Kültür Sanat Edebiyat Şiir

cengiz han sizce ne demek, cengiz han size neyi çağrıştırıyor?

cengiz han terimi Kurtcebe Noyan tarafından tarihinde eklendi

 • Aytekin Gökkaya
  Aytekin Gökkaya

  Temuçin(cengiz han) ismiyle Moğol Devleti hükümdarı akrabası olarak doğmuş, meritokratik (liyâkata bağlı) oldukça güçlü bir ordu kurmuş ve en başarılı ordu lideri olarak tarihe geçmiştir.Bu imparatorluk bilinen insanlık tarihinin bitişik sınırlara sahip en büyük imparatorluğudur.Japon denizinden viyana'ya uzak doğu orta doğu ve doğu Avrupayı kapsayan bu eşsiz devletin bir benzeri hiç olmadı.Kimi araştırmacılara göre bu gün dünyada yaşayan her 250 kişiden en az birisi Moğol soyundandır.cengiz han için büyük katil,tanrının cezası, hanlar hanı vb gibi sıfatlar söylendi.Kendine özgü yasalar düzenledi.Kütahya'nın doğusundan itibaren tüm anadoluyu da ülkesine katmıştı.'nasıl Gök'de tek bir tanrı varsa yer'de de tek bir han olmalıdır' özdeyişi Cengiz Han'a aittir.

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``

  Aslında çok sade bir insanmış...

  'Arpa buğday aş imiş, altın gümüş taş imiş...'

  ... (:

 • Ley Yam
  Ley Yam

  katillerin imparatorluğu moğolların kurucusu..asıl adı temuçin..neden şimdinin modern geçinen bireyleri masum yavrularına böyle bir katilin adını verirler anlamak mümkün değil....

  moğolların zulmünü anlatmak için kısaca şunlar söylenir...derler ki cengiz han öldüğünde onbinlerce insanın askerler tarafından başları uçurulmuş..nedenine gelince...diğer tarafta büyük han! cengizin hizmetkarı olmaları için.......

 • Yavuz Ercan Gül
  Yavuz Ercan Gül

  CENGIZ kelimesinin anlami eski mogolcada 'DENIZ' demektir. halada kullanilmaktadir bu kelime. denize chingiz demektedirler. asil adi temuchin dir cengiz unvanini 1206 yilinda kurul karariyla almistir. dogdugunda avcunda kan pihtisiyla dogmustur. daha cocuk yasta kardesini ok ile vurarak oldurmustur. en iyi arkadasi camoka dir. tabi daha sonra aralarindaki anlasmazliktan dolayi onu da oldurmustur.

  kucuk yasta mogol kabilelerini bir araya toplayarak muazzam bir ordu teskil etmistir. komutanlarini nufuslarina gore degil guclerine gore secmistir. cin ulkesini tek fetheden komutandir. pekini gunlerce yagmalamis ve medeniyet namina birsey birakmamistir. kadinlarin irzina gecmis cocuklari oldurmustur. ayni sekilde irani yagmalamis insan namina birsey birakmamistir. bir yil sonra pekine gidenler insan yagindan ayaklarinin kaydigini ve kemiklerden mudhis buyuklukte daglar oldugunu soylemektedirler. avrupaya seferler duzenlemistir. olumsuzlugu aramis ama bulamamistir. o kadar cok kadina tecavuz etmis ki. bazi uzmanlar dunyada her 200 kisiden birinde cengiz kani bulunabilecegini soylemektedirler. mezarini hicbirzaman kimsenin bilmesini istememistir. bunun icin cesedini kimsenin bilmeyecegi bir yere gommelerini ve gomenleride oldurmelerini istemistir. sonra yerine oglu ugeday gecmistir. bu dahada devletini guclendirmistir.

 • Elif Erisen
  Elif Erisen

  Tingizdir, enginlik, ucsuz bucaksizliktir. Insanin Cengiz'i sevdikce sevesi gelir. Hayatina girdigi insanlarin hayatini degistirir, bize yeni baslangiclar verir. Dervisanin Anadolu'ya gelis sebebidir.

 • Zemci Şentürk
  Zemci Şentürk

  adaş ve tüm adaşlara hitaben
  buraya mesaj yazmazsak ayıp olurdu
  Sayesinde nam ve namımız yürümekte
  yalnız bir farkla onun hanlığı var ama benimki

  Saygılarla

  cengiz HANSIZ

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  Cehennemden gelen adam...
  Avrupalılara göre ikinci bir Attila

 • Ronahi Yılmaz
  Ronahi Yılmaz

  barbar moğol. leş gibi kokuları ve barbarlıklarıyla tarihe ün salmış bir devletin hükümdarı

 • Mehmet Kaya
  Mehmet Kaya

  Yecuc ve Mecuc hukumdari, bozkurt degil, zalimdir

 • Hayri Ünal
  Hayri Ünal

  Cengiz; iyi savaşçı, maharetle cenk yapan demek.
  Cenk kelimesinden türemektedir. 'Cenk' kelimesine 'iz' takısı eklenmiş ve 'Cengiz' kelimesi oluşmuştur.

