Kültür Sanat Edebiyat Şiir

cem sizce ne demek, cem size neyi çağrıştırıyor?

cem terimi Cem Nizamoglu tarafından tarihinde eklendi

 • Nilüfer Aydemir
  Nilüfer Aydemir

  toplanma anlamına geliyor

 • Fatma Gül
  Fatma Gül

  sewdiğim isimlerden biri we erkek çocuğuma koyacağım isimlerden biri cem we özgür isimleri....

 • Gamze Ilgın
  Gamze Ilgın

  cem benim aşkım hayatımın anlamı ben onsus yaşayamam:p

 • Ece Özdemir
  Ece Özdemir

  Cem Deda... Çok zor bir oyundu... Ama edindiğin tecrübeye bak... Kime kısmet olur daha yeniyken böyle stresli bir derbide görev almak... Seni daha çok başarılar bekliyor... Yürü beeee kim tutar seniiii... :)))

 • Demet Kavlak
  Demet Kavlak

  Cem, dinsel bir ibadettir ve bu törenlerde içki içilmez. Cem törenleri köylerde ve şehirlerde varsa büyükçe bir evde veya cemevinde yapılır. Cemin mürşit tarafından açıldığı cemdeki 12 hizmetten birini gören peyikler, yani habercile r tarafından cemaate duyurulur. Bütün talipler, mürşid, pir, rehber, huzuruna davet edilir. Meydan postundan önce, mürşit postu verilir ve mürşit postun duasını yapar ve postuna oturur.

  Herkes evinde boy abdestini alıp, en temiz elbiseler ini giyer ve mürşit tarafından belirlene n günde kuruyemiş, kömbe, çörek, baklava gibi ekonomik durumu neye elveriyor sa “Lokma” denilen yiyecekle riyle birlikte cemevine gelirler.
  (bakınız: aşk, allah, dost, insan, ben, anne, gece, zaman, kadın, baba)

  Cem
  Cem, Alevileri n topluca düzenledikleri ibadet töreninin adıidıir. Cem kelime manasıiyla 'toplanmak' ve 'birlik' anlamıina gelmekted ir.
  Alevi inancıina göre Cem’in tarihçesi Hz. Muhammed’in yaşsadıiğgıi dönemdir. Ve ilk Cem’e Hz. Muhammed mürşsitlik etmişstir. Buna 'Kıirklar Cemi' de deniliyor.
  Cem töreninin bir değgil, birden çok özelliğgi bu töreni klasik diyebilec eğgimiz tapıinma törenlerinden farklıilaşstıirıir. Her şseyden önce Cem, Cem’e gelenleri n birbirile rinden 'razıi' olmalarıi, rıizalıik almalarıi gerekiyor. Yani kıirgıinlıik, küskünlük Cem’e başslanmadan önce mutlaka çözüme kavuşsturulur ve ondan sonra Cem başslar. Cem sadece insanıin yaratıicıi güce karşsıi günahlarıinıin, hatalarıinıin af olunmasıi ve tövbe etmesi değgildir. Bununla beraber aynıi zamanda insanıin içinde yaşsadıiğgıi topluma karşsıi sorumluluğgunu yerine getirip getirmediğginin sorgulama sıidıir. Eğger bir kişsi herhangi bir suç işslemişsse ve bu suç Cem’de bulunan cemaat tarafıindan tespit edilmişsse o kişsi Cem’i yöneten 'Dede' tarafıindan 'dara' çekilir. Buna 'Darıi Mansur' da denilir. Suçun derecesin e göre toplumun onaylamasıiyla ceza verilir. Bu arada belirtmek te fayda var. Bir kişsi ne kadar ağgıir suç işslemişsse işslesin, o kişsi asla ölümle cezalandıirıilmaz. Suçu ne kadar ağgıir olursa olsun bir kişsiye verilecek en ağgıir ceza onu cemaatten dıişslamaktıir. Bu da Alevi inancıinıin adalet anlayıişsıinıi gösterir.
  Cem’de kadıin erkek beraberce ibadet ederler. Dedenin duasıiyla Cem başslar. Cem’de hizmetler i gören 'On iki' hizmet sahibi vardıir. Cem’deki dualarıin içeriğgi genellikl e Ehlibeyt’e bağglıilıik On İIki İImamlar, Hak, Muhammed, Ali sevgisine dayanıir. Deyişslerde Alevi tarihini şsekillendiren olaylarıin geçtiğgi şsiirler okunur. Bu deyişsler eşsliğginde kadıinlıi erkekli Semah dönülür. Cem’e katıilanlar halka şseklinde otururlar. Ve yine Cem’e katıilanlar lokmalarıinıi beraberle rinde getirirle r. Bu lokmalar ortaklaşsa paylaşsıilıir. Cem’lerdeki bazıi adetler yöreden yöreye değgişsse de öz aynıidıir.
  CEME EĞRİLER GİRMEZ, DOĞRU GELENLERİNDİR.

