Kültür Sanat Edebiyat Şiir

çarşı sizce ne demek, çarşı size neyi çağrıştırıyor?

çarşı terimi F tarafından tarihinde eklendi

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay

  Ülke vicdanının sesi.

 • Sergen Mert
  Sergen Mert

  ÇARŞI NEDİR?

  *] ÇARŞI bir ruhtur. ÇARŞI, New York’da metro trenine yazılmış siyah beyaz bir grafitidir.

  *] Prag’da duvara yazılmış bir yazıdır.

  *] Erzincan’da bir dağın yamacına yazılmış sevgidir.

  *] Adana’da bir rengi bozuk derneğin duvarlarına boyanmış “Siyah ve Beyazdır”

  *] Galatasaray Lisesi duvarına yazılmış “ÇARŞI ulan” işaretidir.

  *] Bir tiyatro sahnesinde hiç bir dekora uymadan sırtında taşınan kutsal BEŞİKTAŞ formasındadır ÇARŞI.

  *] Zonguldak’ta maden göçüğünden çıkarıldığında ilk nefesle sorulan “Maç kaç kaç? ” sorusundadır ÇARŞI.

  *] “Ezik Civcivlerin” yalakalıklarına “Tek adam, Atam” yada “Bir pankart da Verhaugen’e aç, Avrupa şampiyonu ol Fener” diyen zekadır.

  *] Cezası(!) gereği boş kalmış tribünlere “Ruhumuz Yeter” yazan yüreklerdir.

  *] Kaşınanı tesislerinde ziyaret eden yada ellerine verdikleri “Cobarde Gallina Ortega” pankartıyla maymun edenlerdir.

  *] Erkek adam renkli takım tutmaz” deyip alemi dut yemiş bülbüle çevirenlerdir.

  *] Işıklar söndüğü zaman tüm Fenerliler güzeldir” pankartıyla herkesi güldürenlerdir.

  *] “Bizim taraftarımız daha fazla” diye böbürlenenlere “En fazla sinek de bokun üzerinde olur” cevabını yapıştıranlardır.

  *] Futbolcusuna kızdığında “Aşkımız renklere, sizlere değil” diyen renk aşkıdır.

  *] ÇARŞInın “A” sını, Anarşinin “A”sıyla yazan güce tapmayan isyankarlıktır.
  Aradıklarım *] 2 KM bayrak yapıp dünya rekoru kıran sevgidir; o bayrağın en arkasında hiç bırakmadan duran 72 yaşındaki teyzedir.

  *] Bükreş maçında televizyonların gösterdiği, o soğukta, ayakta boynunda Siyah Beyaz kaşkoluyla titreyerek Karakartallarini seyreden ninedir.

  *] Tribünde bir doktordur,işçidir,iş adamıdır,okuma-yazma bilmeyen bir sokak çocuğudur,profesördür. Omuz omuza zıplayıp “Beşiktaşım benim biricik sevgilim” diye gözünde yaş, gırtlağını yırtan solcusudur, sağcısıdır, Ateistidir, hacısıdır, Müslümanıdır, Ermenisidir, Yahudisidir, Hristiyanıdır.

  *] Irak işgalinden önce savaşa karşı duran yurtseverlerin yanındaki ruhtur.

  *] Mitinglerde “Beşiktaşliyiz, savaşa karşiyiz” tezahüratlarında, tribünde “Savaşa HAYIR”, “Amerikan Sahinlerine karşı KARAKARTALLAR” pankartlarıyla tepkisini koyandır.

  *] Bir F16 burnuna yapılmış KARTALDIR.

  *] “Siyah-Beyaz, Ölüm-Yaşam” diyen felsefedir.

  *] Holiganlığı kahpelik, delikanlılığıda hayat felsefesi olarak benimseyenlerdir.

  *] Sevinmek için sevmeyendir, inadına inançla bağlı olandır.

  *] Nazım Hikmetin “Aslolan hayattır” ına, tribünlerin Hacı Babasıyla “Hayatta BEŞİKTAŞ” diye ölümsüzleştirenlerdir.

