Kültür Sanat Edebiyat Şiir

kerkük sizce ne demek, kerkük size neyi çağrıştırıyor?

kerkük terimi Göktürk Kutluhan tarafından tarihinde eklendi

 • Tuna Ceylan
  Tuna Ceylan 17.05.2023 - 21:50

 • SEYMEN AĞA
  SEYMEN AĞA

  Yiğit Yılmaz :))) Yırtına yırtına kin kusmuşsun. Türk askeri dediklerinin neredeyse %50'den fazlası da kürt zaten. Gidin biraz Evliya çelebinin seyahatnamesini ve Şemsettin saminin eserini okuyun. Yıllar yılı bu ülkeyi böldürtmeyen bediüzzaman gibi kürtler cihangir ve mücahid alimleri ve takipçileri olmuştur. Oysaki Allah cc korusun, kürtlerden onlarca aşiretten sadece bir tek aşiret başkaldırsa, Türkiye'nin sözde Türkçü hayal kahramanlarının yüzündeki ifadeyi görmek isterdim diyicem ama demiyorum. Zira bu coğrafyada varlığınız, gerçek manada müslüman türk kardeşlerimizin hatırıdır. Bir de burada güncel ve tarafgir bilgilerden yola çıkarak tarihçi geçinenlere de bi ayrı acıyorum. Terör, sizin kininizin cisim giymiş halidir. İçinizde büyüttüğünüz yılanın vücut bulmuş halidir ve maalesef kürtler de türkler de bu yılanın zehrinden etkilenmektedir. Evliya çelebi ve Şemsettin Sami kürt değildir. Sadece o iki örnekten yola çıkın ne demek istediğimi çok iyi göreceksiniz ama yine de anlamaktan aciz kalacaksınız. Bizim, sizden tek farkımız, merkeze ırkı değil, dinimizi yerleştirmemizdir. Kürtlerin tarihini bi araştırın da kendinize gelin. Fetö de sizden çıkıyor, DHKP-C de sizden çıkıyor. Haşhaşileri zaten ifade etmeme gerek yoktur. PKK'nın başındakilerden de türkler de olduğunu hatırlatmama gerek var mı bilmiyorum. Benim kardeşim, içi, bize karşı tıpkı ingiliz nefreti gibi nefret barındıranlar değil, Allah'ın CC dinini kılcal damarlarına kadar benimsemiş olan müslüman ve müttaki türk din kardeşlerimdir. Gerisinin ise havlaması sızlaması sinek vızıltısı gibi. :) bir de tarihçiliğe soyunan Muzaffer efendi :))) Türk olarak gelip 1048'de tosladığınız kapıyı size 1071'de açan müslüman Kürtler olmuştur. İstesen de istemesen de sen kürtlere muhtaçsın ve hayatın boyunca da muhtaç olarak yaşayacaksın. Molla Mustafayı yalan-doalnla diline dolayıp durmuşsun. Zilan ve dersim katliamını da Molla Mustafa yaptı :) Rizeyi gemilerle bombalayan da kürtler yaptı. Bir müslüman bir kadın olan şalcı bacıyı asabilecek kadar şerefini itlere kaptıran da kürtler :) Şeriatı kaldıran da onlar değil mi!? Siz sadece ortalığı karıştıran ve milleti kin ve nefretle tahrik eden birer insi şeytansınız. Allah (cc) müslümanı korusun.

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  Kerkük Türktür Türk Kalacak...

 • Ebru Kutlarer
  Ebru Kutlarer

  Kerkük nedir? Nasıl olmuştur? Varlığını nerde sürdürüyor?
  Kerkük olayları nelerdir? günümüzdeki kerkük olayları.

 • Polatt
  Polatt

  KERKÜK


  Yılların ötesinden gelen
  Kanatları yorgun kuşum
  Büyük Kar'da ablam doğmuş
  Küçük Kar'da ben doğmuşum

  Masallara karışmış
  Eski eski eski günlerde
  Parmakla gösterilmişiz
  Nişanlarda düğünlerde

  O ipek çilesiymiş yumuşak
  Ben bembeyaz kartopuymuşum

  Bir gün, hastalanmış ablam
  Muska da kâr etmemiş ekşi toprak da
  Şimdi yatıyor annemle babamın
  Yattığı yatakta

  Ben -gördüğünüz gibi- uzakta uzakta
  İkinci çocukluğumu emeklemekteyim
  Onların çağıracağı saati
  Hızır beklercesine beklemekteyim

