Kültür Sanat Edebiyat Şiir

ataerkil sizce ne demek, ataerkil size neyi çağrıştırıyor?

ataerkil terimi Handan Inan tarafından tarihinde eklendi

 • Melih Demir
  Melih Demir

  Erkeklerin tek taraflı söz sahibi olduğu yapı biçimi.

 • Êdî Rabın
  Êdî Rabın

  ...eskidendi o..

  şimdi.. 'çocukerkil'

  'hösst' diyince kaçmasından korkulan 'özgüven' diye bir şey var..

  o kaçmasın diye..
  çocukların her türlü terbiyesizliklerine göz yumuluyor..
  her zaman, mekân ve olayda hükmetmelerine müsâade ediliyor..
  hiç bir anlamı ve kazanımı olmayan istekleri, tekrar ettirilmeden yerine getiriliyor..
  vb.. vb.

  özenle yetiştirilen bu nur topu gibi potansiyel suç depoları
  vatana-millete
  hayırlı uğurlu olsun..

 • Zafer Kalkanlılar
  Zafer Kalkanlılar

  Erkek Egemen Aile

 • Ömer Ertürk
  Ömer Ertürk

  Mehmet Mollaosmanoğlu'nun romanı. Otoriter babasının etkisinden kurtulma mücadelesi veren oğulun, bir mezopotamya tapınağı olan Ziggurat'ta 'Yaşam Nedir! ' sorusunun yanıtını bulması ve kimliğine kavuşmasını anlatıyor. Günümüzden geçmişe uzanan fantastik ve bilim-kurdu ögeleri de içeren ama her şeyin kuantum fiziğiyle açıklanabildiği gerçekçi bir roman.

 • Huseyin Sonmez
  Huseyin Sonmez

  Taylor(1953) ve DeMeo'ya göre ataerkil toplum özellikleri şunlardır: Çocuklara ilgi ve şefkat azdır, bebekler travmatize edilirler, inisiasyon törenleri acılıdır, çocuk demokrasisi değil aile baskısı sözkonusudur, karma çocuk evleri yerine tek cinsli çocuk evleri sözkonusudur, ergenlerin cinselliğine karşı olan tavır sınırlayıcı ve baskıcıdır, cinsel organ yaralama-sakatlamaları sözkonusudur, bekaret tabusu sözkonusudur, cariyelik fahişelik bulunabilir, kadınlar daha düşük konumdadırlar, kendi eşlerini seçemezler, kendi istekleriyle boşanamaz ve çocuk doğuramazlar, vajinal kan tabusu söz konusudur, evlilikten sonra yerleşim erkeğin tarafındadır, askerlik söz konusudur, toplumdaki hiyerarşik yapı son derece katıdır, şiddete eğilim yüksektir, sadizm söz konusudur, din erkek-baba yönelimlidir, katı davranış kuralları getirir ve tam zamanlı din uzmanları vardır.
  Ataerkil toplumun karşılığı anaerkil toplumdur ve insanlığın doğal yaşam biçimi olduğu düşünülmektedir. Ataerkilliğin MÖ. 4000 yıllarında dünya çapında gerçekleşen çölleşmeye karşı verilen hastalıklı bir cevap olduğu ve savaşlarla tüm dünyaya yayıldığı sanılmaktadır. Daha fazla bilgi için geocities.com/rdurust adresine bakabilirsiniz.

 • Akın Nuhoglu
  Akın Nuhoglu

  Noel Baba'nin asil adi?

 • Mehmet Engin Osmanoğlu
  Mehmet Engin Osmanoğlu

  Bir roman.. Baba baskısı altında büyümüş Genç bir Adamın, hayatını sorgulamasıyla başlayıp, bir Ziguratta yaşamın sırrını öğrenmesiyle sona eren hikayesi. Ziguratın yedi katını yaşamın seviyeleriyle eşleştirmesi bir bilgisayar oyunu şeklinde tasarlanmış. Farklı ve ilginç!

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  erkeğin egemen olduğu (çağ)

  Anaerkilde de bahsettiğim gibi erkeğin savaşla kazandığı esirler, ganimet erkeğin kabile içindeki yerini yükseltmiş çağlar ilerledikçe bu statü daha da sağlamlaşmış ve kadının eve kapanmasına, yazma-okumasına izin verilmeme, hatta güzelliğin günah olmasına kadar çok aşırı boyutlarada ulaşmıştır. Fakat endüstri devrimiyle kadın, erkek, çocuk demeden; artık kadın-erkek değilde sınıfların sömürülmesi yeni bir çağa getirmiş ama nasıl anaerkilden ataerkil dönemine geçiş dönemi varsa şimdi de başka bir geçiş dönemi başlamıştır.

 • Eray İnman
  Eray İnman

  pederşahî

 • Tarhan Tekelioglu
  Tarhan Tekelioglu

  Isten gelince, sicak bir gülümsemeyle karsilayacak, meraba kiz, ni va ni yokdu manasina gelmek üzére attigin tokada karsiilik bir araba tafra yapmayacak, sonra da, bir legende getirdigi güzelce ilistirilmis suyla ve hafif kokulu arap sabunuyla ayaklari yikayip, güzelce kuruladiktan sonra, söminedeki ateste pismis harbi demleme caydan getirip herifi icerken de onu hayran gözleriyle bade süzer gibin süzecek ve hic mizmiz etmeyecek, herifi cayini bitirince de önceden Türk hamamindan daha sicak hale getirdigi banyoya herifini davet edip, orada da en harbi dellakdan daha iyi servis verdikten sonra,
  Heifi horul horul yatakta uyurken, yani bu kadar özenle hazirlanmis bir gecenin sonu böyle mi olmaliyde der gibi bakmadan, iyi bir kocasinin oldugunu düsünerek, geceleyin n'olur n'olmaz, kolunu yaslayacak bir yere ihtiyaci olur belki diye kocasinin yanina sessizce uzanacak bir avrat...
  Erkekler bunu buldugunda daha ne ister ki?
  bunu bulan veya bulmak icin tüm konsantrasyonunu, enrjsini, ailevi mesaisini bu maksada matuf eylemler üzerinde sekillendiren aile reislerinin riyasetindeki mutluluk yuvasi evlerde cereyan eden seye ataerkil aile deniyor...

 • Tarhan Tekelioglu
  Tarhan Tekelioglu

  hanenin feminen cenahinin sirtindan sopayi karnindan sipayi eksik eylemeyen reisin erkini kabul etmis aileler...