Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

R.E.M. sizce ne demek, R.E.M. size neyi çağrıştırıyor?

R.E.M. terimi Ayse Mutlu tarafından tarihinde eklendi

 • Yitikler Sokağı
  Yitikler Sokağı

  Biri de çıkıp uberlin dememiş...

 • İrem Başar
  İrem Başar 04.08.2017 - 20:03


 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  1980'de dört çocukluk arkadaşının kurduğu ve yaptığı Indie Rock tarzı müzikle efsaneleşen ABD'li müzik grubudur. Ne yazık ki; 21 Eylül 2011 tarihinde resmi sitelerinden yaptıkları açıklama ile 31 yıl süren beraberliklerini sonlandırdıklarını kamuoyuna duyurmuşlardır.

 • Fındık Çıtlatan
  Fındık Çıtlatan

  losing my religion...

 • Hüseyin Yiğit
  Hüseyin Yiğit

  Life is bigger
  hayat daha büyük

  It's bigger than you and you are not me
  senden daha büyük ve sen ben değilsin

  The lengths that I will go to
  The distance in your eyes
  gideceğim mesafe gözlerindeki uzaklık

  Oh no, I've said too much
  defalarca dedim
  -
  I set it up
  hayal ediyorum

  That's me in the corner
  şu köşedeki benim

  That's me in the spotlight
  şu işiktaki benim

  Losing my religion
  inancımı kaybediyorum

  Trying to keep up with you
  sana yetişmeye çalışıyorrum

  And I don't know if I can do it
  ve bunu yapıp yapamayacağımı bilmiyorum

  Oh no, I've said too much
  olamaz defalarca dedim


  I haven't said enough
  yeterince demedim

  I thought that I heard you laughing
  sankigüldüğünü duydum

  I thought that I heard you sing
  sanki şarkı söylediğini duydum

  I think, I thought, I saw you try
  sanki denediğini gördüğümü sandım

  Every whisper
  Of every waking hour I'm choosing my confessions
  her uyanık nın her fısıltısında itiraflarımı tercih ediyorum

  Trying to keep an eye on you
  sendeki bir gözü saklamaya çalışıyorum

  Like a hurt lost and blinded fool
  acı bir kayıp ve aptal bir kör gibi

  Oh no, I've said too much
  alamaz defalarca dedim

  I set it up
  hayal ediyorum

  Consider this
  bunu düşün

  Consider this the hint of the century
  bu yüzyılın kayıp imasını düşün

  Consider this
  bunu düşün

  The slip that brought me to my knees failed
  beni dizlerimiz üzerine getiren her kayış başarısız oluyor

  What if all these fantasies
  Come flailing around
  ya bütn hayaller kaybe uğrarsa diye

  that was just a dream
  yalnızca bir rüyaydı!

  R.E.M losing my religion

 • Deniz Hürkan
  Deniz Hürkan

  R.E.M YANİ ARİYEM.. ARİYEM ARİYEM AMA BULAMİYEM.

 • Duygu Duygu
  Duygu Duygu

  rapid eye movement.

 • Aysun Nirvana
  Aysun Nirvana

  ar i em..evry bady harts yani..sonra arabalar ve insanlar..aklıma sting geldi..dur ona da bisey yazıcam..şep of may hartsiz olmaz

 • Ayşe Nur Erden
  Ayşe Nur Erden

  LOSİNG MY RELAGİON adlı mükemmel parçasıyla gözüme giren başarılı grup....

 • Yucel Erol
  Yucel Erol

  bilgisayarın hızlı olmasını saglayan parçadır

 • Gülçin Yalçın
  Gülçin Yalçın

  rapid eye movement'ın kısaltması

 • Selcen Koçel
  Selcen Koçel

  Loosing My Religion

  That's me in the corner,
  that's me in the spotlight
  losing my religion..

  trying to keep up with you
  and I don't know
  if I can do it.

  ooh no i've said
  tooooo much..

