Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

mevsimler sizce ne demek, mevsimler size neyi çağrıştırıyor?

mevsimler terimi 3rd3m tarafından tarihinde eklendi

 • Yılmaz Karabulut
  Yılmaz Karabulut

  her mevsimin yeri başka başkadır

 • Masalin Perisi
  Masalin Perisi

  eylülll.... sonbahar

 • Pervin Arslan
  Pervin Arslan

  benim için değişim demek! duyguların değişimini çağrıştırıyor

 • Gülnur Yıldız
  Gülnur Yıldız

  mevsimler = işaretler...

 • Ra
  Ra

  10 sene sona.....

  + evet ayse, say bakalim mevsimleri.
  - ilkyaz, yaz, sonyaz, yazimsi.
  +afferim eFladim...

 • Nakore
  Nakore

  yaz ayların kıçı en sevdiğim mevsim

 • Nesrin Gelincik
  Nesrin Gelincik

  Gerçi hepsinin ayrı güzelliği var da...yine de ilkbahar başka güzell

 • Tamara
  Tamara

  bahar gelmiş dağlarına memleketimin.........


  ahmed arif

 • Yasemin
  Yasemin

  gece...karanlık.......bir batış......ve gündüz..ve yeni bir doğuş.. :)

  kış......bir sönüş bir batış kayboluş.....ve yaz...ve yeni bir doğuş.. :)

  ölüm...bir batış kayboluş ve bir sönüş...ve ahiret....yeniden diriliş.... :)

 • Selin
  Selin

  yenik düştü küreseL ısınmaya,yaşanmayacaklar artık süregeldikleri gibi.

 • Emine Hapel
  Emine Hapel

  den sonbahardayım

 • Bahar Deniz
  Bahar Deniz

  ilk bahar yaz mevsim mevsim
  bir kaç mektup bir kaç resim
  yıllar geçse o bir isim
  unutulmaz unutulmaz.....

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  İlkbahar
  Yaz
  Sonbahar..
  4'üncüyü bilemeyrum.. :)

 • Pinar Kufaci
  Pinar Kufaci

  kuresel isinma yuzunden kis mevsimine bel bagladim.yazin gelmesinden korkar oldum :) (sunlari yazarken tir tir titriyorum yine de kis diyorum helal olsun bana) :))

 • Aylin Mutlu
  Aylin Mutlu

  ViVaLdİ

 • Tamara
  Tamara

  zivistan neçeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

 • Gülçin Yalçın
  Gülçin Yalçın

  ilkbahar, sonbahar, yazbahar, kışbahar olsa tadından yenmeyecek olan dörtlü.

  (karnıbaharla ilgili bi espri yapasım gelirken kaydedip kapatayım)

 • Ela Mihrace
  Ela Mihrace

  mevsim kavramı kalmadı artık eskiden yaz gelir kışlıklar kaldırılır temizlik yapılırdı bir yandan da kış hazırlığına başlanırdı şimdi mevsimlerde değişti hazırlıklarda bir sabah kalkıyoruz yaz sıcakları gelmiş bir sabah kalkıyoruz kar yağmasını bekliyoruz intikamı acı oldu.....

 • Hakan Akbulak
  Hakan Akbulak

  Herkes bunun farkında; artık değişmeye başladı.Bu gidişle bütün mevsimlere, “yaz” denilicek…
  Velhasıl,vaziyet vahim.

 • Mehmet Demir
  Mehmet Demir

  mevsimlerin tadı tuzu kalmadı.artık hangi mevsimde olduğumuzu da anlıyamıyoz. insanoğlunun sayesinde

 • Sinem Şahin
  Sinem Şahin

  Hikmetullah....

 • Aylin Mutlu
  Aylin Mutlu

  mevsimleri bir aile olarak düşünelim; bahar, ailenin şıpsevdi, yaramaz,hiperaktif çocuğu.bahar da canlanan doğa gibi kıpır kıpır hissediyorum kendimi, tatlı bi mevsim. aynı zamanda bu fazla tatlılıktan ötürü bir halsizlik, bir çeşit yan etkisi var galiba. ve her bahar mutlaka takatim kalmamışçasına yatağa mıhlanıp kalıyorum bir süre halsizlikten, yorgunluktan, sonra yaz gelir; yaz özgürlük mevsimidir. o yüzden ailenin en gözde çocuğudur.o hiçbirşeye aldırmaz,keyfine bakar,alaycıdır,günü yaşar,mevsimlerin ağustos böceğidir,bazen de tüm bu sebeplerden ötürü bir o kadar sıkıcıdır.sonbahar; ailemizin hüzünlü çocuğu,hep sulugözlüdür, duyarlıdır çünkü. algıları kuvvetlidir, herşeyi fazla algıladığı için tam anlamıyla mutlu olamaz bir türlü.ama çekicidir o bu depresif haliyle.ve kış; soğuktur o ama çıplaktır,dürüsttür.ve en yalın mevsimdir,ben en çok kışı severim, soğuktur çünkü..

