Kültür Sanat Edebiyat Şiir

noel baba sizce ne demek, noel baba size neyi çağrıştırıyor?

noel baba terimi Cem Nizamoglu tarafından 31.12.2002 tarihinde eklendi

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün14.05.2010 - 00:42

  Çocukluğumda,her Yılbaşı geldiğinde Noel Baba'yı beklerdim. Çoktandır anladım ki,bunca babanın cirit attığı bu ülkeye Noel Baba'nın uğramayacağını.Demokratik olmayan bir ülkede,telli Baba ya da inci Baba yaşayabilir.Noel baba'lara yer yok.

 • Şerife Duman
  Şerife Duman14.04.2009 - 15:35

  Noel, Hz. İsa (a.s.) 'ın havarilerinden olup iyi ve yardımsever bir kişidir. Ölümünden sonra zaman içinde efsaneleşmiştir.

  Selam olsun iyilere......

 • Fizanlı Necip Fîyakalı
  Fizanlı Necip Fîyakalı02.01.2009 - 23:16

  efendim bi kucak sakalıylan bi çuval oyuncaklan 8adet(!) miş geyiğin çektiği faytonumsu araba ilen uçan ve de tahmininiz üzre üfürükten tayyarelere uçarken tesadüf eden halk kahramanıdır.fekat hangi halktandır hangi halka hizmet eder bilinmemekle beraber amerikadan israile patroit taşıdığı yönünde spekülasyonlar vardır.
  izniniz ilen...

 • ´m e R n n`
  ´m e R n n`10.08.2008 - 16:20

  kutsal ssyılan herşey gibi
  kofti ama
  biraz da olsa eğlenceli
  diğerlerine nazaran bu!

 • Burak Hacıoğlu
  Burak Hacıoğlu10.08.2008 - 14:51

  ya uyduruk şeyleri bide antolojiye ekliyolar.ne kdr saçmalık bişi.

 • Gülçin Yalçın
  Gülçin Yalçın07.01.2008 - 20:06

  doğumgübü pastanızı elleriyle hazırlayıp üzerine sizi eğlendirmek için herşeyi yapıyorsa yılbaşı hiç bitmesin istiyorsunuz...

 • Edaa
  Edaa23.12.2006 - 21:00

  Hıristiyanların Sankt Nikolaus diye tanıdığı Noel Baba, yüzyıllar önce Türkiye’de Antalya şehrine yakın Patara köyünde yaşamış bir papazdır.
  Ailesi çok zenginmiş. Kendisi küçükken ailesi ölmüş. Amcasının yanında yaşamını sürdürmüş. Daha sonra bugünkü Demre ilçesine papaz olmuş.
  Çocukları çok severmiş. Çok iyi kalpli ve yardımsever bir insanmış. Özellikle çocukların ve denizcilerin koruyucusu olarak bilinir. Her yıl 24 aralık gecesi, karanlık olunca sokağa çıkıp, ev ev dolaşırmış. Çocuklara sürpriz hediyeler verir ve onları sevindirirmiş.
  Noel gecesi gizlice gelir, kapının önünde duran çizmelerin içine hediye bırakırmış. Sabah çocuklar kalkınca, çizmelerin içindeki hediyeleri gördüklerinde çok sevinirlermiş. Nikolaus’un bu davranışı, çocuklar arasında bir bayram gibi kutlanırmış. Çocuklar sevindikçe, Noel Baba da keyiflenir ve yorgunluğunu unuturmuş.
  Noel Baba, herkese eşit davranırmış. Dil, din ve ırk farkı gözetmeksizin herkese yardım edermiş. En önemlisi bu iyiliklerini gizlice yaparmış.
  Sankt Nikolaus 343 yılında öldü. Bundan dolayı her yıl dünyanın birçok ülkesinde bu gün Noel Günü olarak kutlanır. Çocuklar da o gün hediye beklerler. Türkiye’de Noel Baba’nın mezarının başında ve çalıştığı kilise çeşitli eğlenceler yapılır.
  İsveç’te birçok okula Noel Baba gelir. Öğrencilere çikolata ve şeker dağıtır. Tabii ki bu gerçek Noel Baba değildir. Gerçek Noel Baba unutulmasın diye böyle bir yola başvurmuşlar

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş01.01.2006 - 16:36

  Hatırladım valla hatırladım. Bizde İsveç'in karlı dağlarında ren geyiklerinin çektiği kızağı ile bilirdik Noel Baba'yı. Sonra Özal hükümeti ile Antalya'da yaşamış Aziz Noel diye biri lanse edildi. Sonra hep öyle bildik...

  Ta ki dün gece bir ingiliz gelip bildiğim (tüm dünya ile aynı olan) Noel Baba'yı bana hatırlatıncaya kadar.. Utandım hafifçe..