 • Esra Nur
  Esra Nur

  R.E.M, son yirmi yıldır müzik dünyasında adından en fazla bahsettiren gruplardan biri. Yaptıkları bağımsız çalışmalarıyla Amerika’da “Alternatif” rock gruplarının oluşmasını sağlamış, yeni nesil rock gruplarına ilham verdi.,

  R.E.M; Athens’de 1979 yılında Georgia Üniversitesi öğrencilerinden Michael Stipe’ın (4 Ocak 1960 - Decatur, Georgia, USA) bir müzik dükkanında çalışan Peter Buck’la (6 Aralık 1956 - Berkeley, Clifornia, USA) tanışması ve kısa bir süre sonra oda arkadaşı olmalarıyla başladı diyebiliriz. İkiliye kısa süre sonra grupta bas çalacak olan Mike Mills (17 Aralık 1958 - Orange Country, California, USA) ve bateri çalacak olan Bill Berry’de (31 Temmuz1958 - Duluth, Minnesota, USA) katıldı.

  1980 yılının Nisan ayında grup “Twisted Kites” adıyla arkadaşlarına, terkedilmiş bir kilisede konser verdi. Aynı yılın yazında, grup sözlükten bakarak buldukları R.E.M adını aldı. Bu sırada grup North Carolina’da verdikleri bir konser sonucu ilk menajerleri Jefferson Holt’la tanıştı.


  1981 yılının yazında grup, Mitch Easter’ın Drive-In stüdyolarında yanlış kişilerin eline geçtiği için sadece 1.000 kopya satacak olan ilk singleları “Radio Free Europe”u kaydetti. Fakat single kolej radyoları tarafından çok başarılı bulundu ve aynı yıl en başarılı bağımsız single ödülünü aldı. Single aynı zamanda plak şirketlerinin de dikkatini çekti ve grup 1982 yılında bağımsız bir Indie Plak Şirketi olan I.R.S. Records’la anlaşma imzaladı, böylece prodüktörlüğünü Mitch Easter yaptığı ve zaten hazır olan EP’leri “Chronic Town”u 1982 yılının Ağustos ayında yayınladı. EP’de aynı “Radio Free Europe” gibi çok başarılı oldu. Bu EP aynı zamanda grubun 1983 yılının Nisan ayında çıkacak ilk albümü “Murmur”unda habercisiydi.
  Murmur’un soundu “Chronic Town”dan farklıydı ve müzik eleştirmenleri tarafından çok başarılı bulundu. Albüm, Rolling Stone Dergisi tarafından 1983 yılının en başarılı albümü seçildi.

  R.E.M; 1984 yılının Nisan ayında, 12 günde kaydettikleri albüm “Reckoning”le geri döndü. Albümden “So. Central Rain (I’m Sorry) ” adlı single çıktı. Grup “Reckoning”in tanıtımı için turnelere katılıp, kliplerle ve kolej radyosunun destekleriyle adından sıkça bahsettirmeye başladı. 1985 yılında Amerika’da, R.E.M’in sounduna çok yakın; Game Theory ve Rain Parade gibi gruplar da çıkmaya başladı.

  R.E.M. yarattığı büyük etkiyi 1985 yılında çıkardığı 3. Albümü “Fables of the Reconstruction”la pekiştirdi. Albüm Londra’da, prodüktör Joe Boyd’le birlikte kaydedildi. “Fables of the Reconstruction”, grubun içinde bulunduğu karanlık ruh hali kadar R.E.M’in güneydeki kırsal kesime olan saplantısını da anlatıyordu. Albümü desteklemek amacıyla verdikleri konserlerde Michael Stipe, sahnede gösterdiği tuhaf ve farklı davranışlarla ilgi çektiği kadar saçlarını beyaz sarıya boyaması ve üzerine bir kaç kat kıyafet giymesiyle de tüm dikkatleri üzerinde topluyordu.
  Grubun gerek konserlerde sergiledikleri garip davranışlar, gerekse verdikleri demeçler “Fables of the Reconstruction”ı, R.E.M’in çıkardığı en başarılı albüm olmasını engellemedi. Albüm sadece Amerikada 300.000 kopya sattı.

  R.E.M. bir sonraki albümü Don Gehman’la çıkarmaya karar verdi. “Lifes Rich Pageant” 1986 yılında piyasaya çıktı. Lifes Rich Pageant’dan aylar sonra 1987 yılının baharında grup, “B-Sides” ve çok az sayıda basılan “Dead Letter Office”i yayınladı.


