Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

vietnam sizce ne demek, vietnam size neyi çağrıştırıyor?

vietnam terimi Cem Nizamoglu tarafından tarihinde eklendi

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  abd nin direnişi kırmak amacıyla toprak ana ya verdiği zarar yüreklere ziyan....
  kaçbin hektar orman abd helikopterleriyle yok edildi...

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  yürü be vietnam seni hiç tanımazdık haritada varlığını bile bilmezdik ama artık unutulmayacaksın...
  sen bize herşeyin güç olmadığını gösterdin....sen bize emperyalizmin yenilebileceğini ikinci defa gösterdin(birincisi kurtuluş savaşı)
  ABDnin meşhur tankları vietnam bataklıklarına saplandı...meşhur apaçi helikopterleri balta girmemiş ormanlara karşı hiçbirşey yapamadı...(nasıl yapsın adı üstünde ormana hiç balta girmemişki havadan daldan yaprakdan hiçbirşey görülmüyor adam nereye ateş etsin...)
  Vietnamlı gerillalar vatanları için mükemmel bir gerilla taktiği yapmışlardı...o kadarki ormanlarda yerin altına sığınak yapıyorlardı ve bu sığınakların yerlerini sadece kendi anlayacakları şekilde işaretle belirtiyorlardı..Çok güzel vur-kaç taktiği yapıyorlardı o kadarki abd askerleri saldırının yerini bırak nereden geldiğini dahi anlayamıyorlardı...
  Vietnam seni millet olarak hiç tanımazdık ama bilki artık hiç unutmayacaz...

 • Fatihözcan
  Fatihözcan

  abdye mezar oldu

 • Can Can
  Can Can

  bir devin battığı yerdir.

 • Hamdi Tek
  Hamdi Tek

  ABD nin karizmasını fena çizen bir savaş

 • Düşünmüyorum Yine De Varım
  Düşünmüyorum Yine De Varım

  U.S.A lıların cehennemi.Yaaa adamı böyle perişanederler.Iraklılardan da bekliyodum ama adam değilllermiş.

 • Alp Tanhu
  Alp Tanhu

  ırak olsun isterdim...

 • Doktor Civanım
  Doktor Civanım

  EMPERYALİZME,KARŞI MÜCADELE EDİP ONLARA DERS VEREN! ! ! !

  VE ZAFER KAZANILAN BİR ÜLKE! ! !


  ASIL BU TERİMİ AMERİKALILARA VE AMERİKAN ASKERLERİNE SORMAK LAZIM? ? ? :-))) ONLAR DAHA İYİ BİLİRLER


  '' YA ÖZGÜR VATAN -YA ÖLÜMMMMM ''

 • F
  F

  ABD askerlerinin ortalama yaşının 19 ve %90 ının 23 yaşın altında olduğu savaş.

 • F
  F

  malesef bu 'ülke'nin adı, bir 'savaşın adı' haline geldi.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  bkz. Kim Phuc

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Amerikan tahminlerine göre kayıplar:
  55 000 Amerikalı
  200 000 Güney Vietnamlı
  7 250 000 Vietkong ve Kuzey Vietnamlı öldü.

  Savaşın Maliyeti:
  ABD: 300 milyar Dolar (Çatışmalara bağlı üretim kayıpları, borç ödemeleri ve barınma masrafları hesaplanarak)

  Demokratik Vietnam Cumhuriyeti: 5,89 milyar dolar (bunun 1,66 milyarını SSCB,670 milyonunu Çin karşıladı) .

  Tabi bu maliyetlerin başka verisyonları da vardır. Eninde sonunda göreceğmiz şudur ki uzun dönemli olarak ABD bir koyup beş koparan sömürü sistmine sahip. bugüne kadar yaptığı savaş planlarını zafer ve aynı zamanda yenilgi üzerinedir ki sonunda yine karlı çıkarlar. Vietnam Gerçekleri insanların önüne kendi vatandaşlarının bile uğraşlarıyla gözler önüne sunulsada hala ABD dünyaya Vietnamlar yaşatmaya devam ediyor.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Ben de eskiden bir gazetede Vietnam Savaşıyla ilgili çok gerçekçi bir karikatür görmüştüm.

  İlk karede (bildiğimiz filmlerdeki giysili) Vietkong'lu asker elinde tüfeği ile elleri havada teslim olmuş ABD'li askerini, Vietnam haritasından dışarı atıyor. İkinci karede ise bu sefer, aynı ABD'li asker, elinde Coca Cola şişesi ile bu sefer elleri havada teslim olmuş, aynı Vietkong'luyu, Vietnam haritasına geri sokuyordu.