 • Yasın Muco
  Yasın Muco

  moğol kurdu.kadınlarını ve atlarını en yakınlarından bıle kıskanan yeryuzunun gordugu en acımasız, en zekı hukumdarlarından bırı.temuçin

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca

  hem katil hemde deha olmanın en güzel sonucu

 • Ali Yuva
  Ali Yuva

  'gelmiş geçmiş en büyük kan dökücü' sıfatından
  başlayarak 'gelmiş geçmiş en büyük lider' olarak bu gün de bilgeler
  tarafından kabul edilen Cengiz Han'ın bile, kendisine kılıç çekenler
  dahil düşmanlarını yalnızca bir kere de olsa bağışlama gibi günümüz
  liderlerinde dahi olmayan bir erdeme sahip olan bir şahsiyettir...

 • Serkan Basoglu
  Serkan Basoglu

  yüz binlerce insanın hayatını bitiren cani

 • Ayse Mutlu
  Ayse Mutlu

  egemenliğinin sınırları iki denize dayanınca, temuçin olan ismi, eski türkçe 'tengiz'in moğol dilinde çoğulu olan 'cengiz' (iki deniz) adı verilmiş..iki denizin hakanı, denizler hakanı olmuş..

 • Ayse Mutlu
  Ayse Mutlu

  Temuçin..

 • Ömer Özcan
  Ömer Özcan

  Binlerce müslümanı öldüren, tarihin gördüğü en büyük zalimlerdendir. Ülkücülerin ona, annesi Türk olduğu için sahip çıkması çok garip.

 • İhsan Yılmaz
  İhsan Yılmaz

  İmkansızı Başarmak.

  Bence tarihteki en büyük liderlerden biri.Sürekli birbirleriyle savaşan,köpek eti yyen,köpek derisi giyen Moğolları çok kısa bir sürede dünya hakimi yapan büyük lider.

  1157 yılında Dülün-Buldak denen yerde doğdu.Babası kıyat boyundan Avul Reisi Yesügey Bahadır Annesi Ulun-Eke Hatundur.

  Doğduğunda avucnda kan pıhtısı vardı.Kahinler bunu çok kan dökeceğine yorumladı.Döktüde.Kimi tarihçiler Büyük Hakan Kimileri zalim vahşi olarak tanımlar.Ancak çocukluğu ve gençliği çok zor şartlar altında geçmiş çok sıkıntı çekmiştir.Acımasızlığı belkide kendine çok acı çektirildiğindendir.Babası Tatarlar tarafından zehirlenmiş dedesi Bartan çinliler tarafından diri diri derisi yüzülerek öldürülmüştür.En büyük mücadelesi hep en yakınlarına karşı olmuştur. Örneğin kan kardeşi Camuka,baba dediği Kereyitlerin Reisi Toğrıl,amcalarından Targutay vs.

  Beni en etkileyen mücadelesi Celaleddin Harzemşah ile olan savaşlarıdır.Bıkmadan belki on defa okudum.

  Yasak adı altında kanunlar yapmış ve çok katı olarak uygulamıştır.Bazı kanunları bugün dahi geçerli olabilecek güzelliktedir.

  Kanunlardan en ilgi çekicisi: Bir Türkü öldüren 200 deve kan bedeli vererek ölümden kurtulur.Bir Çinli öldüren ise bir eşek verip kurtulabilirmiş.(Çinlilere olan kini dedesi Bartan Hana yapılanlardandır)
  Yinede adam kıymet bilen biri.

  Karısı Burteden olan 4 oğlu var.Cuci,Çağatay,Ögeday ve Tulay.Kendisinden sonra oğlo Ögedayı veliaht ilan etmiştir.

  Benim kanaatim en büyük kabahati ilim yuvalarını yıkıp alimleri öldürmesidir.Buhara,Semerkant Otrar gibi zamanın ilim yuvalarını harabeye çevirmiş alimleri kestirmiş bütün kitapları yaktırmıştır.Bu yüzdendirki bir medeniyet oluşturamamış çoğu kez nefretle anılmıştır.

  Beni etkileyen en güzel sözü Buharaya girdiğinde tek ok atmadan kapıları açıp teslim olan Kıpçaklara Söylediği sözdür.

  ÖLMESİNİ BİLMEYEN BİR MİLLET YAŞAMAYA LAYIK DEĞİLDİR.

  Bilgi için bkz. Buhara Yanıyor-Elveda Buhara(Yavuz Bahadıroğlu) Moğol Kurdu(Homerik) Tarih-i Cihangüşa 3 cilt(Cüveyni) Bozkır İmparatorluğu,Moğolları gizli Tarihi.