Kültür Sanat Edebiyat Şiir

pamukova sizce ne demek, pamukova size neyi çağrıştırıyor?

pamukova terimi Göktürk Kutluhan tarafından tarihinde eklendi

 • Davut İp
  Davut İp

  Adapazarının güney batısında ki son ilçesi.Sakarya nehrinin hayat verdiği büyük ve oldukça verimli arazilere sahip eski adı Akhisar olan Şirin bir ilçe.Birçok endüstriyel ürün yetiştirilir.hatta bir yılda iki üç kez aynı tarladan ürün alınabilien sıcak bir coğrafya yapısına sahip.En değerli ürünü Pamukova Kavunu dur.Lakin bunun yanında bağcılık meyvecilikte son derece yaygındır.20-25 yıl önce ki endüstriyel ürünler malesef iktidarların yanlış yönetimleri yüzünden yetiştirilememektedir.Bunlardan bazıları Tütün(pamukovanın kuzey yönleri) ,ipek böcekçiliği(dut ağacı,pamukovanın şehre yakın bahçelerinde) Pamuk(güney kısımlarında) susam dır.
  Pamukovanın etnik ve kültürel yapısı ise oldukça zegindir.Yerlileri muhacırlardır.ve sırasıyla Lazlar(Geneli Trabzondan gelme) kürtler(tunceli ve tunceliye yakın illerden) yörükler,gürcülerve azda olsa çerkezlerdir.Genelde bu toplumlar iç içe ve kardeşçe yaşamayı başarabilmişlerdir.Bende bir pamukovalı olarak tüm hemşerilerimi sevgi ve saygı ile selamlıyorum...Boludan.

 • Taylan Gökhan Gök
  Taylan Gökhan Gök

  Çilek tarlalarında çatlayana kadar çilek yediğim güzel yer..

 • Recep Erilmez
  Recep Erilmez

  Havası en güzel OVA

 • Cmk
  Cmk

  tren kazasının yaşandığı yer

 • Kürşat Avcı
  Kürşat Avcı

  Pamukova denince yeşilin her tonunun bulunduğu güzel mi güzel bir ilçe aklıma geliyor.Lazı kürdü abazası çerkezi macırı türkmeni bir arada huzurlu yaşadığı bir ortam geliyor aklıma; yaylaları,sakarya nehri verimli ovası, tarihi yerleri ulaşımı da son derece kolay gitmenizi tavsiye ederim bir pamukoavalı olarak.Gidersenizde cumhuriyet mah.deki ailemede selam ulaştırırsınız umarım :)))) Başkentli M.K

 • Zeki Üçüncü
  Zeki Üçüncü

  ilçe jandarma komutanlığında askerliğimi yaptım.

 • Abdullah Bolal
  Abdullah Bolal

  Pamukova Sakarya'nın çok güzel bir ilçesi. Adı Akhisar iken diğer Akhisar'lar ile karıştırıldığından yeni bir isim aranmış. Bu harika ovada o zaman yoğun olarak pamuk ekimi yapıldığından pamuk ovası anlamında bu isim konmuş.(maalesef artık pamuk ekimi yapılmıyor.)

 • Zeynep Deniz
  Zeynep Deniz

  Ankara-İstanbul hattındaki hızlı tren kazası: 38 kişi yaşamını yitirdi...
  Cem Uzan, kendi çiftliğini basarak kasasını kaçırdı..

 • Hülü ___
  Hülü ___

  bi defa gittim..çoook güzel biryer...bahçeler meyva ağaçlarıyla doluuu ama hiç çalamadım çünkü fırsat bulamadım..... :))))

  hee bide insanları inanılmaz cana yakın...

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  Pamukova Varan Tesisleri
  Bir de cem uzanin ciftliginin oldugu yer