Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Hindistan sizce ne demek, Hindistan size neyi çağrıştırıyor?

Hindistan terimi Onur Umut tarafından tarihinde eklendi

 • Modus Operandi
  Modus Operandi

  O kadar kalabalıklar ki yalnız kalabilmek için adına inziva dedikleri bir ibadet icat etmişler. Kişi öz güvenliğini sağlayamadan toplumsal iletişimlerde bulunmamalıdır. Bu olsa olsa güçlü ve kalabalık bir yalnızlık inşa etmektir. İnsan zaten tektir. İzole olsa da olmasa da tektir.

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  İneklerin yeryüzündeki cenneti.. :))

 • Zeytin Zeytin
  Zeytin Zeytin

  ödevim nedeniyle hakkında yaptığım araştırmalardan dolayı geniş bilgi edinme fırsatı edindiğim, merak ettiğim ülke.

 • Selahattin Aykurt
  Selahattin Aykurt

  HİNDİSTAN KOMÜNİST PARTİSİ(MAOİST) 'TEN AÇIKLAMA: YOLDAŞ RAJAMOULİ'NİN ÖLDÜRÜLMESİ ÜZERİNE


  Thursday, 25 October 2007
  E-posta aracılığıyla ulaşan basın bildirisi metni:

  24 Haziran 2007

  Naveen adıyla bilinen Merkez Komite üyesi ve aynı zamanda Karnataka eyalet komitesi sekreteri olan Rajamouli yoldaş, 22 Haziran [2007] günü, Kollom Kerela bölgesinde, öğleden sonra saat iki’de Andra özel polisi tarafından yakalandı. Ona tarifsiz işkenceler yaparak, hiçbir yasal kural ve normu uygulamadan onu öldürdüler.

  E-posta aracılığıyla ulaşan basın bildirisi metni:

  Hindistan Komünist Partisi (Maoist) ’ten Açıklama: Yoldaş Rajamouli’nin Öldürülmesi Üzerine  24 Haziran 2007

  Naveen adıyla bilinen Merkez Komite üyesi ve aynı zamanda Karnataka eyalet komitesi sekreteri olan Rajamouli yoldaş, 22 Haziran [2007] günü, Kollom Kerela bölgesinde, öğleden sonra saat iki’de Andra özel polisi tarafından yakalandı. Ona tarifsiz işkenceler yaparak, hiçbir yasal kural ve normu uygulamadan onu öldürdüler. Sonra da her zaman olduğu gibi sahte bir çatışma senaryosu tezgahladılar. Ne var ki katil polis yetkililerinin verdikleri bilgiler gerçeği yansıtmamaktadır. Egemen sınıfın bu suç örgütleri, sermaye egemenliğinin süreğenliğini sağlamak için, insanların güvenliğini sağlamak kisvesiyle, sivil toplumu [halkı] kandırmakta, mafyatik usüllerle toplum karşıtı her türlü etkinlikte bulunup toplum karşıtlarını korumaktadır. Andra Pradesh’in Reddi hükümeti (Reddi, Hindistan-Andra Pradesh bölgesinde bir üst sınıf kastıdır) yoldaşımızı kendi koyduğu kurallara dahi uymaksızın katletmiştir.

  Yoldaş Rajamouli, sade ve çok yönlü bir insandı. Karnataka’nın sorumluluğunu ise 2005 yılının Kasım ayından bu yana sürdürmekteydi. Aktifliği, mücadele şevki ve askeri alandaki muazzam birikimi diğer yoldaşlarımız üzerinde belirgin etkisi olan özelliklerindendi. Bir buçuk yıldır, Karnataka’ya hakim olmak ve bir sekreterin nitelikleri uyarınca yönetmek adına azimli bir çaba içindeydi. Aynı zamanda Yoldaş, 5. konferasta partinin Karnataka örgütünde beliren sağ oportünist çizgiye karşı çok başarılı bir mücadele yürüttü.

  O, gerek askeri alanda, gerekse politik alanda durmak bilmeyen bir savaşçıydı. Geçtiğimiz dönemde gerçekleşen birlik kongresinde çok önemli tartışma maddelerini münazaraya açtı. O, zamanını halkı ve partisi için harcadı. Onun şehit düşmesi, bütün Hindistan merkezi örgütümüz ve Karnataka örgütümüz için çok büyük kayıptır. Halkımız ve partimiz büyük bir devrimci liderini ve askeri öğretmenini kaybetmiştir. Ailesinin ve halkımızın tüm acı ve üzüntüsünü paylaşıyoruz. Anne ve babasına ise, Hindistan devrimine böyle bir lider yetiştirdikleri için minnet duyuyoruz.

