Kültür Sanat Edebiyat Şiir

küçük prens sizce ne demek, küçük prens size neyi çağrıştırıyor?

küçük prens terimi Renan Re tarafından tarihinde eklendi

 • Fatmanur Can
  Fatmanur Can

  Büyükler sayılara bayılırlar.
  Onlara yeni bir arkadaşınızdan bahsettiğinizde gerekli soruları asla sormazlar.
  "Sesi nasıl?" diye sormazlar mesela...
  "Hangi oyunları sever? Kelebek koleksiyonu yapıyor mu?" diye sorduklarını asla göremezsiniz.
  Onlar sadece, "Kaç yaşında? Kaç kardeşi var? Kaç kilo? Babası ne kadar kazanıyor?" diye merak ederler.
  Bunları öğrenince arkadaşınızı tanıyabileceklerini sanırlar...
  Büyüklere, kırmızı tuğlalı, pencerelerinden sardunyalar sarkan, çatısında güvercinlerin uçuştuğu çok güzel bir ev gördüm" derseniz bu evi gözlerinde canlandıramazlar bile...
  Onların anlayabilmesi için, "Yüz milyonluk bir ev gördüm", demeniz gerekir.
  İşte o zaman,
  "Aa, ne kadar da güzelmiş!" derler, gözlerini koca koca açıp...
  .
  (Antoine de Saint-Exupéry)
  Küçük Prens

 • Fatmanur Can
  Fatmanur Can

  "Gitme, seni bakan yapacağım" dedi.
  "Ne bakanı?"
  "Adalet bakanı!"
  "Ama burada yargılanacak kimse yok ki!"
  "O halde sende kendini yargılarsın" diye yanıtladı kral.
  "Kendini yargılamak, diğer insanları yargılamaktan çok daha zordur. Kendini gerektiği gibi yargılayabilirsen, çok adilsin demektir."
  .
  (Antoine de Saint-Exupéry )
  Küçük Prens

 • Buğu Duyusu
  Buğu Duyusu

  az ya da çok değil, güzel sevin.

 • Buğu Duyusu
  Buğu Duyusu

  insan çok üzgün olunca günbatımlarından hoşlanır.

 • Ters Tepki
  Ters Tepki

  Fil yemiş yılan nasıl olur?

 • Yitikler Sokağı
  Yitikler Sokağı

  Nolmuş yani büyük adam olamadıksa, hayallerimizi satmadıkya!

 • Zuhru Addidi
  Zuhru Addidi

  Evcilleştirdiğiniz Herşeyden sorumlusunuz

 • Luci Lucifer
  Luci Lucifer

  2 ay sonra doğacak olan yiğenime aldığım kitap

  ara ara açıp okuyorum

 • Dulcinea
  Dulcinea

  Küçük Prens güllere döndü:
  - Güzelsiniz ama boşsunuz hepiniz,dedi.'Sizin uğrunuza hiç kimse canını vermez.elbette, benim çiçeğimi gören birisi onu sizlere benzetebilir. Ama o, tek başına bütün hepinizden daha değerlidir; çünkü onu ben suladım. Çünkü onu rüzgardan korumak için paravana buldum. Çünkü onun için bütün tırtılları tek tek öldürdüm. Çünkü ben onun şikayet edip durmasını, kendini beğenmesini dinledim; hatta kimi zaman susup kalmasını. Çünkü o benim gülüm'

  Tilki ona döndü ve şöyle dedi:
  - Gülünü senin için bu kadar değerli kılan onun için kaybettiğin zamandır.
  -Gülüm için kaybettiğim zaman... dedi küçük prens, unutmamak için..
  - İnsanlar işte bu gerçeği unuturlar dedi tilki. ' Ama sen asla unutmamalısın. İnsan evcilleştirdiği şeyden daima sorumludur.Sende gülünden sorumlusun...'
  -Gülümden sorumluyum... diye tekrarladı küçük prens, hiç aklından çıkmasın diye...