  *] Tribüne boydan boya “Ölüm ne zaman ve nereden gelirse gelsin; mezarıma Siyah-Beyaz güller atılacaksa, mezar taşıma BEŞİKTAŞ yazılacaksa, böyle ölüm hoşgelsin sefa gelsin…” yazan ölümsüz sevgidir.

  fb.com/sergen.bjk

 • Mehmet Erdoğan
  Mehmet Erdoğan

  ÇARŞI Beşiktaşın tanıtım kokteylidir.

 • Aysun Nirvana
  Aysun Nirvana

  icime döndüm yine..
  seni severek kullandim çarsi iznimi..besiktasla bi ilgisi olmamasi ne fena degilmi? hayir hayir degil..ayni fikirdeyiz

 • Ayşe Nur
  Ayşe Nur

  tabi iki canım kanım olan bjk...

 • Cukko
  Cukko

  Yaklaşık 20 sene önce derbi maçlarda stadın ikiye bölündügü, kapışmanın bol olduğu zamanlarda kendi semtlerindeki kapalı tribünü kaptırmak istemeyen bir grup harbi Besiktaşlı gencin örgütlenip kurduğu topluluktur.
  Bu topluluk daha sonra büyüyüp 'Çarşı' adını almış ve pek çok kapışmadan galip çıkarak derbi maclarda kapalıya tek başına hakim olmuşlardır.Kapitalistlerin iştahını kabartan günümüz futbolunda Fener seyircisinin hazmettiği gibi kale arkasına atılmayı hazmedememiş ve uğruna zamanında kafa göz yardıkları kapalı tribunu tekrar geri almıslardir.
  Zira kapalı önemlidir çünkü kale arkasında 20000 tane eleman kıçını yırtıp bagırsa kapalıdan 5000 kişinin çıkardığı ses her zaman maçta daha etkili olur.Gs'nin bir kaç sene önce İtalya'da ki ultras tribününden yürüttükleri adla kapalıda yuvalanan taraftarcıklari saymazsak, dünyada oluşumu kapalı tribünde olan ve bu yüzdende korkutucu olan belki de tek gruptur.
  'Çarşı kapalının ortasında sıralanan bir grup değildir. Çarşı bir ruhtur. Çarşı, New Yorkda metro trenine yazılmış siyah beyaz bir grafitidir, Prag'da duvara yazılmış bir yazıdır, Erzincan'da bir dağın yamacına yazılmış sevgidir,Adana'da bir rengi bozuk derneğinin duvarlarına boyanmış siyah'la beyazdır,Galatasaray lisesi duvarına yazılmış 'ÇARŞI ULAN' işaretidir.
  Bir tiyatro sahnesinde hiç bir dekora uymadan sırtında taşınan kutsal Beşiktaş formasındadır Çarşı.
  Zonguldak'ta maden göçüğünden çıkarıldığında ilk nefesle sorulan 'maç kaç kaç? ' sorusundadır Çarşı. Hakeme kızdığında 'satanist hakem' diye bağırıp gündemi takip edenlerdir.
  Atatürke dil uzatan dönemin milletvekili Hasan Mezarcı'ya 'Hasan Mezarcı'ya kafam girsin' diyen tezahüratıyla cumhuriyetin Kemalist çizgisindeki duruşunun ödünsüz sesidir. Ezik civcivler'in yalakalıklarına 'Tek Adam, Atam' yada 'Bir pankartta Verhaugene aç avrupa şampiyonu ol Fener' diyen zekadır.
  Beşiktaş aşkını pankartlarda 'Başka Boyutların Tanrısı' diye ifade eden kalptir. Ceza'sı gereği boş kalmış tribünlere 'Ruhumuz Yeter' yazan yüreklerdir.
  Kaşınanı tesislerinde ziyaret eden yada ellerine verdikleri 'Cobarde Gallina Ortega' (Korkak Tavuk Ortega) pankartıyla maymun edenlerdir. 'Erkek Adam Renkli Takım Tutmaz' deyip alemi dut yemiş bülbüle çevirenlerdir. 'Işıklar Söndüğü Zaman Tüm Fenerliler Güzeldir' pankartıyla herkesi güldürenlerdir. 'Bizim Taraftarımız Daha Fazla' diye böbürlenenlere 'En Fazla Sinekte Bokun Üzerinde Olur'cevabını yapıştıranlardır.
  Futbolcusuna kızdığında 'Aşkımız Renklere Sizlere Değil' diyen renk aşktır. 2 km bayrak yapıp dünya rekoru kıran sevgidir, o bayrağın en arkasında hiç bırakmadan duran 72 yaşındaki teyzedir. Dünkü bükreş maçında televizyonların gösterdiği,o soğukta, ayakta boynunda siyah beyaz kaşkoluyla titreyerek Karakartallarını seyreden ninedir.
  Tribünde bir doktordur, işçidir, iş adamıdır, okuma yazma bilmeyen bir sokak çocuğudur,profesördür. Omuz omuza zıplayıp 'Beşiktaşım Benim Biricik Sevgilim' diye gözünde yaş gırtlağını yırtan solcusudur, sağcısıdır, ateistidir, hacısıdır, müslümanıdır, ermenisidir, yahudisidir, hıristiyanıdır.
  Irak işgalinden önce savaşa karşı duran yurtseverlerin yanındaki ruhtur. Mitinglerde 'Beşiktaşliyiz, Savaşa Karşiyiz' tezahüratlarında, tribün'de 'Savaşa Hayır', 'Amerikan Şahinlerine Karşı Karakartallar' pankartlarıyla tepkisini koyandır. bir F16 burnuna yapılmış Kartaldır.
  Çarşının 'a' sını anarşinin 'a'sıyla yazan güce tapmayan isyankarlıktır. 'Siyah Beyaz - Ölüm Yaşam' diyen felsefedir. Holiganlığı kahpelik, delikanlılığıda hayat felsefesi olarak benimseyenlerdir. Sevinmek için sevmeyendir, inadına inançla bağlı olandır. Nazım Hikmet'in 'Aslolan Hayattır' ına tribünlerin hacı babasıyla 'Hayatta Beşiktaş'tır.' diye ölümsüzleştirenlerdir.
  'Çarşı, Mustafa Kemal hariç herkese,hatta kendine de karşı' diyen aykırılıktır Tribüne boydan boya 'Ölüm Ne Zaman Ve Nereden Gelirse Gelsin; Mezarıma Siyah Beyaz Güller Atılacaksa, Mezar Taşıma Beşiktaş Yazılacaksa, Böyle Ölüm Hoş Gelsin Sefa Gelsin...' yazan ölümsüz sevgidir. Çarşı ruhu Beşiktaş'ının uslanmaz asi ruhudur, Beşiktaş'ını taparcasına seven çılgın aşığıdır.

