Kültür Sanat Edebiyat Şiir

boykot sizce ne demek, boykot size neyi çağrıştırıyor?

boykot terimi tarafından tarihinde eklendi

 • Zulmü Alkışlayamam
  Zulmü Alkışlayamam

  "Farzet körsün, olabilir; elele tut, taş al ve at, kâfiri bulur."

  Cahit Zarifoğlu

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  ırlanda'lı köylülerin ürünlerine haciz koymak isteyen Charles.c.Boycoot verilen tepkiden sözcüklere girmistir.

 • Ayşe
  Ayşe

  İlk olarak 1880 yılında İrlanda'da uygulanmışve ilk hedefin akabinde isimlendirilmiş olan boykot, cezalandırmak veya itaatkar davranışı sağlamak amacıyla belirli bir devlet veya devletler grubu ile sosyal, ekonomik, siyasi ve askeri ilişkiye girmenin sistematik reddini içerir. Genellikle, belirli bir hedef tarafından üretilen ürün ve hizmetlerin boykot edildiği uluslararası ekonomik ilişkilerde kullanılmaktadır. Boykotu uygulayıcının doğrudan hedefe yöneltilmiş politikalar benimsediği durumlarda birincil veya hedefle ilişki ya da himayeyi sürdürenleri cezalandırdığı durumlarda ikincil olabilir. Bunlara ek olarak, ürün ve hizmetlerin tümünün boykot edildiği genel bir boykot veya tek bir madde ya da ürün grubu ile sınırlandırılmış belirli bir boykot olabilir. Boykot, uluslar arası hukukta ambargo ve ekonomik yaptırımları kapsamayan sınırlamaların yanı sıra hiçbir hususi tanınmışlığı olmamasına rağmen devletler ve hükümet dışı aktörler tarafından yukarıda belirtilen anlamlarıyla uluslararası ilişkilerde giderek daha da fazla kullanılır hale gelmektedir.

 • Serhat Meric
  Serhat Meric

  ŞİMDİ OKUDUĞUM BİR YAZIDAN DOLAYI NEDİR SERVİSİNİ VE ANTOLOJİ.COM'U BOYKOT EDİYORUM. ADAM ANAYSAYFAYA ALLAH PEYGAMBER ANA AVRAT SÖVMÜŞ VE O KADAR ADMİNİNN SİTE YÖNETİCİSİNİN İÇİNDEN BİR TANESİ DE ÇIKIP SİLMİYOR. BÖLE HALKA AÇIK PORTALLARIN BAŞINDA 24 SAAT GÖZETİM YAPILMASI ŞARTTIR YAPAMIYORSANIZ KAPATIN BU SERVİSİ BU KADAR OLMAZ.. HADİ O MÜNASEBETSİZ NE YAPTIĞINI BİLMEYEN BİRİ YA SİZ NASIL İZİN VERİRSİNİZ BÖLE BİŞEYE. KINIYORUM SİZİ KINIYORUM! ! ! ! ! !

 • Bay Grey
  Bay Grey

  Arkadaşlar Fransaya tepki için tüm Citroen marka arabalarınızı boykot etmenizi ve kullanmamanızı öneriyorum. Bu marka arabası olanlar arabalarını dışarı bırakıp bana haber versinler ben onları herhangi bir ek maliyete girmenize izin vermeden ortadan kalkmasını sağlıyacağım bütün ek maliyetleri ben üstleniyorum. Ülkeme feda olsun.
  Haydi arkadaşlar Fransaya ver duyguyu, ver tepkiyi, ver Citroen'i..... :)

 • Sultan Fatih Yağcı
  Sultan Fatih Yağcı

  amerikan ürünleri
  israil ürünleri
  danimarka ürünleri
  fransız ürünleri...
  arkadaş ben köye gidiyorum
  tereyağ peynir mısır ekmeği..
  başka çare kalmadı..
  bknz.
  hay bin yakzan

 • Cem Sagol
  Cem Sagol

  hatta onları baştacı...devletin başı bile yapıyoruz........

 • Bay Grey
  Bay Grey

  İtalya, Yunanistan, Kıbrıs, Danimarka, israil, ABD, Çin şimdide Fransa
  dünyada boykot etmediğimiz ülke kaldı mı? :))))

 • Bilhan Erden
  Bilhan Erden

  Boykotu istenen mallar Danimarka'nın çıkmadı!