 • Cevriye Cebiryırtılmaz
  Cevriye Cebiryırtılmaz

  - ve üzüntünü unuttuğunda (insan her zaman unutur üzüntüsünü) beni tanımış olduğuna sevineceksin. hep dostum olarak kalacaksın. benimle birlikte gülmek isteyecek canın.. ve kimi zaman gidip, öylesine keyfince pencereyi açacaksın...dostların senin göküyüzüne bakarak güldüğünü görünce şaşıracaklar.. o zaman onlara diyeceksin ki: ' evet yıldızlar beni hep güldürür'!

 • Med Cezir
  Med Cezir

  Hani tam da şimdilerde kaybedilen dostluk, arkadaşlık, sevginin ne demek olduğunu ifade eden, bir zamanlar hayata umutla bakmanızı sağlayan, her ne kadar çocuk kitabı da dense; aradan geçen on yıl sonunda tekrar okunduğunda, aslında büyükler için yapılmış bir zaman makinesi olduğunu anladığınız efsane.

  Çocukluğunuzla birlikte kaybettiğiniz masumiyetinize, ne istediğinizi bildiğiniz günlere ve ''belki''lere, ''ama''lara dahil etmediğiniz, sıcaklığından yüreğinizin titrediği sevgilere, dostluklara değer tekrar eliniz, ama emeksiz ''sevgilerin '' soğukluğuna alışan bedeniniz, izin vermez uzun kalmanıza. Son cümleyle birlikte yine açılır ''yalan dünyanızın'' kapıları.

 • Med Cezir
  Med Cezir

  ''Eğer bir insan bir çiçeği seviyorsa ve milyonlarca yıldızın üzerinde bu çiçekten yalnızca bir tanecik varsa, yıldızlara uzaktan bakmak bile bu insanı mutlu etmeye yeter...''

 • Aslıhan Çakıray
  Aslıhan Çakıray

  Küçük Prens bana evcilleşmeyi çağrıştırıyor. Sırf birini seviyorsunuz diye onu kapsayan herşeyi onunla beraber sevebilmeyi öğretti. Bağ kurmanın emek harcamakla mümkün olduğunu ve bunun sabırla gerçekleştiğini öğretti. Çocukluğun kurtulunması gereken bir ayıp değil de kaybedilmemesi gereken bir erdem olduğunu öğretti. Defalarca kez okuyun, her seferinde biraz daha kalbinizin derinine indiğini hissedeceksiniz.

 • Kadir Kökten
  Kadir Kökten

  bana 'şimdi bir kitap seç ve 10 yıl boyunca başka kitap okumana izin verilmeyecek! ' denseydi seçeceğim kitap...

 • Kadir Kökten
  Kadir Kökten

  Küçük Prens’e büyük sevgi

  BURHAN EREN
  En çok dile çevrilen, en çok sevilen ve en çok hediye edilen kitaplardandır Küçük Prens. Nazlı Çiğdem Sağdıç, üç yıl önce tanışmış kitapla. Okuyan herkes gibi o da çok sevmiş ve kitabın farklı dillerdeki baskılarını biriktirmeye başlamış. Şimdi koleksiyonunu bir oyuncakçıda sergiliyor.
  Dünyada çok okunan, çok sevilen, neredeyse bütün dillere çevrilip defalarca basılmış bir kitaptır Küçük Prens. Fransız yazar Antony de Saint Exupery tarafından yazılmıştır. Bir başka özelliği daha vardır kitabın; bir kere okunmaz. Anlaşılmadığı için değil, çok sevildiği için tekrar tekrar okunur. En çok hediye edilen kitaptır aynı zamanda. Belki size de hediye edilmiştir; öyle tanışmışsınızdır küçücük gezegeninden çıkıp Dünya’mıza konuk olan Küçük Prens ile… Kimileri çocukken karşılaşır bu kitapla, kimileri ise ilk gençlik yıllarında.

