Kültür Sanat Edebiyat Şiir

materyalizm sizce ne demek, materyalizm size neyi çağrıştırıyor?

materyalizm terimi Hilal Doğu tarafından 19.07.2002 tarihinde eklendi

 • İmelda Cisil
  İmelda Cisil27.09.2010 - 10:42

  evrende tek cevherin madde oldugunu ve butun varliklarin maddeden turedigini one suren gorustur. maddi temele dayanan anlamli nedenlere basvurmayi ongorur.

 • Galip Ünal
  Galip Ünal27.03.2007 - 17:29

  ATATÜRK'TEN MATERYALİSTLERE CEVAPLAR

  'Türk milleti dindar olmalıdır yani, bütün sadeliğiyle dindar olmalıdır demek istiyorum. Bizzat hakikate nasıl inanıyorsam buna da öyle inanıyorum... Din şuura muhalif, ilerlemeye engel hiçbir şey ihtiva etmiyor.' (Maurice Perno ile yaptığı ropörtaj 11 Şubat 1924 (Atatürk'le Konuşmalar, Cumhuriyet Gazetesi eki, s. 111)
  'Bizim dinimiz en tabi ve makul dindir ve ancak bundan dolayıdır ki son din olmuştur. Bir dine tabii olmasi için akla, fenne, ilme ve mantığa uygun olması lazımdır. Bizim dinimiz bunlara tamamen uygundur.' (Atatürk'ün S.D. II, 1923, s. 127)
  'Ey Arkadaşlar! Tanrı birdir, büyüktür- Adalet-i ilahiye, O’nun tecellilerine bakarak diyebiliriz ki, insanlar iki sınıfta, iki devrede mütalaa olunabilir, ilk devir insanlığın çocukluk ve gençlik devridir. Ikinci devir, insanligin kemal (olgunluk) devridir.'
  'Ey millet! Allah birdir, sani, büyüktür. Allah’iın selameti, atifeti ve hayrı üzerinize olsun. Peygamberimiz Efendimiz Hazretleri, Cenab-ı Hak tarafından insanlara dini hakikatleri tebliğe memur ve resul olmuştur. Koyduğu esas kanunlar cümlemizce malumdur ki Kur’ani azimüssandaki husustur. İnsanlara feyz ruhu vermiş olan dinimiz son dindir, temel dindir. Çünkü dinimiz akla mantığa hakikate tamamen uyuyor. Eğer akli mantığa, hakikate uymamış olsaydı bununla diğer ilahi ve tabi kanunlar arasında aykırılıklar olmalı gerekirdi. Çünkü bütün kanunları yapan Cenab-ı Haktır.' (Atatürk'ün 7 Şubat 1923 tarihinde Balıkesir'de Zağanos Paşa Camii'nde vermiş olduğu hutbeden bir bölümdür.)
  'Din vardır ve lazımdır. Temeli çok sağlam bir dinimiz var malzemesi iyi. Fakat bina uzun asırlardır ihmale uğramış. Harçlar döküldükçe yeni harç yapıp binayi takviye etmek lüzumu hissedilmemiş. Aksine olarak birçok yabancı unsur (tefsirler, hurafeler gibi) binayı fazla hırpalamış. Bugün bu binaya dokunulamaz, tamir de edilemez. Ancak zamanla çatlaklar derinleşerek ve sağlam temeller üzerinde yeni bir bina kurmak lüzumu hasıl olacaktır.'

 • Alp Tanhu
  Alp Tanhu28.01.2007 - 22:30

  düşüncenin temelinin madde olduğu varsayımı. tarihdeki güçlü kuvvetli zamanlarını yitiren bir düşünce akımı...zaten madde dediğimiz 'şey' 5 duyu organımız ile hissedilenlerden başka bişey diil. kendime söylüyorum: ben materyalist felsefeyi artık reddediyorum, reddediyorum. reddettim 'dünyam' genişledi. sonsuzluğa uzandım ve ruhum ve bedenim huzur buldu.

  Ben Nietzsche yanıldı! Nietzsche'in dünyası, karanlık, pislik, sonu şimdikinde berbat. eee başka ne olabilirki, sen dünyaya 'hiç' gözü ile bakarsan elbette sonumuz şimdikinden berbat olacak, halbuki, bu 'dünya'; sen nasıl bakarsan sana da öyle görünür.