 • Salim Yunus
  Salim Yunus11.05.2005 - 01:08

  Noel dayinin babasi

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt16.02.2004 - 10:38

  Noel Baba Bir Anadolu Ereni
  Harun Odabaşı/Aksiyon/Sayı: 473


  “Bugünün bir Müslümanı Aziz Nikola döneminde yaşamış olsa idi; —bir taraftan Zeus kültü var, Zerdüş inanç sistemleri var ve tek tanrılı inanç sistemleri açısından bunların hepsi sapkınlık. O zamanda bende tek tanrı bilinci gelişti ise gidebileceğim insan Aziz Nikola’dan başka kim olabilir? Alternatifi var mı? ” “Sevgi yönünden yakın olanlar da “Biz Nasraniyiz” diyenlerdir. Onların mü’minlere sevgileri, onlarda büyüklenip ululuk taslamayan keşiş ve rahiplerin olmasındandır.” (Mâide. 5/82)

  Dinler arası diyalog sürecinin Türkiye’deki önemli savunucularından Prof. Dr. Niyazi Öktem’in ilginç bir projesi var. Yılbaşına sayılı günlerin kaldığı şu günlerde Noel Baba unvanı ile kapitalizmin tüketime sunduğu önemli bir ismi, Aziz Nikolas’ı Müslümanların evliya veya Anadolu Ereni olarak kabul etmesini teklif ediyor. 1995 yılında Ortodoks kilisesinde Aziz Nikola için Mevlid okutan Öktem, Hz. Muhammed’den (S.A.V.) önce gelen ve o dönemin en geçerli dini sayılması gereken Hıristiyanlığı, dolayısı ile tek tanrılı dini anlatarak pagan inanç sistemleri ile mücadele eden bir insanın hele ahlaki özellikleri bilindiğinde çok rahatlıkla Müslüman sayılabileceğini söylüyor. Böyle bir empatinin dinler arası barış sürecine olumlu katkılar sağlayacağına da inanıyor. İslamiyetin tarihe bakış açısından ilham aldığını ileri süren Öktem’in perspektifi bakalım sizi ikna edebilecek mi?

  —Siz Aziz Nikola’yı niçin ehl—i necat arasında, hatta evliyalar mertebesinde görüyorsunuz?

  Sadece Aziz Nikola değil, Hz. Muhammed’e (s.a.v) tebliğ edilen ilk Kur’an ayetine kadar tek Tanrılı dine hizmet etmiş insanlar benim nezdimde Allah yolunda olan, İslam açısından da saygı ile bakılması gereken insanlardır. Bir tarafta pagan inanç sistemleri var; öteki tarafta tahrif edilmiş ya da kısmen tahrif edilmiş hanif dediğimiz tek tanrılı bir din var. İnancını gündeme getiren ve pagan insanlara bunları yaymaya çalışan kişiyi, İslam açısından aziz demesek de bir ‘eren’ olarak kabul etmek gerekir. Aziz Nikola da benim açımdan bir ‘Anadolu ereni’dir.

  —Bu bulgularınızı güçlendiren unsurlar neler?

  Benim yaptığım tamamı ile bir tarih analizi. Metodum şu: Geçmişte yaşanan olaylara bugünün koşulları ile değil de o günün koşulları ile bakmayı tarihçiliğin temeli görüyorum. Olayları olduğu zamana göre değerlendirmek lazım. Zaten bir süreçtir bu. Hz. İbrahim inanç sistemi içinde Musevilik, Hıristiyanlık ve Müslümanlık var. Tabii Hz. Adem, Hz. Nuh ve diğer peygamberler var ama Hz. İbrahim ile birlikte başlayan ortak bir inanç sistemi mevcut. Belki de Allahü Teala’nın başlatmak istediği bir süreç bu.

  —Böyle bir tarih okuması yaparken ilhamınızı nereden alıyorsunuz?

  Hiç kuşku yok ki İslam kaynaklarından ilham alarak düşüncelerimi ortaya koyuyorum. Ben ya da bugünün bir Müslümanı, Aziz Nikola döneminde yaşamış olsa idi; —bir taraftan Zeus kültü var, Zerdüş inanç sistemleri var ve tek tanrılı inanç sistemleri açısından bunların hepsi sapkınlık— o zamanda bende tek tanrı bilinci gelişti ise gidebileceğim insan Aziz Nikola’dan başka kim olabilir? Alternatifi var mı?

  — ‘Hıristiyanlık tahrif edilmişti’ karşı çıkışına ne cevap verirsiniz?

  Olabilir derim. Bugünkü inanç sistemleri içerisinde insanlarımızda İslama ters düşen eğilimler yok mu? Fallar, büyüler, şunlar bunlar... Ama bu insanları ‘Sen Müslüman değilsin’ diye kimse suçlamıyor. Aynı şekilde Aziz Nikola’nın İznik Konsiline katıldığı rivayetleri vardır. İznik konsili, Hıristiyan amentüsünün şekillendiği en önemli toplantı. Orada teslis ve Hz. İsa’nın Allah’ın oğlu olması gündeme geldi. Fakat muhalifler de vardı. Bu muhaliflerin içinde sadece Hz. İsa’nın değil tüm insanların Allah’ın çocukları olduğuna dönük görüşler vardı. Teslisin bugünkü ya da İznik Konsilindeki gibi algılanmaması yönünde görüşler vardır. O karşı çıkan insanlar Müslümandı bence. Hıristiyanlığın en yumuşak karnı teslis. Teslis ve Hz. İsa’nın Allah’ın oğlu olduğu meselesi bugün kendini Müslüman kabul edip de, yatırlardan medet umanlarınki gibi bir anlamda şirktir.