Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

Aşk Gemisi sizce ne demek, Aşk Gemisi size neyi çağrıştırıyor?

Aşk Gemisi terimi Osman Aslan tarafından tarihinde eklendi

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Amerikan televizyon tarihinin en başarılı dizilerinden biri olan "Aşk Gemisi" başka ülkelerdeki yapımcılara da ilham kaynağı olmuştur. Örneğin Alman ZDF kanalı "Düş Gemisi" (Das Traumschiff) adıyla "Aşk Gemisi"ni kopya etmeye kalkışmış lakin Almanya haricinde pek başarılı olamamıştır. Norveç bandıralı "Vistafjord" gemisinin Karayiplerdeki yolculuklarında olagelenler, "Pacific Princess"deki olaylara şaşılacak derecede benzemektedir. Örneğin; "Düş Gemisi" (Das Traumschiff)nin ilk bölümünde, ölüm derecesinde hasta bir kadın, kendi kendine son bir armağanda bulunmak için dükkanını satarak geziye katılmıştır.. "Aşk Gemisi"nde ise dizinin kahramanı gezi parasını bulmak için evini ipotek eden bir emekliydi.
  "Düş Gemisi"nde de "Aşk Gemisi"nde olduğu gibi, iç içe geçmiş üç öykü izlenmektedir... (1981'de yayına giren dizi çeşitli aralıklarla 2019'a kadar toplam 85 bölüm çevrilmiştir. Aşk gemisinde ise bu sayı yayınlandığı 1977-1987 arasında 249 bölümdür.)

  Bu arada 1973 yılında suya indirilen "Vistafjord" 44 yıllık hizmetin ardından tıpkı "Pacific Princess" (1971-2013) gibi 2017 yılında hurdaya çıkarılmıştır.

  Not: Kısmen kaynak olarak 14 Aralık 1981 (Sayı 44) tarihli TV'de 7 dergisi kullanılmıştır.

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  "Aşk Gemisi" Geraldine Saunders'ın 1974 yılında yazdığı ve satış rekorları kıran bir romanından beyazcama aktarılmış. Kitabın yazarı, tam bir yıl, en lüks yolcu gemileriyle dolaşmış, gördüğü olayları kitabına konu almış. 1975 yılında Amerikan ekranlarında hastaneli diziler, polisiye serüvenler kol gezerken, ABC Amerikan televizyon şirketi onca polisiye ve hastane dizisinin arasına bir de güldürü dizisi koymayı kararlaştırmış ve böylece "Aşk Gemisi"nin uzun yolculuğu başlamış olmuş.. Bu arada "Aşk Gemisi" kitabının yazarı ve dizisinin senaristi Geraldine Saunders' geçtiğimiz Şubat ayında 95 yaşında hayata gözlerini yummuştur. . (Doğumu 3 Eylül 1923 – Ölümü 26 Şubat 2019)

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  27 Kasım 1981 Tarihli Tercüman Çocuk Dergisinde 'Aşk Gemisi' dizisini seslendirenler hakkında ayrıntılı bilgi var.

  Rüstü Asyalı (Kaptan Stubing) : Devlet Tiyatrosu sanatçısı.Sinemanın Keloğlanı,televizyondaki 'İki Öküz' dizisinin İdris'i ve senaristi.

  Sema Aybars (Gemi müdiresi July Mc Coy) : Sema Aybars'da Devlet Tiatrosu sanatçısı. Aşk Gemisindeki July'den başka,'Beyaz Gölge''de okul müdiresini seslendiriyor.

  Ferdi Merter (Doktor Adam Breacker) : Devlet Tiyatrosu sanatçısı olan Merter; televizyondaki 'Oyun Gemisi''nin üşengeci olarak tanınıyor.

  Zekasi Müftüoğlu (Barmen Isaac) : Devlet Tiyatrosu sanatçısı.Eski dizilerden 'Zengin ve Yoksul''da Falconetti'yi ve 'Kaptan Onedin''ı seslendirmiş.

  Köksal Ergür (Geoffer Smith) : Grubun tek özel tiyatro sanatçısı.Bu görevi İstanbul'a tayini çıkan Engin Şenkan'dan devralmış.Köksal Ergür ayrıca 'Dallas''taki Dusty'e ses veriyor.

