Kültür Sanat Edebiyat Şiir

metafor sizce ne demek, metafor size neyi çağrıştırıyor?

metafor terimi Ayda Pehlivan tarafından tarihinde eklendi

 • Zehra Koca
  Zehra Koca

  BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN (h)

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  en enteresan harf. sembolünde enteresanlık yok ama h harfinin sesi enteresan. sesiz harf desek değil çünkü sesiz harfler dil damak ve dudakla şekil alıyor.sesli harf desek değil sesli harfler gırtlakta şekil alıyor.ama h harfinin sesi gırtlaktan bile şekil almıyor sanki tüm öbür harflerin kaynağı gibi.h harfinden başka bir harf eksik olsa belki bir eksiklik hissedilir ama h harfinin sesi olmasa hiç bir harf olmazdı.h nin varlığı diğer bütün seslerin ve harflerin kaynağıdır dolayısıyla bütün hecelerin kelimelerin ve bütün kitapların bilgilerin bütün anlamların varlığı h harfi ve onun sesiyle hayat bulmuştur . h harfini aynı bigbang teorisi gibi düşünür arada benzerlik kurarsak büyük patlama ve önce ateş sonra hava toprak ve su oluştu sonrada yıldızlar gezegenler yaşam tüm her şey aynı harfler heceler tüm anlamlar gibi kainatın varlığı aynı h harfiyle başlayıp nefes alıp vermek gibiyse her bing bang bir bir nefes alıp vermeyse evren bing bang tan sonra hala genişliyorsa gün gelecek genişlemesi tersine de dönmelidir mutlaka ve her şey tekrar tekrar tekrar devam ediyorsa o zaman bırakın şu an evrende bizim gibi akıllı canlılar var mı bizden milyonlarca hatta miyonlarca milyarlarca hatta katriyonlar ca yıl önce bile bizim gibi akıllı canllılar evrende var olmuş olabilir .( bakın bu yazı bir metafor dur yani bir benzetme ilmine göre yazılmıştır ilmi ladünde denir bilmediğimiz bir şey i benzetme kullanarak anlayabilir kavraya biliriz )

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  mevlana derki
  sırat köprüsü kıldan ince kılıçtan keskindir benimse üstüne binalar kurasım gelir der.aslında bu bi mecazdır. metefordur.meteforlarsa aynı corafi bi bölgenin haritası gibidir nasılki hiç bilmediğiniz bi yerde elinizde o bölgenin haritası varsa ve siz o haritayi doğru okuyabilirseniniz o bölgeyi az çok billirsiniz. yolunuzu bulursunuz.mecazlarda aynı harita gibidir.meleküt alemin de yazmışım arabinin yazdıklarını ikinci tecelli ikinci taayyün derken bi bölgenin corafi yapısının haritası gibi bi durumunu tarif ettiğini düşünüyorum.

 • Velican Ademoğlu
  Velican Ademoğlu

  dün dedemin insanları adlı filmdede aynı soruyu sormuşlardı

 • Seyide Doyran
  Seyide Doyran

  bir şeyleri anlatmanın en güzel yolu METAFOR olsa gerek...hep akılda kalır,istediğiniz şekilde biçimlendirebilir ve hafızalara kazıyabilirsiniz.

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  bir kavramı ne zaman başka bir şeye benzeterek anlatmaya kalkarsak metefor kullanıyoruz demektir.aslında iki şeyin birbirine benzerliği pek az ola bilir birini çok iyi biliyor olmak ikincisini daha iyi anlama olanağı getirir. metaforlar semboldür ve sembollerin duygusal yoğunluğu normal kelimelerden fazladır. kelimelerin kaldıracıda diye biliriz. örneğin elektirikle ilgili bişşeyler anlatırken onu zaten bildiğiniz tanıdığınız bir şeye benzeterek anlatırsam örneğin hiç borunun içinden akan su gördünüzmü desem hemen evet dersiniz o zaman ben ya borunun içinden geçen suyu yavaşlatabilen bi kapakçık olsaydı.işte o kapakçığa rezitans denir desem işte o zaman rezitansın ne işe yaradığını daha iyi anlarmıydınız. tabi anlardınız. bi anda bilirdiniz.çünkü o yeni kavramı bildiğiniz bişeye benzeterek anlattım.(anthony robbins)