  Daha gelmedi mi sırası
  Uçup ey kuşlar büyük küçük
  Akıp ey bulutlar köpük köpük
  Siz söyleyin kaç günlük
  Yoldu orası

  Yıllar birer ikişer derken
  Beşer onar mı yürüdü
  Yollar silindi çoktan
  Tarihi duman bürüdü

  Ne kapı ne eşik ne ocak
  Ağlar çardağına bağ
  Bağına çardak
  Horyatlar söylenir ağıttan acıklı
  Ağıtlar söylenir horyattan yanık

  Bulamazsınız ey turnalar artık
  Çocukluğumuzu gölgeleyen söğüdü
  Arasanızda bucak bucak
  Dağılsanızda bölük bölük
  Ki yıllar analarla babaları gömdü
  Biz Kerkük'ü gömdük

  Yine de içim diyor
  Şuracıkta yakındadır
  Ya Büyük ya Küçük
  Kar'ın altındadır

  Geçerken kapılardan kemerlerinden
  Zaman denilen sarayın
  Arayın kuşlar arayın
  Arayın bulutlar arayın

  Perdeleri örtük
  Lambaları sönük
  Sırtında yıllar yük
  Hatıraları kırık dökük
  Bir yer olacak orada
  Adı Kerkük

  Arif Nihat
  ASYA

 • John Carew
  John Carew

  İşgalden sonra, amerikalı sahipleri tarafından oraya yönlendirilen peşmergeler tarafından,ilk önce tapu dairesi! ! ! ! ! ve nüfus kayıtlarının! ! ! ! !
  yakılmış olduğu tüm basın organları tarafından açıklanan eski Türkmen kenti...

 • Duffy Duck
  Duffy Duck

  Var olduğun biçimi muhafaza etmek zorundasın. Ha diyorsun ki ABD geldi oraları iyice belledi, biz de fırsattan istifade birşeyler kapalım(?)

  O zaman mantıklı olan şu olabilir. Yerli yatırımcıları oraya yönlendirirsin, petrolü sen çıkarırsın, kaymağı sen yersin.

  Stratejik açıdan değerlendirmek gerekirse bizim için terör örgütü besleyecek bir kitlenin orada yığılması çok büyük zarar olur. Ona göre uluslararası platformda iyi oynayıp önlemini alacaksın.

  Aslında cidden bir arapsaçı ha....

 • Ece Özdemir
  Ece Özdemir

  Arap saçına dönmüş, işgal bölgesi...

 • Murad Siyah
  Murad Siyah

  Yangın yeri

 • Bir Kara Karga
  Bir Kara Karga

  Türkmen obalarından göçen anneler
  Ne yuvaları kalmış ne de haneler
  Gökkubbeyi sarar mazlum feryadım
  Elbette birgün güler bize seneler

 • Bülent Ziyan
  Bülent Ziyan

  Kürdistanda bir şehir.
  halkının yüzde 95'i kürtdür.

 • Yiğit Yılmaz
  Yiğit Yılmaz

  şeyh sait şerefsizi yüzünden Türk ordusunun alamadığı yer.bu isyan olmasadı Türk ordusunun kerkükü alacağı kürtlerin de sesini çıkaramayacağına %100 inanmışımdır.bazen keşke idam edilmeseydi diorum şu saddam daha uzun bir süre çıkmazdı şu an kürdistan saçmalığı.

 • Ahmet Karadeniz
  Ahmet Karadeniz

  kerkük elden gitmek üzere mi?
  sanki simdiye kadardır türkiye toprağıydıyda yeni kaybedilmiş gibi.
  simdi kerkük için sacını basını yolanlar saddam zamanında sesini çıkarmıyolardı onu anlayamıyorum.
  Ki saddam ordaki türkmenlere de kürtlere de yıllarca zülm etti.
  tabi simdi kürtlerin eline geçmesi söz konusu olunca orası hemen türklerin oluverdi.
  kerkük binyıllardır kürtlerindir ve inşaallah hep öyle kalacak.

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  kerkük yiğitleriyle hatırladığım şehir..
  şimdi yemin ederim içim kan ağlıyor ya asırlar boyu Türk yurdu kalmış Kerkük elden gitmek üzere...ABD ve Kürtler elele burayı Kürdistanın başkenti yapacaklar.
  Irak devleti kurulduğunda Telafer Kerkük Musul Süleymaniye Erbil gibi kentlerin neredeyse yüzde doksanından fazlası türkmendi şimdi ise azınlık yazık ya...
  basayev_34@hotmail.com

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  Anadoludan daha önce Türkleşen şehir.
  Yüzyıllarca Türk olarak kalmış Kürtler ve diğer milletler her zaman azınlık olmuşlardır.
  Atatük orayı vatana katmak için çok uğraş vermiş ama başaramamıştır.
  Şimdi Kürtler orayı Kürtleştirmeye çalışıyorlar.

