Kültür Sanat Edebiyat Şiir

cadılar bayramı sizce ne demek, cadılar bayramı size neyi çağrıştırıyor?

cadılar bayramı terimi Meliksah tarafından 11.08.2003 tarihinde eklendi

 • Kasabanın Cadısı
  Kasabanın Cadısı17.10.2016 - 11:13

  :)) acımak yok ortak acımak yokk.. :))
  güzel şekiller vericiğim hepiciğine.. :))

 • Kasabanın Cadısı
  Kasabanın Cadısı17.10.2016 - 10:43

  :)) önce kabaklar tabii sonrada sırasıyla oyulacakları listeliyorum ortakk..:pp.. :))

 • Beyza Yılmaz
  Beyza Yılmaz27.10.2014 - 22:17

  Filmlerde ve yabancı dizilerde,ülkemizde kutlandığına şahit olmadığım; çeşitli kostümler ve partilerle eğlenceli hâle getirilen bir kutlama.

 • Cansel Işık
  Cansel Işık03.11.2012 - 19:03

  All Hallow Even__ Yani 'Halloween' (Kutsal Akşam) _ Hristiyan kökleri olmasına rağmen günümüzde hala yeni nesil tarafından bağımsızca 31 Ekimde kutlanan bir eğlence fırsatıdır..Samhain festivaliyle başlar ve pagan festivaline kadar gider daha sonralarıda samhain ve pagan tamamıyla unutturulmak istendiği için hristiyanlığa adapte edilmiştir.Bugün hristiyan kültüründe yerini Azizler Günü'nün arifesi olarak yerini alan kutsal bir bayramdır.,

 • Osman Özütler
  Osman Özütler11.11.2011 - 14:48

  Korku sinemasının ustalarından John Carpenter'ı üne kavuşturan, 1978 ABD yapımı filmdir.

 • Acem Kizii
  Acem Kizii27.10.2011 - 09:23

  supurgeli bir cadi olaraktan sabirsizlikla bekliyorum, ne de olsa az cadi degilimdir:D

 • Kutay Küçükler
  Kutay Küçükler28.10.2010 - 18:50

  Arkadaşlar bu kadar kendinizi şartlamanıza gerek yok. Cadılar Bayramı günümüzde ölülerin ruhu için şeker istense de bu sembolik birşeydir, artık eğlence için yapılıyor. Bir arkadaşımız demiş, kendi kültürümüze uyarlayabiliriz. Kesinlikle katılıyorum. Evet doğrudur, Amerika'da, İngiltere'de falan kutlanıyor ancak bazı Türkiye dışındaki Türk kasabalarında da bu Cadılar Bayramı kutlanmaktadır. Sonuçta yani, bu bayramı dinsel veya kültürel boyutu yoktur bence. Açıkçası bende eğlence için (altını çiziyorum) kutlamayı düşünüyorum :) Cadılar Bayramı'nda insanlar kendilerini çeşitli kostümlerle korkutur, eğer bu kadar cadılar bayramına karşıysanız 1 Nisan'da da hiç kimseye şaka yapmayın ;)
  -
  Birde Cadılar Bayramı hakkında kısa bir bilgi vereyim;
  Cadılar Bayramı her sene 31 Ekim'de kutlanır. Genellikle çocukların çeşitli korkunç kostümler giyerek, bulunduğu köyün, mahallenin ya da kasabanın evlerini kapı kapı gezerek şeker, meyve ve çeşitli hediyeler aldığı bayramdır. Cadılar Bayramı ilk olarak bir pagan festivali olarak İngiltere'de İrlandalılar, İskoçlar ve Galliler tarafından kutlanılmaya başlanmış, 19. yy'ın sonunda bu gelenek Kuzey Amerika'ya göçenler tarafından da devam etmiştir. Batı Dünyası; 20'inci yüzyılda Cadılar Bayramı'nı bir Amerikan popüler kültürü olarak tanımıştır.Cadılar Bayramı genelde birçok Batı Dünyası ülkesinde kutlanır. Ancak popüler listesi Avustralya, Türkiye gibi ülkeleri de etkilemiştir. Cadılar Bayramı'nın sembolü gülen bir balkabağıdır; bunun için de bir balkabağının içi boşaltılarak gülen bir surat şeklinde kesildikten sonra içinde bir mum yakılarak şeytani bir surat gösterilmeye çalışılır.
  Yemek olarak resmi şekeri, elma şekeridir. Bundan farklı olarak tüm şekerlemeler de kullanılır. Muhafazakar (Katolik) Hıristiyanlar genelde Cadılar Bayramı'nı desteklemezler ve yanlış bulurlar.
  Aktiviteler;
  - Korkunç kostümler giyerek birbirlerini korkutmak.
  - Çeşitli hayal ürünü olan perili evlere gitmek.
  - Korkunç kostümler giyerek kapı kapı dolaşıp şeker almak (genellikle çocuklar yapar)
  - Gece korku filmi izlemek.
  - Kostüm partisi.

  Yiyecek ve İçecekler;
  - Balkabağı.
  - Elma Şekeri.
  - Çeşitli Türde Şekerler.
  - İçkiler (yetişkinler için)

 • Yusuf Demir
  Yusuf Demir07.11.2009 - 01:23

  Her kulturun kendine gore bayramlari var. Bundan rahatsiz olup sacma sapan seyler yazanlari anlayamiyorum.

 • Osman Ayhaner
  Osman Ayhaner02.11.2009 - 16:55

  Amerikamı lan burası?

 • Perihan Pehlivan
  Perihan Pehlivan01.11.2009 - 22:07

  çan sesini ilk duyduğumda çok korkmuştum. meğer cadılar bayramıymış. anladım ki biz Kıbrıs'ta toprak almışız ama ruhu onlarda kalmış. sene 2002 ve bu gün burada tartışıyoruz. sene 2009 nereye yolculuk?