 • Gülten Özgül
  Gülten Özgül

  Mevsimler

  Yer'in kendi ekseni etrafında bir gün süren dönmesiyle oluşan düzleme 'Ekvator düzlemi' diyoruz. Yer'in Güneş etrafında yaklaşık 365 gün 6 saat süren dolanımıyla oluşan düzleme de 'Ekliptik düzlemi' diyoruz. Bu iki düzlem arasındaki açı, Ekvator düzlemine göre 'Ekliptiğin eğimi'ni (e) gösteriyor ve günümüzde bu açı yaklaşık olarak 23.4°.

  Ekliptik düzlemi ile Ekvator düzlemi arasındaki bu açısal fark sayesinde, 'mevsim' dediğimiz farklı iklim koşulları oluşuyor. Ekliptiğin eğimli olması yüzünden, Yer'den baktığımızda, öğle vaktinde Güneş'in ufuk çizgisi üstünde ulaştığı en yüksek nokta yılın her günü değişmektedir. Öğle vakti Güneş'in büyük meridyen dairesinden geçtiği anki bu yüksekliği, ülkemizin de bulunduğu Kuzey yarımkürede, en büyük değerine Haziran ayının ikinci yarısında ulaşır. Öğle vaktinde Güneş'in ufuk çizgisinden yüksekliğinin en az olduğu zaman da Aralık ayının ikinci yarısına rastlar.

  Pratik olarak, eğer bulunduğumuz coğrafi enleme (j) ve Güneş'in Gök Ekvatoruna olan dikey uzanımına da (d) dersek, ufukta Güneş'in ulaşabileceği en yüksek noktanın yüksekliğini (h = 90° - j + d) olarak tanımlayabiliriz. Haziran ayının yaklaşık 20.-21. günlerinde Güneş Yengeç burcuna girerken - yani Ekliptik boylamı 90° olduğunda - deklinasyonu ekliptiğin eğimine eşittir. Dolayısıyla, Güneş'in bu sırada meridyen geçişi yüksekliği örneğin 41° Kuzey enlemindeki İstanbul için 72.4° gibi oldukça büyük bir değere ulaşır. Diğer yandan, Aralık ayının yaklaşık 21.-22. günlerinde Güneş Oğlak burcuna girerken - Ekliptik boylamı 270° olduğunda - deklinasyonu bu kez ekliptik eğimine eşit ama Gök Ekvatorunun altındadır. Dolayısıyla, Güneş'in bu sırada meridyen geçişi yüksekliği İstanbul için 25.6° gibi en düşük değerine ulaşır. Böylece, Haziran'daki değer ile Aralık'taki değer arasındaki yaklaşık 47°lik fark yüzünden, Yaz aylarında günün gündüz süresi gece süresinden daha uzundur ve tersine Kış aylarında da gece süresi gündüz süresinden uzun olur.

  Yer'in Güneş çevresinde dönerken geldiği bu iki özel noktaya Yaz ve Kış Başlangıcı denir. Eskiden, Güneş'in bu andan sonraki günlerde daha fazla yükselmediği veya alçalmadığını gören astronomlar, bu anlara Latince 'Solstitium = Güneş'in durması' demişler. Günümüz astronomisindeki 'solstice' deyimi de buradan türemiş.

  Mevsimlerle ilgili diğer iki nokta da, gece ile gündüzün eşit uzunlukta olduğu anlardır. İlkbahar ve Sonbahar noktalarında, yani Gök Ekvatoru ile Ekliptik Çemberi'nin kesiştiği noktalarda, Güneş'in deklinasyonu sıfır olur. Bu noktaların ilkinde Güneş Koç burcuna girer, ikincisinde de Terazi burcuna girer. Astronomide 'equinox' denilen bu noktalara, eskiden Latince 'eşit gece' anlamına gelen 'Aequinoctium' derlermiş.

  Mevsimlerde görülen iklim farkları, Güneş'in ufuk çizgisinden ne kadar yüksek ve bu çizginin üstünde ne kadar uzun süre kaldığı ile ilgilidir. Doğanın ve dolayısıyla havanın ısınması için Güneş'in enerjisine gereksinimi olduğunu düşünürsek, iklimin en çok neye bağlı olduğunu tahmin edebiliriz. Refraksiyon gibi detayları dikkate almaksızın, pratikte şu basit formül ile, herhangi bir yerde ve gündeki gündüzün ve gecenin uzunluğunu saat cinsinden yaklaşık olarak bulabilirsiniz:

  Gündüz süresi = (2 × arccos [ - tan (j) × tan (d) ]) / 15 ve Gece süresi = (24 saat) - (Gündüz süresi)