  Nişantaşı Tunaman Pasajı’ndaki Leonardini oyuncak mağazasının bir köşesinde açılan küçük, mütevazı sergi, Küçük Prens’in ne denli sevildiğinin bir kanıtı. Sergi, Türkçede ve farklı dillerde, çeşitli zamanlarda basılmış Küçük Prens kitaplarından oluşuyor. Koleksiyonun sahibi ise Küçük Prens’in genç bir dostu, Nazlı Çiğdem Sağdıç. Baskçadan Arapçaya, Çinceden Aramcaya kadar pek çok dilde yayınlanmış Küçük Prens kitaplarından oluşan sergiyi, 24 Şubat tarihine kadar, cumartesi ve pazartesi günleri görebilirsiniz.

  Nazlı Çiğdem, Küçük Prens ile üniversite yıllarında, 18 yaşında iken tanışmış. Dört yıl kadar önce, bir arkadaşı hediye etmiş kitabı. Çocukken annesinin aldığı ve okuduğu bu kitabı tekrar okumuş. Sonra tekrar okumuş, sonra tekrar… “Küçük Prens hep çocuk kitabı diye anılır” diyor, Nazlı Çiğdem ve ekliyor: “Küçücük bir gezegen, bir çiçek ve bir volkanla ve birkaç kahramanla, bütün dünyanın sorunlarını, çıkmazlarını, her şeyini anlatıyordu hikâye. Hayran kaldım. Onca yalınlığına rağmen çok derin bir felsefeyi barındıran bir kitap aslında.”

  Daha sonra, iyi derecede bildiği ve tercümanlık yaptığı iki dilden İngilizce ve İspanyolcadan okumuş kitabı. Hatta orijinal dilinde okumak için Fransızca öğrenmeye bile başlamış. Nazlı Çiğdem, “Kitabı okuyacak kadar öğrendim ve okudum. Okuyunca Fransızca öğrenme hevesim de bitti.” diyor. Onun Küçük Prens’e olan düşkünlüğünü gören yakınları ve arkadaşları, yurtdışı seyahatlerinden Küçük Prens’in farklı dillerdeki baskılarını getirmeye başlamışlar ona. Kimilerini de kendisi sipariş etmiş. İnternete girince dünyada kendisi gibi Küçük Prens’in hayranı, yüzlerce kişinin, pek çok koleksiyonerin olduğunu görmüş. Kimi baskılar, onlarla sanal ortamda kurulan ‘Küçük Prens kardeşliği’ sayesinde gelmiş. Onlar kendi dillerindeki baskıları göndermişler Nazlı Çiğdem’e; o da onlara kitabın Türkçe baskısını göndermiş. Hatta biri, Küçük Prens’in gezegeninin tavana iple asılabilen üç boyutlu maketini göndermiş. Böyle böyle, üç yılda bu koleksiyon ortaya çıkmış. Küçük Prens’in sıkı dostu, “Her yeni dildeki ve baskıdaki kitaba ulaşınca yeni bir arkadaşım oluyor sanki.” diyor.