 • Muzaffer Arslan
  Muzaffer Arslan

  ATIN ÇİRKİN MASKELERİ
  KULAK ASIN BİR AN BARİ

  Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder M.Kemal ATATÜRK’ün henüz “Gazi” olduğu günlerde TBMM’nin açılışından bir hafta sonra yaptığı konuşmayı hatırlayalım: “Hep kabul ettiğimiz esaslardan birisi ve belki de birincisi olan hudut mes’elesi tayin ve tesbit
  edilirken, hudud-u millimiz İskenderun’un cenubundan(güney) geçer.şarka (doğu) doğru uzanarak Musul’u,Süleymaniye’yi Kerkük’ü ihtiva eder.İşte hudud-u millimiz budur dedik.”

  1920-1924-1934 yılları size neyi hatırlatıyor? Ya 1954? Hele hele 1980 ve daha da vahimi içler acısı zalimce, hunharca yapılan Altın köprü katliamı zihninizde bir şey çağrıştırmıyor mu? Biliyor muydunuz bundan 12 yıl evvel yani 1991’de adî bir yağmayla Musul-Kerkük Türkmenlerinin, Barzani-Saddam ittifakının kurbanı olduklarını... Bugün ve bu saat aynı zulüm olanca vehametiyle devam ediyor ne yazık ki! Biz Asyalıyız, Avrupalıyız, Orta Doğuluyuz, kimse bize kılıf giydiremez hele Batılı milletler asla... Çünki benim ecdadım,Ortaçağın sonlarında bu medeni geçinen Avrupa’ya kara cahil, kaba softa ve ham yobaz guruha, temizlik nedir bilmeyen, vebadan kıvranan, gittiği yerlerde gördüğü her canlıyı gözünü kırpmadan öldüren, yerli kabilelerin kanlarıyla susuzluğunu gideren bugün ki medenî Batıya; Cebiri, Kimyayı, Gök bilimi, Ruhbilimi öğreten Matematiğin bir çok dalını icat eden Türk bilgeleridir. İşte Ulug Bey, Özbek Türk’ü Harezmî, Avrupa Evrenkentlerinde(Üniversite) iki asır ders kitabı olarak okutulan eseriyle Tıp bilgini İbn-i Sina, Ali Kuşçu,Buruni, Piri Reis, ve daha niceleri...
  Ankara’da göreve başlayalı henüz 4-5 ay oldu. Geniş imkanlarıyla her türlü basın-yayın organından haberdarız çok şükür... Her tür kaynağa, kitaba hatta bilim adamı vasfını taşıyan, eskilerin deyimiyle: “Nev-î şahsına munhasır” büyüklerimizle görüşme imkanı yakaladım. Gördüm ki; gidişattan hiç de memnun değiller. Elli yıla yakın bilim hayatını Amerika’da geçiren dünya tarihinin son üç yüzyılının en genç profesörü (26) ünvânına sahip Türkçe ve Türkiye sevdalısı Oktay Sinanoğlu bunların en başında geliyor tabii ki... Eserlerini büyük küçük herkese tavsiye ederim. Tam bir Türk olmanın onuruyla içimizden biridir O...
  Yazımızın başında verdiğimiz tarihlerdeki katliamlarda birinci adam rolünü üstlenen Türkmen katili Molla(güya) Mustafa’nın, Barzani’nin babası olduğunu unutmayalım. Türkiye bir yolunu bulup bu süreçte en sağlıklı kararı almalıdır. Aksi taktirde bir yanda ülke çıkarları bir yanda da millî hassasiyetleri zedelenir. Onuru, itibarı ayaklar altına düşer...
  1920’den beriye baktığımızda Irak Türkmen’lerinin hep zulüm altında olduğunu görürüz. Bir Türkmen’den hem de birinci ağızdan dinleyince tüylerim ürperdi, kanım depreşti. Elimde olsa ve gücüm yetse hemen Musul-Kerkük’ü kuşatırdım. Keşki benim tanık olduğum bu sohbete sizler de katılsaydınız. Ermeni, Yahudi, Saddam üçlüsünün işbirliğinin somut örneğini görseydiniz. Bütün suçları Türk olmak, petrol bölgesinde yaşamak... İnsaf ve dahi bir katre merhamet der, iki büklüm olurdunuz.
