Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

rock felsefesi sizce ne demek, rock felsefesi size neyi çağrıştırıyor?

rock felsefesi terimi Hulya Önder tarafından tarihinde eklendi

 • Tuna Vural
  Tuna Vural

  gerçekten hiçbiriniz rock'ın felsefesini ciddice yazmamışsınız

 • Membry Man
  Membry Man

  slm EMAİRA arkadaşa aynen KATILDIĞIMI söylemek umarım yeterlidir.

 • Hakan Kaçar
  Hakan Kaçar

  ADMİN ARKADAŞIM DEDİK YA ROCK HERKESİN YAPAMADIĞINI YAPMAKTIR MESAJLARIMI BÜYÜK HARF HALİYLE YAYINLARSAN SEVİNİRİM! ! ! :))

 • Hakan Kaçar
  Hakan Kaçar

  ROCK RELSEFESİ Mİ? :::::: HERKESİN GÖRMEDİĞİNİ GÖRMEK, HERKESİN DUYAMADIĞINI DUYMAK, HERKESİN HİSSEDEMEDİĞİNİ HİSSETMEKDİR ROCK! ! HERKESİN SÖYLEYEMEDİĞİNİ SÖYLEMEK, GEREKTİĞİNDE ÇAĞLAMAK GEREKTİĞİNDE SUSMAKTIR ROCK FELSEFESİ! ! ! ! ÇAKMA JARGONLA KONUŞMAMAK, SORGULAMAYI BİLMEYE İHTİYACI OLAN NESİLLERE ÖRNEK OLABİLMEKTİR! ! VE HAYKIRA HAYKIRA DEMEKTİR YAŞASIN ROCK! ! !

 • Nilay Gültekin
  Nilay Gültekin

  rock felsefesini bilmeden eleştiren geri kafalılar bilsinlerki 'şu an onlarda rock felsefesini benimsemiş durumda'.rock geberene kadar içki içmek pis gezmek değil kendi düşüncelerinle nasıl yaşamak istiyosan öyle yaşamaktır.her zaman kendi doğrularınla hareket etmektir.Şimdi rock u ömründe hiç duymamış köyde yaşayan bi dede bile bu felsefeyle yaşıyo çünkü oda doğruları bulmuş ve o yoldan ilerliyo.kimse rock felsefesinin içinde olduğu için rock müzik dinlemek zorunda değil nede olsa herkesin bi kulağı ve bi kalbi var insanı ne mutlu ediyosa onu dinlemeli onu yapmalı rock ta bunu istiyo zaten ;) vede herkese bir bakmayın bunuda öğrenin bi zahmet

 • Buket Demir
  Buket Demir

  arkadaşlar farkında mısınız ama rockçıyım diye gezip hiç bir şeyin farkında değilsinz rockçılık ğislik değildir onu çıkarma üstünden filan alakası yoq burda punk ı değil rock tartışıyrz gotik rock punk metal birbirine yakın ama farklı şeyler ewet ben rockçıyım ama hiç içmedim war mı çünkü rock içmek olsaydı istediğin gb yaşamanın ne anlamı kalır ki ben içmek istemiyorum we içmiyorum war mı yani ROCK kendi felsefeni yaratmaktır ee buna göre de rock tam anlamıyla bu diyemeyiz herkesin farklıdır ama agresiflik bağırtılı müzik bizim dünyamızzzzzzzzzz............

 • Ela Mihrace
  Ela Mihrace

  ağzına geleni müzik eşliğinde sarfet

 • Volkan Kriminal
  Volkan Kriminal

  istedigini korkmadan ayıp yada günah demeden kural tanımadan yapmaktır.

 • Zeynep Yürek
  Zeynep Yürek

  insanın kendisine -her şeyin anlamsızlaşmaya ve yozlaşmaya başladığı bu dünyada- daha anlamlı bir dünya ve yaşam yaratma çabası...

