Kültür Sanat Edebiyat Şiir

atlantis sizce ne demek, atlantis size neyi çağrıştırıyor?

atlantis terimi Cem Nizamoglu tarafından 18.01.2003 tarihinde eklendi

 • Ramazan Güder
  Ramazan Güder16.10.2008 - 04:21

  atlantis roma döneminde lanetlenmiş ve sular altında kalmış kayıp şehir diye günümüzde bililen efsanevi bir adadır yanlız atlantis yapılan çalışmalar ve kazı sonuçları atlantisin yunan taraflarında bilinir ama günümüzde 25 kişilik bir ekibin çalışmaları sonucu atlantisin bilindik yerde degil akdeniz bölgesinde kıbrıs suriye iskenderun ve antakya arasındadır çalışmalar devam ediyor

 • Serhat Şenli
  Serhat Şenli29.08.2006 - 05:05

  ATLANTİS: Kayıp ülke, Atlas dağları Atlantik okyanusu gibi coğrafi adlara isim veren bu medeniyet! Mısır tanrıları arasında ve Atik Mısırın en bilge kişisi Thoth (TAT) Atlantisli bir bilge olarak anlatılır. David Gibbins inde yazdığı gibi bu hikayeye platonun eserlerinde rastlamaktayız.MÖ. 16. bin yılda dünya üzerinde olan coğrafi değişikliklere dayanarak (kitaba ve pek çok bilim adamının söylemlerine dayanarak) bugün ya Santorini adasında ya da Karadenizin Türkiye - Gürcistan sınırı yakınında bir ada ve yaklaşık 200 km. lik antik sahil seridinde yaşamış olabilecekleri söyleniyor. Atlantislilerin tuhafandan kurtulduktan sonra yeni yerleşkeler-Girit, Mısır- kurdukları bilgelikleri ile herkesin tanrı kabul ettiği insanlar oldukları söyleniyor. Platonun eserinde rastlanan bu kıta,ülke ya da kale; Platonun kendi idealar kavramına İdeal Devlet anlayışına ve çeşitli gnostik, simya ve ezoterik inanç hakkındaki bilgilerine dayanak olsun diye uydurulmuşta olabilir bu konu herhalde cennet gibi gördüm buldum desende kimseyi inandıramazsın!

 • Müfit Aslan
  Müfit Aslan11.08.2006 - 21:25

  Atlantis bana Tolkienin kitabında yazdığı Numenoreyi andırıyor.Çünkü Numenor adasında halk bilgeleşti,gücü çok büyüdü.atlantis'ten farklı olarak bunlar kibirlenip tanrılara meydan okudular. En sonunda ada battı.
  Oradan kaçabilenler orayı 'atalante veya akallabeth'dediler kaynak:Güç Yüzüklerine Dair

 • Serkan Serinkan
  Serkan Serinkan28.05.2006 - 01:13

  bütünleyici olun, parçaları birleştirin:
  Atlantis: batık kıta
  Nuh tufanı: kıtalar batırmış tufan

 • Önder Ergül
  Önder Ergül07.02.2006 - 21:35

  atlantis benimiçin yaklaşık 12bin yıl önce yaşamış olarak bildiğim bir şehrin hikayesi olarak biliyorum.fakat daha ayrıntılı bilgiye de sahip olmak istiyorum.

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş17.12.2005 - 19:52

  Fantastik bir adadır. MU kıtası diye bir batmış kıta olabileceğinden burdaki ırkın türk olduğuna varan iddialarda vardır.
  Hatta bu insanların asırlar boyu yaşayıp Mısır'da firavunlara büyük hizmetler verdikleri de söylenir.

 • Hayda Bre
  Hayda Bre14.12.2005 - 09:29

  Eskiden varolan ama şimdi kayıp olan kıta...

 • Ata Oğuz
  Ata Oğuz13.09.2005 - 02:35

  atlantis geçmiş tarihlerde var olan bir kıtadır.fakat teknik bilgilerin kötüye kullanılması sebebiyle allah tarafından burada yaşayan insanları bu kötüye gidişin bir cezası olarak mağma kütlesinin yaktığı yanardağlardan püsküren lavların yok ettiği çok gelişmiş tekniklerin kötüye kullanılmasından dolayı cezalandırılan bu ileri teknolojideki kıta yok olmuştur.fakat buradan kurtulabilen kişi ve kişiler tarafından teknikleri diğer kıtalara yaymışlardır.atlantisin bu kötü sonu ibret alınmalıdırki kocaman bir kıta yok olurken yanında halkının da yok olmasına sebep olmuştur.the end.

 • Salahi Altinci
  Salahi Altinci24.06.2005 - 22:06

  kibrisin alti

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu12.05.2005 - 23:34

  Luc Besson'un, 1991 yılında, denizin derinlikleri ile ilgili, yaptığı büyüleyici
  belgeselin ismi. Belgesel demek doğru olur mu bilmem ama ne bir sunucu, ne de bir alt yazı; sadece deniz ve müzik var.

  Luc Besson izleyenleri yunuslarla birlikte harika bir gezintiye çıkartıyor. Eric Serrain'ın muzikleriyle farklı deniz canlılarıyla dans edebileceğiniz eşsiz bir gezi...

  Denizin içlerine doğru götüren muhteşem bir macera...