Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Zeynep Yılmaz
Zeynep Yılmaz

BALİKLA SU DA PAZARLİK OLMAZ...

 • balık burcu07.12.2004 - 01:34

  Dünyasal ihtiraslari hemen hemen hiç yoktur. Zenginlik onlari pek az çekecektir. Evlilik veya miras disinda zengin olan çok az Balik vardir. Gelecege ait yogun istekleri yoktur. Geçmis hakkinda sezgileriyle edindikleri bilgileri ve bugün için tatli bir hosgörüleri vardir. Bu burçta doganlar için kolay yolu seçmek tuzaga düsmek demektir.

  Balik'in davranisindaki çekicilik ve onun gevsek ve iyi yaratilisi sizi etkiler. O, hayal kurma ve yasamdaki yolunu sezgileriyle bulma özgürlügünü elinden almadiklari sürece, sinirlayici yasaklarin çoguna aldirmaz. Hakaretlere, karsilikli yakinmalara ve baska insanlarin öfke yaratan fikirlerine karsi daha da ilgisizdir. Onun da öfkelendigi zamanlar olur. Sonunda bir kez de öfkelenince, zeki ve igneleyici bir dille insani çok kirici sekilde alaya alabilir.

  Balik burcundan biriyle karsilastiginizda önce ayaklarina bakin. Dikkat çekecek kadar küçük ve narindirler, ya da aksine kocaman ve yorgun bir çamasirci kadininkiler kadar hantal olurlar. Balik'larin elleri de küçük, narin ve çok zarif biçimlidir. Ya da aksine saban sürenlerin elleri gibi kocaman ve kemiklidir. Cilt ipek gibi yumusak, saçlar ince, çogunlukla dalgali ve açik renktir.

  Balik'larin gözleri islak, gözkapaklari dolgun ve bakislari garip isiklarla doludur. Bu gözler sik sik, ama her zaman degil, hafifçe firlak, yuvarlak ve son derece insana hitabedicidir. Bazi Balik'larin gözleri gerçekten güzeldir. Yüzleri elastiki ve hareketlidir, bu yüzlerde genellikle kirisikliklar yerine gamzeler görürsünüz.

  Balik'larin pek azi uzun boyludur. Neptün vücutlari bazen acaip sekilde iri yari olursa da, olaganüstü zerafetleri yüzünden, bu pek göze çarpmaz. Yürümek yerine bir çesit akip giden görünüsleri vardir.

  Balik'lar dünyayi pembe gözlüklerle görme istegiyle dogmustur. Insanlarin çirkin tarafini gayet iyi bilir, bununla birlikte herkesin güzel, bütün davranislarin sevimli oldugu kendi sulak, tatli dünyasinda yasamayi yeg tutar.

  Balik 12. burçtur. Daha önceki bütün burçlarin bir karisimidir. Zevkine ve keyfine düskünlügü de Terazi burcundan gelir. Balik, bütün hava burçlarinin doga sevgisini ve bütün ates burçlarinin alev alev yanan arzularini kendi benliginde toplamistir. Ancak bu kati ve sabit degildir, sürekli degisir. Garip bir gücle kendini asarak dün, bugün, yarini birarada görebilme yetenegidir.

  Balik'lar sonsuza kadar yasayabileceklerini düsünebilirler, sik sik da sanki buna hararetle inaniyormus gibi davranirlar. Onlar genelde kendisine hiç iyi bakmaz. Fazla enerjisinin çogunu basi dertte olan akrabalarina yardim ederek, dostlarinin sikintilarini paylasarak harcar.

  Onlarin dertleri ruhsal ve parasal olabilir. Hangisi olursa olsun, bunlar Balik'in zaten pek güçlü olmayan sagligina ciddi sekilde zarar verebilir. Balik'larin enerjilerini kendilerine saklamasi gerekir.

  Mizah onlarin gizli silahlarindan biridir. Dökemedikleri gözyaslarini gizlemek için tebessüm ederler. Balik'larin yüreginde hastalara ve zayiflara karsi sonsuz bir acima duygusu ve yardim etme arzusu vardir.

  Yardim etmek Balik'larin önde gelen içgüdüsüdür. Huysuz ve ters Balik insanlari da vardir, ama bu görünüs sadece korumak için giyilmis ince kabuktan baska birsey degildir. Balik çok geçmeden ne kadar kolay incinebildigini ögrenir. Gözyaslari dökebilir; sonra bir baska görünmez dügmeye basarak günes açabilir.

  Bunlarin ikisi de gerçek degildir. Hepsi Balik'ça bir hiledir ve kendileri bile aradaki farki anlamakta güçlük çekerler. Kendine aciyarak ve kendini severek içe dönmedigi zamanlar gerçek bir azizden farki yoktur.

