Kültür Sanat Edebiyat Şiir

fikret kızılok sizce ne demek, fikret kızılok size neyi çağrıştırıyor?

fikret kızılok terimi Seçkin Bilici tarafından 08.09.2003 tarihinde eklendi

 • Eylül Geldi Sonra
  Eylül Geldi Sonra22.09.2015 - 23:53

  Ruhun şad olsun.... Bu kalp seni unutur mu?

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün25.02.2010 - 05:05

  1970'lerin beğenilen starlarından.Terketmedi Sevdan Beni,uzun ince bir yoldayım,yumma gözün kör gibi,Zaman zaman,Bu kalp seni unutur mu? Şarkıların söz yazarı ve bestecisi.Erken kaybettiğimiz bir müzik ustası.

 • Julıe Berrıe
  Julıe Berrıe15.09.2009 - 03:09

  bilimsel bakış arkadaşımız onunla ilgili çoğu şeyi yazmış ben sadece hislerimi yazacağım: her gece ruhuna şad olsun dediğim 1 kaç büyük insanımızdan 1i,eşsiz 1 müzik adamı,şair,besteci,duygu adamı,düşünce adamı,memleket aşığı çok özel 1 insanımız.ilk yana yana albümündeki gençliğimie damgasını vurmuş ve hala geçerliliğini koruyan why hi one why şarkısı ve bu kalp seni unuturmu,gönül,gecenin ta 3 ünde,ve 1 harmanım bu akşam larla'büyüdük hala da zevkle dinliyoruz.bazıları değerini bilemediler senin mükemmel düşünür,usta şair,eşsiz besteci fikret kızılok ama biz seni unutmayacağız şarkıların her zaman baştacımız,başucu albümlerimiz olmaya devam edecek.
  1 harmanım bu akşam, bu kalp seni unutur muve geceni 3 ünde şarkıların yeri benim için çok başkadır.
  sevgimle kal üstad mekanın cennet olsun.eğer yanındakiler cennette olduklarını anlayamamışlarsa sesinle 1 şarkını söyle yeter anlarlar bence.

 • Beste Negâr
  Beste Negâr19.05.2009 - 02:12

  Fikret Kızılok - Yeter ki


  Ellerim gözlerim kelepçelerde
  Sevda zindanlarında
  Geçiyor aylarım yıllarım gecelerim
  Sevda çöllerinde
  Yeter ki sen sev beni
  Yeter ki inan bana
  Varlığın dilimde bir yudum su
  Sevda çöllerinde
  Hayalin serabın yeterdi bana
  Sevda zindanlarında

 • Onur Tuncay
  Onur Tuncay04.02.2009 - 12:05

  zaman zaman
  zaman zaman
  mmmmmmm ozaman.....

 • Selahattin Aykurt
  Selahattin Aykurt10.03.2008 - 21:37

  Yıllar geçse de üstünden...


  Türk müzik tarihine adını altın harflerle yazdıran, unutulmaz bestelerin mimarı, gerçek usta Fikret Kızılok 22 Eylül gecesi tedavi gördüğü İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesinde aramızdan ayrıldı.


  Yıllar geçse de ilk tadını kaybetmeyen şarkılarıyla Türk müziğine damgasını vuran Fikret Kızılok artık aramızda değil. Kızılok, 22 Eylül gecesi kalbine yenildi. Temmuz ayında Bodrum'daki teknesinde kalp krizi geçiren sanatçı İstanbul'a getirilip İÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi altına alınmıştı.

  68 kuşağının folk-rock öncüsü, haşarı çocuğu için mutlaka herkes kalbinde bir sızı duymuştur. 23 yılını aktif olarak müzikle geçiren sanatçı, bu 23 yıla o kadar kaliteli ve sağlam şeyler sığdırdı ki, bunun sayesinde çıktığı gönül tahtından asla inmeyecek.

  1947 yılında Kalamış'ta doğan Kızılok, Galatasaray Lisesi'nin ilkokul bölümünde okurken müzikle ilgilenmeye başladı. Daha 7 yaşındayken sınıf arkadaşlarıyla birlikte 'Fikret Kızılok ve Orkestrası' adlı minik bir grup kurdu. Türkü söyleyen bu grup ilk konserini 23 Nisan'da okul müsameresinde verdi. Ortaokul yıllarında da bu konserler devam etti.

  Galatasaray'da okurken lakabı 'Topal Fikret' olan Kızılok, bu yıllarda gitarı eline alarak yeni bir grup kurdu. 'Fikret Kızılok ve Veliahtları' adlı bu grupla lise ve sonrası yıllarda çalışmalarına devam etti.

  Fikret Kızılok, 1964 yıllında eski arkadaşı Cahit Oben'le bir araya gelerek eski gruplarını dağıtıp, profesyonel bir grup olan 'Cahit Oben 4'ü kurdu. Grup, yabancı şarkılardan oluşan ilk 45'liğini doldurdu. Ardından ikinci 45'lik geldi ancak bu plâk türkü formatında oldu. Plâkta Kızılok'un 'Hereke' adlı bir de bestesi vardı. Cahit Oben 4, ilk Altın Mikrofon Yarışmasına 'Halime' adlı parçayla katıldı. Bu yıllarda Dişçilik Yüksekokuluna giren Kızılok gruptan ayrıldı ve ilk solo 45'liğini doldurdu. 1966 yılında çıkan 'Ay Osman-Sevgilim/Colours-Baby' adlı bu plâğıyla umduğunu bulamayan sanatçı, bu arada Barış Manço ile çalıştı.

