Kültür Sanat Edebiyat Şiir

çolak mümin molla sizce ne demek, çolak mümin molla size neyi çağrıştırıyor?

çolak mümin molla terimi İbrahim Konca tarafından 07.07.2006 tarihinde eklendi

 • Ahmet Köroğlu
  Ahmet Köroğlu 19.07.2017 - 22:43

  ahmet köroğlu
  Dedemin Amcasıdır. Dedem Zigoş tan Ayvalık a göçmüş. Çolak mollayı memlekette yılan ısırmış. O da yılanı bulmuş başını ezmiş. Antidot olsundiye yılanın ısırdığı kolunu bıçakla kesip başını oraya basmış. Çolaklığının sebebi bu diye anlatıldı bana. aynı zamanda bir gözü de körmüş. Soyadı dağıtılırken dedem çolakmolla veya çolakoğlu soyadını almak istemiş. bir şekilde bundan vazgeçirilmiş. aynı zamanda göz de kördü denip köroğlu soyadını alması konusunda ikna edilmiş. Çocukluğumdan hatırladığım (1970 li yıllar) çocukları İzmirde Gavur köy denen bir yerleşim yerinde oturuyordu ve Ayvalıka babannemi ziyarete gelmişlerdi.

 • Ahmet Sarac
  Ahmet Sarac 19.10.2014 - 22:42

  Rahmetli babamın dedesidir. Ruhu şaad olsun babamın bize anlattığını Selanik'ten İstanbul'a geldiğinde, padişahlık döneminde padişahın baş pehlivanını yendikten sonra padişah kendisini ödüllendirmek üzere huzuruna çağırmaya gönderdiği elçileri rivayete göre çolak pehlivana İstanbul'u terk et padişah seni öldürecek diye yalan söyleyerek şehri terk etmesini sağlamışlar oda kaçarak canını kurtardığını sanmış fakat işin aslı milletin onu çekememesi..

 • Mehmet Kırlı
  Mehmet Kırlı 22.11.2010 - 12:52

  çolak molla mümin pehlivan hanımımın babaannesinin babasıdır.kendisi bu sülalenin gurur kaynağıdır.büyüklerimizin bize anlattığına göre pehlivanlığı kadar balkan savaşları zamanlarında drama kavala selanik taraflarındaki türkleri efsun(rum) çetelerinden koruyan kişidir.
  molla mümin çok akıllı müthiş kuvvetli güreştiği rakiplerinin güçlerini kendi lehine çevirebilen pehlivandır.koca yusuf pehlivana gelinceye kadar defalarca yenmediği pehlivan yoktur.bunlardan adalı halil, kurtdereli mehmet en ünlüleridir. koca yusuf ile üç defa güreşmiş birincisinde kesinlikle gövdesini yerden kesip kündeleyip açık düşürerek yenmiş, ikincisinde 6-8 saatlik güreş sonunda berabere kalmışlar, üçüncüsünde çok uzun süreli güreş sonunda onu paluzeye çevirmiş gücünü tamamen tüketmiş yenileceğini anlayan koca yusuf kavga çıkartmış ve güreş yarım kalmıştır.
  molla mümin yaptığı güreşlerde o kadar çok ödül kazanmışki evinin bir odasını hazine odası gibi altın liralarla doldurmuş.yine anlatıldığına göre harp zamanında o paraları çok büyük bir pekmez kazanının içine doldurup yaşadığı zigoş denen yerde bilinmeyen bir bölgede toprağa gömmüştür.
  molla mümin hayatının anlatıldığı bir belgede rumlar tarafından öldürüldüğü yazılmaktadır. bu doğru değildir. yaşadığı bölgedeki bir türk tarafından yatsı namazı çıkışında pusu kurularak sırtından mavzer kurşunuyla vurulmuş ağır yaralı olarak kırk gün yaşadıktan sonra vefat etmiştir. onu vuran kişi ölmediğini öğrenince korkudan öd patlamasından ölmüştür.

 • Elif Talu
  Elif Talu 26.09.2010 - 23:35

  anneannemın dedesıdır, atamız, dedemız,gurur kaynagımız
  allahtan ganı ganı rahmet dılıyorum onun ıcın allah nur ıcınde yatmayı nasıp etsın ona ınsallah

 • Balkar Karaca
  Balkar Karaca 20.04.2010 - 22:01

  Gerçek bir sporcu ahlakına sahip olan Kavalalı Çolak Mümin gelmiş geçmiş en iyi pehlivanlardandır. Koca Yusuf ile üç kere karşılaşmıştır. Birinicisini açık düşürerek almıştır. İkincisinde berabere kalmışlardır. Zira kendisi oynaş güreş (bir nevi gösteri amaçlı) yaptığını zannetmiştir. Koca Yusuf ise ciddi güreş tutmuştur. Üçüncü ve son güreşleri ise yağmur dolayısıyla yarıda kalmıştır. Hiç yenilmemiştir Mümin güreş hayatı boyunca. Ufak tefek bir pehlivan olmasına rağmen Adalı Halil, Kurtdereli Mehmet gibi bir çok ünlü pehlivanı defalarca yenmiştir. Kişiliği, sportmenliği, ahlakı ile tam bir pehlivandır.

