Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Hasan Tan
Hasan Tan

İLİŞMEN BANA, BİR DE BEYAZ CEKETİME..

 • haymatlos aram21.01.2010 - 13:19

  yersiz bilge..

  bir halkın ortak bilinç altı belki de.. severiz onu, az şey (jenosit ve serhıldan gibi) çağrıştırıcı bir varlık olsa da..

  sevimser bir esmerlik..

 • adresini arayan fotoğraflar18.01.2010 - 17:01

  Kendi çocukluğuna bakması bir yaşlının; Yüreğine ölümün bağdaş kurması, ölüm hissi hasıl olduğunda bir çocuğun şaşkın gözlerinde ya da;
  Şehlâ bakışlar..İntiharını yitirmiş müntehir.. Yeşilini yitirmiş hazan..

  Geçmiş, dimağımızda kırmızılığını yitirmiş bir heyecan..

  nereye düşeceğini bilmeden, dökülmesi gazelin kendi dalından..

 • illegal16.01.2010 - 17:15

  Anarşiyi yasallaşan terörizmden ayıran bir 'şey'..

  Bazı devletler 'illegal' olduğundan dargındır bazı atlaslar..

  Bazı insanların düşlerine yasal olmayan; ötopik olan bu devletleri zorla ve ısrarla sokmaya çalışanların legal terörüne kurban giden kahve rengi elbiseler..liler.

 • Halk şiiri15.01.2010 - 16:52

  Halkın hiç bir anlam veremediği, bir gitar, yahut saz, yahut bağlama eşliğinde söylendiğinde, halkın refleksvari bir duyguyla kendisinden söz edildiğini anladığı ama bir süre sonra etkisini hızla yitiren şiir..

  (ne zaman halk olma bilinci gitti, halkın şiiri de yitti..)

  Kuşaktan kuşağa halkn dilinde dolaşan ama son zamanlarda, ciddi kuşak çatışması yüzünden dildeki yerini hiphop'a rap'a kaptıran bir şiir çeşidi :) ..

  Bir halkın ortak bir şiiri olmalı, ortak acısı, ortak inancı, ortak sevdası varsa şayet, hiç bir olduda şerikliği kabul etmeyen insanların oluşturduğu bir toplumun ortak şiiri de olamaz, mevcud olanları korumak kafidir artık..

  Dilim varmıyor söylemeye ama halkların ortak şiirinin nakaratı: imdaaaat, kimse yook mu, açızzzz gibi imgelerden oluşacak gibi..

 • Ya sev ya terk et15.01.2010 - 16:35

  Şimdi bir insan teki, herhangi bir insan teki çıkıp 'sevmiyorum ama uluslar arası ilişkiler ve ekonomik dengeler gitmeme müsada etmiyor, bu topraklarda bu şartlarda yaşamayı de tercih eden ben değildim, mücbir sebeplerden ötürü, kendimi her ne kadar bulunduğum yere ait hissetmiyorsam da gidemiyorum, terkedemiyorum..' derse linç edilmeli midir değil midir? Ya da ne tür bir yasayla yargılanmalıdır? hep merak ederim, yasalardan ve yasa koyuculardan çok 'şakşakçılar'ın diline pelesenk olan bu cümleye yine bu kraldan çok kralcılar bir çare bulmalıdırlar..

  Mesela beraber çalıştığınız arkadaşınız, ortağınız veya eşiniz 'sevmiyorum seni, terk etmek istiyorum' derse, muhtemelen insanî bir yaklaşımla birlikteliğinizi bitirmek için elinizden gelen yardımı esirgemezsiniz, doğru ve erdemli olan da budur..ama bazıları ortağına kazık atabilir, bazıları ayrılmak isteyen eşini katledebilir, bazıları arkadaşını bir tenhada kıstırıp canını alabilir..! ...
  Hep bir ağızdan bunları napıyoruz, yuhalıyoruz, esefle kınıyoruz veee onlarla üç ay küs kalıyoruzz..

  Uğultulu bir slogan gibiyim! ..

  'Yaşasın halkların sevgililiği' diyen Yılmaz Erdoğan misali :)

 • tarihten sayfalar13.01.2010 - 15:12

  elmaya taş atıyor haylaz çocuklar;

  milattan herhangi bir önce :)

  panzer taşlıyor aynı haylazlığı devralanlar

  milattan epey bir sonra..

 • Sen Aslı'dan da Guzelsin04.01.2010 - 18:48

  Güzel bu nasıl sevdaymış:


  Bayan karga konmuş bir dala, koca bir peynir ağzında. Tilki kokuyu almış gelmiş, bilirsiniz kurnaz olur tilkiler, kargayı nasıl tuzağa düşüreceğinin hesabını yapıvermiş.
  -Günaydın sayın karga, bu ne güzellik demiş; Bu ne güzellik böyle, inanın bakmaya doyamıyorum size. Şu pırıl pırıl tüylerinize, renginize. Ne yalan söyleyeyim, bu ormanda bir güzel daha yoktur üstünüze.

  Kara karga havalara girmiş, bir görseniz. Ne yapacağını şaşırmış sanki, sağa sola kıvırmış boynunu, poz vermiş fotoğraf çektirir gibi… Tilki onun havalara girdiğini görünce, daha bir coşmuş sanki. Sıradaki palavralarını söylemeye başlamış.

  - Bunca güzelliğe, sesiniz nasıldır acaba diye merak ediyor insan. Acaba sesinizi duyablir miyim sayın karga?

  Şuna bir gak diyeyim de ses görsün demiş; gak der demez peyniri ağzından düşürüvermiş. Tilki kapmış peyniri, yer dururmuş bir köşede, kara karga gözyaşı dökmüş peyniri için. Tilki giderken dönmüş kara kargaya son sözünü söylemiş o anda;
  -Kara bayan, demiş kargaya; şu sözümü hiç unutma, kaptırdığın peynire değer: Her dalkavuk çıkarı için över,yüzüne güler, peynirini yer. Karganın aklı başına gelmiş ya iş işten geçtikten sonra.

  Atam desem atılmıyorrrr, satam desem satılmıyorr.. Gece yalnız yatılmıyor.. (04.01

 • âzâd15.12.2009 - 19:36

  Umurum.
  -Yine mi astın okulu oğlum!
  -Adımı Azad komayacaktın!
  -Nasssiii!
  Dumurum..

 • faşist14.12.2009 - 13:24

  Haybeden gerçek üstü konuşmalar;

  __Alooo, hayatım, üstünde ne var?

  __albay dedim ya

 • açlık14.12.2009 - 13:02

  Şımarıklığın eseri..
  Yiyin putlarınızı. Adres veriyorum, Abd, İngiltere, İsrail.. Listeyi çoğaltabiliecek kadar açsanız, nema problema.