  Komik ama acı, acı ama gerçek...

 • Ozge Yurt
  Ozge Yurt

  Eskiden bir dergi çıkıyordu, NTV nin haber dergisi gibi bir yayındı yanlış hatırlamıyorsam. Vietnam Belgeseli vermişti ek olarak 2001 Aralık sayısıydı sanırım.

  Savaşta nasıl direniş gösterildiğinden ve emperyalistleri nasıl dize getirildiğinden bahsediyordu. Zafer...

  Filmin en sonunda da Vietnam'ın son hali vardı. McDonalds ve diğer yabancı markalar, tabelaları ışıl ışıldı Vietnam'ın caddelerinde. Sonra sunucu sordu. 'Bugüne bakıldığında bir sorunun yanıtını merak ediyorum. Savaşı gerçekten kim kazandı? ' gibi bir soruydu. Yanıtı görüntülerde saklıydı zaten.

  İçim acımıştı...

  Bizim caddelerimizi düşününce daha çok acımıştı...

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Sinemada Vietnam Savaşı:

  'La Section Anderson (The Anderson Platoon-1967) ' belgeseli dışında Vietnam Savaşı gerçek anlamıyla 'The Boys in Company C(1978) ' filmiyle ekranda göründü. Ancak Amerika'nın kendi yakın tarihini keşfetmesi 'Avcı (The Deer hunter-1978) ' filmiyle oldu. Esas Coppola'nın Kıyamet(Apocalypse Now - 1979) adlı filmindeki alegorik uzun yolcuk çarpıcıdır.

  Sylvester Stallone'nin 'Rambo: Blood (1982) ', Chuck Norrıs'in 'Missing in Action' (1984) gib atmasyon filmlerine karşın; Oliver Stone'un yönettiği en iyi film dalında 'Müfreze(Platoon) ' ile Oscar aldığı, Stanly Kubrick'in Londa'da aşılması güç bir teknik ustalıkla 'Full Metal Jacket'ı çevirdiği, kara komedi türünde 'Good Morning Vietnam'la Robin Wılliams oynadığı, 'Gardens of Stone'la yine Francis Ford Coppola'nın yönettiği, Lionel Chetwynd'un 'Hanoi Hilton'u ve John Irvin'nin 'Hamburger Hill' gibi filmlerle 1987 Vietnam Savaşı filmlerinin Hollywood'ta doruğa ulaştığı yıldır. Sonra yine Oliver Stone'nun 'Doğum Günüm 4 Temmuz (Born on the Fourth of July - 1989) ' bu gibi filmler devam etti.

  Saydıklarımın dışında:
  Air America, Bat 21, Birdy, A Bright Shining Lie, Casualties of War, Cease Fire, China Gate, Coming Home, Dead Presidents, Dear America: Letters Home from Vietnam, Distant Thunder, Dogfight,84 Charlie Mopic, The Flight of the Intruder, Go Tell the Spartans, The Green Berets, Vietnam, Heaven & Earth - Oliver Stone Collection, In Country, The Iron Triangle, Jacknife, The Lost Command, Missing in Action 2: The Beginning, Platoon Leader, Purple Hearts, Rambo: First Blood Part II, Return With Honor, Siege of Firebase Gloria, Three Seasons, Tigerland, Uncommon Valor, The Walking Dead, The War, ve en son We Were Soldiers filmleriyle Vietnam Savaş filmleri devam etmektedir.

  Vietnam savaşı üzerine büyük filmler gerçekleştirdi, piyasa olsun diye çekilenler yanında, gerçekçi bir yaklaşımlarla çekilenlen çok muhteşem filmler vardır. Savaş döneminde telivizyonda izlinen Vietnam Vahşeti bu filmlerle dramitize edilmiş halde ABD'nin günah çıkarırmışcasına vizyona konulmuştur.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  1.2 Küzey Vietnam Direnişi:

  *1965’ten 1968’e kadar ABD, Ho Chi Mihn’i izlediği politakayı terk etmesi için sıkıştırmaya çalıştı.17. ve 20. Paraleller arasındaki alanı hedef alan yoğun ve sık bombardımanlar kentleri, sanayi bölglerini ve komplekslerini yerle bir etti. Her şeye rağmen Kuzey Vietnam direndi. Paris Konferansı sırasında Amerikan baskıları da bir sonuç vermedi. Ancak ABD, buna 1972’de uçak gemileri ve bombardıman uçaklarıyla Kuzey Vietnam’a çok şiddetli genel bir saldırı düzenleyerek karşılık verdi. *