 • İsmail Canlı
  İsmail Canlı 23.12.2009 - 19:48

  Arkadaşlar bundan birkaç ay önce işe giderken radyoları karıştırıyordum aynı müziklerden sıkılmış bir şekilde. Derken radyo 15 te kurtdereli mehmen pehlivanın güreş tefrikaları anlatılıyordu bir takıldım dinlemeden edemez oldum.derken bitti diye üzülürken çolak mümin pehlivanın güreşleri anlatılmaya başlandı. Bu arada anlatıcı Yusuf Koç u tebrik etmek gerek. Adam resmen güreşi yaşatıyor kardeşim. Güreşten öte Mümin Pehlivan nasıl bir insan? resmen insan nasıl olunur onu anlatıyor her güreşte, her er meydanına çıkışında. Alçakgönüllü hayran bırakan bir karakter keşke diyor insan tanıyıp ellerinden öpebilseydik. Bu arada program devam ediyor. Yarın abisi Abdullah pehlivan ile güreşecek. Çevremden her ne kadar aklımdan şüphe edenler varsada şu an en büyük bağlılığım Çolak mollanın güreşleri oldu. H.içi her sabah 07.05 Radyo 15 selamlar...

 • Mecit Baştürk
  Mecit Baştürk 21.07.2009 - 20:33

  eyyy gidi heyyy,koccca yusufum,çolak müminciğim,allah cümlesine gani gani rahmet etsin,EVET arkadaşlar mümin pehlivan koca yusufu yenmiştir.Nasıl yener yaaa derseniz:Mümin pehlivan molla +çolak+çelimsiz+sakttır.Bildiğim kararı YA BUMU PEHLİVAN HEM MOLLA HEM ÇOLAK OLACAK,derler di O zamanlar ADALI halilide bu görüntü aldattığından 3 defa tuttu üçündede yendi.MÜMİN PEHLİVANIN BİLİNMEYEN GİZLİ YÖNÜ çolak kolu yani sakat koluna RABBİMİZ çok güçlü kılmış KELEPÇE gibi derler olurya koluna güreşirken bir aza nı kaptırdın ya bittiğin an.ARKADAŞLAR MÜMİN PEHLİVAN,KOCA YUSUF ve KEL ALİÇO deyince tüylerim kalkar ONLAR güreşin efsanevi USTALARI+mütevazi+gösterişsiz+makam ve mevki sevmeyen ÜSTADLARIMIZ.Gerçi o mübarek leri 5, 10 satırda anlamak anlatmak mümkün değil.Mümin pehlivan çocukluk yıllarını okuma imkanı bulursanız ANLAYACAKSINIZ.

 • Alper Tunga
  Alper Tunga 21.08.2008 - 19:54

  s.a arkadaşlar, çolak molla (namı diğer mümin hoca) çok kıymetli bir pehlivandır ancak koca yusufu yenmesi o güreşi izleyen taraftarlarının iddalarıdır,koca yusufun taraftarlarıda tam tersini idda ederler koca yusufu yenebilen deyince, koca yusufa haksızlık etmiş oluruz, kabul ediyorum mümin hoca 10 numara bir pehlivan ama koca yusuf, ona verecek numara bulamazsınız. zaten eğer güreş tarihini gerçekten biliyorsanız mümin hocanın o günden sonra birdaha güreşmediğini bilirsiniz.

 • Çagatay Gökhan
  Çagatay Gökhan 22.01.2007 - 22:40

  Colak molla mümin harkulade bir güreşci koca yusufu yenmiş tek tek pehlivan hemde ufacık bir pehlivanmış

 • Hüseyin Güçlü
  Hüseyin Güçlü 14.01.2007 - 22:24

  Merhaba siteyi begendin bana OKAN TOP pehlivan önerdi colak molla mümin pehlivanın torunlarından anlatmaya ne hacet ahlaklı dürüstlük timsali ne diyeyim devrin ünlü nam salmış pehlivanı koca yusufu yenebilen tek kişi hemde adalı gibi bir pehlivanı 3 kere yenmiş sırtı hic yere gelmemiş diger pehlivanlara göre daha ufak bir pehlivanmış saygılarımla.

 • Hüseyin Güclü
  Hüseyin Güclü 12.01.2007 - 23:39

  Selam daha ne yazayım arkadaşlar yazmış dogru söze ne denir.

 • Mustafa Mustafa
  Mustafa Mustafa 09.01.2007 - 22:32

  colak molla mümin cihan pehlivanı 120 okkalık koca yusuf u açık düşürüp yenmeyi başaran tek pehlivan colak molla mümin pehlivan 90 okka bir pehlivanmış bence acık göz aklınla güreşen hisleriyle güreşmeyen biriymiş saygılar

 • Hüseyin Güclü
  Hüseyin Güclü 20.12.2006 - 21:27

  Çolak molla mümin sırtı yere gelmemiş ve Koca yusuf u yenen tek pehlivan kel aliconun cıragı Adalı Halil i 3 kere yenen ahlaklı dürüst cihan pehlivanıdır.

 • Hüseyin Güclü
  Hüseyin Güclü 14.12.2006 - 21:22

  Çolak molla mümin sırtı hiç yere gelmemiş koca yusufu yenmiş dürüst ahlaklı bir cihan pehlivanı gercek osmanlı kültürünü cagrıştırıyor.

 • Atakan Kartaltepe
  Atakan Kartaltepe 09.07.2006 - 11:25

  Cihan Şampiyonu Koca Yusuf'u yenebilen tek güreşçi..Hem de çolak ve de ufak tefek hali ile...

 • Ferdi Şavk
  Ferdi Şavk 09.07.2006 - 10:20

  çolak osman ve onun ailesiyle bir bağlantısı varmı...