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  metaforlarla oğrenmek en kısa kestirme ve en kolay yoldur ama en iyi ve emin yol değildir.en emin ve iyi yol görsel öğrenmektir..bilim adamları atomun yapısını güneş sistemine benzeterek anlattılar. praton ve nötronların oluşturduğu çekirdeğin etrafında elekturonların gezegenler gibi döndüğünü söyleyerek benzetme yaptılar ama elekturonlar gezegenler gibi hep aynı yörüngede dönmüyor bazan yaklaşıp bazan uzaklaşıyorlardı.ve bu eksik benzetme yüzünden bilgide farklı anlaşıldı yeni yetişen kuşaklarca. ve sonuç olarakta atom çağının 50 yıl geciktiğini söylerler.

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  hayat bir çanak dolusu kirazdır.
  hayat dans etmektir
  ipin ucundayım.
  duvarı aşamıyorum.
  boğuluyorum.
  bunların hepsi metafor dur. bi şeyi bi başka şeye benzeterek anlattığımızda metafor kullanıyoruz demektir.

 • Cevriye Cebiryırtılmaz
  Cevriye Cebiryırtılmaz

  Eğretileme demektir..Edebiyat alanında kullanılır daha çok.. sinema televizyon ve videoda eğretileme, doğrudan doğruya karşılaştırma ilişkisi olan iki çekimi birbiri ardına sıralayarak yapılır..


  Postino (Postacı) ' filminden 'metafor' kavramıyla ilgili konuşmalı bir bölüm
  Bu filmde, Paplo Neruda ile postacı Mario'nun deniz kıyısındaki bir konuşmaları şöyledir:

  'Metafor ne demek sayın Neruda? '
  'Bir şey söylerken, başka bir şeyi ima etmektir sevgili Mario.'
  'Nasıl yani, sayın Neruda? '
  Neruda denizle ilgili bir şiir okur.
  'Bu şiirdeki deniz, hayatın metaforu olarak kullanılmıştır Mario, nasıl buldun şiiri? '
  'Çok güzeldi sayın Neruda, sanki içinde tekne salınıyordu.'
  'Bak sen de metafor yaptın Mario! '
  'Ne zaman yaptım? '
  'Şimdi...'tekne salınıyordu içinde dedin'.'
  'Tekne bir metafor yani...'
  'Evet...'
  'Deniz bir metafor, gökyüzü bir metafor, o zaman tüm dünya, başka bir şeyin metaforu sayın Neruda...'
  'Sevgili Mario bu sorunun cevabını denize girip biraz düşünmek istiyorum.'
  Denizden çıktığında Marioyu kendi kendine konuşur bulur:
  'Metafor...Metafor'

 • Güneş
  Güneş

  bence metafor anfor büyüğüdür tabi bu benim görüşüm
  metaforu ögrenmek için birçok site dolastım ve cogunda anafordan bahsedilio
  ****ceza da dior ya metaforumun anaforlarında kaoybolacaksın

 • Ayse Mutlu
  Ayse Mutlu

  toplantımız var..hoca sorar; 'arkadaşlar,nedir felsefe? durun ben cevapliim (şeklinde bi sabırsızlık :)) felsefe arkadaşlaaar; yolda olmaktır..
  evet,felsefe yolda olmaktır..burdaki yol bi metafordur..'

  aradan bi sene geçer..yine kulübün bi toplantısı var..gelenektir hep baştan başlarız :)) 'arkadaşlar nedir felsefe? '

  men-hocam felsefe yolda olmaktır,burdaki yol bi metafordur..çiftçi mehmet efendi için yol yoldur,ama bizim için farklıdır..yolda olmamızın amacı,gidilecek yerin gizidir..bu esnada bilgi taşırız,bilgi boşaltır,bilgi yükleriz..yoldayız çünkü meraklıyız..burda yol; bi metafordur..'

  hoca ayne böyle %
  'aferim ya..geçen sene konuşmadık mı bunları? evet nerde kaldık..'

  metaforun edebiyattaki karşılığı aynı zamanda alegoridir..ve yol bi metafordur :))