  Oyuncak almak için girdiği Leonardini’ye, koleksiyonunu sergilemeyi teklif etmiş. Mağazanın sahibi de bir Küçük Prens dostu çıkınca sergi açılmış. Leonardi’nin kurucusu ve sahibi Cemile Şenulubaş Tankurt, “Bir kitabın farklı dillerdeki baskılarını bir arada her zaman görmek zordur.” diyor ve kitapla ilgili şöyle diyor: “Mesajlarındaki saflığı gördükten, size yaşattıklarından, hayal kurmaktan vazgeçmemeyi öğrettikten sonra Küçük Prens’i okuyup da sevmemek mümkün değil diye düşünüyorum.” Hem koleksiyon sahibine, hem bu koleksiyona yer açan mağaza sahibine göre, bu mütevazı serginin anlaşılır bir sebebi var: Daha çok kişinin bu kitabı, dolayısıyla kitabın altını çizdiği değerleri fark etmesi… Ve Küçük Prens’in bir çocuk kitabı olmayıp yetişkinler tarafından da sevilerek okunabileceğinin fark edilmesi… “Çünkü ne kadar çok insan okursa bu kitabı dünya o kadar güzel olacak.” diyor Nazlı Çiğdem: “Psikologlara harcanacak paranın çok az bir kısmı ile Küçük Prens alıp aynı sonucu alabiliriz. Bu kitap, her şeyin bu kadar kötüye gitmesine rağmen bizi gerçeklerden uzaklaştırıp hayattan soyutlamıyor. Bilakis, hayatı mutlu bir şekilde sürdürmemizi sağlıyor.”

  Dünyada pek çok edebiyatçının, eğitimcinin ve eleştirmenin, okunmasını ısrarla önerdiği Küçük Prens’te ne var? Onu bu kadar başarılı kılan ve en çok okunan kitaplardan biri yapan ne? Soruyu, kitabın kahramanı Küçük Prens için ‘sanki arkadaşım gibi’ diyen Nazlı Çiğdem’e sorduk, o da cevapladı: “Herkesin rahatça ve severek anlayabileceği bir dille yazılmış öncelikle. Hayatın, kalın kitaplarla ve sayfalarca uzunlukta anlatılabilecek gerçeklerini küçük olaylarla ve yalın bir şekilde anlatıyor. Hayatın acımasızlığını, bir gün her şeyin biteceğini bir anda fark ettiriyor; ama bunu yaparken pek çok kitap gibi mutsuzluk vermiyor insana. Çünkü umut vaat eden bir kitap bu.”

  Küçük Prens’i okumadıysanız, bu kitabı pek çok kez okumuş biri olarak tavsiyemiz, yaşınıza başınıza bakmadan ve vakit kaybetmeden gidip okuyun. Eğer Küçük Prens dostu iseniz ve farklı dillerdeki baskıları görmek istiyorsanız Nazlı Çiğdem’in küçük sergisi sizi bekliyor. Gidemeyecek olursanız da hayıflanmayın. Çünkü ilerleyen zamanlarda bu serginin çok daha büyüğü ile karşılaşmanız kuvvetle muhtemel. Çünkü Nazlı Çiğdem diyor ki: “Bu sergiye bir çanta ile getirdim kitaplarımı. Bir sonrakine bavulla gitmeyi ümit ediyorum. Çünkü sergi açıldıktan sonra bile büyüdü, yeni baskılar geldi. Olur mu bilmiyorum, belki çocuklarım da devam eder ve bir gün bütün dillerde yapılmış bütün baskıların örneklerinin olduğu eksiksiz büyük bir koleksiyon çıkar ortaya...” b.eren@zaman.com.tr

  http://genclik.zaman.com.tr/? hn=116

 • Cansu Gürbüz
  Cansu Gürbüz

  bazen bi şifredir. kaybolanlar-ın şifresidir, sıcak yerlerde...

 • Hakan Akyel
  Hakan Akyel

  filmini de izleyin mutlaka! ! !

 • Nesrin Gelincik
  Nesrin Gelincik

  Küçük Prens'ten.....

  * Bir yıldızda yaşayan çiçeği seversen; geceleri gökyüzüne bakmak güzel gelir.Bütün yıldızlar çiçeğe durur...

  * Herkesin bir yıldızı var ama kimsenin ki birbirine benzemiyor..Yoksullar için pusula; kimileri için çözülmesi gereken bir sorundur, yıldızlar...