  ÇARŞI ALAYINA GİDER, ÇARŞI HERYERDE...

  'çarşı emniyetin karşı cıkmasına rağmen kadıköye toplu gidip eziklerin bekliyoruzuna cevapı onları orda döverek vermektir....! ! ! ! ' (taksilerle)
  'çarşı ezik bi hakemin ırkçı sözüne karşılık 'hepimiz zenciyiz' pankartı açarak ırkçılığa karşı tepkisini koyandır.'
  'çarşı seyirci değil gercek taraftar olduğunu 2000 kişiyle 50000 eziği susturan, o topluluğu maymuna cevirmektir

 • Aykut Kurt
  Aykut Kurt

  çarşı bir ruhtur.maçta 90 dakika susmadan gırtlağı yırtılana kadar bağıran tezahürat yaparken dünya ile ilişkisi kesilen gözü hiçbir şeyi görmeyen deplasmana giderken bizi taşıyan otobüslerin heryerine çarşı burada akıllı olun notunu yazan kadı(n) köyde fenerli taraftarlara korkak tavuk ortega pankartını açtıran bütün toplumsal olaylara duyarlı olan deplasmanlarda beşiktaşk'ını hiçbir zaman yanlız bırakmayan kadı(n) köyde ve samiyende rakip takım seyircisne sanki deplasmandıymış havasını tattıran her semtte duvarlaın üstünde amblemi olan basın tarafından (kendini bilmez basına sözüm) her zaman kötü taraftar olarak gösterilen hiç bir zaman ırk ayrımı yapmayan her maça yeni bir bestesini söyleyerek başlayan besteleri diger beste özürlü takım taraftarlarınca çalınan güne başlarken besteyle uyanan en büyük aşkın beşiktaşk olduğunu dünyanın öbür ucundaki insanlara duyurmaya çalışan bir ruhtur.çarşı bir ruhtur bunu kabul etmeyen ruhsuzdur......