  Yine de başarılı olamadılar. Vietnam Savaşı her yönüyle geleceğe hala gülümser.
  ____________________________

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  1.1 Cephe Stratejisi:

  *Ulusal Kurtuluş Cephesi, Diem rejimine muhalif olanları kapsar. Vietkong adıyla da bilinen bu muhalefet, gerilla savaşında kazandığı tecrubeyle çekinilecek bir güç haline geldi.

  Milli kurtuluş Cephesi savaşçıları 1961 yılından itabaren Güney Vietnam’ın üçte birini kontrol altına tutuyor ve başlıca kentleri tehdit ediyordu. Ne var ki sözü edilen bu kuvevtler, o tarihlerde Amerika Birleşik Devletleri’nce deseteklenen, silah verilerek donatılan Güney Vietnam birliklerinden sayıca yedi-sekiz kat daha zayıftı deniliyordu. Dört yıl sonra, Amerikalı yöneticiler güneye geçen Küzey Vietnamlı asker sayısında artışın sürdüğünü açıklamak zorunda kaldılar. Kuzey Vietnamlı askerler ve silahlar Cenevre Konferansı’ndan bu yana prensip olarak tarafsız olan Laos ve Kampuçya arasındaki ‘’Ho Chi Minh yolun’’ dan geçiyordu. Laoslu komunistlerin Pathet Lao ve Kapuçyalıların Kızıl Khmerler destekğiyle bu karidorlar tüm savaş boyunca Amerikan bombardımanlarına rağmen Vietkonglara takviye ulaştıran bir yol olmayı sürdüürdü. Kuzeyden devam eden sızma hareketleri ve Cephe’nin propaganda faaliyetleri Diem rejiminin yıkılmasına ve Güney Vietnam birliklerinin moral bakımından çökmesine yol açtı. Amerikan kaynaklarının verdiği bilgiye göre,1996 yılı içinde toplam 132 bin Güney Vietnamlı firar etti.

  1969’da komünistler ulusal Kurtuluş Cephesi’nin adını Geçici Devrim Hükemeti olarak değiştiridler. Böylece içerde ve dışarda Güney Vietnam’ın politik yaşamına ağrılıklarını koymuş oldular. Devrim hükemti, toprkaların yeniden dağıtılmasını sağladı ve Paris görüşmelerine katılarak varlığını ululararası sahnede kabul ettirdi.*
  ________________________________

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  3. (1968-1975) Paris Antlaşması:

  1968 yılı ocak ayı başındaki saldırıdan sonra ABD lideri Johnson Komünistlerle görüşmeleri başlatmaya hazır olduğunu açıkladı.

  1968’de Johnson tarafından gizlice başlatılan,1969’tan itabaren Nixon tarafından resmen devam ettirilen uzun ve yorucu görüşmelerden sonra ABD Küzey ve Güney Vietnam 27 Ocak 1973 Paris antlaşması’na imzaladılar. ABD, birliklerini geri çekmeyi kabul etti. Özgür seçimler Güney Vietnam’ın kaderini belirleyecekti. Ancak, bu anlaşmanın uygulanması Hanoi ve Saygon’un muhalefetleriyle kesildi. Savaş, Saygon’un 30 Nisan 1975’te düşmesine ve böylece ülkenin birleşmesine kadar iki yıl devam etti. *
  __________________________________________

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  2. (1965-1968) : ABD’nin yoğun müdahalesi,

  *1965’ten itabaren Amerikan askerlerinin sayısı artarak,1967’de 500 bini buldu. Ancak ne bitki örtüsü yok eden kimyasal silahların, napalm ve antirpersonel bombaların yoğunluğu, ne de Hanoi üzerindeki bpmbardımanlar Milli Kurtuluş Cephesi’nin ve Demokratik Vietnam Cumhuriyeti’nin direniş gücünü ortadan kaldırabnildi. Rusya ile Çin’in yardımlarıyla desteklenmeyen Kuzey Vietnam, gücünü daha da artırdı.

