Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

ihlas sizce ne demek, ihlas size neyi çağrıştırıyor?

ihlas terimi Sena Fen tarafından tarihinde eklendi

 • Orhan Aslan
  Orhan Aslan

  YAPILAN HER İŞİN SADECE ALLAH RIZASINI KAZANMAK İÇİN YAPILMASIDIR

 • Büşra Kılıç
  Büşra Kılıç

  Bizi Yaradanı görüyormuş gibi hareket etmemiz, ibadet etmemiz..Biz O'nu göremesek de O bizi görüyor..

 • Ahmet Aşık
  Ahmet Aşık

  İhlasın kelime manası; arıtma, saflaştırma, ayırma, katışığını giderme manasına gelmektedir.
  İhlas nefis teskiyesi ile kulun saflaşması demektir. Ruhun nefsini kaplaması demektir. İHLAS aşk demektir. Yapılan ubidiyeti tutkuyla yapmak demektir. İHLAS AŞIK demektir. Maşukuna hayran demektir.

 • Uğur Aksoy
  Uğur Aksoy

  Elektronik eşya pazarlama firması.
  Elektrikli şofbenleri kaliteli oluyormuş.
  İhlas mağazaları

 • Muhammed Hakkani
  Muhammed Hakkani

  İHLAS İbadeti samimi bir gönülle sırf Allah için yapmaktır. Niyete hiçbir dünyevi garaz katmaksızın ameli Allaha özel kılmak.

  Allaha yaraşır bir amelin niyetini halis kılmaya yani arı duru yapmaya bu alamda ih'las denir.

  Soru: İhlasın önemi nedir?

  Cevap: İh'las ibadetlerin Allah tarafından kabul edilme şartıdır. İh'lassız yapılan ameller Allaha yükseltilmez, değersizdir. Sahabe sordu Ya Rasulallah söylermisin gazaya giderken hem Allahın ecrini hemde insanlarca övülmeyi dileyen kişiye ne vardır?

  Peygamber Efendimiz s.a.s: ' _Ona hiçbir şey yok, ona hiçbir şey yok, ona hiçbir şey yok, Dikkat edin ihlasla yapılan ameller ancak Allaha yaraşır.'

  İmam Mahmut Ef. ihlasın bir tanımında dediler: İh'las, ilim ve amelin öyle bir neticesidirki o ikisini korur.'

  Soru: İh'lası nasıl elde edebiliriz?

  İh'las, madem salih ameli sırf Allah için yapmaktır şu halde bir kişinin Allah nezdinde ih'laslı sayılabilmesi içn evvela amelini islamdan almalıdır. Yani islama uygunsuz, fıkhın reddettiği işleri işlememelidir.

  Değer kazanmak isterken bir vatandaş Cumhurbaşkanına kirli bir gömlek hediye etse mükafat değil, hakaret ihtiva ettiği için belki ceza alır.

  Özellikle belirtilmiş ve kanuna bağlanmış bir hükmü çiğneyerek yüksek huzurda itibar elde etme çabası hüsranla sonuçlanmaya mahkumdur. Şu halde Hz. İmamın veciz ifadesinde belirttiği gibi evvela ilim yani şeriyat bilgisi sonra buna muvafık amel gerekirki bu ikisinden ih'las tevellüt etsin.

  İh'las, niyete Allahın rızası dışında herhangi bir dünyevi garaz karıştırmamak olduğundan mesele kalbe dairdir. Ve malumdurki kalp en çok neyi seviyorsa onu hatırlar eder ve onu kasteder ve arzular. Niyet de kalbin kastı ve arzusudur.

  Netice: Allah sevgisi kalpte bütün sevgilere galip gelip onları yok etmedikçe hakiki ve daimi ih'las sırrına ermek mümkün değildir. Bazı bazı cüzi bir niyet duruluğundan öteye geçmek ve kuşatıcı bir ihlas erdemliğine yükselmek bu kişiye nasip olmaz..

  İhlas aşkın sevginin neticesi, Sevgi ise anmanın, yani zikrullahın tabi sonucudur. Çare: Zikrullaha devam.

 • Bora Aslan
  Bora Aslan

  ihlâs, saflıktır bir nevi. halis, muhlis kelimeleri ile kökteştir. dînî terminolojideki ihlâs, yapılan işlerde 'sadece allâh rızası gözetme' ile ilgilidir. yâni niyetin saflığıdır, niyete allâh rızâsı dışında bir şey karışmamasıdır.

  kur'ân-ı kerim'deki ihlas suresinin ismi de surenin bir nevi saflığından dolayı ihlâs'tır. ihlâs suresi'nde sadece ve sadece allâh-u te'âlâ'dan bahsedilir.

  saflıkla ilgili bir de şöyle bir incelikten bahsedelim; biz saygımızdan kur'ân-ı kerîm mushafı üzerine başka bir kitap ya da başka şey koymayız. olur da birkaç kur'ân-ı kerîm, meal ve tefsir üst üste konmak icâb ederse tefsirler alta, mealler onların üstüne, saf kur'ân-ı kerîm mushafları da en üste gelecek şekilde koyarız. zîrâ bunların içinde en safı, allâh kelâmına kul kelâmı karışmayanı kur'ân-ı kerîm mushafıdır. her ne kadar tefsir ve meal, mushafı da içerseler, ilim açısından daha geniş de olsalar mushaf içerisine karışan kul yorumu ve kul kelâmı kısımlar saf mushafın üzerine konmaz. ilginç ve bence güzel de bir görüş tabi.

  ulemâ tarafından mealli mushafın mushaf kadar saf kabul edilmemesi, yine ulemanın 'meal kur'ân'ın yerini tutmaz' görüşünü de bir nevi destekler niteliktedir ayrıca.

 • İbrahim Telli
  İbrahim Telli

  s.a nasılsınız.üyelik için teş ederim.İHLAS nedir:ihlas dinimizce bildiyim kadarı ile biz ALLAHI görmrsek te onun bizi gördüyünü hissederek yaşamak tır.ihlas samimiyet demektir.

 • İmran Tekin
  İmran Tekin

  sen onu görmüyorsanda onun her an seni gördüğünü düşünme hali

 • Aydın Aydın
  Aydın Aydın

  İhlas suresi:

  1. De ki: O, Allah'tır; Ahad'dır, tektir!

  2. Allah'tır; Samed'dir/tüm ihtiyaçların, niyetlerin, övgülerin, yakarışların yöneldiği tek kuvvettir!

  3. Ne doğurmuştur O, ne doğurulmuştur!

  4. Hiç kimse O'nun dengi ve benzeri olmamıştır, olamaz!

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Bilgisayarım yine yandı...
  Tam da yahoo'da online olmuş göz kırparken. Bakalım HepsiBurada.Com'un garanti servisi ne kadar dayanacak bu benim yaşadığım hacker saldırılarına :)

  HepsiBurada.Com
  HepsiBurada.Com
  HepsiBurada.Com
  HepsiBurada.Com
  HepsiBurada.Com

  5 kere yazınca reklama girer belki :)

 • Sena Fen
  Sena Fen

  dünyevi menfaatler ihlasa nasil aykiri nasil
  Affet bizi biz icin..

 • Bilhan Erden
  Bilhan Erden

  ihlas kolejinin arkasında, mezarlığın önünde...güzel evim, cici evim...