Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

ölüm cezası sizce ne demek, ölüm cezası size neyi çağrıştırıyor?

ölüm cezası terimi Ultimate tarafından tarihinde eklendi

 • Cillop Kedi
  Cillop Kedi

  Çok ilginç bir şekilde Apo'nun yakalanmasından sonra, hızlı bir oylamayla kaldırılan ceza...Bence 'her şeyin bir bedeli vardır, zamanı gelince ödenmelidir.'

 • Ayçin Yurttaş
  Ayçin Yurttaş

  ölüm cezesı kalktığından bu yana cinayetler iyice vahşileşti..........sanırım gerekli bir ceza imiş...........kafa kesmek ne demek ya bunu yapan aslmalı bence............

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``

  “Kundakçılar ve katillerle en katı şekilde mücadele edilmelidir. Devletini ve milletini dolandıranların ve teröristlerin cezası idamdır.”

  Ölüm cezası bence geri gelmeli.

  Hainler asla affedilmemeli. Hangi canlının varlığı millet ve devlet için tehdit oluşturuyorsa, o canlı yok edilmelidir. Bir hırsız ıslah edilebilir. Fakat bir terörist asla! Af yok!

  Hazır devlet idaresinden az da olsa bahsetmişken…

  Bence akıl hastaları ve kalıtsal hastalıklı insanlar kısırlaştırılmalıdır. Gelir düzeyi “kısıtlı” olan aileler saptanmalı, bunların üçten fazla çocuk sahibi olması engellenmelidir. Böylece çocuk ıslah evlerindeki sayı zamanla düşecektir. Ve bu… Elbette ki milletimizin menfaatinedir. Okullarda öğrencilere “İnsan yok, millet var! ” anlayışı aşılanacaktır.

  Okulu terk eden bir öğrencinin hayatı sönmeyecektir. Çünkü her insanın mutlaka yapabileceği bir şey vardır. Bunları ortaya çıkarmak için türlü tesisler açılacak, buradaki stajyerler kılavuz-öğretmenler tarafından yönlendirilecektir. Ezber yoktur. Bunlar öğrencilerine öğrenmenin yolunu öğretecek öğretmenlerdir.

  Of… Neyse… Nerden girdik, nerden çıktık. Bu konu çok uzun… :)

 • Pelin Yeliz Tusunamil
  Pelin Yeliz Tusunamil

  APTAL YA RESMEN NİYE ÖLÜM CEZASI MANYAMIŞLAR

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  Büyük suçlar karşısında yapılan idari kararlar ve kalemin kırılması ile son bulan haya...

  Şu anda 30,000 mehmetçiğin katili asılmıyorsa kimse asılmaz merak etmeyin...

  Asıldığı takdirde, Çorum halayı çekip, mendili ben alıp başa geçmezsem , ahanda söylüyorum sonum Aysel Gürel gibi çöp karıştırmak olsun.... :)))

 • Borahan Bilen
  Borahan Bilen

  Kalakmasa iyi olurdu..İmralıda ki köpeğin leşininin olduğu yeri gider gübrelerdik..

 • Bilge Sem
  Bilge Sem

  herzaman karsı oldugum bu ölüm idam cezalarının,son bırkac gundur uygulanmasını yurekten ıster oldum...
  ne yazıkkı daha 17 aylık bebege tecavuz eden 3 hayvanötesi warlık,ve kım daha guzel oldurecek dıye yarışırken,suçsuz 7 kişinin canına kıyan o 2 ruh hastasının gercekten ıdam edılmesını ıstıyorum! şiddetle!
  cunku o ınsanlar iflah olamaz artık...bu hasta beyınlerın duzelebılecegıne ınanmıyorum...ya hapiste diger mahkumlar tarafından bolbol tecavuze ugrarlar ısallahhh, yada asılırlar idam edilirler...içten ıstıyorum bunu...
  zavallı 17 aylık bebege gecmıs olsun dıyorum:..(o adi anasınında allah belasını versin! abazalara vere vere geberir işallah...!
  ölen 7 masum insanımızında ailesine bassaglıgı dılıyorum,acılarını yurekten paylasıyorum...

 • Bir Kara Karga
  Bir Kara Karga

  kolayca kırılcak bi kalem mi? ? ? ? o zmn hayli yumuşak olmalı...ama yumuşak olursada katılık edemez..sert olursada kırılmaz kolay kolay...o zmn en iisi güçlü olmalı...

 • Sultan Fatih Yağcı
  Sultan Fatih Yağcı

  gereği düşünüldü
  kıyıda köşede
  unutulmaya yüz tutmuş tüm hatıraların hepsinin
  idam edilmesine...

 • Murat Yıldız
  Murat Yıldız

  bir insan başka bir insanın yaşama hakkını gasbetme cüretinde bulunuyorsa ölümü haketmiştir

 • Ömer Yavuzcan
  Ömer Yavuzcan

  hukuk öldürenleri öldürerek ölüm cezasına çarptırılmalı.....