 • Ayça Laçinkaya
  Ayça Laçinkaya

  rock idda edildiği gibi karşı çıkmak yada aykırı olmak değildir aslında.. rock kendi kurallarını kendin koyarak yaşamandır başka insanların ne düşündüğünü önemsemeden, dinlediğin müziği iliklerine kadar hissetmendir, rock aslında insanın kendini bulmasıdır içinde bulunduğu bunalımı en dipte yaşaması yada sewindiğinde etrafında kimse yokmuş gibi içinden gelen herşeyi yapabilmesidir

 • Duygu Arslantaş
  Duygu Arslantaş

  rock bir insanın hayat tarzıdır. kendisidir. rock saç uzatmak, rockçı takılmak diil bu felsefeyi benimsemektir. özgür olabilmektir. en önemlisi 'özgün' olabilmektir. soğuk sularda yüzme cesaretini göstermek, herkesin sustuğu bir ortamda çığlık atmaktır. gizli gizli şimşekler çakmaktır. ve en önemlisi rock senden öte alabildiğince bir sen tarzı geliştirmektir. zifiri bir fikir gölgesinde kaybolmak diildir.

 • Pixies
  Pixies

  ROCK,Durgun sularda derinlere akmak gibi birşey..
  ve hissetmek
  ve ruhundaki özgürlüge sahip çıkıp
  'bende varım'demek gibi...

 • Drag Bonfire
  Drag Bonfire

  kişi rocker olmayı saç uzatıp, bira içmek sanar.. yaş kemale erdiğinde felsefesi zemine yayılır.. bireye dönük şehirli reddediştir tüm kalıpları, isyandır.. içinden gelen çığlığı susturmamaktır.. yaşamı olduğu gibi değil bildiği gibi yaşayabilmektir..

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca

  salaklara salaksın sen diyebilmektir bazen :)

 • Bilhan Erden
  Bilhan Erden

  üzerindeki kıyafetleri hiç çıkarmazlar...
  banyo yapmazlar...
  hatta yatarken bile o aylardır ayaklarından çıkarmadığı ve hep üstünde olan kotlarıyla yatarlar...
  kotları artık deriye yapışmış bi bütündür...
  rock çıların felsefesi ve yaşam tarzı işte bu...

 • Onur Umut
  Onur Umut

  evet rock bir felsefedir,.ama bir ruh hali değildir.ergenlik çağlarında eğer rockçıysanız,tüm hayatınız o dur.başka hiçbirşey sizi harekete geçiremez.rock a bir laf edildiğinde vantuz gibi yapışarak korumaya çalışırsınız.yaşınız ilerleyipte hala böyle düşünürseniz,hapı yuttunuz. örneğin sıkı bir punkrock cı olan
  billy idol şöyle der:
  rock eline bir ayna alıp kırmak ve onun dağılışını izlemektir'

 • Hale Aydım
  Hale Aydım

  HAYATIN İSYANKAR YÜZÜ.. KİMİ ZAMAN KENDİNİ BULMA,KİMİ ZAMAN KENDİNİ KAYBETMEDİR.....KİMİ ZAMAN DA HİÇ BİRŞEY YAPAMAMAK........

 • Semih Yıldız
  Semih Yıldız

  Rock deyince aklıma beatles, nirvana, metallica, eric clapton, gibi tipler gelir Bunlar yabancıların arabesk kültürüne benzer yani isyanda arayışta tipler...New rock da poplaşmış biçimi...
  Ve kahretsin ben megadeth hayranıyım yeni albümü önümüzdeki aylarda çıkacakmış