 • Ayşegül Güdelek
  Ayşegül Güdelek

  ÇaRşı'nın ne olduunu öyle kolay kolay herkes anlayamaz bi felsefe meselesidir bu sadece bi taraftar topluluu diildir bi yaşam biçimidir uğruna can da verilir can da alınır...

 • Ayşegül Güdelek
  Ayşegül Güdelek

  çarşı kendini beşiktaşa adamış bir ruhtur..
  çarşı beşiktaşı için kendi canını weren bir birliktir.
  çarşıyı anlamak zordur herkes anlayamaz..
  çarşı bir felsefedir...
  çarşı bir yaşam tarzıdır...
  çarşı için bir bölüm diil bir ömür yetmez..

  BU SEWDA BİTMEZ-HASRET BİRMEZ-İSTEYEN GİDER HİÇ FARKETMEZ-BU ALEMDE ÇARŞI-HERKESE KARŞI-ALLAH AFFEDER-ÇARŞI AFFETMEEEZZ

 • Zafer Zafer
  Zafer Zafer

  Çarşı nedir?

  çarsi kapalinin ortasinda siralanan bir gurup degildir. çarsi bir ruhtur. çarsi, new york'da metro trenine yazilmis siyah beyaz bir grafitidir, prag'da duvara yazilmis bir yazidir, erzincan'da bir dagin yamacina yazilmis sevgidir, adana'da bir rengi bozuk derneginin duvarlarina boyanmis siyah'la beyazd1r, galatasaray lisesi duvar1na yaz1lm1_ 'çarsi ulan' isaretidir. bir tiyatro sahnesinde hiç bir dekora uymadan sirtinda tasinan kutsal besiktas formasindadir çarsi. zonguldak'ta maden göçügünden cikartildiginda ilk nefesle sorulan 'maç kaç kaç? ' sorusundadir
  çarsi. hakeme kizdiginda 'satanist hakem' diye bagirip gündemi takip edenlerdir. atatürk'e dil uzatan dönemin milletvekili hasan mezarci'ya 'hasan mezarci'ya kafam girsin' diyen tezahüratiyla cumhuriyet'in kemalist çizgisindeki durusunun ödünsüz sesidir. ezik civcivler'in yalakaliklarina 'tek adam, atam' yada 'bir pankartta
  verhaugen'e aç avrupa sampiyonu ol fener' diyen zekadir. besiktas askini
  pankartlarda 'baska boyutlarin tanrisi' diye ifade eden kalp'dir. ceza'si geregi bos kalmis tribünlere 'ruhumuz yeter' yazan yüreklerdir. kasinanin tesislerinde ziyaret eden yada ellerine verdikleri 'cobarde gallina ortega (korkak tavuk ortega) ' pankartiyla maymun edenlerdir. 'erkek adam renkli tak1m tutmaz' deyip alemi dut yemis bülbüle çevirenlerdir. 'isiklar söndügü zaman tüm fenerliler güzeldir' pankartiyla herkesi güldürenlerdir. 'bizim taraftarimiz daha fazla' diye böbürlenenlere 'en fazla sinek'de bokun üzerinde olur' cevabini yapistiranlard1r. futbolcusuna kizdiginda 'askimiz renklere sizlere degil' diyen renk askidir. 2 km bayrak yapip dünya rekoru kiran sevgidir, o bayragin en arkasinda hiç birakmadan duran 72 yas1ndaki teyzedir. ayakta boynunda siyah beyaz kaskoluyla titreyerek karakartallarini seyreden nine'dir. tribünde bir doktordur, isçidir, is adamidir, okuma yazma bilmeyen bir sokak çocugudur, profesördür. omuz omuza ziplayip 'besiktasim benim
  biricik sevgilim' diye gözünde yas girtlagini yirtan solcusudur, sagcisidir,
  ateistidir, hacisidir, müslümanidir, ermenisidir, yahudisidir, hiristiyanidir. irak isgalinden önce savasa karsi duran yurtseverlerin yanindaki ruhtur. mitinglerde 'besiktasliyiz, savasa karsiyiz 'tezahüratlarinda,tribün'de 'savasa hayir',
  'amerikan sahinlerine kars1 karakartallar' pankartlariyla tepkisini koyand1r. bir f16 burnuna yapilmis kartal'd1r. çarsi'nin 'a' sini
  anarsinin 'a'siyla yazan güce tapmayan isyankarliktir. 'siyah beyaz ölüm yasam' diyen felsefedir. holiganligi kahpelik, delikanliligi da hayat felsefesi olarak benimseyenlerdir. sevinmek için sevmeyendir, inadina inançla basli oland1r. nazim hikmet'in 'aslolan hayattir' ina tribünlerin haci babasiyla 'hayatta besiktas' diye ölümsüzlestirenlerdir. 'çarsi,
  mustafa kemal hariç herkese, hatta kendine de karsi' diyen aykiriliktir. tribüne boydan boya 'ölüm ne zaman ve nereden gelirse gelsin; mezarima siyah beyaz güller atilacaksa, mezar tasima besiktas yazilacaksa, böyle ölüm hos gelsin sefa gelsin...' yazan ölümsüz sevgidir. çarsi ruhu besiktasinin uslanmaz asi ruhudur,
  Besiktasini taparcasina seven cilgin asigidir.....

