Kültür Sanat Edebiyat Şiir

diaspora sizce ne demek, diaspora size neyi çağrıştırıyor?

diaspora terimi Sayfaların Gölgesinde tarafından tarihinde eklendi

 • Sultan Şeker
  Sultan Şeker

  Diaspora, 'dağılma' anlamına gelen Yunanca bir sözcük. Tevrat'taki anlamıyla da, sadece ve sadece Filistin toprakları dışında yaşayan Yahudiler'i tanımlayan bir terim... Ama, süreç içinde içeriği genişliyor ve bugün, çoğu zaman yanlış bir biçimde, sürgünde yaşayan tüm halklar ve onların dağılma hareketliliği için kullanılıyor. Ancak, tanımlamadaki karmaşa ne olursa olsun, her 'diaspora'nın temelinde mutlaka bir felaket yatıyor.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  gurbette kalmısım yorgunum hancı.yurt dısına itilmis insanlar anlamında kullanılır.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  GURBET!

 • Naz Bilen
  Naz Bilen

  vatanından ayrı yaşadığı ülke topraklarında içinde yaşadığı kültürden farklılık gösteren, yani içinde yaşadığı kültüre göre etnik azınlık sayılan insanların oluşturduğu topluluktur. diaspora adını alabilmek için öncelikle asimile olmamış olmak (ya da en azından tamamiyle özünü unutmamış olmak) gereklidir.

 • Kemal Eroğlu
  Kemal Eroğlu

  anavatanını terketmiş milletler topluluğu

 • Mehmet Gündoğdu
  Mehmet Gündoğdu

  bu diaspora soy kırıımı yalanını kabul ettimek için kim bilir ne kadar para harcıyor bu kadar parayı nereden buluyor kanun dışı işler yapılmadan bu kadar para bulunamaz

 • Ferruh Safak
  Ferruh Safak

  Aslinda kendi oz vatanindan uzakta yasayan insanlari anlatmak icin kullanilan bir sozcuk olmasina karsin, ozellikle, son yillarda, Ermenilerin, sozde soykirim dayatmalari nedeniyle oyle bir durum olustu ki, sozcugu duyanin aklina hemen Ermeniler geliyor.

  Diasporaya ayip ediliyor valla. :)

 • Eren Erensoy
  Eren Erensoy

  SPOR TAKIMI :)

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Ateş olmayan yerden diaspora çıkmaz(!)

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Diaspora(İtalyanca-Kopuntu) ,Göç etmiş veya zorla göç ettiriler ulusların/halkların yaşadığı yerler.

 • Diyar Öztürk
  Diyar Öztürk

  yunanca 'dagilim' kelimesinden gelen, anavatanlarini terkedip baska yerde yasamaya baslamis etnik gruplari tanimlamak icin kullanilan kelime..

  günümüzde ise kullanım alanı biraz daralmıştır en azından sevgili yurdumda;
  diaspora=ermeni soykırımı olduğundan yurdum insanın sevmediği kelimeler arasında yerini almış,hatta belki kendisinede yakında bir kırım uygulanacaktır.

 • Aşık Mahzun İ
  Aşık Mahzun İ

  yunanca kökenliolup kendi bölgesinde veya ülkesinde olan insanların sürülmesi eylemine denir

 • Ayfer Karal
  Ayfer Karal

  M.Ö. 722 yılında krallıklarının çökmesi üzerine Yahudilerin Filistin dışındaki ülkelere sürülmesi, dağıtılması anlamına gelen diaspora Yunanca kökenlidir.

  Bütün sözlüklerde Yahudiler (Jews) ile ilgili olarak kullanılan diaspora şimdi Ermeniler için de kullanılmaya başlandı. Bizler de bilinçsizce aynı yolu izleyerek diasporadaki Ermeniler, Ermeni diasporası gibi kullanımlarla bu sözün anlamını alabildiğine genişlettik ve hicret, tehcir, göç ettirme gibi sözler, aydınlarımız arasında diaspora olup çıktı.

  Türkçe Sözlük, diaspora için kopuntu sözünü karşılık olarak göstermiş. Bu kavramın karşılığı bir ulustan ayrılma, kopma biçimde düşünülmüş.

  Yerli ve yabancı hiçbir sözlükte Ermeniler için kullanılmamış olan, yalnızca Yahudilerin tarihteki durumlarıyla ilgili olarak geçen bu sözün kasıtlı olarak 1915'teki Ermeni olaylarıyla bağdaştırılması, dünya kamuoyunda plânlanan etkisini gösterdi ve kulaktan kulağa aktarılan tek yanlı tarih bilgileriyle Fransız parlâmenterleri de bu yanlış karara yönlendirildi.