 • Ahmet Dinler
  Ahmet Dinler

  gürültü baş ağrısı

 • Aytaç Köktürk
  Aytaç Köktürk

  kent müziği,
  güncel/popüler bir tarz,
  elektronik müzik türlerinin başında gelen bir müzik olan rock aslın da bir akım müziğidir.tarihi geçmişi çok eskilere dayanMAMAKla birlikte bu müziğin felsefesinin başında marjinallik,dışarıya kapanıklık ve paylaşımın daha çok bireysel düşünmelere dayalı olduğu rahatlıkla gözlenebilir.müzikalite olarak müzik formlarının ve kurallarının dışında gözükse de yeni armonik hareketlerin en çok rastlandığı bir tarzdır bu da müziğin sintizaizer ve elektronik alanında gelişmesine yardımcı olur.

  filyos(trabzon 30 Bay)

 • Fatih Karakartal
  Fatih Karakartal

  rockın felsefesini bilmem ama hoşlandığım bir müzik türü

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Rock ve Rap

  Run DMC ile Aerosmith (68'lilerin rock grubu) Walk This Way klibiyle Rock-Rap arasındaki duvar yıkılmıştır. Judgement Night Soundtrack'in de baba rap gruplarıyla, baba rock gruplarının birlikte çalışmasıyla köprüler kurulmuş, rock şarkılarının rap versiyonları ve rap ve rockçıların birlikte birbirini izleyen çalışmalarıyla köprüden çoktan geçilmiş. Hatta Clawfinger gibi metal grubunun rap yapabileceği, İceT gibi rapçininde Body Count'la Metal müzik yapabileceği ortaya konulmuştur. Bunlar yılların gelişimidir. Limb Bizket dördüncü ya da Linking Park gibi gruplar bu gelişmenin 5. generation'ıdır, yani çoktan temeller atılmış ve bu rapçilerle, rockçıları aynı kefeye koymak değil, bahsedilen rock-rap tartışmasının çoktan bitip birbirine karıştığının ispatıdır.

  Tabi Türkiye'de daha yeni yeni gelişen Türkçe Rap ile Rock'çılar arasında hala bir uçurum varsa bu müzikten değil geçilmesi gereken bir dönemin getirdiği anlaşmazlıklardanır.

  26.07.2003

 • Sanem Demirer
  Sanem Demirer

  neyin ne olduğunu söylememek.ne çağrıştırdığını dinlemek!

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Rock ve Rap'in felsefesi'nin kökenleri Blues ve Jazz iken yani aynıyken, bir de yıllar önce Rap ve Rock barışmışken şimdi neden aranızda mızıkçıklık yapıyorsunuz anlamıyorum.

  Bana göre felsefe kelimesi yerine yaşam tarzı dense daha uygun olurdu ama artık Old School gruplarla, tarzların birbirine karışması ve yılların getirdiği akışımla tabi ki felsefelerinin olduğunu kabul etmek lazım.

  Rock'tan bahsederken sadece bir müzik türünden değil, bir dünyadan bahsetmek gerekir, bu dünyanın içinde o kadar farklı yaşamlar, türler, akımlar ve tarih vardır ki artık Rock'da klasik müzik gibi Müzik Tarihinde yerini almıştır.

  Peki neden Blues'a dayanıyor? Rock N' Roll ile gelen bu akım uslubuyla Blues'a benzer çünkü ikiside tepki müziğidir. Nasıl zencilerin baskıya karşı ganglerle Rap ile tepkileri yansıtmışlarsa, beyazlarda toplum içindeki baskı, yozlaşmaya, yaptırımlara ve tek düzeliliğe karşı Rock'la tepklerini dile getirmişlerdir. Bunu sadece muzikleiryle değil, giyinişleri, konuşmaları, hatta yürüyüşleriyle dile getirmişlerdir. Fakat sonraları çok ilgi yani aşırı talep olunca işin içinine pazarlama kuralları girip olay piyasalaştırılmıştır. Yani içi değil kabuğu satılmaya başlamıştır. Yani rock'ın anlamını kaybettiği yerdir..