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  * Kaptan Merrill Stubing rolünde oynayan Gavin McLeod; Aşk Gemisinden sonra bir daha başka bir dizide oynamayarak televizyon dünyasından ayrıldı. Eşi Patti ile beraber "Back on Course" adını verdikleri evliliklerde sorunların üstesinden gelme projesini yürütüyorlar. Bunu Tanrı için yaptıklarını bir röportajda söyleyen çift; TBN Ağı'ndan hala programlarını yürütmektedirler. 28 Şubat 1930 doğumlu Gavin Mcleod bugün tam 87 yaşında..

  * Geminin çapkın, aksi ama bir o kadar da sempatik doktoru Adam Bricker'ı yani nam-ı diğer "Doc"'ı oynayan Bernie Kopell; günümüzde çeşitli dizilerde misafir oyuncu olarak oynamasının yanında Tiyatro'da boy göstermektedir...21 Haziran 1933 doğumlu sanatçı bugün 84 yaşında..

  * Dizinin neşe kaynağı Barmen Isaac (Ayzek)'i canlandıran Ted Lange; halen oyunculuk kariyerine devam etmenin yanında dizi senaristliği ve yönetmenlik te yapmaktadır. 5 Ocak 1948 doğumlu sanatçı bugün 69 yaşında.

  * Geminin güzel müşteri sorumlusu Julie McCoy (Lauren Tewes) maalesef 1984 yılında kokaine alışarak, uyuşturucu bataklığına düşmüş, akabinde diziden ayrılarak kariyerine uzun süre ara vermek zorunda kalmıştır. 2003 yılında bu illetten kurtulmayı başaran sanatçı şu an çeşitli tiyatrolarda oynayarak sanat kariyerine devam etmektedir. 26 Ekim 1954 doğumlu sanatçı, bugün 63 yaşında..

  * Sempatik "Gopher"ı oynayan, 29 Haziran 1948 doğumlu sanatçı Fred Grandy, Aşk Gemisinden sonra politikaya atılmış ve Cumhuriyetçiler partisinden aday olarak seçimi kazanmıştır. Halen siyasetle ilgilenen eski aktör ayrıca bir radyoda yöneticilik de yapmaktadır.

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  1971 yılında suya indirilen, bu başarılı diziye ev sahipliği yapan 'Pacific Princess'adlı gemi maalesef 2012 yılında hurdaya çıkarılmıştır.

  Ne tesadüftür ki, Türkiye'de de geniş bir hayran kitlesine sahip olan dizinin gözağrısı olan gemiyi, bir Türk firması satın almıştır.

  Cemsan Şirketi'nin 2,5 milyon Euro vererek aldığı geminin sökümü, İzmir'in Aliağa ilçesinde gerçekleştirilerek, akabinde jilet yapımında kullanılacakmış..

  Keşke Pacific Princess'i Koç grubu filan alarak müzeye çevirselerdi. Böylece dünyanın dört bir yanından hem turist çeker, hem de bir tarih yok olmazdı..

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Çocukluğumun unutulmaz dizilerinden biridir. Çarşamba akşamları oynardı.. Geminin gerçek ismi 'Pacific Princess' olmasına rağmen yolculuk sırasında aşklar yaşandığından bu isimle anılırdı.. Geminin kaptanı Stubing, doktoru Adam Doc, asistan kamarot Gopher, gemi direktörü Julie McCoy, kaptan Stubing'in kızı Vicky ve dünyanın en sempatik garsonu Isaac'le(Ayzek) muhteşem bir ekiptiler. Isaac'in espri ve hareketleri bizi gülmekten kırıp geçirirdi. Konusuna gelince her bölümde ayrı bir aşk hikayesi işlenirdi, dizinin başında yolcuları tanır sonra olaylar gelişir, gerilimler olur ama nihayetinde her şey tatlıya bağlanırdı.

  O yıllarda denizde bir gemi gördüğümüzde; 'Bak Aşk gemisi' geçiyor diye birbirimize takılır çeşitli hayaller kurardık.. Jack Jones'un seslendirdiği muhteşem bir de şarkısı vardı..

 • Aşık Mahzun İ
  Aşık Mahzun İ

  ah o gemide bende olsaydım :))

 • Nagehan Nigah
  Nagehan Nigah

  diziyi sevmemekle birlikte müziğini hiç unutamam, hatta melodisi şimdi kulağımda :))
  '
  And love won't hurt anymore
  It's an open smile on a friendly shore
  It's love
  Welcome aboard
  It's love! '

 • Evren Evren
  Evren Evren

  O yolculuktur ki; ufka doğru, ufka

 • Beste Negâr
  Beste Negâr

  bize uygun bir mevkî var mıdır ola....