 • Bay Grey
  Bay Grey21.08.2006 - 22:55

  -Yoldaşlar bugün.... fabrikasının özelleştirilmesini protesto ediyoruz. Kahrolsun materyalizm, yaşasın sosyalizm.
  Ring ring, ring ring (anlayın artık cep telefonu çalıyor)
  -Evet söyle evladım
  -......................
  -İyi malları paketlediniz mi?
  -.....................
  -Ne demek işçiler çalışmıyor,...na koduklarıma asgari ücret veriyoz daha ne istiyorlar
  -.....................
  -Ne sigortası lan....venk benim sigortalarımı attırmasınlar
  -.....................
  -Çalışmıyorlarsa kov lan hepsini onlarlamı uğraşıcam memlekette çalışacak adam mı yok şu kadar önemli işin arasında beni uğraştırdığın şeye bak ya hemen git işsizler kahvesinde 10-15 adam topla yarı fiyatına taşıttır çabuk bidaha da beni böyle önemsiz mevzular için arama.
  -Neyse arkadaşlar ne diyoduk bugün.... fabrikasının özelleştirilmesini protesto ediyoruz. Kahrolsun materyalizm, yaşasın sosyalizm.

 • Tuncay Kangal
  Tuncay Kangal03.06.2006 - 13:36

  Maddeyi savunması sonucu insanı,insan haklarını ve insan sevgisini devre dışı bırakan yok eden İslam'a ters olan bir sistem

 • Önder Sayar
  Önder Sayar17.04.2006 - 01:37

  BİLİM VE TEKNOLOJİDEKİ HIZLI GELİŞİMLERİN İNSAN İHTİYAÇLARINA YENİ BİR YÖN VERMESİDİR.GELECEKÇİLİĞİ ÇAĞRIŞTIRIYOR

 • Abdülbaki Kavlakoğlu
  Abdülbaki Kavlakoğlu26.11.2005 - 21:45

  BUGÜNKÜ İKTİSAT KİTAPLARININ hemen hepsi şu tarifle başlar:

  “İktisat, insanın sınırsız ihtiyaçlarını, sınırlı yani kıt kaynaklarla karşılamayı konu alan bir ilim dalıdır.”

  Herhangi bir iktisat kitabında yüzlerce sayfa anlatılan konular, teoriler, hattâ iktisadî sistemler hep bu tarif üzerine bina edilir. Ekonomi binası bu tariften yola çıkılarak kurulur.

  Bu bakımdan, bu tarifi ele alarak unsurlarına ayırmak ve doğruluğunu sorgulamak, zamanımızda hüküm süren materyalist ekonomik anlayışı biraz olsun analiz etmeyi sağlayabilir.

  Tekrar sözkonusu tarife dönersek, burada, “Sınırsız ihtiyaçlarını karşılamak isteyen insan” vardır. Zaten tarifteki başlıca unsurdan biridir insan. Diğerleri ise, ihtiyaçlar ve kıt kaynaklar, yani varlıklar âlemi. Materyalist ekonomi, insanı “ihtiyaçlarını karşılayarak haz arayan bir varlık” olarak kabul eder. Diğer bir ifadeyle insanın gayesi, ihtiyaçlarını gidererek mutlu olmaktır.
  Kısaca budalalıktır....

 • Enes Hancıoğlu
  Enes Hancıoğlu08.07.2005 - 20:05

  Son bilimsel gelişmelerle çöküş sürecine girmiş bir felsefi akım

 • Yaşam Aslan
  Yaşam Aslan08.07.2005 - 18:41

  Fransızca bir kelime olsa gerek. Fizik derslerinin en önde gelen konusunda sık ık duyulur. MADDECİLİK....

 • Alp Tanhu
  Alp Tanhu28.12.2004 - 22:05

  artık bilimde fazla yer meşgul edemeyen bir eski fikirler topluluğu..
  özellikle de fizikte...

  o nedenle ben kaba materyalizm diyorum, 18-19..yy larda kaleme alınmış materyalizme...