Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

don juan sizce ne demek, don juan size neyi çağrıştırıyor?

don juan terimi Erhan Aydemir tarafından tarihinde eklendi

 • Fizanlı Necip Fîyakalı
  Fizanlı Necip Fîyakalı

  efenim don juan 'casanova'değil idir.casanova mevzu bahis yönetmenin don juan ilen alakalı hüsnü sui niyyetlerin kuruntusu kalıntısı ki muhtemelen don juana olan hasedi idir ;)
  itina ilen...
  filmi tersten izleyin derim
  tavsiyye ilen...

 • Limonî Erz
  Limonî Erz

  Efsanevi ve kurgusal bir karakter olduğu konusunda hala ısrar etmekle beraber, 2005 yapımı olan 'Casanova' filmini izleyip ondan ders ve taktik almanızı önerir, 'Don Giovanni Tenorio, ossia Il Dissoluto' isimli oyuna da göz atıp bilgilerinizi tazeleyerek-ten gelmenizi salık veririm...

  İlan-ı cevap ilen...

  ;))

 • Fizanlı Necip Fîyakalı
  Fizanlı Necip Fîyakalı

  efenim mösyö don juan1400lü yıllarda yaşamış romantizm ehli kadın ruhundan anlayan baba parası yiyen saygın bir şair idir.bir nebze yüzüne bakılabilir olan mösyö don juanın malumunuz olduğu üzre bilimum paris matmazelleri peşinden seğirtmekte sigarasını don juana yaktırıp dumanı suratına üflemekteler idir.matmazeller arasındaki bu gizli kapaklı güzellik müsabakaları don juanın aklını başından almış bir ona bir buna bakayım der iken don juanın başı dönüp yere kapaklanmış idir.bir rivayet de don juanın strabismusa yakalandığı yönünde idir.efenim hasılı bu işe baron dö töt bir hal çare bulmuş paris de en güzel entariyi şapkayı şalı giyinebilen matmazele uzun süre bakmasını tavsiyye etmiş derken paris modası deyu bir hal icad olmuş ve odur budur mösyö don juanın anısına 'paris modası'sürüp gitmekte idir elhamdüllahilalem...
  efenim bendeniz malumunuz hatun taciri don juandan tekrar malumunuz olacağı üzre pek hazzetmem.ayrıyetten paris modasını beğenmem ve de 'moda yoktur güzel giyinen hatun vardır' düsturunu benimserim...
  itina ilen
  ilan ilen ;)

 • Limonî Erz
  Limonî Erz

  Don Juan; mecazi olarak 'zampara' anlamında kullanılmaktadır...
  Hayalidir gerçekte var olmamıştır, kendinizi onun 'müridi' ilan etmeyin efendim...

  ;))

  saygı ve sevgiyle...

 • Mehmet Selçuk
  Mehmet Selçuk

  Donjuan fransızca kökenli bir kelime olup çapkın jovarda erkek anlamına gelmektedir.

 • Özkan Öztürk
  Özkan Öztürk

  Ewet ÖnceLikLe SeLamLar Ederim SAygıLArımı Sunarım.Ben DONJUAN ın AnLamını Merak edip Buradaki ArkadaşLArLa Paylaşmak istedim.Acaba Nedir bu terimin AnLamı.? YArdımcı Olur Görüş we DüşünceLerinizi Yazarsanız Cok Sewinirim..Şimdiden TeşeKküe Eder Tekrar SAygıLArımı Sunarım..

 • Tuğba Alpar
  Tuğba Alpar

  don juan kızıldreli bilge

 • Merkan Esen
  Merkan Esen

  Valla ben o değilim

 • Yesimm Tomic
  Yesimm Tomic

  don juan ne demek

 • Edaa
  Edaa

  zamanimizda herkes minik bir don Juan!

 • Muhammet Arslan
  Muhammet Arslan

  Don juanın ne olduğunu ben bilsem size sorarmıyım

 • Kuzey Erguvan
  Kuzey Erguvan

  don huan'ın günah ve zevk katoloğu...beyaz şifonlu leydileri...bir soylu...damarlarında dolaşan soylu kan...gözüpekliği...cesareti...gençliği...güzelliği...nezaketi...serveti, onun ölümcül silahlarıdır!

 • Hakan Akbulak
  Hakan Akbulak

  Benim sevdiğim atlardan biriydi eskiden.Şimdi baba oldu..Yavruları pistlerde.Babaları kadar başarılı değiller ama olsun.Hey gidi Don juan bee..Çamur pist bulmayagörsün.Affetmez hanimallah..

 • Dimenita
  Dimenita

  İzmit Büyükşehir Belediye Tiyatrosu tarafından gösterime de konan oyun

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  Finaliyle beni şaşırtan rahmetli Brando'nun filmi. bu J. Depp çok şeker adam yaaa...

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Don Juan DeMarco

  Çekilmiş yüzlerce Don Juan film arasında 1995'te çekilmiş, iki baba ismin yani Johnny Depp ve Marlon Brando'nun başrolde oynayıp Jeremy Leven yönetiği ''Romantizm ölmedi! '' mesajını veren çok şeker bir film.

  Sanırsam bu film çekimlerinde Marlon Brando, Johnny Depp'de gençliğini görüp, aralarında çok güzel bir dostluk oluşmuştur... Hatta kimilerine göre baba-oğul ilişkisi de denilebilir. Belki filmin iyi oluşunun sırrı da burada olabilir ama bu işin püf noktası Johnny Depp'in gözü nuru olan Brave (1997) filminde pek işe yaramamıştır.

  Not: Don Huan diye yazılmaz, okunur

 • Eray İnman
  Eray İnman

  kendine aşık ettiği her kadınla sadece bir gece beraber olduğu ve onunla beraber olan kadının ömrünün sonuna kadar ona sadık kaldığı söylenir. hatta eğer o kadı evliyse kocasının bile elini sürmesine izin vermezmiş kadın. vay be bunun sırrı ne ola ki acep? batı bile bunu anlamaya çalışıyor hala.

 • Selin Sonsuz
  Selin Sonsuz

  Don Huan De Marco......

  Dünyada bayanların kalbine giden yolu en iyi bilen beyefendi...dalında author...
  perfect man....