  Bizler, biyolojide, felsefede, sosyolojide olduğu gibi dil, edebiyat ve tarih derslerinde de gerçekçi olmadığımızdan; hayatla, gelecekle ilgili bilgileri edinmediğimizden; bütün ulusları dost, kardeş saydığımızdan ve böyle eğitildiğimizden 1915'te Türk'e yapılan zulümlerden de habersiz kaldık. Bu yakın tarihi, ne toplumumuza ne de dışardakilere anlatabildik. 250 bin kişiye mezar olan Çanakkale'yi, Allahuekber dağlarının üzerinde toplu mezarlarda yatan 90 bin Sarıkamış şehidini, Talat Paşa ile başlayan ve pek çok diplomatımızı kurşunlayıp yaban illerinde yere serenleri unuttuk.

  Kaynak: Prof. Dr. Hamza ZÜLFİKAR

 • Bir Fincan Kayhve
  Bir Fincan Kayhve

  Asıl anlamı her ne kadar techir olsa da şimdilerin modası ermeni soykımının inancına dair,ya da kalıba uydurma..

 • Burak Mert Oldaç
  Burak Mert Oldaç

  Bknz:
  Elif Şafak - 'Baba ve Piç'

 • Ozan Oyunbozan
  Ozan Oyunbozan

  DİASPORA- kendi yurdundan ayrılmış, yada uzaklaştırılmış başka yerde yaşayanlar anlamına gelir.. örnek ermeniler ağrı ve doğunun bazı bölgesini kendilerinin kutsal toprakları olarak görürler ve oradan uzakta yaşadıkları için onlara ermeni diaspoarası denir, yada yunan diasporası gibi... Kısaca ANAYURDUNDAN UZAKTA YAŞAYANLAR demektir...

 • Emir İşçimen
  Emir İşçimen

  bence göcü çagrışdırıyor

 • Talha Sağlam
  Talha Sağlam

  Yunanca Dağılma, savrulma anlamları vardır. Omega vibesin şarkısında geçer..
  diaspora smirni kanada (diaspora Izmir canada)
  ah makria mou ehis pai ponai (benden uzaktasın, yaralısın)

  Ermeni diasporasıda ermeni başı demekmiş(!) galiba

 • Talha Sağlam
  Talha Sağlam

  omega Vibesin şarkısının adı.. Dağılmak Yayılmak anlamı var. Zaten şarkısında da;

  diaspora smirni kanada (diaspora Izmir canada)
  ah makria mou ehis pai ponai (benden uzaktasın, yaralısın)

  diye geçiyor..
  ermeni diasporasıda Ermeni başı demekmiş(!) galiba..

 • Ahmet Korkmaz
  Ahmet Korkmaz

  aslında yahudi kültürüne ilişkin bir sözcük olmasına rağmen, paralelliğe vurgu yaparak yahudi soykırımı imajından yararlanmaya çalışan ermeniler tarafından da kullanılır, ayrıca bu isim verilecekse ermenilerin ilk diyasporası ermeni techirinden yıllar önce fatihin onları istanbula yerleştirmesi sonucunda oluşmuştur.

 • Hayri Şahin
  Hayri Şahin

  Ermeni Diasporası ne demek

 • Muhammed Yıldız
  Muhammed Yıldız

  dostlarının eşiğine varınca başlıyor senin diasporan...
  i özel

 • Lasin
  Lasin

  yunanca dağılım kelimsinden gelen, türkeçede tam karşılığı kopuntu olan kelime... daha çok kafkas halkının sürgününde kullanırlır..ayrılıklar acılar.. kardeşlerinden, anavatanından uzak düşürülmenin acısı.. tüm özlemleri yasatan kelime...

 • Nerminözdemir
  Nerminözdemir

  dedelerime,kafkas halklarına yaşatılan..ama türkçe kelimeler varken,bu çoğumuzun anlamadığı yabancı kelimelerle konuşmak manasız.

 • Erkan Orhan
  Erkan Orhan

  türk-ermeni dostluğunu istemeyen, aradaki gerilimden her zaman nemalanmayı hedeflemiş, ermenistan ın dışında yaşayan, bir kaç çapulcu... gerçek ermeni dostlarımız bunun farkında artık... ''YAŞASIN TÜRK ERMENİ DOSTLUĞU''