  Devrimci hareketin böylesi tiksindirici insanlık suçları ile engellenemeyeceği bilinmelidir. Devrim doğal olarak büyüyen bir olgudur, gericiler ise bu zorba sömürücü dünyanın doğal olarak ölen bir olgusudur. Önderlik ve liderler halkın mücadelesi içinde ortaya çıkarlar. Devrim ise, sömürü ortadan kalkana kadar durmayacak, sömürünün olmadığı eşitliğe ve özgürlüğe kavuşana kadar sürecektir.

  Bu alçakça cinayeti şiddetle lanetliyoruz!
  Bütün katiller cezalandırılmalıdır!
  İnsan hakları organizasyonlarını ve aktivistlerini bu devlet cinayetinin aydınlatılması için göreve davet ediyoruz.
  Tüm halkımızı, demokratları, halkın yanında saf tutmuş örgütleri ve reform yanlılarını bu cinayeti kınamaya, faşist yönetime ve onların kiralanmış üniformalılarına karşı savaşmaya çağırıyoruz
  Devrimci selamlarımızla

  HKP(M) Karnataka Eyalet Komitesi adına

  Gangadhara

  [Kaynak: indianmaoist.blogspot

  Çeviri: Solun Doğusu


  WWW.SOLUNDOGUSU.NET

 • Selahattin Aykurt
  Selahattin Aykurt

  HKP(M) KOMİTE ÜYESİ (SANDE RAJAMOULİ) ÖLDÜRÜLDÜ

  Sunday, 21 October 2007
  [Hindistan] Andra Pradesh Eyalet başkanı N. Chandrababu Naidu’nun ölümden döndüğü eylemi gerçekleştiren Hindistan Komünist Partisi (Maoist) ikinci başkanı Sande Rajamouli, Andra Pradesh eyaletinde hazırlık içinde olduğu bir eylem sırasında polis pususunda öldürüldü.

  47 yaşındaki Naxalist lidere karşı, Chhattisgarh, Andhra ve Orissa eyaletlerinde yaklaşık 120 operasyon düzenlenmiş, sekiz ayrı ülkede aranan Rajamouli’nin başına ‘Rs 16 lakh [1.600.000 rupi]’ ödül konmuştu.

  Rajamouli, Karnataka bölgesindeki grup operasyonlarını düzenleyen kişi olmakla birlikte, genel sekreter Muppala Lakshman Rao’dan (Ganapati) sonra HKP(M) hiyerarşisindeki ikinci kişi olarak biliniyordu.


  HKP(M) Merkez Komite Üyesi Sande Rajamouli Öldürüldü

  23 Haziran 2007

  [Hindistan] Andra Pradesh Eyalet başkanı N. Chandrababu Naidu’nun ölümden döndüğü eylemi gerçekleştiren Hindistan Komünist Partisi (Maoist) ikinci başkanı Sande Rajamouli, Andra Pradesh eyaletinde hazırlık içinde olduğu bir eylem sırasında polis pususunda öldürüldü.

  47 yaşındaki Naxalist lidere karşı, Chhattisgarh, Andhra ve Orissa eyaletlerinde yaklaşık 120 operasyon düzenlenmiş, sekiz ayrı ülkede aranan Rajamouli’nin başına ‘Rs 16 lakh [1.600.000 rupi]’ ödül konmuştu.

  Rajamouli, Karnataka bölgesindeki grup operasyonlarını düzenleyen kişi olmakla birlikte, genel sekreter Muppala Lakshman Rao’dan (Ganapati) sonra HKP(M) hiyerarşisindeki ikinci kişi olarak biliniyordu.

  Görgü tanıkları bir kadının lideri koruduğunu, o sırada, başka bir isyancının karanlıktan yararlanarak kaçtığını ileri sürdü. Andra polis şefi Ravindra, çatışmanın Anantapur bölgesi, Dharmavaram tren istasyonu civarında gerçekleştiğini belirterek, “Kadın militan kaldırıldığı hastanede öldü; diğer Maoist ise kaçmayı başardı” şeklinde konuştu.

