad Edwards, NASA mühendislerinin asansör projesini “yapılabilir” bulduğunu söyledi.

  “15 yıl sonra ilk yolculuğu yapabiliriz” diyen Edwards ve ekibinin verdiği bilgiye göre, ekvatordan aşağıya sallanan kısa bir halat, kendi ağırlığı nedeniyle Yer’e doğru düşer. Halat uzadıkça, merkezkaç kuvveti Dünya ile birlikte dönen halatı daha kuvvetli çeker. Halatın ağırlık merkezi 35 bin 786 kilometreden daha yüksek olduğunda merkezkaç kuvveti yerçekimi kuvvetinden daha baskın çıkar ve halat kendi kendine gerilir.

  Dikey olarak Yer’e sarkan çelik bir halatın 50 kilometre uzunluğa ulaşınca kendi ağırlığı nedeniyle koptuğunu belirten Edwards, “kevlar” ya da “dyneema” gibi sağlam ve daha hafif maddelerle ise sadece 200-300 kilometredeki yakın uydulara ulaşılabileceğini kaydetti.

  Japon bilim adamı Sumio Iijima’nın buluşunun projelerini gerçekleştirme olanağını verdiğini belirten Edwards, Iijima’nın şimdiye kadar bilinen en güçlü madde olan karbon nano-tüplerini bulduğunu söyledi.

  Nano-tüplerinden oluşan bir milimetre kalınlığındaki ip, teorik olarak 20 ton ağırlığı kaldırabilir. Bu ip, aynı çaptaki çelik bir ipin sadece 5’te 1’i kadar ağır.

  Edwards, bu verilerin asansörün yapımı için yeterli olduğunu ifade ederek, “iki yıl içinde yapıma başlayacağız” dedi. Edwards’a göre, HighLift Systems şirketi 2011 yılında kabloyu Yer’e sarkıtacak. 91 bin kilometre uzunluğundaki nano-tüp kablo, birkaç santimetre eninde ve bir metrenin milyonda biri kadar ince olacak.

  Sarılan bant, atmosferin dışına çıkıldığında uzay gemisinden dışarıya çıkarılacak. Yer’e gitmesi gereken ucu ağırlık yardımıyla aşağıya doğru sarkıtılacak. Bandın diğer ucu ise pille çalışan bir uzay aracıyla yukarıya doğru açılacak. Bandın Dünya’ya inen ucu denizde yüzen bir üsse sabitlenecek. Daha sonra lazer yardımıyla enerjileri verilecek küçük gondollar bandı kat kat güçlendirecek.

  Edwards, asansörün en geç 2017 yılında biteceğini söyleyerek, günde 5 ton ağırlığın uzaya taşınabileceğini kaydetti.

  Asansörün 40 milyar dolara mal olacağını belirten Edwards, NASA’nın şimdiye kadar sadece 570 bin dolar verdiğini söyledi.

  (aa)

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Valla Renan'ın yalancısıyım :) ılk dediğinde ben de inanmamıştım ama sonra gazetelerde hatta Nasainın sayfasında görünce dumur oldum.

  Önce mantıksız geldi ama projeyi okuyunca neden olmasın dedim ama nedense (gazete küpürü göstermeme rağmen) kime söylesem inanmadı. Neyse haberi vereyimde iz de görün :)