  Bütün komsularinin üzüntü ve dertlerini alacak kadar büyük yürekleri olan bir sürü tipik Balik ev kadini ve her hafta yüzlerce acikli öyküyü sempatiyle dinleyen bir sürü sabirli Balik burcu barmen vardir.

  Balik, sözcüklerle anlatilamayacak kadar derin olan gerçegi bir basina anlamaya çalisarak yasar hayatini. Onun dostlugunu kazanmak isteyenler, onu sevenler aklinin ve duygularinin baskalarina benzemeyen yanlarini kavramak için hayal güçlerini kullanmak zorundadirlar.


  .,

 • balık burcu07.12.2004 - 01:31

  Balık burcunun temel özellikleri:
  Grubu: Su
  Uğurlu günü: Perşembe
  Uğurlu Sayısı: 7
  Uğurlu Taşı: İnci
  Uğurlu Renkleri: Deniz Mavisi,Gümüş
  Uğurlu Çiçekleri: Yasemin, Beyaz Gül
  Uğurlu Kokuları: Zambak, İnci Çiçeği
  En Belirgin Özelliği: Merhamet
  En Büyük İdeali: Rahat Etmek
  En Büyük Hatası: Kendini Kötülemek
  En Büyük Arzusu: Dünyayı Dolaşmak

 • kedi18.11.2004 - 01:34

  Soğuk kış günlerinde bir soba önüne teklifsizce yatarak mışıl mışıl uyuyan bir kedi, sakin mırıltılarıyla insan gönlüne rahatlık verir. Yalnızlığınızı, onun varlığı, çekingen miyavlaması, yalvaran sürünüşleriyle unutuverirsiniz.

  Nankör ve vefasız olarak tanınsa da (ki değil!) o, dostlarınız arasında yine de bir dostunuz, hem de dilsiz olduğu için zararsız, düşünemediği için de tehlikesiz bir dostunuzdur!  Kedide, öbür evcil hayvanlarda görülmeyen bir güzellik ve gösterişsiz
  bir güç
  vardır.

 • bilgisayar19.10.2004 - 19:04

  1. Modeminizi kapattý ð ý ný zda içinizde bir burukluk hissediyorsaný z;
  2. Defterinizdeki tüm adreslerde @ varsa;
  3. Internet eriþ imi olmadý ð ý icin annenizle haberleþ emiyorsaný z;
  4. Telefon faturaný z 2 sayfadan fazlaysa;
  5. Esiniz resti çekip 'Hayý r, bilgisayar yatað a giremez! ' dediyse;
  6. Bilgisayar masaný zý n sandalyesini bir klozetle deð iþ tirmeyi düþ ündüyseniz;
  7. Gülümsedið inizde basinizi yan çeviriyorsaný z; :-)
  8. Esiniz devamlý olarak evlilikte iletiþ imin önemini vurguluyorsa ve siz de bunun üzerine kendisine yeni Bir telefon hattý ve modem aldý ysaný z;
  9. Kelime iþ lemcinizle birseyler yazarken her noktadan sonra 'com' yazý yorsaný z.com
  10. '0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,A,B,C,D,...' diye sayý yorsaný z;
  11. Rüyalarý ný z 256 renkse;
  12. Uyumaya çalý þ ý rken sleep(8*3600) diye düþ ünüyorsaný z;
  13. Asansöre bindið inizde gitmek istedið iniz kata ait düð meyi çift tý klý yorsaný z.
  Bu Internet iþ ini biraz fazla abartmý þ sý ný z demektir

 • necip fazıl kısakürek16.10.2004 - 16:32

  Necip Fazil bir gun istasyondan ofkeli bir sekilde donmektedir.Onu gorenler sorar;
  _Ustad ne bu ofke? Yoksa trenimi kacirdin?
  Maglubiyeti hic bir zaman kabul etmeyen Necip Fazil;
  _Ne munasebet? Treni kacirmakmi? Kovdum treni gitti! !

 • namaz10.10.2004 - 22:03

  namazsız ezan,, ezansız namaz::: insan doğduğunda kulağına ezan okunur ama namaz kılınmaz... öldüğünde namazı kılınır ama ezan okunmaz... doğduğunda okunan ezan öldüğünde kılınacak cenaze namazının ezanıdır. ezan ve namaz arasında geçen bir ömür...

 • saçma şarkı sözleri14.08.2004 - 18:54

  Kusursuzsun,kudurtursun.....
  cok acaip bir sey varmis sende[2....2...1,,,,,eder 5,ve butun kizlardaki aynidir.Cooook acaip olan neyse merak ettim dogrusu! ! ! ! }