  Danimarka'da bazı gazeteler tarafından yayınlanan Hz. Muhammed karikatürü nedeniyle dünya çapında yayılan boykot kampanyası Türkiye'ye de sıçradı. Ancak internet aracılığıyla boykot çağrısı yapılan ürünlerin hiçbirisi Danimarkalı değil

  Gülfem Varlık / Referans Gazetesi

  Danimarka’nın Jyllands-Posten gazetesi Hz. Muhammed karikatürünü yayınlayınca birçok Müslüman ülkede başlayan boykot ve tepki gösterileri şiddetini sürdürüyor. Körfez ülkeleri ve Mısır'a da yayılan protesto zincirine, internet ortamında yaşanan yoğun bir mail trafiğiyle Türkiye'nin de katılması isteniyor. Ama boykot çağrısı yapılan ürünlerin sadece birinin Danimarkalı olması ise spekülatif bulunuyor.
  Gıdada önemli bir güce sahip Danimarka markalarının Türkiye'de de protesto edilmesi için iki gündür internette birçok kişiye mesaj yollanıyor. Mesajlarda, 'Peygamberimize hakaret eden Danimarka'yı boykot ediyoruz. Boykotu sürdürürsek yaz mevsimine kadar Danimarka ekonomisi 36 milyar euro zarar görecek. Bu boykota katıl, bu mesajı gönderebildiğin 10 dostuna gönder' ifadeleri yer alıyor. Boykotu istenen markaların hiçbirinin Danimarka menşeli olmaması ise da dikkat çekiyor.

  Türkiye'nin ihracatı fazla
  Öte yandan, İslam ülkeleri Danimarka için yıllık iki milyar euroluk bir gelir kapısı. Karikatür tepkilerinin çığ gibi büyüdüğü bu ülkelere yönelik ticaretin durması, Danimarka firmalarını etkilemeye başladı. Örneğin süt ürünleri üreticisi Arla’nın Körfez ülkelerine yıllık ihracatı 400 milyon euroyu buluyor. Ayrıca Novo Nordisk'in ilaçları da eczanelerden kaldırıldı. Danpo Piliç, Grundfoss Su Pompası firmaları de bölgeye büyük oranda mal ihraç ediyor.
  Türkiye ise, geçen yıl Danimarka'dan 430 milyon dolarlık ithalat yaptı. Bu rakam diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında çok düşük kalıyor. Türkiye-Danimarka dış ticareti 2000'den itibaren düzenli olarak artan ihracat sayesinde, Türkiye lehine bir seyir izliyor. Danimarka, Türkiye'nin toplam ihracatında yüzde bir, ithalatında ise binde 3 oranında paya sahip. İhracatta tekstil ve konfeksiyon sektöründe yoğunlaşma görülüyor. Tekstil ve hazır giyim sektörü, toplam ihracatın yüzde 50'sini kapsıyor. İthalatta ise kazan, makina ve eczacılık ürünleri ithalatın yarısını oluşturuyor.
  DEİK Türk-Danimarka İş Konseyi Koordinatörü Ayşegül Gök Arıcan, karikatür krizinin Türkiye-Danimarka ticari ilişkilerini etkilemesini beklemediklerini söyledi. Arıcan, iki ülke ticari ilişkilerin çok yoğun olmadığını belirterek, 'Danimarka'nın konumu, Türkiye için İtalya ya da Fransa gibi değil. Türkiye'de çok az sayıda yerleşik Danimarka firması var. Süpermarketteki Danimarka markalı ürün sayısı 5'i geçmez' dedi.

  Boykot edilmesi istenen ürünler  Neskafe İsviçre
  Pepsi Amerika
  Milka İsviçre
  Danone Fransa
  Pınar Türkiye
  Vivident İtalyan
  Maret Türkiye
  Nokia İsveç-Finlandiya
  Elidor Amerika
  Nivea Almanya
  İpana Almanya
  Rejoice ABD
  Fruko Amerika
  Burger King Amerika
  Lipton Hollanda-İngiltere

 • Düşünmüyorum Yine De Varım
  Düşünmüyorum Yine De Varım

  bu aralar sms ile geliyor.Danimarka için

 • Selin Pamuk
  Selin Pamuk

  eylem...