  Grup gün geçtikçe geniş bir hayran kitlesi kazanmaya başladı, bu sebepten dolayı grubun beşinci albümü “Document” 1987 yılında piyasaya çıkmasının hemen ardından o yılın en başarılı albümleri arasına girdi. Albümün prodüktörlüğünü grubun bundan sonraki on yıl içinde çıkartacağı tüm albümlerinde prodüktörü olacak Scott Litt üstlendi. Albüm Amerika Albümler Listesin’de 10 numaradan giriş yaptı. Ayrıca Document’tan çıkan single ‘The One I Love’ da İngiltere’de grubun o zamana kadar çıkmış en başarılı parçası oldu ve bir platin ödül kazanarak, Müzik Listelerin’e 40 numaradan giriş yaptı. Bir sonraki yıl grup, I.R.S Records’la anlaşmasını fes edip Warner Bros’la anlaşma imzaladı.
  Grubun yeni plak şirketinden çıkardığı ilk albüm 1988 yılında piyasaya çıkan “Green” oldu. Albüm Document’ın elde ettiği başarıyı devam ettirdi. Albümden çıkan single “Stan” iki platin ödül kazanırken müzik listelerine 10 numaradan giriş yaptı. R.E.M bu albümü dünya çapında çıktıkları bir turneyle tanıttı. Ayrıca bu albüm için R.E.M., Amerika’da ilk stadyum konserlerini verdi. Stadyum konserinden büyük bir başarıyla ayrılmış olmalarına rağmen grup, Avrupa’da barlarda konserler vermeye devam etti.

  Green albümü için verdikleri konserler sonrasında grup çok yorgun düştü ve 1989 yılına kadar sürecek bir dinlenme dönemine girdiler. Bu süre içerisinde grup üyelerinden her biri farklı yan projelerde çalıştı. Buck, Berry ve Mills; Warren Zevon’la birlikte 1986 yılında “Hindu Love Gods” adlı bir albüm çıkardı.

  1990 yılında grup üyeleri tekrar bir araya gelip yedinci albümleri “Out Of Time”ın hazırlıklarına başladı ve albüm 1991 yılının baharında piyasaya çıktı. İngiltere ve Amerika listelerine bir numaradan giriş yapan albümden çıkan ‘Loosing My Religion’ single’ı grubun o zamana kadar çıkarmış olduğu en başarılı parça oldu. Ayrıca ‘Loosing My Religion’ Amerika’da müzik listelerine 4 numaradan giriş yaptı. Ayrıca albümden çıkan diğer single’lar; ‘Shiny Happy People’, ‘Near Wild Heaven’ ve ‘Radio Song’du. Green Turnesi’nde yaşadıkları yoğun ve yorucu atmosferi göz önünde bulunduran grup, bu sefer albüm tanıtımı için turneye çıkmadı.


  Bununla birlikte “Out Of Time” grubun çıkan en başarılı albümü oldu. Sadece Amerikada albüm 4 milyon kopya sattı ve listelerde 2 hafta boyunca bir numarada kaldı.
  Grup, 1992 yılının sonbaharında derin düşüncelerin anlatıldığı karanlık denebilecek albüm “Automatic For The People”ı piyasaya sürdü. Grup aslında “Out Of Time”dan sonra bir rock albümü hazırlayacağını söylemişti fakat “Automatic For The People”da da yavaş, dokunaklı şarkı sözleri ve melodiler bulunuyordu. Hatta bazı parçalar, Lez Zeppelin’in basçısı John Paul Jones’un melankolik aranjmanlarıyla hazırlanmıştı. Prosedüre uygun olarak “Automatic For The People”da dört platin ödül ve albümden çıkan ve müzik listelerinde haftalarca kalan ‘Drive’, ‘Man On The Moon’ ve ‘Everybody Hurts’le adından sıkça bahsettiren bir albüm oldu.

  R.E.M, 1994 yılında “Monster” albümüyle bir rock grubu olarak geri dönmeye karar verdi. Albümün grubun köklerine bir geri dönüş olarak düşünüldü fakat kayıtlar çok yorucu ve stresli bir şekilde tamamlandı. Buna rağmen albüm büyük bir çıkış yaptı,