  Düşkünler, haksız yere ve keyfi olarak eşini boşayan, haram kazanç sağlayan,yalancı şahitlik yapan, nefsine hakim olmayan,hırsızlık, adam öldüren, vergi ve askerlik gibi vatan borcunu ödemeyen, annesine, babasına evlatlık görevi yapmayan, insanlara zarar veren, komşusunu inciten, işçi ve etim hakkı yiyenler Ceme alınmazlar. Hak-Muhammed-Ali meydanı (Hak meydanı) olan cemevine bu tür yolsuzluk lar yapmış biri kesinlikl e giremez, girmeye cesaret edemez. Girmek isterse de kabul edilmez.
  Alevilik de ibadetin adına “Cem” denir.


  CEM: Bir olmak, toplanmak anlamındadır.

 • Işıl Mısırlı
  Işıl Mısırlı

  eğer 2 tane oğlum olursa adı cem olacak diğeri de ali.....

 • Yusuf Bulut
  Yusuf Bulut

  CEM iBADETi NEDiR? NASIL YAPILIR? BAŞTAN SONA DETAYLI AÇIKLAMA

  “Bilmeyenler öğrenmekten çekinmesinler.
  Çünkü insanın değeri bilgisi ölçüsünde olur”
  Hz. İmam Ali

  “Mutluluğun elde edilmesi
  ibadetin devam etmesine bağlıdır.”
  Hz. İmam Ali  CEM iBADETi NEDiR? NASIL YAPILIR? BAŞTAN SONA DETAYLI AÇIKLAMA

  Yazı çok uzun oldugu için (sayfalarca) bu yazıyı ben KENDİ WEB SİTEMDE yayınladım.


  CEM İBADETİMİZİ DETAYLARI İLE A'DAN Z'YE OKUMAK İSTERSENİZ BUYRUN DİREK LİNKİNİ YAZIYORUM TIKLAMANIZ YETERLİ


  DİREK LİNKİ (KOPYALA YAPIŞTIR İLE ALABİLİR YADA ELLE YAZABİLİRSİNİZ)

  http://www.hacibektasveli.8m.com/aaCEM.htm  YADA SİTEYE GİRİP CEM İBADETİMİZ LİNKİNİ TIKLAYIN

  SİTE ANA SAYFASI


  http://www.cemevi.8M.com

  http://www.hacibektasveli.8M.com


  Saygılarımla

  YUSUF


  “Bilmeyenler öğrenmekten çekinmesinler.
  Çünkü insanın değeri bilgisi ölçüsünde olur”
  Hz. İmam Ali

  “Mutluluğun elde edilmesi
  ibadetin devam etmesine bağlıdır.”
  Hz. İmam Ali


  YUSUF

  cemevi@hotmail.com

  Bu mesaja cevap yazmak için tıklayın

 • Burcu Özelçi
  Burcu Özelçi

  Şark mitolojisine göre şarabı bulan kişi.Bir de tanıdığım bir Cem varki...Pek efendi..Pek akıllı.Çok manidar bir erkek ismi

 • Cem Korkmaz
  Cem Korkmaz

  Cem ismi ilk olarak Cem Fatih Sultan Mehmedin amcası Cem Sultanla girmiş toplumumuza. Annesi şimdi tam olarak hatırlamıyorum türk değilmiş ve James ismini koymuş tabiki bizimkiler bunu telafuz edemediklerinden isim Cem olarak kalmış ve bu güne kadar ulaşmış ve benim isimde Cem olmuş bu vesile ile...

