Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Evrim Aydın
Evrim Aydın

'RUHUMUZU ÖZGÜR BIRAKMAYI BAŞARABİLDİĞİMİZDE, BEDENİMİZİN ESİRİ OLMAKTAN KURTULABİLECEĞİZ.' EVRİM AYDIN

 • Sihirli Annem18.02.2006 - 18:02

  Hiç bir anlam ifade etmeyen izleyiciyi kusturacak dizi

 • Emret Komutanım18.02.2006 - 18:00

  Saçma sapan dizilerden biri

 • orhan pamuk22.12.2005 - 00:00

  RAHMETLI AHMET TANER KISLALININ ORHAN PAMUK HAKKINDA 1999 YILINDA KALEME ALDIGI YAZI

  BALO MASKESIZ OLSUN!

  Kimileri 'ortaoyunu'nu maskeli balo ile karistiriyor.
  Ortaoyunu güldür güldür, bu güldürmüyor...
  Maskeli balonun bir gizemi vardir, bu ise sadece çirkinlikleri gizliyor. Kimileri maskelerin ardindaki gerçegi bilmiyor.
  Kimileri ise bildigi halde susuyor.
  Ya çikar geregi... Ya da korkudan!
  Balo maskesiz olmali ki, kimin kiminle dans ettigi bilinsin... Maskeler inmeli ki, o maskelerin ardindaki
  suratlari begenmeyenler, aldatilmaktan kurtulsun!
  * * *
  Önce, bir romancimizin son kitabinin 50 bin adet basildigi yazildi. Arkasindan kisa sürede 100 binlik bir satisin gerçeklestigi
  açiklandi.
  Derken, çiktigi günden beriikinci cumhuriyetçi çizgisini korumaya özen gösteren Aktüel dergisi, romanciyi Türkiye'nin 'bir numarali aydini' ilan etti.
  Bu romancimizin adi Orhan Pamuk'tu!
  Ben bu 'Büyük' (!) yazarimizin bir romanini okumayi denemistim. Basladigim seyi bitirme konusundaki tüm inatçiligima karsin, bitirememistim.
  Ama 'Kara Kitap' basinda öylesine övüldü ki, ikinci bir deneye girismekten kendimi alamadim. Ve o çabamda da, daha yariya gelmeden havlu atmak durumunda kaldim.Tahsin Yücel ve Emin Özdemir gibi, çok saydigim isimlerin bu yazarla ilgili oldukça agir elestirilerini animsadim. Ama begenenlerin de 'begenme hakki'na saygi duydum.
  Ta ki... Bir okurum 'Kara Kitap'ta gizlenmis bir bölüme dikkatimi çekinceye kadar...'Çocuklugunda kiz kardesi ile tarlada karga kovalayan sapik bir padisah' gibi bir anlatim vardi bu bölümde!
  * * *
  Prof. Çetin Yetkin yönetiminde, 'Müdafaa-i Hukuk' adli çok degerli aylik bir dergi çikiyor. Ilginç bir rastlanti olarak, derginin Aralik 1998 sayisinda, Prof. Fahir Iz'in bir incelemesi yayimlandi:'O. Pamuk'taki Atatürk Anlayisi...'
  Meger benim artik okumayi denemedigim kitaplarinda daha neler varmis! Iste birkaç örnek:
  ' Sonra kasaba alanina dolanir. Atatürk heykellerine siçan güvercinleri ayiplar...'
  'Atatürk kendini içkiye vermis meyhane kalabaligina,
  cumhuriyeti emanet etmis olmanin güveniyle gülümsüyordu...'
  'Atatürk'ün leblebi zevkinin ülkemiz için ne büyük felaket oldugunu...' 'Sonra bir cumhuriyet, Atatürk, damga pulu
  havasina girdigimizi hatirliyoruz...'
  Sayin Iz, 275 sayfalik bir kitapta, tam sekiz yerde ve ' hiç gerekmedigi halde ' Atatürk'e satasildigini saptamis. Söyle diyor:'Bunlar kitaptan çikarilsa hiçbir sey degismez.
  Yalniz yazarin kimi ruhsal gereksinimleri tatmin edilmemis olur! ' Kim bilir, belki de Orhan Pamuk'un ' en birinci aydin' ilan edilmesinde, bu incelemenin de büyük katkisi olmustur!
  * * *
  Ben, inandiklarini açikça savunanlara hep saygi duymusumdur... O düsüncelere karsi olsam bile!
  Ama o yürekliligi gösteremeyip de bunu sinsice yapmaya çalisanlara... oraya buraya 'bityenigi' sokusturanlara... hep tiksinerek bakmisimdir.Bunu hep zayif bir kisiligin, zavalli bir ruh halinin yansimasi olarak görmüsümdür.Oyun maskesiz oynanmalidir! Çirkinlikleri gizleyen maskelerin indirilmesini de tüm '
  gerçek aydinlar' görev saymalidir!
  Ve de Pamuk adli yazari, isteyen okumali, isteyen sevmelidir... Ama ne oldugunu, kim oldugunu bilerek! .. Maskenin arkasindaki gerçek yüzü görerek! ...


