Kültür Sanat Edebiyat Şiir

crack sizce ne demek, crack size neyi çağrıştırıyor?

crack terimi Cem Nizamoglu tarafından 19.10.2003 tarihinde eklendi

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay 07.07.2013 - 12:32

  1.Çatlak,çatırtı,çatlamak,yarılmak(İng.) .
  2.Deneme,test etme(İng.)

 • Elif B
  Elif B 23.09.2004 - 17:38

  Bi de crax var ama onunla bunun bi ilgisi yok galiba.....

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu 19.10.2003 - 17:46

  Bilgi açısından yazdığımdan, herhangi bir sorumluluk kabul etmek istemem, uygulaması tamamen size kalmış.

  İki türlü yazılım (program) türleri vardır. Birincisi Freeware adı üstünde, beleş program yani programacılar tarafından yapılır, sponsor bulunarak ya da reklam alınarak kullanıcılara bedava dağıtılır. Ya da basit (basic) olan program bedava verilerek tanıtılır ve profesyonel (professional) 'ı paralıdır. İşte bunlara Shareware denir. Bazen 30 günlük kullanılımı, ya da 5 defa kullanma hakkı veya ikide bir pop-up (beliren ileti) olup programı tanıtım için sürülen belli bir şirkete bağlı paralı yazılımlardır. İşte burada devreye Cracker'lar girer. Cracker bağımsız programcıdır, işi gücü shareware'lerin arka kapısını ya da açık bir yanını bulup programı çalıştırıp paylaşır. Amaç çoğunlukla 'Kahrolsun kapitalizm, yaşasın anarşizm.' 'dir. (Hacker ile karıştırmayın, onlar web sayfları ile uğraşır.)

  Kanun dışı bir işlem diyebiliriz. Ya da Cracker, Robin Hood gibi zenginden aldığını fakire dağıtır. Kişiye kalmış. Olayın bilgisayarlara virus yollama, ya da porno sayfalarını hack etmekle alakası yoktur.

  Örnek olarak crack arama (motoru) sayfası:
  http://astalavista.box.sk/
  Search Bar'a aradığınız programın adını yazı, sonra listeden versiyonunu bulup crack'ı indirebilirsiniz. Sonrasını zip'in içideki info'dan okuyabilirsiniz. (Aman pop-up'lara dikkat!)