  İki aydır büyük kent merkezlerini boy boy afişlerle donatıp, basın-yayın imkanlarını kullanıp, “ çocuklar ölmesin” diye ulvî bir duyguyu haykıranlara ne alâ ne güzel diyorum. Lakin şu soruyu da sormadan edemiyorum: Kuzey Irak’taki çocuk da Bosna’daki, Çeçenistan’daki, Karabağ’daki, Doğu Türkistan’daki bütün vehametiyle Filistin’deki çocuk değil mi? Yine soruyorum: ABD havadan sudan bahanelerle Afganistan’a saldırınca niye sustunuz? Doğrusu hayret ediyorum. Acaba ABD İran’a, Arabistan’a saldırsaydı bu ayarlı basın-yayın çığırkanlığını sürdürüp, arşı alayı titretir miydiniz? Ne gezer hiç zannetmiyorum. Sırça saraylarında saklanır, arada bir güneşlenmek için olsa gerek meydanlara(Kızılay-Taksim) çıkar bağırırdınız yine! ..Vahşi komünist Stalin Türk’leri katlederken alkış tutmuştunuz Unutmadık unutmayacağız da! ..Bu arada ABD umrumda değil. Babası olsa(çok şükür yok) onu da sevmezdim zaten! Neyse arife tarif ne hacet? Yalnız biz bilinçli Türkiye hedeflediğimiz için ülkemiz adına kaygılanıyoruz. Çünki biz sımsıcak bürosunda oturup, “Kıbrıs bir çıban gibi başımıza bela, AB girme yolunda en büyük engel bu! Çözelim artık şunu...Gelsin paralar gitsin Kıbrıs sorunu! Zaten Kıbrıslılar, Rumlarla çok iyi anlaşıyor... Örnek verecek olursak eğlence merkezlerinde içli-dışlılar. Sabahlara kadar birlikte eğlenmesini bilecek kadar medeniler. Hatta aynı masada yiyip-içip sabahlıyorlar” Ne acındırıcı mantık değil mi? Küreselleşmenin gayesi yemek, içmek, eğlenmek mi? Sizi anlıyorum. Tatlı su aydını olmak bunu gerektiriyor zaten...Ancak bu caheletinize de acımadan edemiyorum.
  Hiçbir “izm”’in Türk Milletinin geleceğini mahvetmeye hakkı yoktur.Büyük Türk sosyoloğu Üstad Cemil MERİÇ’in deyimiyle:“İzm’ler idrakimize giydirilen deli gömlekleridir.” Daha millî ve daha akılcı siyaset gütmekten başka çaremiz yoktur. Türkiye sevdâlısı bir kardeşiniz olarak birkaç konuya işaret etmek istiyorum. Bunlar:
  *Türkiyenin Kürt-Irak sorunu yoktur. Kerkük Türkmenleri sorunu vardır.
  *Türkiye’nin Kıbrıs sorunu yoktur. Yunan zulmünde yaşam çilesi veren Batı Trakya (Paşaeli) sorunu vardır.
  *Türkiye -İnsan hakları- dersi vereceğine, Avrupa önce Bosna’da, Doğu Türkistan’da, Kerkük’te, Cezayir’de,Kosova’da Afganistan’da yaptığı katliamların hesabını vermelidir.
  Savaşa girmek kurtuluştur aksi yok oluştur diyenlere şu tavsiyeyi yapmak istiyorum: Merak etmeyin bir şey olmaz! Dostumuz America Amca; aşkından yanıp tutuştuğumuz içi geçmiş pejmürde dilber Avrupa bize küsmez...Çünki biz O’nlara daha çok lazımız. Ey asîl Türk milleti! Haysiyetimiz ve onurumuzla yaşar isek bu gafletten uyanırız aksi taktirde vay halimize...
  “Selam olsun şevketüze elüze
  Menim de bir adım gelsin dilüze...”
  Saygılarımla...
  Aklınız ve gönlünüzle yolunuz açık; alnınız ak olsun! ..

 • Göktürk Kutluhan
  Göktürk Kutluhan

  şeyh sait isyanından sonra ingilizlere kaptırdığımız musuldan sonraki Türk yurdu.Halen Türk nüfusun en fazla olduğu yer.kürtler burayı kürtleştirmek için çabalıyorlar.petrol kaynaklarının bol olduğu bir yer.hatta kerkük yumurtalık petrol hattı bile var.