Kültür Sanat Edebiyat Şiir

papalık sizce ne demek, papalık size neyi çağrıştırıyor?

papalık terimi Dogukan Erset tarafından 03.02.2004 tarihinde eklendi

 • Ferit Ala
  Ferit Ala25.05.2009 - 15:53

  Abartılmış kostümler ve simgesel çümbüş yurdu..

 • Osman Özütler
  Osman Özütler20.05.2009 - 09:54

  Katolik Hristiyanların dini lideri..

 • Limonî Erz
  Limonî Erz18.05.2009 - 17:04

  Düpedüz lapalık

 • Talha Yasin
  Talha Yasin30.11.2006 - 21:02

  bildiim gadarıynan mami anne dimek papa baba dimektir. bu durumda papalık babalık anlamında üvey baba oluyo.

 • Ersoy İşler
  Ersoy İşler30.11.2006 - 11:28

  papalık şekilcilikten başka bişey değil, papa kendi kendisine gelin güvey oluyolar ona o hakkı kimse vermemiş ki,zaten hz.isa nın öğütlerinde de böyle bişey yok, kimse papa yüzünden hristiyanlığı suçlayamaz

 • Mumbala Bakala
  Mumbala Bakala29.11.2006 - 18:33

  güzel birşeydir galiba.....bütün hristiyan alemince saygı duyulan bir şahsiyet olmak......

 • Bon Jovi
  Bon Jovi28.11.2006 - 21:46

  Nazi artığı Ratzinger, bir başka çalkantılı süreçte, emperyalist savaşın Asya’dan Afrika’ya geniş bir coğrafyayı içine almasının planlandığı bir dönemde tahta oturtuldu. Onun misyonlarından biriyse açıktır ki “medeniyetler çatışması” safsatasıyla hedefleneni hayata geçirmek ve böylece emperyalist planların uygulanmasını kolaylaştırmaktır.................

 • Duygu Temel
  Duygu Temel28.09.2006 - 22:25

  PAPA’NIN ÖZRÜ
  Haber başlıkları Papa 16’ncı Benedict’in 24 Eylül itibariyle Papa’lık sarayında İslam ülkelerinin büyükelçileriyle görüştüğünü ve yine özür dilemediğinin altını çiziyor.
  Yaklaşık 8.5 dakika süren görüşmede Papa dinler arası diyoloğa önem verdiğinden bahsederken daha önce yaptığı talihsiz açıklamalarını göz ardı ediyor.
  Yüzyılladır Hıristiyanlar ve Müslümanlar arasında çekişmelerin ve savaşların olduğunu ancak geçmişi unutup barış sürecine girilmesi gerektiğini söyleyende aynı papa.
  İşin ilginci Müslüman ülkelerin elçileriyle sadece 8.5 dakika görüşmesi ve kimseye söz hakkının tanınmaması.Bu mudur bir dini liderin adaletten bahsederken,barıştan ve diyalogtan bahsederken karşı tarafa konuşma hakkı tanımaması.
  Dikkatimi çeken bir başka husus da konuklara ramazan ayı nedeniyle bir ikramın yapılmamış olması.Peki bu temsilcilere bir iftar yemeği veremeyecek kadar aciz mi Vatikan? Nerde başka dinlerin ibadetlerine saygı.Nerde bir dini liderin hoşgörüsü?
  Papa’nın özür dilemesini bekleyenler bir kere daha anlamalılar ki özür mözür yok.Hoş özür dilemesi neyi değiştirecek ki…Her şey ortada zaten.Hıristiyanlığın en üst mertebesindeki kişi bir gaf dahi yapsa özür dileyecek değildir.Bu Hıristiyanlığın lügatine aykırıdır.Zira Vatikan yasalarına göre Papa yanılmaz.Papa Tanrı’yı temsil eder buna göre de Tanrı yanılmaz.En fazla üzüldüm,yanlış anlaşıldım diyebilir.
  Görüşmeye giden büyükelçiler ne tür bir beklentiyle gittiler bilmiyorum ama şayet görüşmenin sadece 8.5 dakika süreceğini ve kendilerine söz hakkı verilmeyeceğini biliyorlar mıydı? Öyleyse kendilerine,ülkelerine ve inançlarına verilen bu değer karşısında neden bu daveti kabul ettiler? Hep birlikte bu daveti boykot edip gidemezler miydi?
  Tarihte özellikle Haçlı seferleriyle Müslümanları yok etmek,ezmek hatta aşağılamak geleneği devam etmektedir.İşin acı tarafı ise buna petrol zengini Arap ülkeleri sessiz kalmaktadır.Bosna’da,Afganistan’da,Irak’ta Azerbaycan’da,Türkmenistan’da,Filistin’de ve daha bir çok Müslüman’ın yaşadığı topraklarda öldürülen,şiddete ve baskıya maruz bırakılmış masum insanlara hangi petrol zengini Arap ülkesi tepki göstermiş veya girişimde bulunmuştur? Ben duymadım ya siz?
  Demek ki dinler arası diyaloga geçmeden önce İslam dünyası kendi arasında diyaloglarını geliştirmemeli.Petrolden,altından yapılmış saraylardan ve dolarlardan başını kaldırıp kendi din kardeşlerine el uzatmalı.Birlik oluşturduğu başta ABD yönetimine tepkisini koyabilmeli.koyabilmeli ki özellikle Hıristiyanlar Müslümanları ciddiye alıp saldırmamalı,aşağılamamalı,özür beklenecek laflar etmemeli.Demek ki İslamiyet zenginliğin ve ihtişamın olduğunda da haksızlıklara,şiddete,saldırıya ses çıkarabiliyor dedirtmeli onlara,Bu insanlar parayı bulduklarında değerlerinden ve din kardeşlerinden vazgeçmiyor dedirtmeli onlara.Hatta korkutmalı biraz gözlerini petrol antlaşmalarını fes edebilmeli,gerektiğinde Türkiye gibi Müslümanların yoğun olduğu ülkelerle antlaşmalar yapabilmeli…
  Görün bakalım o zaman bırakın en üst düzeydeki liderlerini en alt seviyedeki liderleri,yöneticileri dil uzatabiliyor mu? Ortadoğu planları ters düz oluyor mu?
  Din akıl işi..Akıl eğer çıkarlarını devreden çıkarırsa dini anlar ve yaşar.Anlamak ve yaşamak ayrı yörüngelerde gezmemeli.Papa’nın özrüne ihtiyacı yok kimsenin.Önemli olan entrikaları anlamak akıl yoluyla çözebilmek.

 • Erkan Orhan
  Erkan Orhan18.04.2006 - 16:28

  batılı takunyacı

 • Martin Gore
  Martin Gore19.02.2006 - 23:47

  müslümanlari diyanet semiriyo,hristiyanlarida bunlar...