Kültür Sanat Edebiyat Şiir

hacker sizce ne demek, hacker size neyi çağrıştırıyor?

hacker terimi Selin Sonsuz tarafından 05.10.2003 tarihinde eklendi

 • Kurt Adam Amcayı Yiyen Küçük Kız
  Kurt Adam Amcayı Yiyen Küçük Kız04.10.2009 - 19:59

  internet kovboyu

 • Batuhan Batu
  Batuhan Batu01.08.2009 - 10:02

  hacker=ben:D

 • Limonî Erz
  Limonî Erz24.04.2009 - 16:51

  Msn sapıklarının 1 numaralı yalanı:
  -selam.
  +kimsin?
  -yusuf. Sen?
  + seni tanımıyorum.
  -tanışalım :)
  + nerden buldun adresimi?
  - hatırlamıyorum. Fark eder mi? Tanışalım :)
  + Engelliyorum seni.
  -dur engelleme hacklerim seni.
  +yalan söyleme.
  -engellersen yaparım. Hackerim ben :)
  +? ? ?

 • Batuhan Batu
  Batuhan Batu04.01.2009 - 16:58

  bir turlu beceremediğim olay ama en sonunda olacak

 • Selahattin Alan
  Selahattin Alan15.12.2008 - 10:40

  Argo Dosyası'nda pek çok üstat (“hacker”) tanımlaması bulunmaktadır. Bunlar genellikle kod üstatlarını teknik beceri sahibi, problem çözmeden zevk alan ve sınırları aşan kişiler olarak tanımlarlar. Eğer nasıl üstat olunacağını öğrenmek istiyorsanız, bu tanımlardan sadece iki tanesi ilgi sahamızda olacaktır.
  Uzman programcılar ve ağ sihirbazlarının, ilk zaman paylaşımlı mini bilgisayarlara ve en eski ARPAnet deneylerine kadar uzanan onlarca yıllık bir toplulukları ve ortak bir kültürleri vardır. “üstat” (“hacker”) kavramını bu kültürün üyeleri ortaya çıkarmışlardır. İnternet'i kuran, üstatlardır. Unix işletim sistemini bugünkü haline getirenler, üstatlardır. Halen Usenet'i çalışır halde tutanlar, üstatlardır. Webi ayakta tutanlar, üstatlardır. Eğer bu kültürün bir parçasıysanız, bu kültüre katkıda bulunduysanız ve insanlar sizin kim olduğunuzu biliyor ve size “üstat” diye hitap ediyorsa, siz bir üstatsınız.
  Üstatlık sadece yazılım konusu ile sınırlı değildir. Üstat düşünce yapısını elektronik veya müzik gibi diğer şeylere uygulayan insanlar vardır. Herhangi bir bilim veya sanat dalının en üst seviyelerinde de bunu görebilirsiniz. Yazılım üstatları farklı konularda çalışan bu yakın ruhları tanır ve onlara da üstat diyebilirler. Bazıları, üstatlık doğasının üstatların yaptığı işlerden bağımsız soyut bir kavram olduğunu iddia ederler. Ama bu belgede yazılım üstatlarının nitelikleri, yaklaşım tarzları ve üstat kavramını oluşturan kültürün gelenekleri üzerinde odaklanacağız.
  Kendilerine üstat (“hacker”) diyen ama gerçekte üstat olmayan bir grup daha vardır. Bunlar (genellikle genç erkeklerden oluşurlar) bilgisayar sistemlerini bozan ve telefon sistemini izinsiz kullanan insanlardır. Gerçek üstatlar bunlara “korsan” ('cracker') der ve onlarla muhatap bile olmak istemezler. Gerçek üstatlar, korsanların genellikle tembel, sorumsuz ve güvenilmez olduklarını ve çok da zeki olmadıklarını düşünürler. Nasıl arabaları düz kontakt ile çalıştırmak sizi otomotiv mühendisi yapmıyorsa, güvenlik sistemini kırmak da sizi üstat yapmaz. Maalesef birçok gazeteci ve yazar, “üstat” (“hacker”) kelimesini korsanları (“cracker”) da içine alacak şekilde kullanıyor ve büyük bir yanılgıya düşüyorlar.
  Temel fark şudur: üstat birşeyler yapar, korsanlar ise bunları bozar.

 • Ece Şanlı
  Ece Şanlı30.11.2008 - 11:49

  walla bende hacker hatta cracker olmak ıstıyorum ama malesef herkes olamıyor! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ..............

 • İsmsiz
  İsmsiz22.11.2008 - 14:01

  herkesin kendi cabında bildigi bi kaç şifre kırıcı sanal da ses yapanalardır asıl hackerler develt için calısıdna var calısmayanda ve usta hacerin adi cerchackerdir

 • Nazlı Menşur
  Nazlı Menşur08.11.2008 - 14:56

  işlerini kötüye kullananlarından nefret ediyorum

 • Başak Aksoy
  Başak Aksoy10.10.2008 - 22:53

  bilgilerini kıskandığım ve bu kadar bilgisayar ve internet kullanım bilgisine nereden eriştiklerini merak ettiğim kişiler

 • Müjdat Çiftçi
  Müjdat Çiftçi02.11.2007 - 10:21

  hacker sadece msn kırıcı yada banka dolandırıcı gıbı kucuk seyler le ugrasanlara denmez aslında turkcesı hacker bıle degıl. bilgisayar korsanı'dır bızım halkımıza hackerlık dedıgınızde akıllarına gelen ılk sey msn kırmaktır. bilgisayar korsanlarının cogu devlet adına gizli teskilatta calısan usta birer bilgisayar operatorudur. network uzerınden baglandıkları bilgisayarlardan kendilerine gerekenleri alır ve cıkar. msn kırmak site bloklamak ve baskasına ait bir sifreyi sallayarak ogrenenlere biz bu alemde lamer diyoruz. yani acemi bilgisayar korsanı.. saygılarımla.