  sonbaharda yayınlanmasına rağmen Amerika ve İngiltere müzik listelerine bir numaradan giriş yaptı. Albümden çıkan ‘What’s The Frequency, Kenneth? ’ İngiltere Müzik Listeleri’ne 9 numaradan giriş yaptı. Aynı zamanda grup “Green” albümleri için çıktıkları turneden sonra ilk defa 1995 yılında bir kez daha turneye çıkmaya karar verdi.
  Turnede iki ayını geçiren gruptan Bill Berry, bu esnada kötüleşti ve bir beyin anevrizmesı geçirdi. Berry’e acil müdahele edildi ve bir ay içinde toparlanması sağlandı. R.E.M., Berry’nin bu hastalığı sebebiyle turneye ara verdi, fakat aslında Berry’nin hastalığı Monster Turnesi içinde geçecek kötü olayların sadece bir başlangıcıydı. Gruptan Mills, bağırsaklarındaki bir tümörü aldırmak için ameliyat oldu, bu olaydan bir ay sonra Stipe fıtık ameliyatı oldu. Bütün bu problemlerin yanı sıra turne gruba, büyük finansal destek sağladı ve R.E.M yeni albümlerinin en önemli kısmını bu sayede kaydetti. Grubun yeni albümü 1996 sonbaharında piyasaya çıkmadan önce, R.E.M. uzun zamandır menajerleri olan Jefferson Holt’la yollarını ayırdı.

  “New Adventures in Hi-Fi” 1996 yılının Eylül ayında piyasaya çıkmadan önce grup Warner Bros’la bir kez daha anlaşma imzaladı. Bu anlaşma dünya tarihine geçecek bir anlaşmadır; çünkü şirket grupla 80 milyon dolara, beş albümlük bir kontrat imzaladı. Albüm Amerika’da iki, İngiltere’de ise bir numaradan giriş yaptı. “New Adventures in Hi-Fi”dan çıkan ‘Be Mine’, ‘How The West Was Won And Where It Got Us’ en başarılı single’lardı. Ayrıca Patti Smith’in de vokallerinin bulunduğu ‘E-Bow The Letter’, İngiltere Single’lar listesinde 5 numaraya kadar çıktı. 1996 yılının başlarında albüm olumlu eleştirilerle müzik listelerinde yükselirken, grup üyeleri kendi bireysel çalışmaları üzerine yoğunlaşmaya başladı. Stipe; kendi film şirketi Single Cell Pictures’la, Buck; Mark Eitzel için şarkı sözleri yazıp, Tuatara adındaki bir caz grubuyla çalışmaya başladı.


  1997 yılının Ekim ayında R.E.M; hayranlarını ve basını şok edicek bir açıklamayla tekrar ortaya çıktı. Açıklamaya göre grup üyelerinden Berry, grupla geçirdiği 17 yıllık beraberliğinin ardından, hayatının geri kalanını bir çiftlikte geçirmek üzere gruptan ayrılıyordu. R.E.M bundan sonraki müzikal hayatına üç kişi devam edecekti. Üçlü kısa bir sürede Hawai’de tekrar bir araya geldi ve bir sonraki LP’lerinin ön hazırlıklarına başladı. Grup, Berry’nin yerini ise bir drum machine’le doldurdu. 1998 yılında ise “Up” piyasaya çıktı. Bu albüm grubun şimdiye kadar piyasaya sürdüğü en deneysel albüm olma özelliğini taşıyordu. Albümün prodüktörlüğünü Pat McCarthy yaptı. Albüm “Daysleeper” single’ıyla tanıtıldı ve bu single İngiltere müzik listelerine 10 numaradan giriş yaptı. “Up” için verilen turnede gruba Screamin Trees’in bateristi Barrett Martin eşlik etti.

  Bir sonraki yıl grup, Andy Kaufman’ın biografisi olan film “Man On The Moon” için bir soundtrack çalışmasında bulundu. Bu soundtrack çalışmasından çıkan en önemli parça ise “The Great Beyond” oldu.
  R.E.M’in yeni albümü “Reveal” 14 Mayıs’ta piyasaya çıktı. Albümden çıkan ilk single ise “Imıtation Of Life”

  R.E.M’in müzik dünyasına girişi post-punk’un, alternatif rock’a dönüştüğü döneme rastlıyor. 1981 yılında grubun ilk single’ı “Radio Free Europe” çıkması, Amerika’da tekrar garaj hareketinin harekete geçeceğine işaret ediyordu. 80’li yılların başında Amerika’da hala punk ve hard rock grupları bulunurken R.E.M, müzik dünyasına pop soundunu geri getirdi.

 • Aral Ezel
  Aral Ezel

  ben bir sarkısını seviyom ama nedense kimse sevmiyo yada bilmiyo.......sarkının adı LOW...bence olaganüstü bir ezgisi var....bu sarkıya benzeyen bikaç favorim daa var onlarıda kimse bilmez....mesela sheryl crow un NO ONE SAİD İT WOULD BE EASY... yada chris isaac ın BLUE SPANİSH SKY.....VARMI DUYAN BİLEN SEVEN.....bi ses bi nefes...