  Aynı zamanda HKP(M) ’nin Askeri Komisyonu’nun merkezi karar birliğinde de yer alan Rajomouli, eyalet başkanı Naidu’nun ve Telegu Desam partisi başkanın, Banjali tapınağı yolunda uğradıkları ve ölümden döndükleri sarsıcı suikasttan sorumlu tutuluyordu. Patlamanın Naidu’nun aracının biraz uzağında gerçekleşmesi nedeniyle Naidu, şiddetli patlamadan çeşitli yerlerinden yara almış, bazı kemikleri kırılmış ama kurtulmuştu. Rajomouli’nin ölümü, 1969’dan bu yana 7500 insanın yaşamına neden olduğu iddia edilen Maoist çatışmanın öznesi HKP(M) ’ye vurulan en son darbe oldu.

  HKP(M) askeri kadroları, geçen yıl, içlerinde eyalet sorumlusunun da olduğu bir çok liderlerini kaybetmelerine karşın Karimnagar yerlilerini kazanıp, kendilerini güvene alacak güçlü Namalla ormanlarını ele geçirme gayreti içindeydiler.  [Kaynak: The Telegraph – India

  Çeviri: Solun Doğusu]


  WWW.SOLUNDOGUSU.NET

 • Selahattin Aykurt
  Selahattin Aykurt

  HALK KURTULUŞ ORDUSU (HKO) HAFTASINA GİRİLDİ

  Monday, 03 December 2007

  “Halk Kurtuluş Ordusu (HKO) Haftası'na Girildi

  (Hindistan, 3 Aralık 2007) Yasadışı Hindistan Komünist Partisi (Maoist) , Pazar günü (2 Aralık) yaptığı çağrı ile “Halk Kurtuluş Ordusu (HKO) Haftası”nı kutlamak üzere ülkenin her köşesinde ve bucağında halk savaşını yükseltilmesini istedi. Ülkenin her yanına HKO’nun propagandalarını içeren afişler asan Maoistler için üst düzey bir polis görevlisi, “Maoistler, saldırılar düzenlemek üzere bir çok kadrosunu Bastar bölgesine gönderdi” şeklinde konuştu

  WWW.SOLUNDOGUSU.NET

 • Selahattin Aykurt
  Selahattin Aykurt

  HALKIN YÜRÜYÜŞÜ GAZETESİ EDİTÖRÜ ÖLÜM ORUCUNDA  Wednesday, 26 December 2007
  Halkın Yürüyüşü Gazetesi Editörü Govindan Kutty Derhal ve Koşulsuz şekilde Serbest Bırakılsın!

  Açlık Orucunun 8. gününde olan Govindan Kutty’nin yaşamını koru!

  26 Aralık 2007

  (Hindistan) 19 Aralık günü Kerala polisi Govindan Kutty’nin bürosuna baskın düzenleyerek bütün arşivine ve hard disklerine el koydu. Cuty ardından düzemece iddialarla tutuklandı. Ağır sorgulardan geçen Kutty, tutuklandığı günden beri koşulsuz şekilde salıverilmesi için açlık orucu direnişindedir. Bugün ise direnişinin 8. gününde olup, yaşamı ciddi şekilde tehdit altındadır.  “Halkın Yürüyüşü” bağımsız bir devrimci yayındır. Hindistan, Nepal ya da diğer yerlerdeki Maoist hareketleri de kapsayacak şekilde bütün devrimci hareketleri destekler. Halkın Yürüyüşü, Hindistan hükümetinin yasalarına göre tamamen legal olarak yayımlanmakta, bu bağlamda hükümetçe verilmiş RNI ve posta numaralarını taşımaktadır. Aynı zamanda yaklaşık yedi yıldır hükümetin tüm şartlarını yerine getirmiştir.


  Kutty’ye yönelik düzenlenen komplo ve isnat edilen düzmece iddialar yalnızca Kutty’nin şahsına yönelik değil, ifade özgürlüğüne yönelik ağır bir saldırı niteliği taşımaktadır. Sözde dünyadaki en geniş demokrasi, o devasa ordu, para-militer güçler ve polis güçleri, ancak birkaç bin tiraja ulaşabilen bir gazeteden korkmuştur. Olanlar, hükümetin faşist yüzünü ve Keralam polisinin yüreksizliğini açığa çıkarmıştır.


  Govindan Kutty acilen ve koşulsuzca serbest bırakılmalı ve Halkın Yürüyüşü’ndeki görevine geri dönmelidir. Hükümet, hapishane koşullarında Kutty’nin sağlığında söz konusu olabilecek her türlü hasardan ve açlık orucunun sonuçlarından bütünüyle sorumludur.