  Esasında Gölge'nin dediğinde yanlışlık yoktur. Herkes bilir ki Rock Muziğinin sloganı 'Sex, Drugs and Rock N' Roll' dur. Çünkü zencilerler gibi derilerinin renklerinden dolayı ırkçılık baskısı altında değil, toplumun zorla yaptırımlarına, bitmeyen kurallarına, mantığa dayanmayan düzen baskısı altında kalmışlardır. Ve bu monoton hayata isyan etmişlerdir.

  Tabi Rock bir Dünya olunca bunun içinde çok değişik tarzlar ortaya çıkıp artık sloganı çeşitli müzik türleri ve tarzlarla karışıp 'Freestyle', 'Nevermind', 'Fxck the rules', 'I don't care' ile tepkinin yerine pasiflik alarak artık kendi piyasalarına çekilip umursamazlıktan yana olmuşlardır. Yine de dindar, sosyalist, vegan, feminist gibi gruplar arada sırada çıkıp, sloganları daha da değiştirmişlerdir.

  Black Sabbath'tan Death Metal'e, Led Zepplin'den Power Metal'a, Elvis'ten Hard Rock'a, Beatles'tan Indie Rock, Sex Pitols'tan Punk Rock'a, Beach Boys'tan Ska Rock'a, King Crimson'dan Soft Rock'a, Iron Maiden'dan Heavy Metal'a, Metallica'dan Trash ve Speed metal'a, Motley Crue ve Bon Jovi'den Glam Rock'a, Napalm Death'ten Hardcore'a, Aerosmith ile Run DMC'den Rap Metal'a vb daha nice gruplardan Jazz Rock yok Blues Rock yok Pop Rock gibi değişik tarzlar doğmuş ya da tarzlara gidilmiştir.

  Artık o kadar çok grup ve etken vardır ki Rock Felsefesi'ni anlatmak için tarihi bilgilerini, grupların kronolojisini daha çok referanslara ve kaynaklara dayalı uzun bir kitap yazmak gerekir. Dediğim gibi artık Rock Dünyası olduğundan bu dünyada çok daha değişik fikirlere rastlanabilir. Mesala R.E.M. ve Guns N' Roses gibi değişik türlerin grupları da Rock muziğinin içine girer. Rock kelimesi çok geniş bir terim olduğundan birisi temiz giyinimiyle Rock yaparken diğer taraftan başka biri yırtık pırtık giysisyle avazı çıktığı kadar bağırarak da rock yapabilir...

  Kimileri derki Rock Felsefesi bu anlattıklarımdan dolayı esas noktasından yani Karşı Çıkış'tan uzaklaşmış derler. Bana göre ise gelişmiş ve genişlemiştir ve çağa çok güzel ayak uydurup, melodi açısıdan kısırlık yaşayan müziğe yeni tarzlar getirmeye devam etmektir.

  Rock dünyansının içinde konuşulan artık bir çok dil vardır. Bu açıdan Rock Felsefesi değerini kaybetmemiş bana göre kendi içinde bile kendine yabancılaşmıştır...

  Esasında basit olarak, muzik bir araçtır. Bu aracı nasıl kullanırsanız ona göre bir sonuç elde edilir, yıllar boyunca kişiler hep aynı aracla değişik eserler vermiş; sonuçta yine muzik yapmışlardır. Bundan dolayı Rock Felsefesi demek biraz komik kaçsada, insan yapısı gereği, sahiplenme duygusuyla muziği ble belli terimlere mahkum edecek ve bu inattan dolayı muzik tarzları moda olmaktan ileri gidemiyecektir. Artık isteyen istediği kadar yok felesefesi desin yok bayrağı desin, müzik size ürün olarak satılmaya devam edildikçe gerçekten anlamını kaybetmeye mahkumdur. Ve bu muziği mahkum edenler en başta bu müziği kendi tekeline almaya çalışanlardır. Muzik ise hürdür...

 • Pelin Taş
  Pelin Taş

  rock'un felsefesi de mi varmış? !
  Aaaa evet...
  Uyuşturucu kullan, gece gece gez, sabaha kadar iç! ! !
  İşte felsefesi bu..