 • Bilal Kurddan
  Bilal Kurddan

  bence olması gereken bir ceza infazzzzzz :))) yaşasın kötülükk

 • Hakan Öz
  Hakan Öz

  çok sinirliyim.. rumuzumun şifresini kıranı yakalarsam sonu hiç iyi olmayacak..!
  vianne rocher

 • Tuğba Okyay
  Tuğba Okyay

  ..herkes için ceza mıdır ki(!)

 • Goa Head
  Goa Head

  Ölümüm Başkalarının Elinden Olmamalı. Birebir Kendim Cezalandırmalıyım! Cok Kötü Bişe. Başkaları Öldürsün Diye Geliştirmedik Herhalde Kendimizi. Bizimde 1 Üslubumuz var. Allah Allah? !

 • Ayşegül Karanfil
  Ayşegül Karanfil

  ceza olduğunu düşünenlere iyi bir ceza vermek lazım...

 • Melike Uğur
  Melike Uğur

  hakime bir daha aynı karardan başkalarına vermeyeyim diye,kalem kırdıran ceza..neyse ki yerini ağırlaştırılmış müebbete bıraktı.

 • Bilhan Erden
  Bilhan Erden

  içinde yetiştirdiğin, ellerinle,yüreğinle yetiştirip okşadığın,göz yaşlarıyla beslediğin, o eli kamçılı gardiyan bekler durur içinde...taa derinlerde..
  içindeki gardiyandır bazende sana ölümü koklatan...kendi ellerinle yetiştirdiğin gardiyanın...vicdanındır sana o ölümü koklatan aslında...

 • Bilhan Erden
  Bilhan Erden

  gardiyanlar...o kadar çokki...her yerdeler...
  elleriyle iterler ölüme...ama düşmene izin vermezler önce...öncee onu koklatırlar sana...ölümü koklar ciğerlerinde hissedersin...o yüzden onlara en çok ipini çektikleri zaman minnettar olursun...
  söyleyebileceğin tek söz akar dudaklarından...EYVALLAH...

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Kanunlar, cezalar öyle bir kişinin iki kişinin sözleri ile çıkan şeyler değildir. Bu cezalar, o toplumun vicdanı sonucu birikmiştir.

  Bu gün bu toplumun vicdanı tek yürek olup Apo için ölüm diyorsa, İdam Cezası sonradan kaldırılmış olsa bile bu uygulanabilmelidir.

  Yoksa bu kanunlar bu toplumu yönetmeyecekse onun vicdanının sesi olmayacaksa ne için vardır?

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Üniversite yıllarımda bir yakını ölüm cezasına çarptırılmış bir kıza ölüm cezasının gerekliliğini anlatırken, o da bana;
  - ya o insan neden ölmeli? neden dönüşü olmayan bir ceza var. Oysa ceza suçun karşılığı kadardır, ödenebilmelidir ve sonrasında suçtan arınmış olarak hayata devam etmelidir.
  demişti.

  Bunca masumun kanına girmiş birilerini hangi ceza suçundan arındırır onu bilmek lazım bu sefer. Eğer verdiğimiz vergilerle onu ölene kadar besleyecek ve psikolojik danışmanlık vs sağlayacaksak 'ya o insan neden ölmeli? ' diyen kızın da bir yakınını öldürmek isteyen çıkabilir. Nasıl olsa cezası, trafik kazalarından, patron baskısından, sağlıksız gıdalardan uzakta psikolog gözetiminde bir odada yaşamak olmuyor mu?

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  çözüm ya da çare değil adı üzerinde cezadır, suçun karşılığı ağırlıkta bir cezanın uygulanması lazım, eğer devam eden sapıklık ya da kasti-seri cinayetlerse karşılığı devletin o kişiye ölünceye kadar bakmaması gerekir... Bu konuyu idam cezası başlığında biraz açmıştım...

  Bkz. idam cezası başlığı

 • Var Mısın?
  Var Mısın?

  en ilkel ceza
  abd'nin rahatlıkla uygulayabildiği ama diğer devletlere reforma tabi tutarak dayatma yaptığı durum

 • F
  F

  İdam cezası, Türkiye'de 1984'ten bu yana uygulanmıyor. 14 Nisan 1926'dan 1984'e kadar toplam 423 infaz gerçekleştirilmiş. En son infaz edilen idam cezaları ise, ekim 1984'te İlyas Has ve Hıdır Aslan hakkındaki kararlar. İdam cezaları Türkiye'de özellikle, sıkıyönetim dönemlerinde daha yoğun bir şekilde uygulanmış. 1984'ten bu yana TBMM Adalet Komisyonu'nda bulunan 26 kişiye ait idam dosyaları Meclis gündeminde bekletiliyor. Bu dosyalardan 19'unu adi suçlar, 2'sini bölücülük, 3'ünü vatana ihanet, geriye kalanını ise siyasi suçlar oluşturuyor

 • F
  F

  1 Şubat 2004 tarihinde, ölüm cezasını kaldıran ve uygulayan ülkelerin sayısı aşağıdaki gibidir:

  Tüm Suçlar İçin Kaldırmış, 78 ülke
  Sadece Olağan Suçlar İçin Kaldırmış, 15 ülke
  Fiilen Kaldırmış, 24 ülke
  Tümüyle kaldırmış, fiilen ya da hukuken, 117 ülke
  Uygulayanlar, 78 ülke