  Bir süre Sivas'ın Sivrialan ilçesine giderek Âşık Veysel'in yanında yaşayan Kızılok, ondan çok etkilendi. 1969'da Veysel'in 'Uzun İnce Bir Yoldayım'ını yeniden yorumlayarak ikinci 45'liğini çıkardı. Kızılok 1970'de kendi besteleri 'Yağmur Olsam' ve 'Yumma Gözün Kör Gibi' adlı parçalarıyla üçüncü 45'liğini doldurarak büyük ses getirdi. Aynı yıl kendi şarkısı 'Söyle Sazım' ve Karacaoğlan'ın şiiri 'Güzel Ne Güzel Olmuşsu'nu besteleyerek bir plâk daha yaptı. Bu plâk Barış Manço'nun 'Dağlar Dağlar' şarkısını devirerek haftalarca liste başı oldu ve Fikrek Kızılok yılın erkek sanatçısı seçildi.

  Kızılok 1972 yılında hayatını kurtaran bir kamyon şoförüne itâfen 'Emmo' adlı şarkıyı besteledi. Ardından Ahmed Arif'in 'Vurulmuşum' şiirini besteledi ve bu parçalarla beşinci 45'liğini doldurdu. 1973'te ise 'Gün Ola Devran Döne/Anadolu'yum' adlı plâk geldi.

  1973-75 yılları arasında 'Leylim Leylim' ile başlayan ve 'Âşkın Olmadığı Yerde'ye kadar süren bir plâk serisi yayınladı. Aslında bu şarkılar Kızılok'un kendi yazdığı 'Bir Ali Var' adlı oyunun bölümleridir.

  1975'te 'Tehlikeli Madde' adlı bir grup kuran Kızılok, bu grupla folk-rock müzik yaptı. Aynı yıl yine Ahmed Arif'in şiirlerinden bestelediği 'Haberin var mı? ', 'Kör Pencere' ve 'Ay Battı' adlı parçalarla onbirinci 45'liğini çıkardı. Yine bu yıl 'Anadolu'yum 75' ve Mahsunî Şerif'in 'Darağacı' türküsünü yorumlayarak bir plâk daha doldurdu. Ancak sanatçı olumsuz eleştiriler aldı.

  1976 yılında yine Âşık Veysel'in 'Sen Bir Ceylan Olsan' ve Mahsunî'nin 'Biz Yanarız' adlı türküleriyle 45'liklerine son verdi.

  Fikret Kızılok bir yıl sonra 1977'de Nâzım Hikmet'in şiirlerinin yer aldığı 'Not Defterim' adını taşıyan bir albüm hazırlardı. O yılların siyasî ortamında Nâzım Hikmet adı, albümün toplatılmasına neden oldu. Bu olaydan çok etkilenen sanatçı müziği bıraktı ve Bodrum'a yerleşti.

  80'li yılların başında Bülent Ortaçgil'le beraber 'Çekirdek Sanatevi'ni kuran Fikret Kızılok; 1983'te 'Zaman Zaman', 1988'de 'Yana Yana', 1990'da 'Olmuyo Olmuyo', 1992'de '68'ler', 1993'te 'Seçme Eserler-68'ler 2', 1995'te 'Yadigar' ve 'Demirbaş (Albüm-kitap) ', 1998'de 'Mustafa Kemal- Devrimcinin Güncesi' ve en son 1999'da 'Gün Ola Devran Döne' albümlerini çıkardı.

  *İ.Ü. İletişim Fak. Gazetecilik 2  wwww.istanbul.edu.tr

  patikayolu@msn.com

 • Şire Liberta
  Şire Liberta20.11.2007 - 19:57

  pişman desen değilim bir harmanım bu akşam...

  nasıl bir cümledir bu...iyi uyusun...

 • Leyla Şenkal
  Leyla Şenkal04.10.2007 - 17:20

  basbasa


  ayna gibi karsilikli cogalip giden
  kimi zaman habersizce elimden tutan
  gölge gibi adım adım pesimden kosan

  inandigim alistigim paylastigim sen vardin
  sevindigim aldandigim avundugum sen vardin

  yalanimi soylemeden gozumden bilen
  dusecegim tuzaklari onceden goren
  yalnizligin ortasinda yanimda duran

  oysa, simdi
  kalbindeki atesi
  söndür öldür
  unut gitsin diyorsun

  o kadar kolay olsa
  unuturdum biliyorsun

 • Tuba Koçak
  Tuba Koçak13.09.2007 - 22:54

  yeter ki sen sev beni...
  yeter ki inan bana..

 • Jkgnjfkş
  Jkgnjfkş25.10.2006 - 11:38

  süleyman hep başbakan..
  hep başbakan..
  hep süleyman..


  baykal hep chpde..
  hep chpde..
  hep baykal..