  Bu ‘’pis savaş’’a karşı, Amerika’da başlayan gösterilerin giderek arttığı bir sırada, Milli Kurtuluş Cephesi Güney Vietnam’daki kentlere ve Amerikan üslerine yönelik bir saldırı başlattı. Tet saldırısı adı verilen bu savaş başarısızlıkla sonu.landı. Fakat Amerikalılara da zaferin epey cana, paraya ve prestije mal olucağını gösterdi. *
  __________________________________________

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  1. (1961-1965) ABD ve Vietnam

  * Kennedy işbaşına geldiği zaman (1961) Güney Vietnam’daki ayaklanmanın yayılacağını ve Diem’in buna karşı koymakta yetersiz kaldığını gördü. Amerikan yardımını artırmaya karar vererek,15 bin ‘’danışmanı’’ Güney Vietnam ordusuna dahil etti. Güney Vietnam ordusu lojistik önem taşıyan kırsal kesimden gerillanın ayağını kesmek için halkı tahkim edilmiş köylerde topladı. Ama Diem, köylü yığınlardan biraz daha uzaklaşırken kentlerde muhalefet radikalleşti.1963 yılında budist rahipler kamuoyunu harekete geçirmek için kendilerini yaktılar. Vietkong isyancılarılarının ilerlemelerine karşılık Amerikalılar ve Güney Vietnamlılar,17. Paralelin kuzeyinde gizli bir saldırı düzenlediler.1964 ağustosunda bir Amerikan gemisinin Kuzey Vietnam gemilerince topa tutulması, Johnson’a (Kennedy 1963’te bir suikasta kurban gidince geçen başkan) ABD müdahalesini meşru kılma fırsatı verdi.*
  __________________________________________

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Vietnam Savaşı

  Vietnam’ın birleşmesini öngören Cenevre Antlaşmaları 20 Temmuz 1954, Abd tarafından da Güney Vietnam tarafından da imzanlanmadı. Başında komünist Ho Chi Minh’in bulunduğu Vietnam Demokratik Cumhuriyet ile daha 1955’te başında Ngo Dihn Diem’in bulunduğu milliyetçi bir cumhuriyet ilan eden Güney Vietnam arasında,17 paraelin her iki yanında kalıcı bir paylaşıma gitmek zorunlu görünüyordu. Diem, uluslararası denetim altında yapılacak genel seçimleri ve Cenevre Konferansı’da öngörülen maddeleri reddetti. Amerikaların desteğiyle baskıcı bir rejim kurdu. ABD bir ülkede kurulan komünist bir rejimin komşu devletlere de yayılmasnı önlemek için, demokrasi ideallerinden ne kadar uzak olursa olsun (Domino Teorisine karşı) anti-komünist rejimleri desteklemekten çekinmiyordu.1956’dan itibaren Amerikan ‘’askeri danışmanları’’ ve dolarları Güney Vietnam’a akmaya başladı. Ancak üstüste yapılan yanlışlar, etnik ve dini azınlığın, özellikle de köylü yığınlarının Diem’den uzaklaşmasına neden oldu. Diem, Fransızlara karşı savaş boyunca, Vietninh tarafından köylülere dağıtılan milyonlarca hektar toprağı geri aldı. Eski Vietminh’li militanlar bunu silahlı mücadeleyi başlatarak karşılık verdiler.20 Aralık 1960’ta komünistler Güney Vietnam Milli Kurtuluş Cephesin’ni kurdular. Üç ay önce de Küzey Vietnam’da Komünist Parti, Güney’in kurtarılması için sürdürülen mücadeleyi destekleme kararı almıştı.

  1961’den itaberen Kennedy, ‘’askeri danışman’ sayısını dört misline çıkardıç Bununla birlikte,1963 kasımında askeri bir darbeyle saf dışı bırakılacak olanb Diem rejiminden de desteğini çekti.1964’ten 1968’e kadar Amerikan müdahelesi giderek yoğunlaştı.1967’den itaberen Güney Vietnam başkanı olan Nguyen Van Thieu, buna rağmen 1973 ocak Paris Konferansı şartlarını kabul etmek zorunda kaldı, ancak, uygulanmasını da engelledi. Kesintisiz süren savşa, Küzeyli birliklerin 20 Nisan 1975’te Saygon’u ele geçirmelerini sağlayan bir saldırıyla sona erdi. Bu arada, ABD’nin tarafsızlığını ilan etmesi, Laos ve Kapuçya’da devrimci güçlerin zaferine yardımcı oldu.

  Referans:
  * Dr. Philippe Faverjon
  __________________________________________