 • Tuncay Kangal
  Tuncay Kangal

  cem evleri

 • Eray İnman
  Eray İnman

  Cemşid

 • Serkan Orhan
  Serkan Orhan

  Cem adında çok adam çalışıyo yanımda, İyisi var kötüsü var.Ben ne diyim şimcik? hohoho yyy

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  reklamcılık mezunu bi oskay, öyle tatlı gülümserki ısırasım gelir :)

 • Arzu Ttaş
  Arzu Ttaş

  cem mangadaki çooook yakışıklı ve bi okadarda başarılı bi gitaristin adıdır.hele konserde çoook muhteşemdi.en öndeydim ve onu yakından görüp elini tuttum daha ne olsun! ...ona ve grubuna sonsuz başarılar diliyorum.21 mayısta yine konserleri var.ona da gitmek istiyorum.

 • Ayse Mutlu
  Ayse Mutlu

  özelini açar mısın az

 • Bilhan Erden
  Bilhan Erden

  muhtemel olacak oğlumun ismi...annesi öyle istiyo.))

 • Fatma Sena Gündüz
  Fatma Sena Gündüz

  oğlumun ismi

 • Dido
  Dido

  Cem
  Cem, Alevilerin topluca düzenledikleri ibadet töreninin adıidıir. Cem kelime manasıiyla 'toplanmak' ve 'birlik' anlamıina gelmektedir.
  Alevi inancıina göre Cem’in tarihçesi Hz. Muhammed’in yaşsadıiğgıi dönemdir. Ve ilk Cem’e Hz. Muhammed mürşsitlik etmişstir. Buna 'Kıirklar Cemi' de deniliyor.
  Cem töreninin bir değgil, birden çok özelliğgi bu töreni klasik diyebileceğgimiz tapıinma törenlerinden farklıilaşstıirıir. Her şseyden önce Cem, Cem’e gelenlerin birbirilerinden 'razıi' olmalarıi, rıizalıik almalarıi gerekiyor. Yani kıirgıinlıik, küskünlük Cem’e başslanmadan önce mutlaka çözüme kavuşsturulur ve ondan sonra Cem başslar. Cem sadece insanıin yaratıicıi güce karşsıi günahlarıinıin, hatalarıinıin af olunmasıi ve tövbe etmesi değgildir. Bununla beraber aynıi zamanda insanıin içinde yaşsadıiğgıi topluma karşsıi sorumluluğgunu yerine getirip getirmediğginin sorgulamasıidıir. Eğger bir kişsi herhangi bir suç işslemişsse ve bu suç Cem’de bulunan cemaat tarafıindan tespit edilmişsse o kişsi Cem’i yöneten 'Dede' tarafıindan 'dara' çekilir. Buna 'Darıi Mansur' da denilir. Suçun derecesine göre toplumun onaylamasıiyla ceza verilir. Bu arada belirtmekte fayda var. Bir kişsi ne kadar ağgıir suç işslemişsse işslesin, o kişsi asla ölümle cezalandıirıilmaz. Suçu ne kadar ağgıir olursa olsun bir kişsiye verilecek en ağgıir ceza onu cemaatten dıişslamaktıir. Bu da Alevi inancıinıin adalet anlayıişsıinıi gösterir.
  Cem’de kadıin erkek beraberce ibadet ederler. Dedenin duasıiyla Cem başslar. Cem’de hizmetleri gören 'On iki' hizmet sahibi vardıir. Cem’deki dualarıin içeriğgi genellikle Ehlibeyt’e bağglıilıik On İIki İImamlar, Hak, Muhammed, Ali sevgisine dayanıir. Deyişslerde Alevi tarihini şsekillendiren olaylarıin geçtiğgi şsiirler okunur. Bu deyişsler eşsliğginde kadıinlıi erkekli Semah dönülür. Cem’e katıilanlar halka şseklinde otururlar. Ve yine Cem’e katıilanlar lokmalarıinıi beraberlerinde getirirler. Bu lokmalar ortaklaşsa paylaşsıilıir. Cem’lerdeki bazıi adetler yöreden yöreye değgişsse de öz aynıidıir.

 • Cem Şan
  Cem Şan

  Benim adım :)
  adımı çok seviorum :)

 • Seyfettin Yüzübenli
  Seyfettin Yüzübenli

  CEM = IŞIK + İNSANLIK - ŞEFFAFLIK-SEVGİ merhabalar
  tüm dünyadaki ayrımcılığa, kötülüğe karanlığa karşı insanlar tarafından yapılan eğitimli ibadet tarzı tüm dünyayı kucaklayan insanların toplantılarının tanımlanması
  ne kadar anlamlı bir tanımlama dünyada bulunan çok değişik insan ve ibadet şeklinin tanımlanması gurur verici mutluluk çoğaltıcı bir inanma toplantıları saygı ve sevgilerimle