  Bu formüle göre, örneğin 20-21 Haziran'da Güneş'in deklinasyonu Ekliptiğin eğimine eşit olduğunda (d = e = 23°26') , coğrafi enlemi (j = 41°K) olan İstanbul'da Güneş'in ufkun üstünde kaldığı, yani gündüz dediğimiz sürenin yaklaşık 15 saat olduğunu buluruz. Diğer bir deyişle, yaz saati uygulamasını da dikkate alırsak, bu sırada İstanbul'da Güneş yaklaşık olarak saat 05:30'da doğup 20:30'da batacaktır. 21-22 Aralık'taki duruma baktığımızda da görürüz ki, bu sırada Güneş'in deklinasyonu Ekliptiğin eğiliminin ters işaretlisi olduğundan (d = -e = -23°26') , gündüz süresi yaklaşık 9 saat kadardır. Yani, sabah yaklaşık 07:30'da doğan Güneş, akşam yaklaşık 16:30'da batar.

  Yine bu formüle göre, Güneş'in deklinasyonunun sıfır olduğu İlkbahar ve Sonbahar noktalarında, arccos(0) =90° olacağından, yeryüzünün herhangi bir yeri için gündüz süresi 12 saat ve gece süresi de 12 saat olarak bulunur.

  Halk arasında, mevsimleri gündüz süresinin uzunluğuna göre tanımlama alışkanlığı vardır. Ancak, astronomide mevsimler sadece Güneş'in deklinasyonuna göre tanımlanır. Ekliptiğin eğimine e dersek: İlkbahar mevsiminde nümerik olarak Güneş'in deklinasyonu 0° ile e arasındadır. Ardından gelen Yaz mevsiminde Güneş'in deklinasyonu e ile 0° arasında kalır. Sonbahar mevsiminde deklinasyon 0° ile -e arasındadır. Kış mevsiminde de -e ile 0° arasında olur.

  Ancak, örneğin Güneş'in Yer'in kuzey yarımküresini en çok ısıttığı ve gündüz süresinin en uzun olduğu dönemi Yaz olarak nitelersek, bu tanıma en uygun dönemin 5 Mayıs - 7 Ağustos arasında bulunduğunu görürüz. Yine aynı kriterle, soğuk ve uzun geceleri olan dönem diye adlandırdığımız Kış için en uygun zaman 7 Kasım ile 4 Şubat arasındadır.

  Astronomik anlamda mevsimler Yer'in Kuzey veya Güney yarımkürelerine göre değişmez. Fakat, ısı ve aydınlık süre açısından, Güney yarımküre Kuzey'in tersine etkileneceği için, örneğin biz yılbaşında havanın genellikle soğuk olacağını zannederiz, oysa Avustralya'da insanlar yeni yıla girerken sıcaktan bunalırlar. Keza, bizim deniz mevsimi dediğimiz yaz tatilinde de örneğin Arjantin'de insanlar palto ile dolaşırlar.

 • Muvahhid Duranoglu
  Muvahhid Duranoglu

  hava değişimlerine göre kategorize edilmiş, insan psikolojisiyle arsızca oynayan, çağrışımları olan zaman dilimleri.

 • Mekmi Örzer
  Mekmi Örzer

  mevsimlerden sonbahardayım der göktan.
  erhan güleryüz yazar.
  ne de güzel yazar
  pek de güzel yazar
  göktan pek de güzel okur

 • Mustafa Erdinç Ateş
  Mustafa Erdinç Ateş

  allahu tealanın öldürüp tekrar diriltme gücünün apaçık örneği......
  düşünün anlarsınız?

 • Özlem Artan
  Özlem Artan

  insanı farklı psikolojilere taşır mevsimler mesela ilkbahar hiç yaşamadığımız coşkuları tattırır sonbaharsa hüzün mevsimidir aslında biz insanlarda dört mevsimiz halbuki sadece mevsimlerin değişime uğradığını zannederiz ne tuhaf

 • Bora Slr
  Bora Slr

  mevsim salata..

 • Hatice Alemdar
  Hatice Alemdar

  ilk olarka sonbahar geliyor aklıma sarı yapraklar...ve ben her sobnbaharda kendimi sorguya çekiyorum...

 • Nihan Aydın
  Nihan Aydın

  geçtiler. kışları sığdırdım kristal taneleriyle günlere. sonra kızarmış yapraklar da uçuşup doldu asfalt yollara önce veya sonra başka zamanlarda. güneş omzumda ve boynumda sıcaktı. ve her şey bir gün baharın güneşine inattı. bir de asker uğurlayanların yolunu kestiği şehirler arası otobüsümüzün ön camına ısrarla lapa lapa yağan karın içinde kaybolan geçmişim vardı. aslında çok şey mevsimlerin içinde kıskaçta kalmaştı.
  mevsimlerse bir gün hayatımda mevsim yollarıyla anlam kazanacaktı.