 • Hatice Yavuzdurmaz
  Hatice Yavuzdurmaz

  everybody hurts...

 • Rojda Baki
  Rojda Baki

  Rem; Hafif hayatı çözümlemiş şarkıları ile mutluyken bile kırgınlık hissetiren sözleri ve de sometimes everybody cry şarkısında mutsuzken bile dinlerken tüm yaşamınız için teselli bulabileceğiniz ve de küskünlüğünüzü hafif melankoli tadında bırakacak mükemmel şarkı sözlerinin ve de müziklerin sahibi grup..Ayrıca herşeye inancınızı kaybettiğinizi anlatan ve anlayan dehşet şarkının ' losing my religion ' nın sahibi insanlar..

 • Ormia Falan
  Ormia Falan

  losing my religion...

 • Atakan Kartaltepe
  Atakan Kartaltepe

  R de tekrar olsa gerek...yani İngilizcesi...hani yakında 4. sınıftan itibaren milletce konuşmağa başlayacağız ya...ben şimdiden öğreniyorum ki bu yaşda 'aaaa ingilizce bilmiyooor...ne ayıııp' demesinler diye...'Repeet' yani...

 • Emrah Şimşek
  Emrah Şimşek

  R.E.M. uyku sırasında göz kapakları kapalıyken gerçekleşen hızlı göz hareketleridir.R'nin açılımını bilmemekle beraber E: eye, M:moves anlamına gelmektedir.

 • Serkan Orhan
  Serkan Orhan

  R....rica
  E....etsem
  M...mercedesime binermisiniz (çok sık kullanmam aslında) hohoho yyy

 • Aylin Ay
  Aylin Ay

  ^^LOSİNG MY RELİGİON^^

 • Murat Duygulu
  Murat Duygulu

  evet, çok kalite...

 • Drag Bonfire
  Drag Bonfire

  en iyilerden biri.. loosin' my relagion benim marşım sayılır..

  ooo life is bigger it's bigger than you
  and you are not me..

 • Will T
  Will T

  Benim tanıdığım en kaliteli soft rock yapan grup. Kaliteli olmadığını iddia eden varsa zaten grup üyelerinin yaşlarına ve ilk albümlerinin çıkış tarihine baksınlar. Bir grup kaliteli olmazsa 22 yıl hiç düşmeden dayanır mı? Hala bir sürü hayranları var, konserleri hala tıklım tıklım...

 • Gizem İkiz
  Gizem İkiz

  mor ve ötesinin dinlemekten zevk aldığı gruplardan biri...

 • ?
  ?

  Losing My Religion Lyrics

  Life is bigger
  It's bigger than you
  And you are not me
  The lengths that I will go to
  The distance in your eyes
  Oh no I've said too much
  I set it up

  That's me in the corner
  That's me in the spotlight
  Losing my religion
  Trying to keep up with you
  And I don't know if I can do it
  Oh no I've said too much
  I haven't said enough
  I thought that I heard you laughing
  I thought that I heard you sing
  I think I thought I saw you try

  Every whisper
  Of every waking hour I'm
  Choosing my confessions
  Trying to keep an eye on you
  Like a hurt lost and blinded fool
  Oh no I've said too much
  I set it up

  Consider this
  The hint of the century
  Consider this
  The slip that brought me
  To my knees failed
  What if all these fantasies
  Come flailing around
  Now I've said too much
  I thought that I heard you laughing
  I thought that I heard you sing
  I think I thought I saw you try

  But that was just a dream
  That was just a dream

  R.E.M.

 • Levent Özdemir
  Levent Özdemir

  that was just a dream...(o zamanlar bu kadar anlamlı gelmiyordu bu beş kelime)

 • Levent Özdemir
  Levent Özdemir

  losing my...ne diyo burda? ...demiştin.

  religion.. demiştim.

  çok saçma...demiştin.

 • Levent Özdemir
  Levent Özdemir

  everybody hurts-hangi filmin müziğiydi; (metropolde mısırları yere dökmüştük.) ...Beğendik'ten R.E.M kasedi bulup (muş muyduk) ucuza(!) eve gidip şarkıyı aramıştık.

 • Meliksah
  Meliksah

  Rapid Eye Movement