  A. Taner KISLALI

  Cumhuriyet, 27 Ocak 1999 (Ben Demokrat Degilim

 • orhan pamuk21.12.2005 - 23:59

  Evren Yagci/ Yy 21/2/2005 13:49

  Bu kıtap Fuat CARIM tarafından türkçeye çevrılen,Guncel Yayınları tarafından basılan 'Pedro'nun Zorunlu Istanbul Seyahatı' adlı kıtabın sayfa sayfa kopyasıdır.Ancak kabalistik özellikler nedeniyle cümlelerle mutlaka biraz oynanmıştır.Ikı kıtabı karşılaştıran okuyucular bunu anlayacaklardır.Bu edebıyata edılen bir küfürdür.Sayın PAMUK 'toptan aşırma' konusunda bir ustadır ancak asla bır yazar değıldır.

  Antoloji sitesinden bir okuyucunun yorumudur..Kitabın ismi 'Beyaz Kaledir' Bende okumuşumdur.Malesef

 • üç şey02.11.2005 - 22:27

  Herşeyden bıkar iİNSAN.....kendinden bile,,,ya UMUT sanırım em büyük yaşam KAYNAK ı

 • aşk02.11.2005 - 22:24

  'AŞK'
  Olmasını istediğimiz ama aslında VAR OLMAYAN pekçok hissin kafa karıştırıcı birleşimiyle var olmasını umduğumuz karmaşıklık biçimi..

 • Evrimsel02.11.2005 - 22:19

  Kişinin hayatı boyunca yaşamak olduğu gelişim sürecinde hayata sağladığı uyumun kendi kişiliğinde ve karakterinde yarrattığı gelişim,duraksama,gerileme,Yaşama uyum evreleri(Psikolojik)

 • yengeç burcu02.11.2005 - 22:16

  Tutarsız,Kaçak,dürüst olsada, Fazla güvenilmemesi tavsiye edilen,eleştirel tutumu güçlü olan, Kendini anlamakta güçlük çeken,annesine bağlı,Yalnızlığa tutkun,
  Kısacası masallarda yaşamayı seven bir robinn hutt

 • 10 Kasım02.11.2005 - 22:06

  Sayfa: 1 2 3 4
  sonraki sayfa >>  Atatürk derken bile konuşmana dikkat edeceksin. O ölse de bizler onun izinde, onun çizmiş olduğu yolda ilerlemek zorunda olduğumuzun bilincinde olmalıyız. O en büyük komutan, en büyük insan, en büyük politikacı, en büyük siyaset adamı kısaca o benim her zaman örnek aldığım ve yüce Türk milletinin gelmiş geçmiş en büyük dehasıdır.
  (bakınız: insan, türk, zaman, büyü, adam, emek, geçmiş, kısaca, deha, siyaset)
  ferhatbek
  9.10.2005 14
  Değerini asla unutmayacağız MUSTAFA KEMAL ATATÜRK..
  Saygılarımla

 • fethullah gülen02.11.2005 - 22:02

  Tarihte bu güne kadar pek çok kişinin yaptığı,bir inanışın iyi yada kötü diğer insanlarla örgütlenerek güçlenmesini sağlayan bunun için öncü olmuş ama iyyi mi kötümü yapmış bunun tartışmasına girmeyeceğim bir zat..Söylev verme konusunda yetenekli olduğunu düşündüğüm birisi..Amacı sadece insanlara yardımsa(bunada şüpheyle bakmıyor değilim) güzel şeyler yapan ama bunun pek belli olmadığı kişi...
  Ama çevresindeki kişilerin oldukça yanlı pekçok yorumlarını hergün görüyorum ve sinirlerimi bozmuyor değil..