Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • para11.12.2006 - 18:05

  insanları bir anda değiştiren bir araç..

 • adam smith01.12.2006 - 21:10

  4 senedir teorileriyle boğuştuğum ve her hocanın mutlaka finalde soru sorduğu klasiklerden ekonomist..

 • ab01.12.2006 - 21:04

  bundan yüzyıllar öncesine baktığımzda evet,zenginlik doğuda denilirdi..hatta batı skolastik dönemi yaşarken türkler teknolojide oldukça ilerlemişlerdi..osmanlının devlet yapısına bakıldığında azınlıklara öyle haklar tanınmıştı ki,öyle yetkiler verilmişti ki dünyada bir benzeri daha yoktu..siyasal açıdan en düzenli devletti..peki ne zamana kadar? işin içine taht sevdası,para girince devleti hatırlayan olmadı..belkide en büyük hata azınlıklara fazlasıyla değer verilmesiydi..
  eğer türkiye şu anda abd gibi dünyanın en gelişmiş ekonomisine sahip olsaydı,mükkemel teknolojik yapıya sahip olsaydı zaten dediğiniz yapılaşma olmuş olacaktı.çünkü işin içinde para! ! ve güç olmuş olacaktı.türkiyenin böyle bir olanağı var mı? şimdi gidin ve doğu ülkelerine diyin ki bizim kültürümüz böyleydi hadi gelin birleşelim hangisi yanaşır? hangisi korkalığından vazgeçer? peki kapitalist ülkeler böyle bir yapılaşmaya izin verecek kadar ahmak mı gözüküyorlar?
  bü dünyada her ülke yanlız kimse kimseye dost değil..ki dediğiniz doğu ülekelri kurtuluş savaşı olduğunda sarıkamış'da türk askerini sırtından vurdu..dediğiniz kürtler şu anda %85 oranla ab ye sadece azınlık hakları için girmek istiyor..bizim dostumuz kim? nerede?
  bu dünyada sadece çıkarlar söz konusu..türkiye ab ye girince ne kültürü kaybolacak ne de dini..tam tersine onlar bizim kültürümüzden etkilenecekler dediğiniz gibi..unutmayalım ki avrupalılar tuvalet kültürünü bile bizden öğrendiler..

 • ab28.11.2006 - 22:22

  40 yıllık bir başvuru sürecinin olduğu bir gerçek ama bu kırk yıllık surecte turkıye nın yaşadıkları da az değildir doğrusu..80 lerden sonra ancak demokratık ve serbest pıyasa ekonomısıne geçmeyi başarabilmiştir..avrupa ise kendi içinde çelişkiler taşıyan bir toplum..bir yanda çok demokrat yanı bir yanda ise en acımasız katliamlara neden olan yanı bulunmaktadır.en guzel örneği ab parlamentosunun en son söz sahibi olabilmesidir..
  ancak osmanlı devleti bütün bu kargaşaların içinde bile kendi düşüncelerini savunarak 700 yıl ayakta durabilmiştir.yeni bir topluluktan bahsediyorsunuz kiminle hangi doğu ülkesiyle?
  arap ülkelerine baktığınızda hepsi abd sömürgesinde keyiflerini sürmekteler sömürüldüklerini farketmeden! ! bence türkiyenin tek yapması gereken gözünü iyi açmak ve köle olmadan pazarlık yapmaktır..

 • demir demirkan27.11.2006 - 18:43

  yaptımı en iyisini yapan nadir sanatçılardan biri..

 • Ekonometri27.11.2006 - 18:42

  ekonomiyi istatistiki ve matematiksel olarak inceleyen benim en çok sevdiğim bilim dallarından biri..

 • ekonomi27.11.2006 - 18:40

  kıt kaynaklarla max üretim ve tüketimi sağlamayı öğreten bilim dallarından biri...unutmayın ki ekonomiyle her gün içiçeyiz herkesin biraz olsun bilgiis olması gerekir..

 • Atalay Demirci27.11.2006 - 18:35

  en iyi komedyenlerden biri..zekası çok keskin sohbeti çok hoş..değerlendirilmesi gereken zeki insanlardan biri..

 • ab27.11.2006 - 18:32

  en başarılı ekonomik enregrasyon örneğidir..ab yle pazarlık olmaz diyenlere bakmayın eğer elimizdeki kaynakların değerini bilirsek çok güzel bir fırsat..inanıyorum ki er yada geç ab türkiyeyi kabul edecektir..

 • istanbul27.11.2006 - 18:30

  istanbul bir efsane şehir..kimler gelip geçmiş oradan..ne medeniyetler çökmüş neler filizlenmiş..ama istanbul hala orda büyük kudretiyle ayakta..İlber Ortaylı 'nın kitabında mükemmel anlatılmıs tavsiye ederim..