  YETerlimi?

 • Gökhan Aydın
  Gökhan Aydın

  bir gs li olmama rağmen taraftar grupları içinde herşeyiyle en beğendiğim gruptur..

 • Sdkfnsn Dsfsfndsf
  Sdkfnsn Dsfsfndsf

  bu alemde ÇARŞI herkeze karşı

  AKILLI OL ÇARŞI BURDA! ! !

 • Seyit Dinç
  Seyit Dinç

  hayatın anlamı beşiktaştır hayatı karşılıksız seven ÇARŞIDIR

 • Selma Doğan
  Selma Doğan

  erzurum çarşı pazar leylim aman aman.........

 • Erhan Kayhan
  Erhan Kayhan

  .Beşiktaş-Fenerbahçe maçının ikinci yarısının ortalarında 'Kartal Gol Gol Gol' tezahüratıyla ancak 140.000 seyircinin seyircinin çıkarabileceği sese ulaşarak rekor kıran taraftar topluluğu.Liverpool -Manchester maçında 130 desibel sese ulaşılmıştı.Bu ses 132 desibel sesle İnönü Statında tarihe gömüldü.

 • Devrim Gemisi
  Devrim Gemisi

  FB maçında,TÜRKİYE CUMHURİYETİ'ne hoş geldiniz yazmışlardı.anlayana......

 • Devrim Gemisi
  Devrim Gemisi

  takımını,ligdeki sırasına göre değil,ruhuyla seven,EN BÜYÜK TARAFTAR

 • Ceyhun Kuru
  Ceyhun Kuru

  çarşı türkiyenin en süper taraftarı.

 • Atılım Akbas
  Atılım Akbas

  türkiyenin kaliteli ve en iyi slogan üreten tarfatar gurubuna ait bir topluluktur.maç esnasında maçın gidişattına göre tezahürat üretebilen bir yapısı vardır aynı zamanda...

  bkz...

  bir fb-bjk maçı.
  adamın biri ezan okudu fenerbahçe stadında.
  ezan okunup oruçlar açıldıktan sonra fenerliler 'ya allah bismillah..' diye başladılar.
  beşiktaşlıların cevabı gecikmedi: 'türkiye laiktir laik kalacak'

 • Kenan Alpogan
  Kenan Alpogan

  futbol gibi saçma sapan bir oyun uğruna çıkardıkları onlarca kargaşayı acaba vatan elden gidiyor deseler çıkarırlarmı?

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca

  türkiyenin en yaratıcı taraftar topluluğu, beşiktaşlıdırlar.