  *Bütün yıldızlar suskundur.Yanlız sen herkesten ayrı göreceksin onları
  Onlardan birinde ben oturuyorum diye geceleri gökyüzüne baktığında bütün yıldızlar gülüyormuş gibi gelecek.gülmeyi bilen yıldızların olacak senin... ;)
  A.St.EXUPERY

 • Seval Kefeli
  Seval Kefeli

  http://www.1001kitap.com/Cocuk/kucuk_prens/index.html

 • Seval Kefeli
  Seval Kefeli

  şu sıralar okuduğum...

 • Gonca Ünsal
  Gonca Ünsal

  küçük prens hayata nasıl başka açılardan bakabilecegımızı öğretiyor doğaya olna sevgi ve saygıyı anlatıyor insanın gunyaya bağlandıpı noktalar sevmek sahiplenmek insan oldugumuzu dunyanın parcası oldugumuzu anlamamıza yardımcı oluyor.Sevmek beğenilmek önyargı, sorumluluk gıbı bır cok konuyu isliyor.Teknolojının bazen pek de iyi olamayacagını bıze anlatmaya calısıyor anlık zevklerın bize vakit heybettirdiğini bu vaktı daha değerli şeylert için harcamamız gerektiğinden bahsediyor.dünyyanın bizim buyuklüğümüz karşısındaki küçüklüğünden bahsediyor. Herkez okumalı hem de defalarca

 • Özden Akdeniz
  Özden Akdeniz

  Küçük Prens? Öyle çok anlamı varki bu kitabın benim için....

  İlk okuduğum kitap...

  Yalnızlığımın kitabı...

  Büyümek istemememin ilk sebebi...

 • Rumeysa Dündar
  Rumeysa Dündar

  herkes günün herhangi bir saatinde küçük prensin mutluluk vadisini çizmeli hayalinde. yukarıya doğru eğimli bir vadi, ve o herşeyden çok önemsediği gül'ü...mutlu olmalı insan, kavgalarına, küskünlüklerine, sorumluluklarına rağmen... mutlu olmayı bilmeli...

 • Düşünmüyorum Yine De Varım
  Düşünmüyorum Yine De Varım

  kendi gibi olan prensesini arıyor.

 • Drag Bonfire
  Drag Bonfire

  çocuk kitabı gibi göründüğüne bakmayın.. her yetişkinin okumuş olması gerekli.. tanıdığım bir yazar-çizer, bu kitabı okumadıysan hiç kitap okuma demişti.. hadi ordan demediğime memnunum.)

 • Ayca Şen
  Ayca Şen

  fena halde okuyasım var ama kitabımı yürütmüş birisi.burdan şiddetle kınıyorum kendisini...:(

 • Ayse Mutlu
  Ayse Mutlu

  ' bir şeyi anlamaya çalışırken neyi dikkate almam gerektiğini
  bilmiyordum..sözlere değil, yapılanlara bakmalıydım.. güzel
  kokularıyla beni öyle büyülemişti ki..

  Ondan uzaklaşmamalıydım.. Onun bana yaptığı o küçük numaraların
  arkasında yatan sevgiyi anlamalıydım..çiçekler çok tutarsız
  oluyorlar..ama onu nasıl sevmem gerektiğini bilemeyecek
  kadar küçüktüm..'

 • Julien Sorel
  Julien Sorel

  Tam tadına varmak için Cemal Süreya çevirisi okunmalı...Bulabilirseniz tabii..

 • Ayse Mutlu
  Ayse Mutlu

  'şapkanız aşağı indirmeniz için ne yapmalıyım? ' diye sordu küçük prens..
  ama kendini beğenmiş adam onu duymamıştı..

  kendini beğenmiş adamlar övgü sözleri dışında bir şey duymazlar
  çünkü..

 • Ayca Şen
  Ayca Şen

  geç keşfettğim,keşfimden bu güne dönüp dönüp okuduğum,hediye ettiğim sımsıcak bi kitap..bazen yazarlar uyanıklık ediyor çocuklara diye yazıp çocuk büyüklere okutuyorlar..iyide ediyorlar. :)))