  Ajayan


  Devrimci Halk Cephesi Kerala Eyalet Komitesi Sekreteri


  [Kaynak: People’s March

  Çev: Solun Doğusu]

  WWW.SOLUNDOGUSU.NET

 • Selahattin Aykurt
  Selahattin Aykurt

  HKP(M) 'DEN ÖLDÜRÜLEN KADROLARIN YAKINLARINA TAZMİNAT

  Thursday, 10 January 2008
  Maoistler Ölen Kadrolarının Ailelerine Tazminat Ödüyor

  Ranchi, 9 Ocak, (TOI) - Jharkhand hükümetinin yeni askeri saldırıları karşısında, Maoistler sosyal kurumlarını güçlendiriyor. Yalnızca savaş içinde olan kadrolarının ailelerini değil, ölen kadrolarının ailelerini de “Naksalit sosyal güvenlik” ağının içine alarak, güvenlik güçlerinin operasyonlarında öldürülen kadroların ailelerine tazminat ödüyor.

  Edinilen bilgilere göre, tazminat ödemeleri de kendi içinde derecelendiriliyor. Bu bağlamda, en fazla tazminatı, yakınları Latehar ve Chatra bölgelerinde öldürülenler alıyor.

  Jhakhand Polis sözcüsü R.K. Mallik, Maoistlerin tazminat temelli bir soysal pratik içinde olduğunu doğruladı. Mallik, çok sayıda kaynaktan kendilerine ulaşan bilgilere göre, Maoistlerin, anti-naksal operasyonlarda yaşamını yitirmiş kadrolarının ailelerine tazminat verdiğinin belli olduğunu vurguladı. Malik, Naksalitlerin bu planlarını naksalitlere karşı operasyon düzenlenen bütün bölgelere yayma niyetinde olduklarını, bu şekilde operasyonların gücün kırmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

  [Kaynak: Times Of India

  Çev: Solun Doğusu]

  3 Eski “Halk Savaşı Grubu” Üyesine İdam Cezası

  Patna, 5 Ocak - Feshedilen [ve birleşme sonucu Hindistan Komünist Partisi (Maoist) ismini alan – ç.n.] Halk Savaşı Grubu (HSG) örgütünün eski üyeleri hızlı bir yargılama sonucu idam cezasına çarptırıldılar. Eski HSG üyeleri 2004 yılında Patna’da gerçekleştirilen seçimler sırasında “Birleşik Janata Dal Partisi” taraftarı olan bazı seçmenlerin öldürülmesi olayının sanığı olarak yargılanmaktaydılar. İdam cezası verilen üç militanın isimleri ise şöyle: Sujit Kumar, Arvind Singh, and Manoj Singh.


  [Kaynak: Patna Daily

  Çev: Solun Doğusu]

  WWW.SOLUNDOGUSU.NET

 • Ünal
  Ünal

  Merakımı uyandırabilen ülke
  Varsa rızkımız yemeye geliriz

 • Gönül Bahçemsin
  Gönül Bahçemsin

  ALLAHIM ne salaklar ineğe tapıyorlar uyanın uyanın sizde ölümlüsünüz taptığınızda.tapacaksanız ölümsüz birine tapın.allahımız dururken töbe töbeeee

 • Goa Head
  Goa Head

  Yessss. GOA. Huuuuuuuuuuu

 • Yasemin Aygün
  Yasemin Aygün

  Hindistan....en büyük hayalim oraya gitmek...
  Hint kültürü çok ilgimi cekiyor...Hindistan hakkında kitaplar,hint müzikleri,filmleri,yemekleri...dini inançları saçma gibi görünüyor belki bazıları tarafindan...bu konudaki düsüncem; hic bir milletin dini inançları alaya alınmamalıdır.Ön yargılarımızı kırmak icin onları daha çok tanımalıyız...göreceksiniz cok sıcak kanlı,misafirperver,samimi bir millet...Onları kendinize çok yakın bulacaksınız.

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  buralı değilim, benzemem, benzetenleri de ısırırım! gravs...

 • Turgut Duman
  Turgut Duman

  hindistan sanırım ilerde hollywood rakip olacak film sektöründe ve dünya starları cıkaracaktır diye düsünüyorum. ve çinle beraber abd ye rakip olabilirler

 • Bilhan Erden
  Bilhan Erden

  çoğu insan onların neden ineği kutsal gördüklerini hiç bir zaman anlayamayacak....
  çoğu insanda bildiğini sanıp gülecektirrrrr...
  bende onlara :))))
  insanları kendi kültür ve inançlarımıza göre değerlendirmemeyi ne zaman öğreneceğizzzz...